HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Spolucestování Asie/ Australie

severní Afganistán

Kajka

Ahoj, mátě nějaké zkuenosti s cestováním po severním Afganistánu? Přivítám každou radu a postřeh, díky 🙂

Zkušenosti čtenářů

J

Ahoj Kajko, držím palce s cestou. Řešilo se to tu někdy vloni a řeší se to na zahraničních serverech. Také existuje Lonely Planet Afganistan snad z roku 2008. Byl jsem v Íránu (07), Uzbekistánu(08) a Pákistánu(10) (i jinde ve světě, uvádím jen sousední země u Afganistánu).Opravdu tam chceš jet?Pokud jsi nebyla v okolí a v jiných zemích, proč zrovna severní Afganistán? V současnosti mi to nepřipadá jako dobrý nápad pro nikoho…Ale rady a zkušenosti lidí si rád přečtu.J

MartinT.
J:

Domnívám se, že i když v obecně neklidných zemích existují provincie, kde je „klid“ (Irák, Afg. či Pakoš), mnohý zodpovědný jedinec zvolí jinou alternativu, neb stejně zajímavých, avšak bezpečnějších míst je na světě relativně dost.

Zajímaly by mě zkušenosti z Pákistánu (z vývoje v této zemi mi je docela úzko).

jeff
MartinT.:

Záleží co tam chceš provozovat? ale stylem vnitrostátní lety, města a okolí se to určitě dá, ale je potřeba sledovat aktuální situaci(např. LP thorn tree)
Jinak je mi docela úzko spíše z vývoje v naší zemi:-).

MartinT.
jeff:

V naší zemi jde víceméně o to, že se v některých ohledech vyvíjíme jako Senegal, byť bychom mohli jít cestou Norska, jak zaznělo v jednom nedávném rozhovoru akademika z Kalifornie v HN. Ovšem další názor „zvenčí“ říká, že jsme národem s extrémně nízkou mírou optimismu a víry v budoucnost. Je mi tu z toho také „úzko“, i z převládajícího postoje „stojí to vše za houby, ale nějak bylo, nějak bude“. Nicméně, jistá srovnání (s Pákistánem) bych se ani netroufal činit. U nás nejde o životy, pošlapávání základních práv ve velkém měřítku… Do Pákistánu se v dohledné době nechystám, a to ani do Gilgitu nebo do jiných „bezpečných“ oblastí…

Kajka

cestuji po blízkém východě i střední asii nějaký ten pátek.. Tato oblast mě láká kvůli specifickému stylu života.. sever by měl být „bezpečný“, hledám někoho, kdo s tím má zkušenosti… díky vám za rady a postřehy! K.

Lišin
Kajka:

Měl jsem možnost Afghanistán dvakrát navštívit, naposledy před dvěma lety. V současné době už ani sever není bezpečný, např. ve městech Balch, Poli Chumri, Kunduz se poslední dobou bezpečnostní situace velmi zhoršila, pravidelně tam dochází k atentátům. Pokud chces podrobnější info, kontaktuj mi na email: lisin@centrum.cz

Tom
Lišin:

sice to nieje sever, ale co taky Herat? ten by sa dal v pohode spravit, nie?

jeff
Lišin:

jj, tohle plakání se dá číst i na LP thorn tree, ale to neznamená, že by to nešlo záleží na každým co si lajzne, třeba z Mashadu do Herátu po zemi a pak letecky do Mazáre a dál bych klidně pokračoval po zemi třeba až do váchánu:-), samozřejmě to nevylučuje, že se něco nestane, ale to tobych pak nemohl ani vystrčit nos z baráku:-)

Letec
jeff:

No, já si myslím, že jsou bezpečnější destinace. Třeba v Pakoši je na severu taky bezpečno, ale přemýšlet jestli ti něco neblafne pod nohama v Islamabadu… V Kašmíru (bezpečno) indičtí vojáci rozstříleli autobus co jel před náma a asi už nic takovýho zažít nechci.

MartinT.
Letec:

Souhlas spíše s Letcem, argument o tom, že se všude něco může stát, podle mne neobstojí. Je to otázka pravděpodobnosti. Ovšem uznávám, že pro některé notoričtější cestovatele se sníženým prahem vnímání rizika je i pravděpodobnost 1:5 přijatelná. Jinak by mne zajímalo, za jakých okolností můžou indičtí vojáci střílet do autobusu…?

Tom
jeff:

jeff, ano presne take nieco som myslel, Mashad – Herat by mal byt v pohode a potom sa do Mazaru podla mna da bez problemov dostat letecky, po zemi by som to veru neskusal 🙂 ale zase Mazar – Wachan netreba ist cez Kunduz? raz som o nom pocul, ze sa tam este nikdy nic dobre nikomu neprihodilo…

jeff
Tom:

Přes Kundus musíš, ale jde o to jak si to nastavíš, můžeš jím třeba jen projet nebo vystřídat bus (to samo osobě samozřejmě nic nezaručuje).
No v Afgoši tě můžou zas pro změnu rozstřílet vojáci aliance:-)
Každej musí zvážit jestli to pro něho je nebo není…já jsem naopak rád i za ty negativní zkušenosti a zážitky, prostě to k tomu patří a kdo s tím apriori není vyrovnanej tak by takovýho něco neměl podnikat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: