Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Pruvodce Indonesie

Katka

Chcete do Indonésie, ale bojíte se jet na vlastní pěst? Pomůžu s ubytováním, dopravou a programem na ostrově Jáva.

Zkušenosti čtenářů

Max

Chcete do Indonésie, ale bojíte se jet na vlastní pěst? Pomůžu s ubytováním, dopravou a programem na ostrově Bali. 🙂

Mira
Max:

Chystáme se na Bali na vlastní pěst, takže by se nějaká rada hodila….

Oli
Mira:

Ahoj,chystáme se na Bali a nejraději bychom ho procestovali se stanem a pronajatým autem. Nemáte někdo info a kontakt na nějakou dobrou a levnou půjčovnu aut? A taky jestli je vůbec na Bali možné stanovat? Díky

Miroslav
Mira:

Jedu na Bali na vlastní triko a nebojím se.UŽ.Dají se sehnat informace,ale musíte si s tím dát práci.Pokud chcete poradit,ozvěte se.Jedu začátkem února.

Max

Ahoj te…tak já jsem se, dá se říct, čerstvě vrátil z Indonésie po ročním studiu. Návrat 9/2009. Mám zmapovaný ostrov Bali a Javu. A hlavně se vyznám v místní kultuře, náboženství a ovládám Bahasa Indonesia…oficiální jazyk. Znalost místního jazyka je velmi důležitá pokud chcete samostatně cestovat po Indonésii bez CK – v Indonésii pod zkratkou CK najdete sít maloprodejen…jsou populární a některé otevřené 24h – ? Chci se tam co nejrychleji vrátit, žít a pracovat tam. Procestovat a poznat všechny další ostrovy Indonésie. I když i tam je to někdy složité. Místní lidé vědí, že turisti mají peníze, vědí že let z států EU stojí 10milionů Rp a víc…co je pro mnoho z nich celoroční plat! Proto se nedivte, že vás občas budou chtít oškubat. Proto je průvodce, který zná místní poměry a jazyk hodně prospěšný. Některé nepříjemnosti rychle dokáže vyřešit. Někdy je dobré obětovat nějakou tu korunu a něco koupit. Proto nedoporučuji hned na začátku pobytu nakoupit spoustu suvenýrů. Nakupujte je postupně. Indonézane rádi smlouvají, ale zase vědí, kam až můžou zajít. Dobré je znát taky společenské chování. Jsou dost na to hákliví. Jedno uvedu, nikdy nikomu nic nepodávejte levou rukou! Levá ruka je špinavá, utírají se s ní zadky! Jinak jsou tu lidé strašně milí a ochotný. V některých částech Indonésie turisti moc nechodí a tak se na vás můžou sesypat děti jako vosy na bonbon. Občas je dobré u sebe nějaké bonbony mít – indonésky permin. Jinak se taky znovu snažím o návrat do tohoto světa. Zamiloval jsem si ho. Ne jen klima, přírodu ale hlavně lidi a místní kuchyni. Hmmm jak bych si teď dal martabak, terang bulan…anebo jen ayam bakar! Čerstvé ovocné džusy, avokádový s čokoládou, mangový, jambu – guava… Ale dělat průvodce z české republiky si moc nevím představit. Pokud tam člověk žije, tak ano. Možná by se to vyplatilo 4-5 členné skupině…zaplatit průvodci všechny cestovní výlohy už ČR, ubytování a stravu. I když průvodce se normálně nají za 80-100,-Kč denně pokud není vybíravý a spát může taky v losmenu a ne v hotelu. Já teď se snažím s jednou českou cestovní kanceláří připravit projekt na objevování krás Indonésie na pevnině, pod vodou ale i ze vzduchu. Pokud se to všechno podaří, tak už v Únoru budu snad na Bali. Moc si to přeji. Potom se můžete na mě obracet a já vám pomůžu připravit dovolenou na míru přesně podle vašich požadavků a možností. Přeji vám krásné dny, veselého silvestra a šťastný nový rok 2010!

Pavel (On Roads)

V březnu letíme na Sumatru do Medanu. Kdyby někdo měl aktuální informace a tipy, co v té oblasti stojí za to poznat, budu vděčný. Také rád koupím za zbytkovou cenu průvodce LP nebo RG (stačí část se Sumatrou). Díky.

Judita
Pavel (On Roads):

Ahoj,
19.6.2010 se chystáme na Sumatru, letíme do Medanu-Bukit Lawang. budu moc ráda za nějaké tipy co vidět. Nejvíce nás láká divoká příroda a také vidět, jak místní lidé žijí…děkuju:o)

Renata

Ahoj,
v lete chceme vyrazit smer Java – Bali – Komodo – Flores – Sulawesi a premyslime, zda je to vsechno mozne stihnout za 2 mesice? Radi bysme jeste i sever Sumatry (kolem Medanu), ale to uz je jen mozna. Mohl byste nekde poradit, zda je to zvladnutelne, aniz bysme kazdy den sedeli v nejakem dopravnim prostredku?
Diky.

MartinT.
Renata:

Spojovat Malé Sundy, Sulawesi a Sumatru se mi nezdá příliš účelné, ale za 8 týdnů se to podniknout dá, byť nijak „v pohodě“. Oblíbená místá mám, i mimo tyto oblasti, ale nedoporučuju to dále drolit, a každý ostatně ocení něco jiného. Air Asia nově lítá na šikovné trase Surabaya- Medan, tak to by se mohlo hodit. Jinak kombinovat do itineráře Severní Sumatru je trochu komplikované, ale proveditelné. Já osobně preferuji Západní Sumatru. Zkus vygooglovat Tenggara Forum, tam se řeší dosti různých itinerářů. Důležité je vzít to v poklidu a nemít velké oči. Prospěje aspoň základní znalost indonéštiny.

Renata
MartinT.:

Jeste jeden dotaz – vzit si s sebou EUR, USD, cestovni seky nebo platebni kartu pro vyber z bankomatu? Nazory se dost lisi, chtela bych mit jasno:-)
Dekuji za opověď.

MartinT.
Renata:

Krome cestovnich seku bych volil kombinaci USD (nove stodolarovky) + ATM karta. Zalezi, zda ti jde hlavne o bezpecnost, snadnost obstarani mistni meny, vyhodnost kurzu apod. Jak rikam, zde na diskusi i na mnou avizovanem Tenggara Foru se to pomerne rozsahle debatovalo, pokud maz zajem o blizsi info, obrat se na ono Forum. Jasno v tom mit nebudes. Pokud te to hodne trapi, napis KAM cestujes, jake castky hodlas vymenovat… muzu ti rict jake jsem mel zkusenosti s Bank Danamon v Acehu nebo Bank Central Asia v Manadu, Bank Mandiri v Surabaye apod., ale musis zadat vstupni data! Mimochodem, mne se zatim dari udrzovat si v Indonesii lokalni ucet, spravovat hotovost pres mistni kartu a pouzivat internetbanking pro lokalni platby pres Bank Mandiri, tim ti chci dokazat, ze moznosti je mnoho, a kazdemu se hodi neco. Jestli chces na Bali, tak si vem treba jeny nebo libry, vymeni je. Jestli chces nekam do odlehlejsi casti souostrovi, chce to dolary nebo kartu (v kazdem slusnem meste velikosti Kladna dnes nejake moznosti vyberu pres ATM jsou). Vzdy je ale dobre zasobit se rupiema v hlavnich mestech provincii, pokud to jde. Treba pred 2 lety jsem v Surabayi objezdil nekolik bank, nez mi vymenili eura, ale nakonec se povedlo (BCA vetsinou nezklame).

Fousáč
MartinT.:

Mám dotaz: zda se dá udělat kvůli dešťům koncem října a začátkem listopadu v pohodě Sulawesi, J.Borneo a Timor, dík!

maxelius
Fousáč:

Borneo a Sumatra je v období dešťů náročnější než ostatní ostrovy. Tedy záleží, zda budete jen v městech a na pobřeží anebo chcete na hory a do pralesů. Některé ostrovy jsou docela suché i v období dešťů – musim hujan. Třeba na Bali to bylo už dva roky velice fajn. Žádné upršené týdny v kuse. Co se týká financí tak stačí akceptovatelná kreditní karta. Dnes jsou ve větších městech bankomaty ATM na každém rohu. A na Jávě i Bali vám v pohodě vymění eura i dolary. Jenom pozor v malých směnárnách na přepočítání peněz. Rupie je miliónová měna. Takže dostanete hodně bankovek a někde se snaží nějakou tu bankovku stopit. Takže raději měnit v bankách. Jinak bankomat tává 50 000,-Rp nebo 100 000,-Rp bankovky. A většina bankomatů dává tak 1 200 000,-Rp na jednou. Ale jsou i některé, které dají i 3 000 000,-Rp. A naše banky si berou něco kolem 100,-Kč poplatek za každý výběr.

Max
¨
[email protected]

Renata

Jeste bych chtela zkusene poprosit, zda by mi mohli doporucit nejake misto, ktere Vas na cestach po Indonesii nejakym zpusobem zaujalo – kdybych ho uz nemela v itinerari, rada bych ho zahrnula.
Dekuji

pavelcigi
Renata:

SUMBA !!!
Tam ve vesnicích ještě pořád nemají návštěvní knihy ….

Tereza
Renata:

Malý ostrůvek Seraya (cca hodinku plavby z pristavu Labuanbajo na Floresu) – neobydleny, krome cca 10ti bungalovu, nadherny more jak na ráchání, tak na šnorchlovani 😉 Podobné ostrůvek KANAWA (tam jsou bungalovy v horsim stavu, ale moře opět prvotřídní)

MartinT.
Tereza:

Ahoj Terezo, díky za tipy, mám ale specifickou otázku. V říjnu jedu se svou česko-indonéskou rodinou „za babičkou“, rád bych se kromě povinných zastávek (Surabaya, Bali) ještě cca na týden někam podíval. Labuhanbajo, Seraya, Kanawa, to by mohl být snad dobrý tip…ale rád bych věděl, zda ubytování je nějaká rozpadlá pionýrská chatka, nebo něco lepšího. Budeme mít v té době 15-měsíčního syna, zrovna jsem ho „otestoval“ v Chorvatsku… Domníváš se, že Seraya nebo Kanawa (včetně ubytování) jsou vhodné na pár dní lenošení s batoletem? Je tam někde trochu stín? Ostrůvky zrovna vegetací neoplývají. Co písčité mělčiny? Létá to prý denně, nyní 3 společnosti. Samozřejmě musím zvážit i malaričnost oblasti, nemělo by to být nějaké mimořádné… Dalším podobným tipem jsou ostrůvky u Lomboku – Gili Nanggu, Gili Gede apod. (JZ, nikoliv SZ Lombok).

Tereza
MartinT.:

Tak s tou Serayou a Kanawou musim podotknout,že ubytování je trochu dobrodružnější a s batoletem nevim,nevim.Kanawa ma chatky hodne pionyrske (turecke zachody a chatka jen ze dreva,postele byly ale v pohode,s moskytierou), Seraya ma chatky lepsi,vydlazdeny,ale voda a elektrina tam jde jen od 18-22 hod:)Navic na obou ostrovech je jen jedna mala restauracka,kde vari jen na ohni,takze je vyber samozrejme omezen na ryzi,ryby apod:)
Takze ohledne ubytovani pro dite nic moc,ale jinak nadhera,plaze jemne piscity,melcina je hlavne na Kanawe a stin se najde na obou,je tam par stromu a keriku.
Jinak na Seraye jsme komara nepotkaly,mistni rikali,ze tu neni siroko daleko zadna sladka voda,takze tu proste nejsou.
Gili Nanggu ani Gili Gede jsme nebyly,ale objely jsme vsechny 3 Gili ostruvky na severu a tam se najde ubytovani vsech kategorii.
Stastnou cestu a vyber:)

Palo

Ma zmysel cestovat v january/lednu do Indonezie? Potrebujem radu, aby som vedel, ako sa rozhodnut. Samozrejme je vtedy obdobie dazdov, ale ja mam mesiac volna v kuse iba zaciatkom roka. Cital som, ze smerom na vychod je vplyv monzunu slabsi. Co myslite, dali by sa zvladnut ostrovy na vychode, napr. Sulavesi?
Bol som uz v lednu „nedaleko“ tejto oblasti (Malajzia, sever Bornea, Singapur, Perhentiany) a ziadny dazd som nezazil. Nechem to zlahcovat, len by som bol nerad vyplaseny a prepasol prilezitost vidiet kusok Indonezie. Prosim, ma niekto osobnu skusenost?

Milan

Chci procestovat indonesii, už jsem tam byl ale jen na 14 dnů a za tu dobu se toho moc stihnout nedá. Ví někdo jak je to se stanováním v této zemi, vím, že se to liší ostrov od ostrova, jsou místa, kde se stanovat opravdu neviplatí, a je to risk o život? Cestovat chci po venkově.

Marushka

Ahoj. My sme isli dva mesiace dozadu na motorkach cez Java / Bali / Lombok (co su 3 ostrovy z 13000, takze negeneralizujem). Chceli sme to dat po vlasntnej ose za co mozno najmenej penazi, spat kde sa da, ale vyslo to iba parkrat. Preludnene a obyvane zvlastnym druhom cloveka – „hommo kapitalis“. Za vsetko chceli prachy. Budes tazko hladat miesto na stan, aby nepatrilo niekomu s listkami za parkovanie / stanovanie / vodu / sprchu / vzduch / vychod slnka / zapad slnka / etc.
Niekedy to bolo fajn, no vacsinou to neslo. Hlavne – je to preludnene a vsetko niekomu patri.
marushka.sk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: