Oceánie

Výlet na Fijo/Vanuatu/Tongu/Cookovy ostrovy/Samou

Radka

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, zda někdo může srovnat tyto ostrovy. Chystáme se s přítelem na 2-4 týdenní výlet, žijeme v Austrálii. Jsme vyznavači low-cost cestování, spíme buď ve stanu nebo v autě. Máme rádi chození po horách a hlavně sopkách, oblasti s bohatou kulturou a samozřejmě pláže. Hodně turistickým oblastem se vyhýbáme.
 
Díky předem za všechny rady!

Zkušenosti čtenářů

Jan

Radko, některé ostrovy jsem procestoval. Neznám Cookovy ostrovy, ale přijdou mi jako drahá turistická destinace. Fidži je hodně provařené na hlavním ostrově v oblasti Nadi a jižního pobřeží a vyhlášených ostrovních letovisek. Ale dají se tam najít tichá příjemná zákoutí. Je nejrozvinutější ze všech zmíněných zemí. Vanuatu je velmi příjemná ale drahá destinace. Záleží, který ostrov si zvolíte. Efate je poměrně nudné. Tanna je zajímavá – t. Yasur. Tonga je má srdeční záležitost, téměř prosta cestovatelů. Samoa je druhá srdcová záležitost a asi bych doporučil právě ji. Samoa nabízí téměř vše, co píšeš.

Libor

Ahoj, navštívil jsem jen Fidži a Tonga a to už v roce 2003, ale myslím, že na přespávání ve stanu nebo v autě nejsou vhodné tyto ani další zmíněné ostrovy (placené kempování u ubytovacího zařízení někde jde). Ostrovy jsou poměrně zalidněné a místní to nebudou chápat. Je šance, že vás pozvou přespat domů zdarma, ale vy byste jim mohli něco dát. Většinou nebude mimo ubytování k dispozici jiná než mořská voda, natož pitná. Půjčení auta, pokud to vůbec jde, většinou postrádá smysl. Ostrovy jsou malé, navštívíte jeden za druhým a na těch pár větších toho není zas tolik k vidění (kromě Samoy), případně to chce off-road. Najměte si raději řidiče s autem. Když máte zájem o místní kulturu, tak se nestraňte místních půjčením auta a spaním někde na odlehlém konci ostrova.
Na delší treky po horách a sopkách to tam také není. Na Samoe je víc možností na kratší treky:
http://www.jasons.com/samoa/samoa-hiking
Na Vanuatu je oprávněně populární Yasur, ale to je krátký výlet. Lze najít i něco jiného na Vanuatu, ale bylo by to náročné:
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/australasia-pacific-pacific-islands-papua-new-guinea/topics/hiking-trekking-in-vanuatu-does-anyone-have-any-good-advice-info
http://www.summitpost.org/mount-yasur/276836
Na souostroví Tonga jsou pěkné sopky jen neobydlené ostrovy Tofua a Kao, kam je obtížné se dostat, a pak další ostrůvky, které nejsou moc vysoké nebo není reálné je navštívit za rozumné ceny. Na ostrově Eua, který je poměrně vhodný na 1-denní treky (na vícedenní by byl problém s vodou), jsou vysoké útesy (jsou také na severu Vava’u), ale jinak na Tonga žádné hory nejsou. Na pláže je výborný neobydlený ostrůvek Uoleva s pár malými levnými resorty s minimální infrastrukturou, kam se dá dojít za odlivu pěšky z ostrova Lifuka (hlavní ostrov z Ha’apai, kde je letiště). Z ostrova Foa, kam jsem dojel na kole z Lifuky půjčeném v levném ubytování, jsem přeplaval asi 400 m metrů na ostrov Nukunamo, kde jsem byl úplně sám.
Na Fidži je to spíš jen na krátké výlety, i když hornatý je hlavní ostrov dost. Dobrý je výlet do krátera ostrova Ovalau, ale nevím, jestli bez místního průvodce najdete cestu (tedy po silnici podél řeky ano, ale asi ne přes hranu kráteru). Na pláže je výborný a levný blízký ostrůvek Caqalai (případně Leleuvia), kde lze i kempovat. Dobrý a levný je ostrůvek Nananu-i-Ra, ale je otázka, jak to tam poničil nedávný silný cyklón (šel i přes Ovalau):
https://www.mycause.com.au/page/119278/rebuild-nananuira
Že by davy mířily do Nadi (a chtěly tam pobývat déle než 1 noc) nebo jinam na jižní pobřeží Viti Levu se mi moc nezdá. Nejhezčí z pláží Viti Levu – Natadola je hezká, ale kvůli ní bych na Fidži nejel.
Na ostrově Rarotonga jsou možnosti na kratší výlety v kopcích. Ostrov není drahý, jak píše Jan, ale Aitutaki už se prodraží.
http://www.backpackersinternational.com/rates.html

Radka

Mockrát děkuji! Nakonec jsme vybrali kombinaci Fiji, Samoa.

Radka

Honzo, mohl bys mi dát nějaké tipy, co na Samoe vidět? Mám už nějaký itinerář, ale ráda si nechám poradit. Děkuji.

Jan
Radka:

Radko, zřejmě ti neporadím nic, co by sis nenašla sama. Určitě je zajímavé si projet celý hlavní ostrov Upolu, zvláště severní pobřeží, malebné obce a bělostné kostely. Pak na hlavním ostrově je mnoho vodopádů, a každý stojí za návštěvu. pozor, většinou je vyhlídka na soukromém pozemku a rodina vybírá vstupné (5-10 tala/osoba). Na jih od Apie je chata, kde žil R. L. Stevenson, teď je tam muzeum. Není nějak objevné, ale je to v pěkné krajině. Pak doporučuji výšlap lesem na vrchol k jeho hrobu. Krásná vyhlídka. Pokud ráda šnorchluješ/potápíš se, tak mořská rezervace je kousek od Apie. Ale i jediná městská pláž stojí za koupání a šnorchlování.
Vedlejší ostrov je zajímavé pro svá lávová pole a ještě větší poklid. Samoa je fajn. Pokud tě zajímá život ostrovanů, navštiv v Apii Národní muzeum. Je to tak na hodinku a uvidíš, jak a proč vzniklo tetování.
Pozor při odletu! Platila se odletová taxa. pokud budeš platit kartou, tak to banka vyhodnotí jako výběr z bankomatu, ne jako platbu u prodejce. Pokud zaplatíš hotově, tak se nic neděje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: