Ahoj,
mohl by mi nekdo poradit znacku spacaku, ktery ma vyborne tepelne vlastnosti hodne pod nulou a zaroven ne moc tezky. Nejlepsi by byla nejaka zahranicni znacka, kdy se tepelne vlastnosti porovnavaji podle norem. Jsem ochotna investvat i nad 10 tisic… Jen potrebuj opravdu kvalitni spacak, aby mi bylo teploucko :).
Dekuji za odpovedi :).
Katka
Ahoj Katko,
nepises moc, kam a jak ho chces vyuzit. Obecne daleko vic hreje peri nez dute vlakno(resp dutak nehreje, musis si teplo vytvorit a on ho u tebe izoluje), ale peri je o dost nachylnejsi na vlhko/mokro. Z mych zkusenosti dute vlakno vydrzi tak 3 roky, pak uz je tak zlamane, ze je tepelne skoro nepouzitelne (i kdyz ho samozrejme skladujes rozlozene). Osobne po 3 ruznych dutych vlaknech jsem presel zpet k peri a zatim jsem spokojenej, ale jak rikam, pokud ocekavas situace, kdy bude vlhko/mokro, tak radeji dutak. Porovnavani dle norem je sice jakes-takes voditko, ale ne zrovna moc relevantni. Deje se tak pri urcite vlhkosti, bezvetri, vetsinou chlap (nekdy maji i jine hodnoty pro zeny), vyrobci to obecne dost sidi, takze se to muze od tveho teplotniho idealu dost lisit. Nicmene zrovna u spacaku bych rekl,ze domaci znacky jsou na tom v porovnani cena/vykon dost lip nez zahranicni. Podivej se treba na Warmpeace, Jurek. Pokud chces opravdu top, tak treba Sir Joseph…Co se tyce vahy a teploty (a ceny), tak jde o pomer husiho a kachniho(jineho) peri – to zjistis pri prvotnim porovnani. Jo a jeste na zaver – ber spacak, kterej je rozepinatelnej i zespodu (2.zip) -protoze pokud ho chces pouzivat i na ne tak teple obdobi, tak se v tom bez moznosti ho rozumne rozepnout uvaris a nevyspis se z jineho duvodu, nez ze zimy…(BTW: Ja mam ted Jurek Pamir XL, koupenej na vystave pred 3 lety s nejakou vystavni slevou za cca 5300,-, coz je proti tvemu rozpoctu pohoda)
Také jsem toho názoru,že člověk by na těchto věcech neměl šetřit. Já mám Ferrino Lightech shingle sq new a jsem s ním spokojenej. Má perfektní tepelně izolační vlastnosti a je velmi lehký.
Katko, mrkni na http://www.svetoutdooru.cz,pod titulkem Téma Světa outdooru je série 4 článků k výběru spacáku a o teplotním určení spacáků a v části Přehledové tabulky rozsáhlý přehled mnoha značek a druhů spacáků s podrobnými informacemi včetně orientační ceny.A pak napiš, co sis vybrala a jak jsi spokojená.
Díky za rady. Dam vedet, az neco vyberu 🙂
Tak jsem si vybrala spacak od znacky Yeti – Passion Five :). Sice bude k dostani az v zari, ale ja si rada pockam :). Jeste jednou dekuji za rady.
Katko,Tebou vybraný spacák jsem si vyhledala,poměr hmotnosti a teplotního určení dle údajů výrobce je vynikající. Cena hodně vysoká, ale je to dlouhodobá investice a cena nebyla Tvou prioritou. Ale stejně, všimla sis Koteku 500 od Sir Joseph? Je za poloviční cenu, má téměř stejné teplotní určení( -3/ -9/-21), taky 500g náplně, je o 15 deka těžší a má trochu nižší loft(800 cuin oproti 900 cuin u Yeti).
Pokud si koupíš Yeti, dej vědět, jak jsi spokojená a jak ses vyspala v teplotách kolem -5.Budu hodně zvědavá.
Z vás stoprocentně mají radost výrobci a následně i prodejci odpadových prefabrikátů jako je plast, které jsou pak spolu s prodejem náležitě předraženy.Kvalitní péří je jen mystifikace. To nikdo totiž nezaplatí . Asi ale tedy nejedno srdce prodejce zaplesá, když slyší, že klient by koupil spacák a je ochcoten dát za něj i mnoho tisíc , snad desítek ?..uauauhááááááá
My používáme levný spacáky ze supermarketu + termoprádlo, taky levný. Na netu seženeš např. tady http://www.panskamoda.eu/product/funkcnipradlo/panske-thermo-kalhoty-woox/845 Je lepší mít více vrstev. Neplatí, že drahý spacák = kvalitní spacák.
A kupovat „levný“ shit made in China z obchoďáku se vyplatí? Pořád platí že nejsem tak bohatý abych si mohl dovolit kupovat levné věci…
V Čechách zatím bohužel není přímá úměra mezi cenou a kvalitou. Dá se sehnat spousta kvalitních věcí za hubičku a naopak spousta předražených věcí kvalitou neodpovídá…
Jak píše Ivan: Tady v česku není úměra mezi kvalitou a cenou.
Kvalitni = perovy spacak nebude nikdy levny. Rozdil poznas hned a neni nic horsiho nez klepat kosu mesic nekde v horach, kde uz s tim nic neudelas. Ja mam spacak od Rakoncaje, nejvyssi model, neb tepla neni nikdy dost, a ten je naprosto skvely – vyzkouseno v Himalaji a v Andach. Nebyl levny, ale nelituji jedine koruny, kterou me stal.
Rovnítko mezi kvalitní a péřový bych rozhodně nedával. Tvrdit, že péřový je lepší je oblíbený omyl. Samozřejmě je lehčí a do určité míry lépe izoluje, ale pak je tu spousta negativ. Ani nemusí pršet a při dlouhodobějším soustavném používání vlhne a přestává „hřát“, peří samo o sobě se deformuje mnohem dřív než vlákno.
Mám pocit, že lidé, kteří investovali X tisíc do svého péřáku mají potřebu světu sdělit, že péřák je to nejlepší, ale fakt to tak není.
Ahoj, já bych ti za sebe doporučil tenhle http://www.huskycz.cz/spacak-premium-proud-29-c-cerna-d2539.html. Lezl jsem s ním v zimě po kopcích a nikdy mě nezklamal
Ahoj Katko, o využití sice nepíšeš. Jinak ale, pokud ti to ještě pomůže, nebo komukoli jinému, já vlastním spacák three seasons od Fjallravenu a jsem s ním spokojená i při spaní v zimě venku. Komfortní zonu udává myslím v -8°C, což je vážně slušné. A ještě k té vaší debatě o peří, určitě se nedá dát rovnítko mezi kvalitní a péřový, nicméně co jsem koukala, spacáky do extremnějších podmínek jsou vážně vyrobené hlavně z peří.
..myslim Sylvo, ze mas cca 5 let zpozdeni. …podivej se na datumy :-))
Vidíš, to je právě ideální čas na to, koupit si spacák nový. A já a mé rady jsme tu právě teď! 😀
„komfortní zónu udává …“ – tak to si vždycky vzpomenu, jak Pašek prodával svépomocí svůj dutovláknový spacák v Praze, vzal jsem si ho, vypadal na léto přijatelný, bylo na něm psáno +12st pohoda, +3st extrém – prostě dalo se tomu věřit a taky to tak bylo.
Prodavačka se mi pak svěřila, že stejný šijí i pro „jistou renomovanou firmu“, kam našívají jejich logo a údaje +3st pohoda -12 extrém.
Jinak já zase dávám rovnítko jedině mezi kvalitní a péřový (dutovláknových jsem po roce používání už dost naštvaně vyházel, a proto už NIKDY více). Samozřejmě péřák není dobrý na cesty nad týden do extrémně deštivých destinací, a problematický je, když je na cestě potřeba střídat spaní při -10 a +30 – ale to radši řeším spaním mezi spacákem a fusakem než mrznutím v dutých vláknech.
Lidi, díky moc za rady, jak jsem říkala, před 4 roky jsem si koupila spacák od značky Yeti – Passion Five a řeknu Vám jednu věc. Nelituji žádné koruny, kterou jsem za něj dala, ten spacák je jedna skvěla pohádka 🙂 Někdy přemýšlím v zimě, že vyměním peřinu a budu spát v něm 🙂 Kdybych tu investici měla udělat znova, ráda bez mrknutí 🙂 A já si radši připlatím než klepat kosu v noci… pokud máte i jiné zkušenosti, budu ráda, když se o ně tady podělíte.
PS: A pro mě rozhodně platí pravidlo, jsem tam bohatá, abych si mohla kupovat levné věci. Buďme upřímní, zdraví máme jen jedno, které si za peníze nekoupíme….
Zkus Mountain Equipment Everest. je to kanadska znacka, byl testovanej v Himalajich na expedicich. perova vypln, 2.5kg. Ja ho mam taky..je super
Taky jsem toho názoru, že na těchto věcech by se nemělo šetřit ač se mi teda povedlo koupit kvalitní a komfortní spacák něco málo přes tisícovku. Ze začátku jsem byl docela nervózní jestli v něm nezmrznu 😀 ale byl jsem velmi mile překvapen, když jsem v něm vydržel týden, bez toho aniž bych se do něj musela víc oblíct .. narozdíl od ostatních spoluspících 🙂
Tak to já jsem poprvé a naposledy kupoval spacák v obchoďáku a už NIKDY bych to neudělal, takže tímto jsem se přesvědčil o tom, že se na těchto věcech nešetří :). A s jakým máte Petře tak dobré zkušenosti ? Budu potřebovat nový, tak si rád rozšířím obzory.
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
JEMEN – Skrytá perla Orientu
Zimní dobrodružství v evropských horách: Průvodce pro náročné turisty
Kambodža: od genocidy Rudých Khmerů až po ráj digitálních nomádů
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru