HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Oceánie

vízum Vanuatu

aja

chystáme se cestovat po NZ a oceánii a chceme mimo jiné navštívit souostroví Vanuatu. Občané ČR ale potřebují vízum vyřízené předem. Zastupitelský úřad je ale jen ve Francii a v Austrálii. Máte někdo zkušenost s vyřizováním víz a případně nějaké doporučení?

Zkušenosti čtenářů

Jan Podaný

Jelikož se tam chystám též, tak vím (ze zdrojů Vanuatské republiky), že občané ČR vízum nepotřebují.
http://www.mzv.cz
http://vanuatu.travel/getting-here/visa-info/permits-and-fees.html

aja
Jan Podaný:

ani nevíš jakou si mi udělal radost. Právě jsem v kanceláři vyskočila a praštila se do stropu 🙂 Kdy se tam chystáš? Já jen že bych od tebe mohla vyvyzjistit spoustu info 🙂 já tam chci až na podzim (říjen) tohoto roku. kontakt: http://www.elmundo.cz , noskovaaja@yahoo.com

MartinT.
aja:

Ač je Vanuatu na druhé straně zeměkoule, myslím, že se mu postupně dostává zasloužené pozornosti – sám bych se tam rád vypravil, ale zatím je to jen v rovině „prstem po mapě“. Moji 2 kamarádi byli nezávisle na sobě na několika tamních ostrovech, kromě centrálního ostrova Efate i na Pentecostu, Ambrymu, Tanně, Gaua, tuším i na Espritu Santo. Jeden zažil útěk před explozí sopky, člověk se tam nenudí. Víza zkusím ověřit, ale nejsou asi předem potřeba. Mimochodem, vanuatský jazyk bislama je unikátní. Příklad z Wikipedie (kdo pozná, o čem je řeč, má bod 🙂
Wota risos
75% blong rurol populesen blong yumi tede oli nogat aksess long gut wota yet. Mo aim blong gavman blong tede hemi blong 2015 everi pipol blong Vanuatu oli mas kat aksess finis long gut wota.

aja
MartinT.:

Tak lámaným jazykem teda fakt nemluvim 🙂 Zajímalo by mě ale, jestli existuje nějaké lodní spojení mezi jednotlivými souostrovími (např. Vanuatu – Tonga), aby člověk nemusel letět na zéland nebo do austrálie a pak znovu na ostrovy. Letecké spojení z ostrovů přímo na ostrov jsem nenašla. Vždy je to přes pevninu 🙁

MartinT.
aja:

Kolega tam letěl z Nové Kaledonie s Air Calin (bylo to za míle, takže cena neznámá). Mezi Vanuatu a Tongou – moc bych nesázel na přímý let, ale dost možná to půjde přes Fidži.

Jan Podaný
MartinT.:

Air Calin je za míle?

MartinT.
Jan Podaný:

U Air France ano…

Jan Podaný
aja:

Pravidelné lodní spojení mezi Vanuatu a Tongou neexistuje. Vůbec neexistuje přímé spojení mezi těmito státy.

MartinT.:

🙂 to je přeci jednoduchý – jen si to přečti jako lámanou angličtinu – jako po pár lekcích:-)

Jan Podaný
aja:

Budu na Vanuatu přelom července srpna 2011.

Michaela

Zdravim,ja jsem byla na Vanuatu v srpnu a letela jsem tam z NZ s Air Vanuatu.Je to asi nejlepsi cesta, pac pak mate 20%slevu na vnitrostatni lety.Pokud chcete navstivit i Tongu,nejlepsi je letet zpet na Zeland.Z Tongy na Vanuatu se dostanete pres Fiji, ale to znamena letenku navic.Viza nepotrebujete,pokud jedete jen na mesic.Preprava mezi ostrovy je dost komplikovana.Z hlavniho mesta jezdi nakladni lode,cena prijatelna, ale byl to muj nejhorsi zazitek.Na ostrov Tanna, kde se nachazi vulkan Yasur je to 17hodin plavby proti proudu.Jinak se pripravte na vysoke ceny, ktere predci i ty NZ.Pokud mate omezeny rozpocet, urcite si pribalte stan.V bungalovech si ho muzete rozlozit za 12$ na den a mate pristup ke sprcham a pitne vode.Ceny jsou mnohem vyssi pro turisty, ale daji se jednoduse usmlouvat na polovinc.Pokud mate nejake otazky,klidne napiste…

aja
Michaela:

ahoj díky za informace. Ještě by mě zajímalo, jestli už při příletu na Vanuatu vyžadovali zpáteční letenku? nebo si si ji kupovala až na Vanuatu? S těma cenama je to takové špatné na celém souostroví, nebo třeba jen v hlavním městě? Moc se mi nechce táhnout stan.

Honza
Michaela:

napiš prosím průměrné náklady na den…. ať si uděláme představu.

Petr Daubner

Na Vanuatu jsem byl před měsícem. Vízum do 30 dnů délky pobytu nepotřebujete, musíte mít ale zpáteční lodní lístek, letenku nebo letenku do další destinace. Lodní spojení funguje akorát mezi Vanuatu a Novou Kaledonií, loď je pohodová, ale jede jednou měsíčně. Jinak na Vanuatu se dostanete letecky z Austrálie, Nového Zélandu, Nové Kaledonie, Fidži, Šalomounových ostrovů. Podrobnosti a praktické info o Vanuatu (včetně cen) najdeš zde:
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—australie_-oceanie-a-antarktida/
A jeďte na Tannu, stojí to za to! (taky jsem utíkal před sopečnými pumami, pěkný zážitek…)

Jára

Děkuji Petrovi, Áje i ostatním za info o vanuatském vízu. Udělám si výlet po Oceánii (Austrálie, Fidži, Tonga, Západní Samoa, Šalamounovy ostrovy, Papua-Nová Guinea) a tím pádem asi i Vanuatu. Kdo na to má a rád by se mnou, tak ať napíše. J.

Pav
Jára:

Z Vanuatu jsem se vratil pred tydnem. Vizum tam skutecne neni potreba. Znami mne varovali, abych tam nejezdil resp. Vanuatu z itinerare vynechal. Neposlechl jsem. A velice lituju. Je to doopravdy velice spatny pomer cena/vykon. Draho jak na Nove Kaledonii, ale kvalita sluzeb naprosto mizerna. Stejne tak infrastruktura, prirodni rozmanitost a uroven hygieny. Doporucuju tam cestovat jen nadsencum, kteri chteji rovnou z letiste zamirit na celou dobu mezi mistni kmeny. Jinak je to ztrata casu a penez. Doporucuju Fidzi, Novou Kaledonii, Samou a Australii. Tam je pomer cena/vykon oproti Vanuatu nekolikanasobne vyssi. Co mne nezklamalo, tak byla jen srdecnost a vstricnost domorodcu. Naprosto VSICHNI belosi tam podnikajici, vsak byli otraveni, vycerpani a podle toho tam vse ve sluzbach vypada. Predrazene a prabidna protihodnota!

Jan Podaný
Jára:

Járo, od 20. 6. do 5. 8. letos se budu s dvěma kamarády toulat po strovech Oceánie. Pokud se tam budeš chtít s námi setkat, přidat se, atp., ozvi se na mail. My už máme zajištěné letenky a zamluvená ubytování.

peter
Jan Podaný:

ja by som chcel chcel s vamy túlať po ostrovoch v ocenácii.. bolo by to možné ??

Jan Podaný
peter:

Bylo by to možné, proč ne. Ale máme už daný itinerář, neboť jsme již nakoupili letenky. Takže pokud máš (doufám, že tykání neva) zájem, napiš mi na mail a určitě se dohodneme.

Jára
Jan Podaný:

Jendo, Vanuatu absolvuji až v listopady – sorry.

Jan Podaný
Jára:

Járo, nic se neděje. Určitě sis vyhledal, že listopad není zrovna cestovatelsky příjemný měsíc pro tuto oblast, ale zřejmě si chceš hodně vyzkoušet. Přeji ti úspěšnou cestu.

Petr Daubner

Dovolím si s předřečníkem (Pavel?) výrazně nesouhlasit! Ano, je pravda, že ceny jsou velmi vysoké, asi jako na Nové Kaledonii a úroveň služeb tomu ani náhodou neodpovídá. Ale za sebe musím říct, že Vanuatu, a to konkrétně ostrov Tanna, bylo pro mě osobně největším zážitkem z celé Oceánie. Něco už jsem procestoval, ale se srdečnějšími lidmi jsem se nikdy nikde nesetkal. Navíc se zde dodržují místní tradice. Není to destinace na koupání (i když šnorchlování tu bylo snad nejhezčí v Oceánii, ale pěkné pláže zde nejsou ani náhodou) ani pro pohodlnější turisty. Já jezdil stopem na korbách traků (místní název pro pick-upy) a spal ve stanu v místních vesnicích.Ale domorodci mi vždy dali najíst, popili jsme kavu, zhlédnul jsem několik slavností, viděl jsem explodující sopku a především jsem na Vanuatu nechal kus srdce. Dobrý byl i vanuatský ostrov Espiritu Santo, naopakhlavní město Vila je snad nejhnusnější ze všech měst Oceánie. Skoro stejně jako naVanuatu se mi líbilo i v Nové Kaledonii. To je země superbohatá, ale taky jsou tam hrozně příjemní lidé, černí i bílí. Fidži je rovněž dobré, samoa mě už trochu nudila (lidé ovšem skvělí!) a Tonga byla nejslabší, jsou to jen ploché atoly. Na Vanuatu se dostanete z Nové Kaledonie lodí (1x měsíčně) či letadlem a dále letadlem z Fidži a myslím že i ze Šalomounových ostrovů a Nového Zélandu. Shrnuto a podtrženo: jestli chcete odpočívat a válet se na pláži, na Vanuatu nejezděte. Ale jestli chcete něco zažít, jeďte tam dřív, než to bude úplná komerce.

MartinT.
Petr Daubner:

Myslím, že Vanuatu snad brzy nehrozí úplná komerce… z nějakého důvodu se tomuhle souostroví masový turismus vyhýbá. Můj velmi zcestovalý kolega si Vanuatu velmi pochvaloval právě pro mimořádnou srdečnost lidí, toulal se zapadlými ostrůvky mimo hlavní ostrov Efate (namátkou si z vyprávění pamatuji ostrov Gaua s největším jezerem v oceánii, sopečný Ambrym a Tannu, kde líčil poněkud nebezpečné létání sopečných balvanů nad hlavami)…pro „oficiální“ cestování je na Vanuatu tuším draho.

Jan Podaný
MartinT.:

MartineT.: Myslím si, že tomuto státu, stejně jako soudsedícím Šalomounovým ostrovům se lidé vyhýbají kvůli malárii.

Petr Daubner
Jan Podaný:

To se mi nezdá, já jsem o malárii ani neslyšel. Navíc jsem byl třeba na Tanně v období sucha a to tam žádní komáři nebyli. Vanuatu je hodně drahé,ale já tam moc neutratil díky tomu, že jsem spal v těch domorodých vesnicích. Kromě Tanny bylo super i Espiritu Santo, kde se dají najít také pěkná odlehlá místa. Na Efate jsem byl jen ve Vile, hlavním městě, které je naprosto hnusné a nezajímavé. Mimo Vilu jsou prvděpodobně hodně pěkné pláže a i něco jako letoviska, ale tam jsem nebyl.

Jan Podaný
Petr Daubner:

Petře, kvůli Guadalcanalu a Tanně se vybavuji antimalariky, nehodlám to podcenit, přece jenom jako dárce krve nesmím chytit malárii.

Petr Daubner

Na tu Tannu v období sucha je to určitě zbytečné, Guadalcanal si netroufám posoudit.

Tomas

Zdravim cestovatelia. ja som navstivil Vanutau v oktobri 2017, letel som tam s Fiji do Port Vili. ziadna malaria ani zika sa na ostrove nevyskytuje. navstivil som ostrovy, Efate, Tanna, Espiritu Santo. ak by chcel niekto radu kludne poskytnem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: