HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Nepál – Three passes trek

Lukáš

Ahoj,
má někdo zkušenosti s Three passes trekem v Nepálu? Na kolik dní vyjde, kde sehnat permit, jak vše vychází cenově? Případně i Vaše zkušenost s letem do Lukly, ale hlavně by mě zajímalo, jak vychází trek, když se jede z Káthmandů do Jiri či Salleri?
Dá se případně v Lukle koupit letenka na cestu do Káthmandů, když do Jiri/Salleri pojedeme busem, ale zpět bychom chtěli letět?
Let Káthmandů – Lukla se udává cena za letenku cca 150 USD, je to cena za jednosměrnou nebo zpáteční letenku?
Díky moc za informace, chceme letět letos
Lukáš

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, šel jsem tam před 6,5 lety kromě Kongma La. Ohledně tohoto sedla jsem psal já i další varování tady: https://www.cestujlevne.com/diskuze/59-pribehy-a-zazitky-z-cest/13007-hledam-partaka-partacku-do-zakladniho-tabora-everestu
Trvalo to 26 dní včetně ranního letu z Káthmándú do Lukly a návratu busem z Jiri (6 dní úsek Lukla – Jiri). V rámci toho byl čas na 1 aklimatizační den v Tengboche, 4 dny s bočními výlety a 1 den odpočinek při celodenním dešti v Namche Bazaar cestou dolů. Do Salleri jezdí málokdo, o nikom jsem nečetl, ani nikoho takového nepotkal. Asi tam bus jede jen za sucha, pokud vůbec a je to dlouhá a špatná cesta. Salleri využívají na zásobování (kromě letadel) a pak to tahají na zvířatech. Možná by se ve více lidech vyplatilo najmout terénní auto z Káthmándú, pokud byste to chtěli zkusit.
Cesta z Jiri je neustále do kopce či z kopce (jeden kopec má dokonce 2000 m převýšení, ale dá se spát uprostřed stoupání). Výhoda je málo turistů, autentičtější místní (oproti části Lukla – Namche) a nižší ceny. Možná dojede bus až do městečka Shivalaya, což ušetří asi půlden treku (a přechod 1 z kopců). V Shivalayi vás možná zkásnou o vstup do nějaké NP, který leží poblíž a pár metrů se jím prochází. Nevím, jaká je aktuální situace, ale někdo jdoucí z Jiri mi to tehdy říkal (když tam přijedete busem, všimou si vás pravděpodobněji). Já jsem do místního infocentra, které je u cesty, nešel a nevšimli si mě, takže jsem nic neplatil. Jízda busem do Jiri je celodenní záležitost a ve 2. půlce s překonáváním velkých převýšení a s mnoha zatáčkami na úzkých silnicích.
Ohledně permitu se pak situace měnila a už zřejmě není třeba nic vyřizovat v Káthmándú. O příslušné poplatky zkásnou cestou z Lukly. Nejdi si nějakou aktuální diskuzi na anglicky psaných webech, pokud někdo nenapíše sem (nebo nenajdeš aktuální info v češtině).
Letenky do Lukly a zpět stojí už od září 2013 kolem 170 USD za 1 směr a pochybuju, že by šly někdy od té doby koupit levněji (téměř stejná cena u všech aerolinek a prodejců). Dřív nešly koupit online, teď aspoň u některých aerolinek ano. Internet tam je, takže koupit na netu půjdou i v horách. Dříve bylo standardní koupit si letenku na cestu zpět až v Lukle a asi to je stále stejné. Je třeba počítat s tím, že pár dní nemusí nic létat kvůli oblačnosti. Od listopadu do února je riziko zdržení malé.
Fotky mám tady:
https://www.zonerama.com/liborstein/Album/5670027

Libor

Ještě se koukám na ty ceny. Píšou, že zpáteční lístek na jeep do Salleri stojí 45 USD, takže je to v posledních letech asi už běžnější. Letenka je podle 1 webu i za 160. Ohledně jídla si myslím, že by se dalo ušetřit oproti tomu, co píšou na webech. Záleží na tom, jak si budete dopřávat, jestli budete jíst maso (já ho tam raději nejedl i z hygienických důvodů, místní sami nejedi). Když budete mít hlad, dejte si dal bhat, který je trochu dražší, ale v ceně je přidávání rýže či příloh, třeba i 2x přidání každého (na rozdíl od jiných jídel).
Hodně se utratí za pití čaje (nemluvě o jiných nápojích včetně balené vody, na plasty asi bude letos už zákaz), ale tomu se dá vyhnout sterilizací vody nebo omezit náklady na čaj viz můj komentář v diskuzi, na kterou jsem dal odkaz výše. Netahejte s sebou jídlo na snídaně, protože byste si měli něco dát v ubytku, kde spíte. Ceny za ubytování jsou nízké, závisí i na sezóně (někdo to kromě nejvyšších poloh v hlavní sezóně smlouvá na nulu), ale podmínkou je vždy večeře a snídaně v ubytku. Oběd je v nižších polohách levný a obvykle je možnost se někde stavit, ale výše už je na nepálské poměry drahý (stejně jako jiné jídlo nebo je dost drahý např. toaleťák, nabití mobilu, sprcha), takže ušetřit můžete, když si něco na oběd vezmete s sebou. Případně dokoupíte v Namche Bazzar. Rozpětí cen je na webech níže:
https://www.phenomenalglobe.com/how-much-does-everest-base-camp-trek-cost/
https://stingynomads.com/everest-base-camp-trek/
https://www.thelongestwayhome.com/travel-resources/trekking/mount-everest-base-camp-trek-cost.html

Tereza

Ahoj, šli jsme v březnu 2019 okruh Lukla – Gokyo-Chola – EBC – Lukla, takže přes jeden průsmyk. Průsmyk Chola byl tou dobou hodně dní zavřený, hodně sněhu, ale nakonec se to dalo, byl to zážitek, průvodce ani nosiče jsme neměli.
Potvrzuju, že žádné formality dopředu není potřeba zařizovat. Koupili jsme jen nějaký povinný permit v Lukle a pak další v Monjo.
Zpáteční letenku do Lukly jsme koupili už z domova, stála nás 7.500,-Kč. Jedna parta měla smůlu na počasí, tak na zpáteční cestě čekali v Lukle 3 dni. Někdy to prostě nelítá, je potřeba s tím počítat…

Lukáš

Díky moc Vám oběma za postřehy

Raul

if you want to know about trekking in Nepal and know avout the costs then do check Nepal Trekking Tourism & Adventure (NETTA)

Hanka

Ahoj Lukáši u mě na webu najdeš hodně informací, ale je to z roku 2017.
http://www.hankaebertova.cz/index.php?k=reportaze&s=2019&c=alaskanavlastniocianebmedvedinadosahruky
Kdybys chtěl klidně napiš na mail.Hanka

Bhagwat Simkhada

The trek to the base camp of the world’s tallest mountain- Mt. Everest (8848m) is filled with numerous natural attractions. Everest Base Camp Trek is one of the most popular trekking routes in the World. Likewise, the alluring nature with the majestic mountains in the background guarantees that you enjoy each moment on the trek. Moreover, you also visit many Sherpa villages, cultures, and monasteries on the trek.
https://www.himalayanadventuretreks.com/tours/everest-base-camp-trek/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: