Oceánie

Okružní cesta po Oceánii – co je v lidských silách stihnout?

Ondřej

Ahoj,
příští léto (2012) mi končí vysoká škola a chtěl bych na její závěr podniknout něco extra. Přemýšlel jsem o takové okružní cestě po ostrovech Oceánie. Chci se proto zeptat – podnikal jste někdo už takovou cestu? Zajímalo by mě totiž, co je tak reálné stihnout projezdit. Představoval jsem si tak měsíc, měsíc a půl dlouhou výpravu, horní hranice jsou dva měsíce. Kolik se toho dá stihnout? Určitě bych rád viděl Mikronésii, to je jediná věc, kterou chci navštívit určitě. A zbytek je otázkou. Láká mě např. Samoa, Šalamounovy ostovy, Nauru nebo Fidži. Asi bych vynechal Filipíny, Papuu nebo Nový Zéland, protože tyhle místa podle mě vydají samy za samostatnou dovolenou. Kolik z toho vidíte reálně, že se stihne procestovat? A na kolik by to asi přišlo? Plánuju na to dát všechny své zbylé úspory, takže bych mohl jít tak do 100 000 kč za všechno (ubytování, letenky, doprava, kapesné).
Děkuji předem za jakýkoliv postřeh.
Ondra, 24let, student
[email protected]

Zkušenosti čtenářů

Petr Daubner

Přijde na to, jakým způsobem chceš cestovat. Jestli chceš projet co nejvíc států, tak počítej s tím, že při dvouměsíční dovolené Ti 100000 Kč stačit určitě nebude. Oceánie je drahá a lety mezi ostrovy se prodraží, musíš použít letadlo i v rámci jedné země mezi ostrovy,jen výjimečně lze použít loď. Napiš Honzovi Podanému, má tu někde na HS blog a také je aktivní v diskusích o Oceánii. Je v Oceánii zrovna teď, má na to dva měsíce a chce projet co nejvíc ostrovů. Může Ti poradit s letenkami i s rozpočtem. A když už pojedeš, jeď alespoň na ty dva měsíce, za jeden měsíc nestihneš nic. Nějaké informace najdeš i na mých stránkách, navštívil jsem loni Vanuatu, Fidži, Samou, Tongu, Novou Kaledonii a Francouzskou Polynésii… Hodně štěstí!

Petr Daubner
http://www.kompas.estranky.cz

Ondřej

Mockrát díky. Podívám se na to.

Ondřej
Ondřej:

Tak jsem se podíval na tvůj blog a vypadá moc pěkně, už se těším, až se do těch článků začtu. Teď ještě dokončujeme plánování Madagaskaru, kam jedeme v září, ale někdy v listopadu bych na to sedl a začal intezivně plánovat. Mohl bych tě někdy potom třeba e-mailem zkontaktovat a zeptat se ještě na pár podrobností?

Petr Daubner

Jasně Ondro, klidně napiš. Nicméně já jezdil trochu jinak,měl jsem spoustu času a vybral jsem si jen některé země. Napiš tomu Honzovi, ten se snaží toho objet víc, vrací se tuším do ČR 8. srpna nebo tak nějak. Myslím že rozpočet měl značně vyšší než 100000 Kč,ale přesně si to nepamatuju. Madagaskar závidím! Nejseš náhodou z Prahy???

Ondřej
Petr Daubner:

Jo, máš pravdu, jsem z Prahy. Cestovat jem začal as před třemi roky a teď mám před sebou poslední rok školy a poslední studentský prázdniny, tak toho chci co nejvíc využít, dokud mám čas a peníze.

PaV

Ahoj Ondro, za měsíc se toho moc stihnout nedá, pokud chceš ty země opravdu poznat. Naopak cesta tam a zpátky je tak za 20.000 CZK. Přelety mezi ostrovy vždy ale vyjdou na min. od 5.000 CZK více. Takže podle toho se při hrubém plánu rozhoduj.
Bežné ceny jsou tam vyšší, nežli v EU. Levné je tam jen ubytování (některé) a půjčovny aut (někde). Veřejná doprava je tam řídká a někde i o mnoho dražší, nežli půjčení auta. Fast foody jsou i 2x (a více) dražší, nežli v EU – a navíc i nechutné. Nejlepší a nejchutnější i nejvydatnější formou stravování pro budget cestovatele jsou asi indické nebo jiné lokální restaurace a jídelny.
Co je skvělé, je bezpečnost a zdravotní bezrizikovost. Zbyl mi loňský Lonely Planet (South Pacific, South KOrea, Australia), kde naprostá většina informací seděla. Buď Ti můžu něco okrajového ověřit nebo si stáhni z webu zpoplatněnou kapitolu.
Co se nám naprosto nejvíc osvědčilo, byla datová SIMka v každé destinaci a čerpání on-line informací na místě – podle vývoje situace, vyprodanosti a akčních nabídek letenek, ubytování…
Roaming je tam nesnesitelně drahý, ale lokální i mezinárodní tarify z místních SIMek doslova „za hubičku“ v řádech jednotek korun. A ušetřili jsme díky tomu spoustu času a vždy pak šli za vším naprosto najisto… navíc jsou tam zavedené výhodné last time okase na informačních zprávách do lokálních karet. A bylo to super je využívat a mít přehled!

Jan Podaný

Ahoj Ondro,
plánoval jsem cestu do Oceánie 2 roky. Teď právě jsem v Nouméa. Můžu ti napsat, že přelet z Mikronésie do jižního Pacifiku je dost náročný. Spojení mezi nad rovníkem a pod rovníkem na lokální úrovni neexistuje. Buď přes Japonsko, Soul a nebo Guam. Perfektní je spojení v rámci mikronéských ostrovů: Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Palau, Guam a Severní Mariany.
Pokud chceš na Nauru, začni si pomalu vyřizovat vízum, je to opravdu na dlouho! Mně to trvalo přes 9 měsíců.
Ohledně peněz. Přelety jsou drahé. Pokud se chceš vejít do sto tisíc, vyber si tak dvě až čtyři destinace. Jak psal Petr, jinak než letadlem nemá cenu tu cestovat. Lodí je vše daleko a na dlouho. Pokud chceš FSM, v tom případě uvažuj pouze o Palau a Marshallových ostrovech. Na přelety zkus Continental, dá se u nich sehnat slušná multiletenka.
Já osobně vřele doporučuji Samou a Tongu a i Vanuatu není od věci. Pokud ti jde o Pacifik, který znáš z katalogů. Fr. Polynésie a Cookovy ostrovy jsou víc pacifičtější (podle katalogu), ale nevím, zda to není jen turistické lákadlo. Nikdy jsem tam nebyl. Víc najdeš na blogu pod mým jménem, ale informace raději přímo u mne přes mail. Přeji šťastné dokončení vzdělání.

Ondřej
Jan Podaný:

Ahoj,
děkuju za postřehy. Určitě pokud půjde o detaily, napíšu e-mail, teď jenom krátce tady přes fórum. Pokud bych měl vybrat jak říkáš nějaké čtyři destiance a pokud jsou vzdálenější přelety náročné, tak jsou mi bližší rozhodně ostrovy na jih od rovníku. Zeptám se – byl jsi nebo máš informace o Mikronésii? Protože Mikronésie mě hrozně moc láká, nicméně je to jediné souostroví, které je dost z ruky oproti těm ostatním, kam bych rád jel, proto bych rád věděl, jestli ta země skutečně stojí za to, nebo jestli může být opominuta.
Zatím se mi jeví nejpřijatelněji pětizastávková trasa Samoa – Tonga – Fidži – Tuvalu nebo Vanautu – Šalamounovy ostrovy. Jediná ta Mikronésie tam nezapadá. Co myslíš? Je to reálná trasa? A jak to vidíš s tou Mikronésií?
P.S. Časově bych šel klidně do dvou měsíců a a cenově 100 tisíc není strop, je to jenom odhad, takže pokud to bude stát třeba 120 000, jsem ochotný do toho jít.

Ondřej
Ondřej:

Ještě druhá možnost pro mě je podniknout „severskou“ trasu, pokud říkáš, že je tam dobré letecké spojení: Palau – Mikronésie – Marshallovy ostrovy – Nauru – Kiribati. Akorát nevím, jestli je to stejně lákavá trasa jako ten jih.

Ještě dodám, že mě vůbec neláká Papua Nová Guinea ani Jižní Korea a co se týče Filipín nebo Nového Zélandu, tak ty by samy vydaly za samostatnou dovolenou, nemám pravdu?

Jan Podaný
Ondřej:

Ondro,
nad rovníkem jsem byl pouze na Tarawě v Kiribati. Mikronésii neznám a ani nevím, co tě na této destinaci láká. Mikronésie už dlouho nevyšla ani v LP. A to něco značí. Četl jsem, že Mikronésie je hlavně zajímavá pro potápěče. Nauru za tu dřinu nestojí, já tam byl hlavně kvůli filatelii. Šalomounovy ostrovy jsou nádherné, ale hrozí tam malárie. Doktorka mi profylaxi rozmluvila, byl jsem tam krátce. Ale pořád se patlat repelentem není příjemné. Doporučuji letět na Fidži a z něj přeletět na Samou, možná si udělat odskok na Americkou Samou, ale není to třeba, a pak rozhodně Tongu. Tuvalu je zajímavá destinace, moc turistů tam nelétá. Ale je to tak na dva dny. Konečně mám tu o Tuvalu článek pod jménem Talofa Tuvalu. Vanuatu je zajímavější. Já doporučuji na dva tři dny Tannu. Mt. Yasur je famózní.
Ohledně severní trasy: FSM, Palau, Marshallovy ostrovy, Guam a Severní Mariany dobré. Přelet z Marsh. os. na Kiribati je možný s Air Marshall Islands, viděl jsem v Tarawě letadlo, ale na jejich stránmkách ten let nenabízejí, tak je to možná jen na domluvě jako charter. Což ti cestu prodraží. A doporučuji přibrat někoho s sebou. Minimálně ve dvou se to vždy lépe táhne, zvláště tak daleko od domova. Jinak internet café bylo i na Nauru či Tuvalu, takže spojení se světem je.

Petr Daubner

Já bych z těch zemí, co jsem byl, doporučil především Novou Kaledonii a Vanuatu. Mezi nimi navíc můžeš jet lodí. K tomu bych přidal Fidži a Samou. Tonga mě moc nebrala. Ideální je asi udělat výchozí bod z Fidži, jako to udělal Honza, odtamtud se všude dostaneš. Navíc Fidži je jasně nejlevnější zemí v celé Oceánii a vše tam funguje celkem na úrovni, což se třeba o Vanuatu či Tonze říct nedá. Pokud máš málo času, tak se na Filipíny a Nový Zéland vybodni. Filipíny jsou hrozně roztahané, byl jsem tam 21 dní a moc jsem toho nezvládnul, i tam Ti zaberou fúru času přelety mezi ostrovy (někde se dá jet i lodí). A Nový Zéland, to je nejméně na měsíc, ne-li na dva. Tam jsem byl 6 týdnů a zhruba jsem ho dal celý, ale je tam spousty dalších krásných míst, která jsem nestihnul. Nový Zéland je docela velká země (velká asi jako Velká Británie, ale protáhlejší), i když se to na mapě nezdá, z Aucklandu na jih Jižního ostrova je to pěkná dálka…

Petr Daubner
http://www.kompas.estranky.cz

Ondřej
Petr Daubner:

Filipíny mě nikdy nelákaly, ani nevím proč. Nový Zéland je naopak můj sen a hodlám si na něj nechat samostatnou dovolenou.
Pomalu už zhruba začínám mít jasno o trase. Ještě musím akorát vyřešit a poinformovat se na tu Mikronésii.

Ondřej

Poprosil bych ještě o jednu poslední radu, než se vrhnu do plánování. Jaký byste mi doporučili itinerář? Ideálně v rozsahu 6-8 týdnů. Samozřejmě mi nikdo nemusíte vypisovat den po dni kam se podívat, ale spíš mě zajímá, kolik dní si vyhradit pro který ostrov/souostroví. Nerad bych třeba stávil zbytečně dlouhou dobu na jednom ostově a pak měl málo času na jiný.
Cesta je definitivně takováto – Fidži-Samoa-Tonga-Vanuatu-Šalamounovy ostrovy. Kolik dní na kterou zemi?
Jinak 6-8 týdnů to je i s dopravou tam i zpět. Raději bych se vešel do těch 6 týdnů, ale když překročím, nic se neděje.
Děkuji předem. Ondra.

Jan Podaný

Já bych osobně upozadil Fidži, byl jsem dost zklamaný. Jinak na Samou jsem měl 5 dní a bylo to akorát. Vanuatu? Efate a Vila je tak na tři dny a čtyři dny na Tanně. Pokud rád šnorchluješ. Jinak bych to viděl i jen na tři dny. Ostatní ostrovy neznám. Ze Šalomounových ostrovů znám jen Guadalcanal a tam bohatě stačí 5 dní taky. Jinak vycházím z toho, že jsme měli auto. Bez auta toho stihneš daleko míň a pak potřebuješ víc času, to je logické. Na Tongu jsem měl jen tři dny, a to mě mrzí. Moc se mi tam líbilo. Byl jsme jen na Tongatapu, ale myslím si, že Vavau musí být také úžasné. Hlavně bych vycházel z letekého spojení. Protože některé ostrovy nemají každodenní spojení! Některé mají spojení jen jednou týdně! A pak bych vycházel z toho, proč tam jedu, co tam chci zažít.

Pavel
Jan Podaný:

V Lonely planet strasi malarii na Tonga a Vanuatu, brali jste antimalarika ?

Jan

Tak já jsem vyčetl malárii na Šalomounových ostrovech a Vanuatu. Tonga je pro mne novinka. Já tam však pobýval krátce (14 dní) a ještě v období sucha, takže jsem neměl antimalarika, jen účinný repelent, na noc moskytiéru a vhodné oblečení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: