HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Mongolsko, Čína, Tibet

Nepál 2011

David

Před měsícem jsme se vrátili z Nepálu. Prošli jsme přes Langtang, jižní Ganesh Himal a Manaslu. Kolem Annapuren jsme scházeli do Besisaharu.

Informace: cena za vízum, pro rok 2011, které se uděluje na letišti v Kathmandu je 40USD. Vyřízení je rychlé.

Vstupní formality do výše uvedených oblastí:

Lantang – potřeba je Entrance Permit za 1000Rp. Na jihu Langtangu je malý národní park Shivapuri Nagarjun, kde se při vstupu na místě platí 250Rp.

Jižní Ganesh Himal – není zde zapotřebí žádných povolení.

Manaslu – potřeba Entry Permit za 2000Rp a Trekking Permit na týden za 50USD (na permitu je uvedeno místo a datum startu a cíle + pár dalších věcí). Každý další den na víc se pak doplácí 7USD. Kolem Manaslu jsme šli bez průvodce. V rukou jsme měli jen dva uvedené permity a to stačilo. Na kontrolních stanovištích kolem Manaslu nebyl žádný problém. Ten byl jen se získáním Trekking Permitu. Na emigračním ministerstvu ho vydávají jen zprostředkovaně přes agentury. A v tom je velký zádrhel. Agentury tento permit zajistí, ale i s průvodcem a to cenu navyšuje. Našli jsme jediného obchodníka s turisty, který nám byl ochotný zajistit Trekking Permit aniž bychom museli mít průvodce. Vše nám vyřídil. Dokonce nám připsal na Trekking Permit i jedničku před padesátku, takže z 50USD bylo 150USD. A to proto, aby si zdůvodnil za co jsme platili 300USD za všechna povolení, která nám zařizoval. Byl to obchodník – tak trochu zloděj (po trecích jsme z něho dostali zpět, alespoň jako útěchu, necelých 50USD). Tento pán se jmenuje Mr. Govinda. Jeho služby jsou dobré, ale je to velký obchodník, takový švindlman. Teď už víme, že jeho zatím nejnižší cena za vyřízení Trekking Permitu je 85USD. Tato cena je vykoupena časem a umem při smlouvání.
Další formalitou je TIMS, ale ten, pokud máte Trekking Permit není už potřeba. A to dokonce do žádné další oblasti. Na začátku, při emailování, nám Govinda tvrdil pravý opak, aby si obhájil cenu 300USD. A to v ní měl domluvený oficiální servisní poplatek 45USD. Prostě jsou v Kathmandu v turistických agenturách pěkní zloději.

Annapurny – je potřeba jen Entry Permit za 2000Rp.

Entry Permity a TIMS se dají v Kathmandu vyřídit osobně v D. Tourism Immigration N.T.B. v blízkosti parku Tundi Khel (orientace – východně od parku, jen pár desítek metrů) během několika málo minut. Nebo pak přes agentury s příplatkem.

Trekking Permit zařizují agentury nebo pan Govinda z www.greenhorizontour.com během jednoho dne. Ráno dají na emigrační ministerstvo potřebné věci – pas, fotky a peníze a po poledni si to jedou vyzvednout a předávají hotové Trekking Permity svým klientům.

Zavírací doba je v 17hod.

Potřebné formality se dají předvyřídit a to tak, že se pošlou okopírované fotky a pas emailem do agentury. Po příletu pak stačí jen zaplatit a počkat až agentura vyzvedne na daných místech požadované dokumenty.

S přáním pěkných cest

David

Zkušenosti čtenářů

jeff

Co variant najít místňáka a poprosit ho, aby ti to na ministerstvu vyřídil…je to strašnej bordel, kvůli tomu jsem přestal mít rád nepálce a taky trochu nepál.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: