Spolucestování Evropa

Špicberky / Svalbard 2009

Milan

Ahoj, letos v létě bych se rád podíval na týden až deset dní na Špicberky, nechce se někdo přidat? Dovolenou mám buď první dva týdny v červnu nebo druhé dva týdny v červenci. Spíš než zájezd s cestovkou bych preferoval individuální program.

Zkušenosti čtenářů

Dominik

tedy, hned bych se přidal, ovšem obávám se, že cenově je to na mne trochu náročné… tak budu jen zpovzdálí sledovat – nebo snad mášnějaký recept, jak to vyřešit levněji?

jirka

Ahoj, no proč se nepodívat na Špicberky ?
Máš nějakou představu jak a kdy to uskutečnit ?
Jirka

dzouhan

ahoj, no já bych si taky nechala říct… nějaká představa, abych věděla, jestli jsem dost odolná:-)

Milan

Cenově Špicberky nevycházejí zrovna nejlevněji, podle průvodců je tam dráž než v Norsku, které opravdu není levnou destinací (nominálně mají ceny snad vyšší než v CZK, ale jsou v NOK = cca 2,7krát vyšší :-(. Nicméně letenky OSL – LYR se dají pořídit pod 250 EUR (dle stránek http://www.flysas.com), letenka Praha – Oslo se v současné chvíli pohybuje necelých 6tis. Kč.

Takže nejvyšší položkou v současné chvíli by byla doprava. Náklady na Špicberkách se dají minimalizovat – pod stanem se v kempu platí 80 NOK, v přírodě se neplatí nic. Na místě by se muselo vypůjčit zabezpečovací pyrotechnické zařízení proti ledním medvědům, nouzový hlásič na skupinu (nebo jak se emergency beacon překládá) a případně kulovnici (100 NOK/den) na obranu proti ledním medvědům. I když bez ní bychom se mohli obejít, pravděpodobně bych bral svůj kvér, na který jsem zvyklej a kterej by měl teoreticky na stačit. Další náklady budou za nákup plynové bomby / benzinu na místě pro vařič, ale to je záležitost pár korun… Takže při velké skromnosti by se dal týden až deset dní pořídit do 15-16tis. Kč, pokud by se na místě moc neutrácelo.

Ideální čas na zájezd na Špicberky je červen až srpen, kdy je polární den, tj. je celej den světlo. Já můžu, jak jsem psal první půlku července nebo druhý a třetí týden v červenci. Zatím jsem uvažoval, že bych letěl na LYR 13. července a byl tam do 26. července. V termínu 18. – 26. tam pořádá CK SEN zájezd, uvažuji, mám v plánu se připojit, přece jenom být v kompaktnější skupince je poněkud lepší, než tam jet na vlastní triko. Když nic jiného, tak má člověk alespoň s kým pokecat. Předtím, než bych se připojil k cestovce, tak bych se rád podíval po moři do ruských osad (Baretsburg a Pyramiden) nebo individuálně prozkoumal fjordy a tak.

Nicméně pokud bychom se taky sešli dva (ideálně tři) a více, tak bych se na cestovku vybod (zbytečné vícenáklady) a jel radši s touto ad hoc vytvořenou skupinkou. Program bych viděl taky na základě individuální dohody, docela se mi líbila tahle trasa http://www.sweb.cz/spicberky/

Náročnost bych viděl tak, jak se budeme cejtit, jediný limit je, že na Špicberkách mimo LYR budeme mimo civilizaci, takže si všechno musíme táhnout na zádech.

Jej, koukám, že jsem se rozepsal, pokud budeš chtít víc info, resp. bude zájem další zájem, tak se můžeme domluvit po mejlu (mi*****@gm***.com).

Romeo

Na Špicberkách jsme strávili loni v červenci 12 dní a mohu jedině doporučit. Snad jen, že pokud chce člověk opravdu něco vidět, docela se hodně projde a je třeba počítat s tím, že za celou dobu nebude ve spojení s civilizací, v místy drsných arktických podmínkách, kde se může stát cokoliv. Asi bych se tam ve dvou nevydával, nás jela hodně velká skupina internetem posbíraná parta lidí. Ale jen díky tomu jsme si mohli dovolit hodně riskovat a obejít okruh do vzdálenějších končin, který se normálně nedělá a také větší část cesty jsme strávili na sněhu.
Ceny na Svalbardu nemá smysl řešit, jsou vysoký, ale vzhledem k tomu, že je tam jediné „městečko“, kde se dá něco koupit a tam musíte koupit pouze náplň do vařiče, případně kulovnici, tak je to jedno. Všechno si chce přivést z domu. Kemp je taky jediný, pouze u letiště.

Lukáš Herych

ahoj
docela mne to láká se tam mrknout,v Norsku už jsem dlouho nebyl,takže bych rád oprášil vzpomínky a Špicberky jsou dobrá volba…jen neví jestli není 10 dní málo,ale co jsem vděčný i zato málo..

L.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: