Spolucestování Asie/ Australie

Sumatra-Java-Bali-Gili 03-04 2011

Kateřina Kratochvílová

Dobrý den,

Čtveřice cestovatelů hledá do skupiny ještě dva další zájemce, kteří by měli chuť poznat Sumatru, Jávu, Bali s 4 denním odpočikem na Gili. Přílet a začátek v Kuala Lumpur. Odlet do KL 24.3-25.3 2011. Odlet domu 21.4-22.4. 2011. V Sumatře na nás bude čekat průvodce mluvící česky,který s námi poputuje až na Bali. Pokud kdokoliv bude chtít znát podrobný program a orientační rozpočet, napište mi na [email protected], budeme se těšit 🙂

Zkušenosti čtenářů

Jan Kovanda

Ahoj, byl jsem v Indonésii minulý rok a za měsíc procestoval zhruba to samé – Sumatru, Jávu, Bali, Lombok a Gili Meno. Bez průvodce, když jsme si všechno zařizovali sami (jel jsem s jedním kamarádem), to vyšlo na ca 30 tisíc Kč včetně letenky do Indonésie a tří vnitrostátních přeletů. Docela by mě zajímalo, jaký je rozpočet s průvodcem. Díky za odpověď. Honza

Kateřina Kratochvílová
Jan Kovanda:

Ahoj Honzo,

Pokud by nás jelo 6, tak bychom se podle všeho vešli pod 1800 USD + letenka do Asie. Zahrnuto jest ubytování ve standartních zařízeních tak 2* + snídaně (ale ne žádný velký luxus typu 4*), místní přeprava, vstupy, apod. + služby průvodce Od Sumatry po Bali, na Gili pojedem sami, budeme tam mít jen zařízený ubytování a přepravu.

Také jsme původně chtěli jet ryze na vlastní pěst, ale bohužel nemáme tolik zkušeností, jen tak poloviční z Thajska. No a další věc je složitější doprava v Ind. a méně zdatná znalost Aj místních. Nemáme tolik času a neradi bychom někde zbytečně bloudili, tak hledáme jinou snadnější dostupnou možnost.

Jan Kovanda
Kateřina Kratochvílová:

Indonézie je země pro cestovatele-začátečníky, podobně jako Thajsko.S domluvou jsme neměli problémy, anglicky tam všichni mluvili celkem slušně. Doprava také fungovala skvěle. Jinak se nám moc líbilo na Sumatře – v Bukit Lawang, u Danau Toba a Danau Maninjau. Na Jávě jsme byli v Borobuduru a Prambananu u Yogjakarty a na Gunung Bromo, to bylo taky moc hezké. Pak jsme se přesunuli na Bali, ale zdálo se nám moc turistické, tak jsme přejeli na Lombok a Gili Meno. Na Gili Meno bylo skvělé moře, skvělé šnorchlování, milí místňáci, rozhodně doporučuji. Ať už pojedete jakoli, moc si to užijte, Indonézie je moc příjemná a hezká země. Honza

MartinT.
Jan Kovanda:

Indo. je země jak pro začátečníky, tak pro běžné „nezávislé turisty“, tak ostřílené „cestovatele“. Anglicky se většinou nějak lze domluvit, ale v některých oblastech s každým třetím člověkem, v jiných s každým třicátým. Nevymlouval bych někomu poněkud více organizovanou cestu, proč ne…je to jen otázka peněz a vkusu. I když je rozpočet 1800 USD (na osobu?) poměrně slušný.

Kateřina Kratochvílová
MartinT.:

Martine, myslíte že rozpočet 1800 USD bez letenky do Asie je poměrně dobrá cena nebo tak že je to hodně, pro 6 lidí s českým průvodcem na 20 dní?

vaclav
Kateřina Kratochvílová:

Podle mne zalezi na tom, co ta cena obsahuje. Ze Sumatry na Lombok na dvacet dnu je stejne vypovidajici jako kdyz reknete, ze mate auto za sto tisic, ja bych tuhle cestu dal za dveste dolaru, takze vsechno, vcetne te nezavisle cesty nahore, je hrozne drahe, ale samozrejme to sebou nese urcity typ ubytovani a urcity zpusob prepravy, ne kazdy snese indonesky pokoj za pet dolaru a nasi goreng na ulici. porovnavat se to da s tim, co nabizeji cestovky, protoze do tehle kategorie to spada, srovnavat byste musela ubytovani, typ sluzeb a dopravy, ktere to obsahuje. na gili muzete jet , lacineji, trajektem, cely den, nebo rychlou lodi, ktera stoji jako letenka apod.
ja davam prednost individualnim cestam, ale nikoliv proto, ze to je levnejsi, ale nechci se prizpusobovat nejake vetsi skupine.

MartinT.
Kateřina Kratochvílová:

No, chápu, že chcete mít trochu komfortu, každý nemusí cestovat za každou cenu za minimum.

6 lidí je docela dobrá skupina, vejde se do pronajatého mikrobusu (oblíbený typ třeba Mitsubishi L300), na Sumatře by mohl stát mikrobus tak kolem 50-60 USD/ den plus benzín, na Jávě možná trochu méně. Benzín není drahý (přes vyšší spotřebu mikrobusu a kopcovitost terénu bych počítal tak 1-1,50 Kč/km). Z čehož plyne, že doprava z těch 90 USD na osobu a den činí tak 10-15 USD, ale předpokládám spíš, že půjčení auta připadá v úvahu jen ve vybrané dny, nemá cenu se trmácet tisíce kilometrů autem.

Za let z Padangu do Yogyi s přestupem v JKT můžete dát tak 100 USD, plus minus. Doprava Yogya-Bromo-Bali nevyjde na víc než cca 20-25 USD/osoba. Zde se dá s výhodou použít pronajatý mikrobus (nemusí se zajíždět do Surabayi, hádat se s turistickými nadháněči v Probolinggu, apod.)

Ubytování- myslím, že 10 USD/os./noc je celkem rozumná částka, za relativně rozumné „střední“ pokoje (ne vždy jsou k dispozici).

Jídlo – i při relativně solidním standardu to nevidím na víc než 10 USD/os./den (na Jávě se dá i 1-2 USD/1 jídlo).

Pokud se to všechno různě sečte, vychází to max. na polovinu udávané částky i s rezervou (vstupy stojí malinko, jen B’dur a Prambanan po 15 USD).

Je tu ovšem ještě položka za organizaci cesty, služby průvodce… v tom to možná je. Kdybych tu akci organizoval já, taky bych si něco zakalkuloval 🙂

MartinT.
MartinT.:

Výše uvedené kalkulace jsou samozřejmě velmi hrubé. Nezapočítal jsem faktor, že kdybyste si cestu organizovali sami při Vaší relativní nezkušenosti, dost by Vás natáhli (v tom je výhodná indonéština, místní na Vás vydělají pak max. desítky procent, nikoliv stovky 🙂 Takže asi není třeba mít žádné velké výčitky, zvlášť pokud si můžete dovolit 1800 USD/os., pak se to rovná ceně za služby české CK. Jinak co se týče skupiny 6 lidí cestující neorganizovaně, jak poznamenal Václav, zde už hrozí střety zájmů. Jeden jediný den jsem byl v partě 10 lidí na sopce Lawu na Jávě a nikdy bych už neopakoval. I čtveřice je relativně velká skupina 🙂

vaclav
MartinT.:

ocitl jsem se tady nahodou a diky tomudle prispevku jsem se dostal i o nekolik let zpatky, kdyz jsem si par let vydelaval na ryzi v turistickem byznysu, takze tyhle akce znam z obou stran. hraje tam faktoru vic veci: zda najdete
nekoho, kdo by s vami jel, treba jen za byt a stravu nebo za nejaky smluvni plat plus naklady, to jsem zkusil asi dvakrat, uprimne, neni to zase tak skvely , jak to vypada. Kdyz jedete zadarmo, tak vas to nemotivuje k nejakym velkym vykonum a nezalezi vam na tom, co se kde plati, protoze to nejde z vasi kapsy. Na konci neni zadne velke nadseni na obou stranach. Pak mate kategorii pruvodci, tour leadri, delegati, cestovky. Pruvodce a tour leader je takovy hlavni kameraman, ktery ma vse nachystano a prijde to jen zkontrolovat a podat vyklad. Pruvodci mivaji lehce nadprumerny cesky plat, pricemz v podstate pracuji ctyriadvacet hodin. Delegati dostavaji malo, kdysi mi v thajsku nabizeli cca sedm tisic na mesic bez bydleni a jidla, takze se snazi co nejvice urvat na provizich, prodat vam vylety, vice ci mene rafinovane, tahat vas po obchodech. To, co je zde popisovano je nejaka asistence tour leadra plus organizatora, takze mu budete muset zaplatit jeho naklady, letenku pokud leti z evropy i praci, ktera zrejme zahrne celou organizaci, nejenom tedy to pruvodcovani. Jak tady uvadi Martin a uvadel jsem i ja, v tech nakladech na cestu se pak da udelat hodne, zalezi na vas i na tom cloveku, kam az chce jit. V indonesii jsem byl dvakrat trikratm, vic jsem se pohyboval po indocine, takze, co vsechno se atm muze promitnout: v Thajsku musite mit mistniho pruvodce, muzete se bez nej obejit, ale riskujete vyhosteni nebo 200 000 bahtu pokuty, cloveka s licenci musite zaplatit. Musite zaplatit mistni dopravu, treba levnejsi a risknout, ze ten clovek neprijede nebo to zabali. Ve vietnamu mi jeden ridic rekl, ze ted konciu a jestli se nevratime, takze nas tam necha. Nebo sahnout po proverenejsich aprtnerech , kteri pak ale budou chtit vic. Ridicum a mistnim pruvodcum pak musite na delsic cestach zaplatit ubytovani a jidlo, pokud se nevracite dos tejneho mista, tak jim musite zaplatit i ten navrat vcetne pronajmu, plus nejake spropitne, ktere cesi vesmes nedavaji, ale pokud tam chcete nejak pusobit, tak jim proste neco dat musite. pak je samozrejme velkou polozkou ubytovani, dvacet dolaru v thajsku, vietnamu, kambodzi je dobrych, v indonesii bych trosku vahal, ale kdyz se s tim chlapikem domluvite, ze pujdete do guesthousu, tak urcite se dosatnete niz. par zkusenosti jsem timhle stylem taky posbiral, nebyly zas az tak skvekly, predevsim proto, ze se snadno v ceskem pohodli rekne, ja nepotrebuju nic extra, tohle odhodlani pak vydrzi az do chvile, kdy takovy pokoj otevrete. navic takhle lacina mista vesmes neprijimaji rezervace, takze ve chvili, kdy tam dojedete, je pak treba obsazeno. nez pak nekomu platit za tenhle typ dobrodruzneho cestovani, pak je asi lepsi si ho vychtnat plne a jet to na vlastni pest. ma to sve kouzlo, ale to si musi kazdy rozhodnout sam

MartinT.
vaclav:

Dobrý postřehy a informace, Václave… v Indo. jsem neprůvodcoval, ale kamarád takto pracuje, není to úplná legrace, také nějaké informace mám. Možná by mohl být závěr takový, zkusit to zorganizovat na vlastní pěst a místní služby si dohodnout vždy pouze v jednom regionu. Někde je trochu nouze na pořádné a solidní služby narazit. Jinde jsou na každém rohu (Bali, Yogya…). Mimochodem, trasa, která je uvedena, patří k těm „turistickým“, nic v méně „turistických“ regionech. Já bych si vybral jen Sumatru a Jávu, nebo Jávu, Bali, Gili, za 20 dní je to celé šílená honička, ale člověk pak vypadá statečně, když řekne „projel jsem a viděl tohle všechno“. Kvůli tomu, abych různým zajímavým místům věnoval max. 1 den tam nemá cenu jezdit.

vaclav
MartinT.:

tak nejak, ten rozpocet, co sem davala katerina, nejsem schopen nijak rozklicovat, pro nezavislou cestu by se to mohlo pohybovat nekde, jak pise martin, ale neverim, ze by si nikdo vzal jako plat padesat procent, to neudela ani cestovka, spis se tam budou promitat nejaky naklady, o kterych jsem psal plus to, ze ve chvili, kdy k necemu pristupujete jako k organizovane akci, tak proste nemuzete od boku podstrelit naklady, abyste byl co nejnize, ale musite si rict, co kdyz tu letenku za sto dolaru nesezenu, co kdyz se ten minibus, ktery vezmu za par supek na nadrazi, nekde klekne, s kym budu jednat, kdo mi zajisti nahradni prepravu, budou toho schopni .. kdyz jedete sami, tak se timhle nemusite vubec trapit, proste dej se osude. ale kdyz mate nekomu neco garantovat, tak ty ceny jdou nahoru

Kateřina Kratochvílová
vaclav:

Ahoj Martine a Václave,

Velmi Vám děkuji za Vaše cenné postřehy.

Já toto vše chápu i náklady, které tím spočívají průvodci, ale bohužel se musíme vejít do částky 55000Kč na osobu za pobyt, mimo útrat tam jako je jídlo a suvenýry. Jinak 20 dní je Sumatra-Jáva-Bali + 4 dny na Gili Meno. Před tím 2-3 dny v Kuala. Kuala a Gili zvládnem sami, na to ostatní bychom rádi doprovod.

Průvodce kterého zatím máme žije v Jakartě a takového potřebujem, Čecha který žije v Ind. je schopen nás provést po těchto třech ostrovech, umí místní jazyk, vyzná se v dopravě a dostane se do požadované ceny.. Určitě nehodláme někomu platit cestu z Evropy do Asie.
(v 1800USD osoba při 6 lidech je zahrnuto průvodce 20 dní Sumatra-java- Bali, místní doprava a ubytování až na Gili a vstupy.)

Ubytování nám stačí 2* a kombinované stravování na ulici nám nevadilo ani v Thajsku. No uvidíme, i tak se samotní úplně bez nikoho znajícího místní prostředí trochu bojíme absolvovat to celé sami. Pokud nesežene další lidi do skupiny, či člověka, který by se do částky vešel, tak to asi prubnem, ale zatím zkoušíme tuto možnost. Program je dost pestrý a propracovaný a o to nám jde, vidět za měsíc co nejvíce 🙂

Každopádně moc díky 😉

MartinT.
Kateřina Kratochvílová:

Kdyby se ten průvodce náhodou jmenoval Štěpán, tak ho pozdravuj. 🙂

Kateřina Kratochvílová
MartinT.:

Ne, ne Štěpán se nejmenuje 🙂

Kateřina Kratochvílová

Tak už je nás stopro 5 lidí – 3 muži a 2 ženy, chybí nám ještě aspoň jeden cestující do skupiny :-)Když nás bude 8, bude to také ještě O.K. Takže budem rádi za každého nováčka 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: