Ahoj,
ceka nas 25 dni v Peru/Bolivii a chceme si ujasnit, kolik casu si nechat na Sacred Valley. Je jasne, ze dva dny s dopravou zabere MP a asi by byla blbost tam nejit. Jak je to zajimave s pamatkama okolo Cuzca v porovnani s Angkor Wat (Kambodza) ci jih Mexika (Monte Alban, Palenque atd)?
Dale mam jeste dotaz k doprave, chceme jet z Arequipa do San Pedro de Atacama a zde Salar de Uyuni pak Bolivii zpet. Pocitam, ze se ma jet pres Tacna, Arica a Calama, ale da se to stihnout za 2 dny?
Zvazujeme nejaky trek, ale zaroven si z domu budeme brat jen spacaky, takze asi je daleko moudrejsi Colca Canyon, ktery je po ceste, ale neda mi to nezeptat se, jestli neni lepsi zajet do Huarazu na The Santa Cruz Trek… ale to je zase az dost drahe a stravime cas aklimatizaci :/
No a posledni dotaz je co se vystupu na El Misti nebo Huayna Potosi, proste neceho okolo 6000m – jsme klasicti cesti turisti, tj. vysky tak do 3500m.n.m behem kratsich treku zvladame, ale nejsme zadni horolezci(takze macky by mely premieru) a ani feraty tezsich obtiznosti se nas netykaji, proste klasicti lidi odkojeni Tatrama, jak moc nad utokem na vrchol mame premyslet?
Diky za vas cas, Radek
I kdyz ted jsem se zde http://wikitravel.org/en/Salar_de_Uyuni docetl, ze ze San Pedra je to o 60% drazsi a navic bychom asi nebyli moc aklimatizovani (predtim je v planu Lima-Nazca-Arequipa-Colca Canyon) a vzhledem k tomu, ze ze San pedra se nastoupa do 4800 tak to asi neni dobry napad… Ach jo, no tak se budem trmacet Bolivii tam i zpet..?
Ahoj, osobně to srovnat s AW a Mexikem nemůžu (jen dle TV), ale určitě navštivte kromě MP i Sacsayhuaman (s výhledem na Cuzco), ruiny u Olantaytamba (jsou jen kousek od centra), ruiny nad Pisacem (navíc krásný výlet s výhledy pokud nepojedete tam a zpět busem) a solná jezírka u Urubamby. Bohužel máte na takový plán celkem málo času, takže Huaraz asi nestihnete (nechte si to na příště třeba se severem Peru). Na MP by to bylo 2,5 dne, pokud byste jeli tam či zpět přes Santa Maria přes den, ale ušetří to peníze a cestou jsou za dobrého počasí krásné výhledy mj. na zaledněnou horu Nevado Veronica zblízka. Další min. 1 den na Sacred Valley a další min. 1 den na Cuzco se Sacsayhuamanem (taky tam budete kupovat lístky na vlak, na MP a na ostatní památky, což nějaký čas zabere).
Z Arequipy do San Pedra za 2 dny dojedete. Z Aricy si to ověř na webech chilských firem Tur-Bus nebo Pullman (tyto 2 jsou největší). Z Aricy by se dalo jet přes noc a zas tak o moc by jste nepřišli. Doporučuju v ní ale přespat a jet na 1-denní výlet s místní CK k jezeru Chungará do 4600 m (je to záhul, ale ostatní spolucestující Chilani bez aklimatizace to zvládli a pozdní oběd v Putre si nedal jen 1 starší pán, pokud budete před tím v Colca Canyonu, pojedete cestou výše). Jezero se sopkami Parinacota a dalšími je asi jedno ze 2 nejhezčích na Atacamě. Další je Laguna Verde cestou ze San Pedra na Salar de Uyuni. Výlet vám pomůže na aklimatizaci před 1. nocí 3-denního výletu San Pedro – Uyuni. První noc je tam asi v 4300 m n.m. a San Pedro jen v 2400 m. Dejte si i 1-denní výlet z něj na gejzíry (velmi brzký start), což vám taky pomůže. Bez aklimatizace se jinak tu 1. noc nevyspíte a to je ještě to nejmenší, co se vám může stát. Pokud ale budete mít tyto výlety, měli byste to zvládnout. Tento okruh je lepší než jet tam a zpět přes Bolívii. Vemte si plavky a vykoupejte se v termálním jezírku, i když bude ještě mrznout (zároveň ale vychází Slunce). Ten samý den odpoledne můžete stihnout i super výlet do Valle de la Luna. Já jinak skoro vše během 3,5 měsíců v Chile zvládl bez cestovek, ale výlety na Atacamě jsou něco jiného a nejsou ani moc drahé (dá se usmlouvat nižší cena, pokud si koupíte 2 výlety).
Santa Cruz trek jinak drahý není ale spíš přeplněný. Spacáky si vemte teplejší na ten výlet do Uyuni (teplota venku ráno kolem -10 a ve vnitř kolem 7°C. Pokud vůbec budete mít čas a budete uvažovat o 6000-vých horách, tak až v závěru, když budete mít lepší aklimatizaci. Já na tyto nešel, technicky obtížné asi moc nejsou, i když vršek HP podle fotek vypadá dost strmě.
Diky moc za odpoved, to Chile nastuduju, doted jsem ho mel spis jako prujezdnou zemi. Kazdopadne se trochu bojim te aklimatizace, ktera by z Bolivie mela byt pozvolnejsi.
Jeste jednou diky.
Libore,
tak jsem to nastudoval a vypada to, ze bude vyhodnejsi udelat cestu presne obracene, tj Arequipa-Puno-LaPaz-Salar-Arica-Chungara-Arequipa a pri navratu sem El Misti.
Je otazkou, jak rychle se prichazi o aklimatizaci, jestli cestou ze Salaru a prijezdu do Arequipy se odklimatizujeme. No a nebo je varianta HP z LaPazu.
Diky!
O aklimatizaci tak rychle neprijdete, vydrzi az 2 mesice. Takto ale nebudete mit urcite aklimatizaci na HP pred Salarem. Hlavne ale jedte i do Rezervace Eduardo Avaroa. Je to asi nejhezci cast Bolivie. To vyzaduje min. 3 ale spise 4 dny z Uyuni do Uyuni. Pokud byste jeli do San Pedra, staci 3, protoze se nevracite. Chungara je videt cestou do Aricy.
Nakonec jsem se rozhodl jet okruh pres Bolivii na jih a Chile na sever. Je to z duvodu o cca 40% drazsiho tripu pres Salar&lakes pri nakupu v Chile, jsme dva a 80 dolaru navic uz se pozna.
Tim padem na HP budem aklimatizovani jen od Titicaca a La Pazu a pokud se nebudem citit ok, tak HP vynechame a pri cezte zpet pujdeme na El Misti z Arequipy.
Mozna se budete citit OK v La Pazu, ale spani ve 4700 a 2. noc v 5200 m n.m. bych si nelajsnul s tak kratkou aklimatizaci. Problemy casto prichazi az s nejakym zpozdenim a vy pak treba budete muset sejit vecer nize. Nekdo to zvladne, ale vetsina asi ne. Pokud tam vylezete, budou z vas spis matohy a moc si to neuzijete, mozna take budete po probdelych nocich. Drahe to neni, ale penize vam nevrati, kdyz skoncite predcasne. Treba vas uspokoji ale i jen ten spodni usek ledovce, jediny ktery uvidite na teto ceste zblizka.
Tak jsem zpet a pro dalsi cestovatele tu necham postrehy s nadmorskou vyskou.
1) Uplne kazdy to snasi jinak, byly pary, ktere cestovaly to same a jeden z dvojice mel problemy jak blazen a druhy ne uz v 5200,
2) Ja poprve citil v 3800 na vrcholu colca canyonu ze neco neni normalni, ale pak s dalsima 4 dny nad 3500m jsem nemel problem s Salar Uyuni+ rezervace – spani v 4200.
Abych byl ready tak jsem sel na trek okolo Condoriri kde se spi 2x v 4700 a pak jsem sel na Huyanu Potosi a byl jsem uplne bez problemu… teda az na to ze boty co mi dali byly mokre, tak jsem sel v pohorkach a ted cca 14 dni po te mam prsty stale otupene, no snad se to da dohromady.
Ja bych z vlastni zkusenosti, kdyby to bylo v ramci moznosti vyrazil opet smer Huaraz. Bylo tam moc pekne. Nakonec strasak, platba za stany, pripadne zadne stanovani pod pokutou nebylo tak zhavy jak to vypadalo…. Pravda, 3 dny bylo malo, ale pekne tam bylo… Presny mista si nepomatuji, bylo tam nekolik treku…
V tom casovem rozpeti co mame jsme se rozhodli Huaraz vynechat, ale evidentne to tam je taky supr..
Diky
Ahoj, když se bavíte o Huarazu. Je nějaká zkušenost s tím, jestli se tento trek nechá jít i v říjnu, respektive v druhé polovině? A co Colka v tomhle termínu? (ve všech průvodcích píší, že treky max do září…) :(((
Colca je v suche casti Peru, prsi tam podle statistik znatelneji jen od prosince do brezna.
U Huarazu se v rijnu jit na trek urcite da, ale bude to podobne jako jsem to mel v druhe pulce zari po krasnem pocasi v prvni pulce, jen spis trochu horsi. Behem dopoledne se hory zatahnou do mraku, takze toho moc neuvidis. Odpoledne pak pravdepodobne bude prset nebo padat drobne kroupy. Muzete mit stesti na lepsi pocasi, ale jasno odpoledne nebude.
Tak jsem zpet z Bolivie a Peru a odpovedel bych na otazku tykajici se Cuzca a okoli – tj Machu Picchu a Sacred Valey.
1) Ti z vas co videli podobne pamatky napr. v Mexiku nebo chramy v Ankor Watu nebo mayske pamatky a jedete vylozene low budget a neni pro vas historie prvni vec v poznavani: Omezte nebo uplne vynechejte MP a okoli.
Duvody: MP je zajimave prevazne tim, ze ho Spanele nerozebrali a svou polohou, tj na kopci v tropickem okoli. Uvidite staveni co se vyskytuji jinde, ale ne tak zrekonstruovane, proste je to dost Trade mark. Vynechanim usetrite bud spousty penez a nebo casu. Osobne bych to doporucil spojit s nejakym trekem, jeden se mi libil – sjezd na kole ze sedla okolo Pico Veronika z cca 4300 do Santa Teresa (cca 1300), pak den trek, pak po kolejich do Aqaua Calientes a MP.
My jeli tam pres Hydroel (45soles, 2x noc v Aqua 60 soles za noc) a zpet vlak 54USD(vyprodany, proto 2 noci v AC) plus vstup 150Soles a zabralo to 2,5 dne a zazitek asi takovy – mraky lidi, co se nechaji dovest autobusem navrch, kteri delaji miliony fotek, vyslap na jakokouliv vyhlidku hlemizdim tempem, jidlo a piti nechutne drahe, takze jsem pekne hladovel. A vysledek? Muzu rict, ze jsem byl na MP, ktere me potesilo svou polohou a vubec je zajimave, ale ne za vyse zminenych podminek.
Takze az potkam nekoho, kdo byl v Peru a rekne mi, ze nebyl na MP, budu ho totalne chapat(asi jako jeden z mala).
Cuzco a okoli je taky dost mastne Bolero Turistico za 130 soles a stejne tam neni vsechno, co je zajimave.
Abych jen nekritizoval, tak musim rict, ze jsem byl strasne prijemne prekvapeny z Colca Canyonu (4dny), supr byl trek v Bolivii okolo Concordidi hory s vystupem na Pico Austria (3d), vystupem na Huyana Potosi (2d), i ten Salar byl nakonec ok. Takze zpetne, kdybych vynechal Cuzco a sel do Huarazu na 4 dny, tak bych usetril a stal stranou nejbrutalnejsiho turismu…
Tak jsem zpet z Bolivie a Peru a odpovedel bych na otazku tykajici se Cuzca a okoli – tj Machu Picchu a Sacred Valey.
1) Ti z vas co videli podobne pamatky napr. v Mexiku nebo chramy v Ankor Watu nebo mayske pamatky a jedete vylozene low budget a neni pro vas historie prvni vec v poznavani: Omezte nebo uplne vynechejte MP a okoli.
Duvody: MP je zajimave prevazne tim, ze ho Spanele nerozebrali a svou polohou, tj na kopci v tropickem okoli. Uvidite staveni co se vyskytuji jinde, ale ne tak zrekonstruovane, proste je to dost Trade mark. Vynechanim usetrite bud spousty penez a nebo casu. Osobne bych to doporucil spojit s nejakym trekem, jeden se mi libil – sjezd na kole ze sedla okolo Pico Veronika z cca 4300 do Santa Teresa (cca 1300), pak den trek, pak po kolejich do Aqaua Calientes a MP.
My jeli tam pres Hydroel (45soles, 2x noc v Aqua 60 soles za noc) a zpet vlak 54USD(vyprodany, proto 2 noci v AC) plus vstup 150Soles a zabralo to 2,5 dne a zazitek asi takovy – mraky lidi, co se nechaji dovest autobusem navrch, kteri delaji miliony fotek, vyslap na jakokouliv vyhlidku hlemizdim tempem, jidlo a piti nechutne drahe, takze jsem pekne hladovel. A vysledek? Muzu rict, ze jsem byl na MP, ktere me potesilo svou polohou a vubec je zajimave, ale ne za vyse zminenych podminek.
Takze az potkam nekoho, kdo byl v Peru a rekne mi, ze nebyl na MP, budu ho totalne chapat(asi jako jeden z mala).
Cuzco a okoli je taky dost mastne Bolero Turistico za 130 soles a stejne tam neni vsechno, co je zajimave.
Abych jen nekritizoval, tak musim rict, ze jsem byl strasne prijemne prekvapeny z Colca Canyonu (4dny), supr byl trek v Bolivii okolo Concordidi hory s vystupem na Pico Austria (3d), vystupem na Huyana Potosi (2d), i ten Salar byl nakonec ok. Takze zpetne, kdybych vynechal Cuzco a sel do Huarazu na 4 dny, tak bych usetril a stal stranou nejbrutalnejsiho turismu…
byl jsem na MP před peti lety. Moc se mi libil i vystup na wayna picchu. Ale uz tehdy to semlel masovy turismus… Kdesi jsem cetl zážitek Cecha, který navstivil MP v roce 1993 a spal na MP mezi ruinami ve stanu… to muselo byt super. Ja tam sel přes turnikety a lidi jak na Vaclavaku…
Hola amigo, trek v Colca doporucuji je tam nekolik tras, pokud se zastavis u me v arequipe tak Ti dam mapy na Colca. V Coldilera blanca je to take moc krasne:-) . Vystup na Mi,sti je bez macek i kdyz z cely tyden je Misti pod snehem:-) a to neni ted normalni. To same je Coropuna je am az 2 metry snehu a neda se lezt. Zdar Yarda
Radku, hlavní problém u MP bylo, že jsi cestoval v červenci, kdy je tam stejně jako v srpnu narváno a ještě dráž. Dál taky, že jsi měl nereálné očekávání ohledně architektury těch staveb. Kvůli mimořádné architektuře se na MP nejezdí, na to je Mexiko nebo Angkor Vat lepší. Zvláštní jsou ale zdi z velkých žulových kamenů beze spár, které vedou některé odborníky k vysvětlení, že stavitelé znali technologii na změkčování kamene. Zajímavý je také Intihuatana. Podstatná je u MP ta poloha, nejen na kopci, ale na hřebeni mezi 2 strmými vršky nad srázy místy až kolmými, obtékanými klikatící se řekou, v džungli a přitom s vyhlídkou na nedaleké ledovce. To se nikde jinde na světě nenajde, aspoň ne na snadno dostupných místech. Proto bych řekl, že MP nemají vynechat lidi se zájmem o přírodu (o historii zas tak nejde, tu moc bohatou MP nemá). I Pisac a Ollantaytambo mají ruiny v zajímavější a krásnější krajině než Angkor Vat a Mexiko.
Pro nižší množství lidí se také doporučuje být na MP brzo ráno než přijedou vlakem ti, co v AC nespali. Já tam byl loni 31.5. Na MP jsem došel až v 10 h. a moc lidí tam nebylo. Na mých fotkách vypadá skoro prázdné. Pak jsem si MP prohlédl i poslední 1,5 h. před zavíračkou, kdy už tam bylo lidí opravdu málo, včetně procházky k úžasně umístěnému Inca bridge. Brzo po příchodu jsem šel na horu MP, kde jsem strávil na vrcholovém hřebínku 2 hodiny. Myslím, že tam nebylo nikdy víc než 10, možná chvíli 15 lidí. Ani mi nevadili, popovídal jsem si tam taky s nějakými hezkými holkami. Posledních asi 10 minut jsem tam byl sám. Byl to asi můj nejúžasnější výhled v životě – kromě MP o 600 m níže s HP za ním, klikatící se řeka o 1000 – 1100 m níže mezi strmými až kolmými srázy, hory, některé i s ledovci, mraky i duha, okolo rozkvetlé keře, kytky a orchideje. Srovnávat mám s čím, navštívil jsem asi většinu nejkrásnějších vyhlídek na světě, alespoň těch rozumně dostupných, většinou za ideálního počasí – třeba vrchol Cotopaxi za východu slunce, Roraima nad mraky po dešti tedy s vodopády, u Fitzroye, Kalalau (vyhlídku i údolí), Mauna Kea se sněhem nad mraky při západu slunce, NP západu USA a Kanady včetně vyhlídky na Mt. McKinley od Wonder Lake při západu slunce, jezero Tilicho u Annapuren, Poon Hill s rozkvetlými rododendrony a třeba na Novém Zélandu Copland Pass a Gertrude Saddle a mnoho dalších.
MP je celkem drahé, ale pokud cestujete nízkorozpočtově, nejezděte o prázdninách, jděte pěšky nahoru a dolů od řeky a aspoň 1 cestu do AC jděte pěšky od hydroelektrárny. Hlavně si ale vemte jídlo s sebou. Očekávat, že tam budou levné stánky s jídlem je naivní. Já si vzal většinu jídla na MP a AC už z Cuzca a pil jsem vodu z vodovodu (jako ostatně skoro všude v Jižní Americe, někdy ale dezinfikuju chlórem), kterou jsem si vzal v láhvi na MP s sebou. V AC jsem si dal jen polévku za 120 Kč, ale docela vydatnou.
Ta jízda na kole ze sedla u Nevado Verónica bude určitě super. Silnice je nedávno vyasfaltovaná a pěkná hora s ledovci je nedaleko. Vynecháním 2,5 dní u MP bys, Radku, 4 dny na trek Santa Cruz u Huarazu asi neušetřil (je třeba tam být asi už předchozí den odpoledne pro zajištění odjezdu další den ráno tj. spíš 5 dní plus cesta, i když ta lze v noci). Hlavně by ses nevyhnul brutálnímu turismu, kdybys jel o prázdninách do Huarazu, ať už na tento trek nebo 1-denní výlety. Jsou tam i treky, kde moc turistů není. Většinou to ale chce mít víc času.
V Aguas Calientes jsou lené stánky s jídlem a spousta restaurací, kde se stravují výhradně místní a ceny jsou jen mírně vyšší než jinde v Peru. Je to asi tak 10 minut pěšky od hotelů, vedle fotbalového hřiště.
Počet turistů na MP v loňském roce kolísal mezi 50-80 tisíci měsíčně – minimum prosinec a únor, max. červenec, srpen.
Chtěl jsem napsat, ža ty levné stánky nejsou nahoře u MP.
Diky Libore, to urcite pomuze lidem po nas.
My museli jet low cost v lete, protoze jeden z nas je ucitel. Kazdopadne jsme spali vedle fotbaloveho hriste v AC za 60 soles za 2 luzko s private bath, jedli jsme za cca 8 – 12 soles komplet menu taky u hriste.
Nebyli jsme na MP hore, mozna tam bylo mene lidi to jsme asi nezmaknuli.
Nekde jsme cetli, ze se na MP nesmi brat jidlo, proto jsme meli jen par oplatku. Jedine co jsem videl, ze maji ceduli se zakazem vstupu s batohem vetsim 30 litru.
Letem svetem jsme sepsali cestu a pri popisu se spis nez na pamatky zamerili na veci, co nam prisli prakticke:
http://evaradek.webs.com/
Oficiálně se tam opravdu jídlo brát nemá, ale jak píše wikitravel, zřídka kdy to kontrolují. Můj průvodce píše, že si ho tam máme vzít, pokud nechceme platit hotelové ceny. Jde asi o to, aby si tam lidi nedělali piknik nebo neodhazovali odpadky. Pokud si člověk dá sendviče nebo muesli tyčinky, raději ne přímo před hlídačem, ale trochu stranou, třeba cestou k Inca bridge, je vše v pohodě.
Podle mého průvodce je na MP nejvíc lidí v sezóně v pondělí a v pátek, protože cestovky tam vodí klienty buď po nebo před nedělním trhem v Pisacu. Celková statistika po měsících je tady: http://www.infoturperu.com.pe/estadisticas/4699-llegada-de-turistas-extranjeros-a-machu-picchu-crecio-mas-de-13-en-el-2012
Mimo prázdniny to není o tolik lepší, jak jsem myslel, ale možná jsem měl štěstí nebo to bylo tím, že byl čtvrtek. V období dešťů bych tam ale nejel, protože bych si neužil asi moc ty výhledy (které ovšem nejsou jisté ani v sušším období).
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Nové články
ROZHOVOR: Pavel Svoboda o neobjevené Kolumbii
Bukurešť – pod ochranou Drákuly
ROZHOVOR: Víťa Dostál o Panamericaně, aneb z Aljašky do Ohňové země na kole
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru