Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
nejkrásnější místa … kdybych mohl kamkoliv – kam bych
marek
Ahoj chtel bych ze optat zkusenejch cestovatelu kam by se podle vas mel urcite clovek podivat. Kdyby mel mesic na procestovani urcite krajiny, ostruvu ci zeme … od Ameriky po Asi.
Zkušenosti čtenářů
Libor
Ahoj, to záleží, jaký typ krajiny preferuješ a na finančních možnostech, ale skoro každá země v Jižní Americe (asi mimo Paraguay, Uruguay, Surinam a Guyany) je krásná a výborná na cestování až na potřebu španělštiny v mnoha z nich. Dále Nový Zéland, Austrálie, Havaj, západ USA, západ Kanady, Nepál. Každá vyžaduje min. měsíc. To mám z vlastní zkušenosti, Asii jinak moc neznám.
superdub
Kdyby byly v prdeli ryby…
PaV
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem.
Příroda je v Austrálii velice nebezpečná – a proto se lidé k ní chovají obezřetně a nedrancují ji tak jako jinde na světě.
Australané jsou vzájemně k sobě milí a k cizincům vstřícní. Vysoké ceny odfiltrují i trosky z celého světa, které by jinak byli ohrožením pro místní i pro turisty. Takže je to takové útulné „Švýcarsko“ na Jižní polokouli – ale mnohonásobně větší – a výše uvedenými pralesy, oceánem, pouštěmi a aglomeracemi navíc.
Jedno je ale zárukou – i po měsíci non-stop pobytu Austrálie neomrzí a je v ní stále co poznávat a kam v jejím poznávání dále pokračovat…
Bk
PaV:
Tak tohle me opravdu pobavilo, asi jsi byl v jine Australii. Rozhodne to neni nic, co bych nazyval Svycarskem.
Australie drancuje zdroje poradne- bez exportu nerostnych surovin (a samozrejme zemedelskych produktu) by byli v poradnych potizich, nic jineho tu neni.
Obri aglomerace – no, Sydney nebo Melbourne ma k NY nebo LA poradne daleko, a tim samozrejme nemyslim rozlohu.
Podmorsky zivot je parada, to souhlasim a pro me de facto jediny duvod, proc sem jezdit.
Jinak predrazene sluzby mizerne urovne a hrozne jidlo (pokud mas stesti, ze vubec maji vecer otevreno a maji jidlo k dispozici) i v drahych restauracich – neuveritelne v zemi, kde jsou potraviny na tak vysoke urovni.
Navic vysoke ceny jim delaji hodne problemu, predevsim diky silnemu dolaru, ktery ohrozuje celou ekonomiku.
Australie ano, ale nijak bych to neprecenoval.
PaV
Bk:
Bk, v Austrálii možná dochází k „drancování“, ale na druhou stranu se tam umějí i vzorně starat o to, co po drancování a vedle drancování zbyde.
A proto na pohled turisty může kvalitou infrastruktury i odfiltrování bídy okolního světa a jeho neduhů připomínat (na rozdíl od Ameriky, Indie nebo jiných oblastí světa – kde se dá také měsíc bez přesycení cestovat) Švýcarsko.
Marek se neptal na místo, kde by se „usadil“, ale které by stálo za to na měsíc vidět.
Pokud je Austrálie tak strašně „drancována“ jak tvrdíš a vidíš Ty, stojí o návštěvu o to více, nežli bude za čas úplně dodrancována, nemyslíš?
V čem Ti připadá aglomerace Sydney nebo Melbourne „chudší“ oproti L.A. nebo N.Y.C.? Ve všech třech či pěti přestaneš vnímat specifika země ve které jsi – což je někdy pro restart vnímání i užitečné…ne že bych jinak aglomerace cíleně vyhledával – spíš z nich ze všech jak jen to jde ve volném čase prchám mimo. Ale právě proto je jako reset beru jako nutné zlo. A někdo naopak po aglomeracích i touží, aby viděl koncentrovaný „cvrkot“ a globální či lokální „street art“, což v rurálních oblastech nezažiješ…
K australské otevírací době: Onehdy jsem tady psal o strachu Australanů z nebezpečné fauny. Je to i jeden z důvodů, proč Australané večer (až na aglomerace) jsou zalezlí i ještě za světla doma. Nestojí ani o střety svých aut s klokanem, protože jsou i pojišťovny, které za osobáky v případě nočních kolizí omezují plnění. Stejně tak se v Austálii špatně přivolává pomoc, když je pokrytí signálem standardních mobilů (např. proti Saudské Arábii či Ománu a UAE a srovnatelné hustotě osídlení) tak prehistorické.
Zato Australané o to víc žijí, debužírují a nakupují přes den – a večer doma (nejen osamoceně) paří. O to víc důvod vidět zemi a společnost, kde je všechno trochu „jinak“. Když je to na jeden měsíc (i opakovaně během života), je to fajn. Déle nežli rok bych v Austrálii nevydržel pravděpodobně ani já:-)
Bk
PaV:
No, kazdy to proste vnimame jinak.
Ja jsem v Australii tech neduhu videl a zazil docela hodne a rozhodne to tam neni tak ruzove, jak se nekteri lide snazi vykreslit.
LA a NY jsou zcela jina kategorie nez Sydney…
Jinak domorodci obecne pari doma, protoze na restaurace nemaji dost penez, a to ani pri vysokych mistnich prijmech. Neni zde zadna spolecenska kultura, jako je v Evrope. Ze stejneho duvodu maji mnohe restaurace zavreno vecer a casto pozaduji, aby jsi si jidlo objedna alespon den predem. Proto je zde tak popularni fast food, ktery je levny. Tady opravdu nejde o zadnou faunu.
Buzirovani domorodcu, ktere jsme zazil, znamenalo koupit si karton plechovek nejlevnejsiho piva, nasledny posed na gauci a cumeni na sportovni prenosy. K tomu vsechny ty mrazene polotovary z mikrovlnky…
Aby bylo jasno, Australie stoji za navstevu, hlavne jeji podmorsky zivot, jen to tam proste neni tak idealni, jak si nekteri mysli.
PAV
Bk:
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
PAV
Bk:
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
PAV
Bk:
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
Bk
PAV:
Jenze taky nemas chut kazdy den varit a grilovat, ale zajit si do restaurace, jak je clovek zvykly v Evrope.
S temi nejkrasnejsimi misty planety – hodne jich mame v Evrope, dalsi jsou v jizni a v severni Americe, pak Novy Zeland, Antarktida, stredni Asie, nektere casti Afriky…teto urovne landscape v Australii proste nedosahuje. Pouze podmorsky zivot, ten patri k tomu nejlepsimu na svete.
PaV
Bk:
Ještě skvělejší podmořský život máš na Nové Kaledonii – dokonce Ti na Nové Kaledonii, na rozdíl od Austrálie, ani nehrozí nebezpečná mořská fauna:-) Ale i Rudé moře je ok a je daleko blíže, pokud bych se měl trmácet do Austrálie jen a jen kvůli podmořskému životu.
V Austrálii mi naprosto vůbec nevadí ceny v gastronomii, když si je mohu kompenzovat-jejich součet- ředit právě grilováními na nejkrásnějších možných místech. Kolikrát vyrazíme někam právě jen a jen kvůli výhledům a grilování. Možná i proto mi to připomíná v Austrálii Švýcarsko, kde znám taky více podobných picknikových míst.
Marek se ale ptal na „Kdyby mel mesic na procestovani urcite krajiny, ostruvu ci zeme … od Ameriky po Asi.“
1. Zapomněl na Austrálii
2. Jen na měsíc
3. Např. z pohledu někoho, komu zbývá jen měsíc života a chce, aby to stálo za to – a nebyl pak zklamaný (můj černý příměr…)
Ty neřešíš jediné prehistorické pralesy na planetě, které zbývají právě v Austrálii. Stejně tak faunu a flóru, která je jinde neopakovatelná a není příliš namíchaná importem z jiných nám bližších končin. Mít na vlastní zahradě mini Jurský park se zase tak všude nepoštěstí. Potom ty barvy, vůně – a hlavně zvuky. Nevím jak Tobě, ale právě denní, večerní i noční zvuky, mi vrací niterně v Austrálii kamsi do prehistorie, kdy nebylo jednoduché v přírodě jen tak přežít. Ty sice tvrdíš, že Australané jsou zalezlí, protože „je tam draho“. Ale všichni Australané nejsou chudáci, existují excelentní místa i restaurace na excelentních místech – a přece jen jsem NIKDY neviděl Australany se někde před setměním, nedej bože po něm(!), v okolí těchto zařízení procházet „jen tak“. A když už musí Australan dojít pro něco do auta, svítí si bedlivě pod nohy baterkou… Takže o „cenách, špatných restauracích a líných Australanech“ to není:-)
Tady máš ode mne jeden můj „Tajný“ tip a je to na překrásném místě se super výhledem i ubytkem: http://clearmountainlodge.com.au/sites/clearmountainlodge.com.au/files/mandys_dinner_menu_oct_2012.pdf
marek
PaV:
Mesic nezbyva 😀 teda snad :))) a dekuju za napady neco vyberem :)) Mam rad hlavne prirodu a mrknout nekam kde to neni este tak zniceny viz pralesy atd.
Bk
PaV:
Tim pralesem myslis Daintree? Jo, neni to spatne, i kdyz zdaleka ne tak zajimave, jako posledni zbytky pralesa na Borneu, v Kongu nebo v Amazonii.
Jinak je videt, ze podmorsky zivot te lehce miji (nic ve zlem, prosim), do Australie se jezdi prave za to „nebezpecnou faunou“,a ne sledovat utesove rybicky.
Jinak ja jsem nikdy netvrdil, ze australane jsou po materialni strance chudi, nicmene je tam pekne draho i pro ne. Kvalitni potraviny, restaurace…o nemovitostech, ktere si v podstate nemuze dovolit vetsina mlade populace, se ani nezminuje. Zeptej se par domorodcu…ja mezi nimi mam hodne pratel, rozhodne ne z chudych kruhu, a presto nejsou z cen nijak nadseni.
PaV
Bk:
Nejen Daintree, ale zejm. pozůstatky Gondwany. Pokud jsi nebyl ani v jednom z nich, které ke Gondwaně patří – či vůbec ani ze základní školy nevíš a netušíš, co to bylo a znamenalo v prehistorii téhle zeměkoule „Gondawana“, tak spíše ztrácíme zbytečně čas, když hovoříme o čemkoliv – nejen o výjimečnosti Austrálie.
Podmořský život ocenit příliš neumím. Protože se nerad potápím hlouběji pod hladinu. Navíc, existují excelentní obří vědecká akvária – nejbližší několikapatrové v Monacu v rámci přenádherného oceánografického muzea, nekrásnějšíí podle mne (o něco menší) v Nouméa. Tam nejenže vidím zázraky podmořského světa, ale rovnou se interaktivně dozvídám všechny další informace. Nedokážu si představit, že by mi pobyt pod hladinou obohatil víc, nežli když si můžu hodiny a hodiny (bez omezení vzduchem, proudy, nebezpečím či najatým crew) nadávat tu nádheru. Takže podmořský život ok, ale aby to byl pro mne jediný poznatek z nějaké země nebo dokonce unikátního světadílu jako je o Austrálii u Tebe, tak to určitě ne-e.
Nemám důvod se nějak pídit po informacích o Austrálie „u domorodců“ , protože je mi velice blízká už pár desítek let:-) Rozhodně ale mají i mladí Australané blíže k nemovitostem, nežli jakýkoliv Tvůj průměrný český vrstevník, stejně tak i k tomu se najíst v kvalitní restauraci, cestovat atd. Takže večerka v Austrálii (a tamní styl života) je skutečně o něčem naprosto jiném, nežli o Tebou neustále argumentovaných dokola „penězích“. Je to i jeden z důvodů, proč bych na druhou stranu nedokázal se nadobro do Austrálie přestěhovat nebo tam být kontinuálně po delší dobu.
Ale na jeden měsíc Austrálii rozhodně doporučuji jako jednu z prvních voleb v rámci celého světa:-)
Bk
PaV:
Ja jsem v Daintree, narozdil od vetsiny Australanu, byl (ale je fakt, ze nekteri dalespon vedeli, ze takove misto existuje), a to pomerne dlouho, takze mam urcitou predstavu. Byl jsi tam i ty a jak se ti libilo?
Me z destnych pralesu zaujalo nejmene…
Pokud ti vyhovuji akvaria, uzij si je, je to tva volba. Me zase vyhovuje realny podmorsky zivot, kde toho uvidis a zazijes samozrejme mnohem, mnohem vice nez v jakemkoliv, byt sebelepsim akvariu. Je podobne jako srovnavat zoo a Serengeti.
Po dobu meho pobytu mi domorodci ochotne sdelovali informace sami, navic jsem s Australii v pravidelnem kontaktu u z dalsich duvodu, takze informace mam docela dobre, navic nejsem slepy.
Ty mas sice romanticke predstavy, ale realita je bohuzel ponekud jina. Australie je opravdu o penezich a tezke realitni bubline.
Ackoliv nemam tuseni, koho myslis mymi prumernymi ceskymi vrstevniky, tak pokud mohu mluvit za me vrstevniky z blizkeho okoli, tak ti maji k nemovitostem, a to nejem ceskym, tak blizko, jak vetsina Australanu nikdy nebude mit. Co tvi vrstevnici? 🙂
PaV
Bk:
Já se domnívám, že píšu velice jednoduše a srozumitelně:
Gondwana = Gondwana (zeměpis 1. stupeň ZŠ)
Průměrný vrstevník = ať někomu 18 nebo je těsně před důchodem a má průměrný příjem (nebo i nejčastější přijem)
Co je na tom složitého? 🙂
Marek tady nepsal, že je speciální fanoušek podmořského života. Chtěl jen tip na zemi, kde by to během měsíce stálo za to a patrně ho ještě po měsíci neomrzela a nebyl tam žádný velký extrém (kriminalita, chudoba, nevraživí domorodci, monotónnost…), který by mu mohl pobyt zkazit.
Ty zde řešíš Austrálii jen podle kritéria podmořského života, který Marek ani nezmínil:-)
Nevíš co je (nepamatuješ si ze ZŠ co byla) Gondwana:-(
Australskou „večerku“ odůvodňuješ nedostatkem peněz Australanů a kvality tamních restaurací, ač průměrný Australan má téměř nejvyšší životní úroveň na světě:-)
Přes den australské restaurace a ulice praskají ve švech. Před soumrakem už nepotkáš (mimo střed aglomerací) i v příjemném klimatu téměř živáčka. A po silnicích projede pak jen sem tam tirák, autobus nebo jeep s velkým rámem. Prostě TAKOVÁ JE AUSTRÁLIE a ani já bych tam právě kvůli tomu na trvalo bydlet nechtěl.
To ale nemá nic společného s turistikou na jeden měsíc. Turista z Evropy si přeřídí biohodiny – ať tak nebo tak. Tak dříve vstane a dříve zalehne. A stihne toho stejně za denního světla, nebo dokonce více, nežli když v Evropě vylehává do oběda.
Bk
PaV:
Nejak jsi se do toho zamotal.
V mem prispevku nebyla o Gondwane ani zminka. Vis vubec sam, o co se jedna? A z ceho usuzujes, ze ja to nevim? Kristalova koule?
Z tvych prispevku mam pocit, ze uvedena mista znas opravdu pouze z hodin zemepisu.
Tvrdil jsi neco o „mych“,“prumernych“,“ceskych“,“vrstevnicich“, ackoliv me vubec neznas, tim padem neni jasne, o kom vlastne mluvis, kdyz uz si troufas nekoho hodnotit. Tak jsem ti poskytl adekvatni informace, aby jsi mel vice jasno.
Australska zivotni uroven je samozrejme relativne vysoka, nicmeme nikoliv ve vsech faktorech ovlivnujicich kvalitu zivota a ja mam o zivotni urovni jine predstavy.
Jasne?…
PaV
Bk:
11. 04. 2013, 05:13:52 Bk
Tim pralesem myslis Daintree? (Daintree není považován za součást Gondwany – já psal o pozůstatcích Gondwany v současné Austrálii v unikátních pralesech – ne o běžných deštných pralesech, které možná máš na mysli Ty. V textu je to ode mne jasné: „09. 04. 2013, 05:35:28 PaV
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem. ) KONEC CITACE
……………………………………..
Vrstevník je člověk v Tvém věku – současník – ne Tvůj kamarád či kolega z práce – mám Ti citovat z nějakého výkladového slovníku nebo jsi schopen to uchopit? Nebo nejsi Čech? http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=323
Jaké máš představy o dobré životní úrovni, když Ti ta australská nejde pod nos? Dej nějaký příklad, kde se dá bez znudění a ohrožení pobýt ten jeden měsíc – a je to v životní úrovni výše, nežli je ta Australská.
Rád se poučím – a pokud mi dokážeš, proč bych měl být nedostatečný v zeměpisu, rád se od Tebe nechám doškolit. A velice dobře Ti za to i zaplatím – abych si u někoho jiného netrhl ještě tak ostudu…
PaV
Bk:
11. 04. 2013, 05:13:52 Bk
Tim pralesem myslis Daintree? (Daintree není považován za součást Gondwany – já psal o pozůstatcích Gondwany v současné Austrálii v unikátních pralesech – ne o běžných deštných pralesech, které možná máš na mysli Ty. V textu je to ode mne jasné: „09. 04. 2013, 05:35:28 PaV
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem. ) KONEC CITACE
……………………………………..
Vrstevník je člověk v Tvém věku – současník – ne Tvůj kamarád či kolega z práce – mám Ti citovat z nějakého výkladového slovníku nebo jsi schopen to uchopit? Nebo nejsi Čech? http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=323
Jaké máš představy o dobré životní úrovni, když Ti ta australská nejde pod nos? Dej nějaký příklad, kde se dá bez znudění a ohrožení pobýt ten jeden měsíc – a je to v životní úrovni výše, nežli je ta Australská.
Rád se poučím – a pokud mi dokážeš, proč bych měl být nedostatečný v zeměpisu, rád se od Tebe nechám doškolit. A velice dobře Ti za to i zaplatím – abych si u někoho jiného netrhl ještě tak ostudu…
bk
PaV:
Ja jsem nikdy netvrdil, ze Daintree je soucasti Gondwany, resp. jejich zbytku…
Jinak nejstarsi destny prales na svete – Daintree – je pro tebe bezny destny prales (uz tohle spojeni, bezny destny prales, je samozrejme nesmysl)? Ve tve citaci sam sebe (:-) rikas „prehistoricke“, mas v tom zrejme trochu zmatek…
Psal jsi „mi vrstevnici“, aniz vis o kom mluvis, tot vse…ze stejnou logiku mohu rici, ze vetsina „Tvych prumernych ceskych vrstevniku“ zije z mene nez 800 EUR mesicne, coz je ve vyspelem svete takrka hranice chudoby…
Turistickou „zivotni uroven“ si udelas takovou, na jakou mas po dobu sve nvstevy…srovnavat to se zivotni urovni mistnich obyvatel je ponekud nesmyslne…
Jinak nejlepe udelas, pokud uvedena mista navstivis a udelas si obrazek sam, to je nejlepsi skola zemepisu…ja ti opravdu nepotrebuji vubec nic dokazovat 🙂
PaV
bk:
Psal jsem snad jasně: „Rozhodně ale mají i mladí Australané blíže k nemovitostem, nežli jakýkoliv Tvůj průměrný český vrstevník, stejně tak i k tomu se najíst v kvalitní restauraci, cestovat atd. Takže večerka v Austrálii (a tamní styl života) je skutečně o něčem naprosto jiném, nežli o Tebou neustále argumentovaných dokola „penězích“. “
……………….
Je úplně jedno, co jsi a kdo jsi:-)
A ještě více jedno je, KOLIK Ti je vůbec let a právě proto jsem to napsal tak, jak jsem napsal. Protože KAŽDÝ průměrný Čech ve Tvém věku, to má k pořízení nemovitosti daleko dále a obtížněji, nežli KAŽDÝ průměrný Australan v Tvém věku. Pan Novák je na tom zkrátka hůře, nežli Mr. Smith, howgh:-)
Na zbytek mých otázek nereaguješ nebo se nekonkrétně vykrucuješ. Nemá smysl proto s Tebou dál komunikovat. Byla by to pro mne ztráta sil a času. Měj se:-)
bk
PaV:
V pohode, proste ti dosly argumenty, kterych ani tak nebylo mnoho, to se stava…
PaV
bk:
Nedošly mi argumenty, ale síly a dobrá vůle: už nezvládnu po x-té Ti vysvětlovat, že VRSTEVNÍK nemusí být úplně každý Tvůj kamarád:-(
Měl jsem možná skončit po prvním neúspěšném pokusu. Bohužel, jsem byl po zásluze potrestán za snahu dotáhnout dobrý skutek do konce. To se někdy stává…končí tím i film o majoru Terazkym…
Tak někdy příště, pane majore či potápěči:-)
Pavel
Já bych taky určitě nevynechal Austrálii. Nevím o moc zemích, které své zdroje nedrancují…ale na to se Marek neptal.
A pokud Ti nevadí bordel, bída, špatná hygiena atd. Marku, tak bych nezapomněl na Indii (střet x kultur, poušť, hory, pralesy, moře, bezvadné národní parky, památky…) všechno na co si člověk jen vzpomene.
eva
Doporučuju Jižní Ameriku. Teda její kousek, dle vlastních preferencí. Tam je tak rozmanitá příroda, že si musí vybrat každý.
Ja si zase prihrejem polievocku: idelana, co sa pomeru vykon / cena tyka, je JV Azia.
Ponuka pohodove individualne cestovanie. Exoticka, zelena, krasne more. Je sa na co divat. Stare pamiatky, moderne technologie, zvierata, tazky zivot ludi. Zahlcuje vsetky zmysly a pritom je vo vseobecnosti bezpecna. Jedlo vyborne a spolu s ubytovanim lacnejsie nez u nas. Ludia priatelski a zdvorili. Clovek zasne, co dokazali holymi rukami pocas generacii.
Ak mam nejake miesta spomenut konkretne, tak ma napadaju (bez ohladu na poradie vymenovanych):
Perhentian Islands a Borneo (Malajzia)
Angkor Wat (Kambodza)
Bagan a jazero Inle(Barma)
4000 ostrovov (Laos)
sopka Bromo (Java)
morsky NP Tarutao + stare kralovske mesta (Thajsko)
Neberu samozřejmě nikomu jeho názor, ale Austrálie jako celek mě docela zklamala. Jedeš 1000 kilometrů outbackem a krajina je pořád stejná. Neviděl jsem v Austrálii ani jedno hezké město. Nejvíc se mi líbilo Uluru, to je bomba, a pak Tasmánie. Austrálie je taky nechutně drahá. Nový Zéland je určitě o hodně hezčí. Ze zemí, které jsem navštívil, se mi nejvíce líbily Brazíli a Argentina (dvě nejhezčí země Jižní Ameriky, Argentina je ze všech zemí JA určitě nerozmanitější, je tam vše od deštných pralesů až po tundru), Keňa (zvířata), Malawi (okolí jezera Malawi), Malajsie, Indonésie (kultura, jídlo…), Vanuatu (nejlepší lidi na zeměkouli). USA – nádherné národní parky na západě, San Francisco, Leas Vegas. V Evropě se mi asi nejvíc líbila Itálie (památky hlavně) a Švýcarsko (asi nejhezčí hory, co jsem viděl). A z měst se mi nejvíc líbil Istanbul, Rio de Janeiro a Řím. Hezkých míst je ale mraky – Balkán, Slovensko, Norsko, Pákistán, Nová Kaledonie, Jižní Georgie… Ale u nás je taky hodně pěkných míst, kam se hrabe Austrálie… 🙂
Ivan Brezina
Já doporučuji Pákistán hlavně oblast Balúčistánu. Je tam bezpečně. Dále bych se nebál jít ani do Somálska Mali Súdánu. A vůbec celá subsaharská Afrika je velmi dobrá. Třeba si jen vybrat příteli. Nejlepší je ale určitě Pákistán.
Petr
Ivan Brezina:
Musim Vas doplnit pane Brezina. Pakistan je nejlepsi pro zeny (divky) cestovatelky. Lze vyuzit vsech vyhod, kterymi jsou zeny obdareny ( velke poprsi atd.). Hlavne cestovatelky v minisuknich maji vsude prednost hlavne v Balucistanu coz zarucuji rychly tranzit hlavne pro cesty do Indie.
jana
Petr:
Připadáte si vtipní, kašpaři?
superdebil paki
jana:
Ano jsme vtipni. A az ti tam useknou hlavu ( jako tem 2 holakam ) to bude teprve svanda!
Ahoj, to záleží, jaký typ krajiny preferuješ a na finančních možnostech, ale skoro každá země v Jižní Americe (asi mimo Paraguay, Uruguay, Surinam a Guyany) je krásná a výborná na cestování až na potřebu španělštiny v mnoha z nich. Dále Nový Zéland, Austrálie, Havaj, západ USA, západ Kanady, Nepál. Každá vyžaduje min. měsíc. To mám z vlastní zkušenosti, Asii jinak moc neznám.
Kdyby byly v prdeli ryby…
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem.
Příroda je v Austrálii velice nebezpečná – a proto se lidé k ní chovají obezřetně a nedrancují ji tak jako jinde na světě.
Australané jsou vzájemně k sobě milí a k cizincům vstřícní. Vysoké ceny odfiltrují i trosky z celého světa, které by jinak byli ohrožením pro místní i pro turisty. Takže je to takové útulné „Švýcarsko“ na Jižní polokouli – ale mnohonásobně větší – a výše uvedenými pralesy, oceánem, pouštěmi a aglomeracemi navíc.
Jedno je ale zárukou – i po měsíci non-stop pobytu Austrálie neomrzí a je v ní stále co poznávat a kam v jejím poznávání dále pokračovat…
Tak tohle me opravdu pobavilo, asi jsi byl v jine Australii. Rozhodne to neni nic, co bych nazyval Svycarskem.
Australie drancuje zdroje poradne- bez exportu nerostnych surovin (a samozrejme zemedelskych produktu) by byli v poradnych potizich, nic jineho tu neni.
Obri aglomerace – no, Sydney nebo Melbourne ma k NY nebo LA poradne daleko, a tim samozrejme nemyslim rozlohu.
Podmorsky zivot je parada, to souhlasim a pro me de facto jediny duvod, proc sem jezdit.
Jinak predrazene sluzby mizerne urovne a hrozne jidlo (pokud mas stesti, ze vubec maji vecer otevreno a maji jidlo k dispozici) i v drahych restauracich – neuveritelne v zemi, kde jsou potraviny na tak vysoke urovni.
Navic vysoke ceny jim delaji hodne problemu, predevsim diky silnemu dolaru, ktery ohrozuje celou ekonomiku.
Australie ano, ale nijak bych to neprecenoval.
Bk, v Austrálii možná dochází k „drancování“, ale na druhou stranu se tam umějí i vzorně starat o to, co po drancování a vedle drancování zbyde.
A proto na pohled turisty může kvalitou infrastruktury i odfiltrování bídy okolního světa a jeho neduhů připomínat (na rozdíl od Ameriky, Indie nebo jiných oblastí světa – kde se dá také měsíc bez přesycení cestovat) Švýcarsko.
Marek se neptal na místo, kde by se „usadil“, ale které by stálo za to na měsíc vidět.
Pokud je Austrálie tak strašně „drancována“ jak tvrdíš a vidíš Ty, stojí o návštěvu o to více, nežli bude za čas úplně dodrancována, nemyslíš?
V čem Ti připadá aglomerace Sydney nebo Melbourne „chudší“ oproti L.A. nebo N.Y.C.? Ve všech třech či pěti přestaneš vnímat specifika země ve které jsi – což je někdy pro restart vnímání i užitečné…ne že bych jinak aglomerace cíleně vyhledával – spíš z nich ze všech jak jen to jde ve volném čase prchám mimo. Ale právě proto je jako reset beru jako nutné zlo. A někdo naopak po aglomeracích i touží, aby viděl koncentrovaný „cvrkot“ a globální či lokální „street art“, což v rurálních oblastech nezažiješ…
K australské otevírací době: Onehdy jsem tady psal o strachu Australanů z nebezpečné fauny. Je to i jeden z důvodů, proč Australané večer (až na aglomerace) jsou zalezlí i ještě za světla doma. Nestojí ani o střety svých aut s klokanem, protože jsou i pojišťovny, které za osobáky v případě nočních kolizí omezují plnění. Stejně tak se v Austálii špatně přivolává pomoc, když je pokrytí signálem standardních mobilů (např. proti Saudské Arábii či Ománu a UAE a srovnatelné hustotě osídlení) tak prehistorické.
Zato Australané o to víc žijí, debužírují a nakupují přes den – a večer doma (nejen osamoceně) paří. O to víc důvod vidět zemi a společnost, kde je všechno trochu „jinak“. Když je to na jeden měsíc (i opakovaně během života), je to fajn. Déle nežli rok bych v Austrálii nevydržel pravděpodobně ani já:-)
No, kazdy to proste vnimame jinak.
Ja jsem v Australii tech neduhu videl a zazil docela hodne a rozhodne to tam neni tak ruzove, jak se nekteri lide snazi vykreslit.
LA a NY jsou zcela jina kategorie nez Sydney…
Jinak domorodci obecne pari doma, protoze na restaurace nemaji dost penez, a to ani pri vysokych mistnich prijmech. Neni zde zadna spolecenska kultura, jako je v Evrope. Ze stejneho duvodu maji mnohe restaurace zavreno vecer a casto pozaduji, aby jsi si jidlo objedna alespon den predem. Proto je zde tak popularni fast food, ktery je levny. Tady opravdu nejde o zadnou faunu.
Buzirovani domorodcu, ktere jsme zazil, znamenalo koupit si karton plechovek nejlevnejsiho piva, nasledny posed na gauci a cumeni na sportovni prenosy. K tomu vsechny ty mrazene polotovary z mikrovlnky…
Aby bylo jasno, Australie stoji za navstevu, hlavne jeji podmorsky zivot, jen to tam proste neni tak idealni, jak si nekteri mysli.
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
To jsem opravdu každý viděli úplně jinou austrálii.Vždyť tam na úplně každičkém zajímavém v místě je picnickoviště veřejný grilem.Stačí si jen koupit kvalitní potraviny a pak si užívat na nejnádhernějších místech planety.
Jenze taky nemas chut kazdy den varit a grilovat, ale zajit si do restaurace, jak je clovek zvykly v Evrope.
S temi nejkrasnejsimi misty planety – hodne jich mame v Evrope, dalsi jsou v jizni a v severni Americe, pak Novy Zeland, Antarktida, stredni Asie, nektere casti Afriky…teto urovne landscape v Australii proste nedosahuje. Pouze podmorsky zivot, ten patri k tomu nejlepsimu na svete.
Ještě skvělejší podmořský život máš na Nové Kaledonii – dokonce Ti na Nové Kaledonii, na rozdíl od Austrálie, ani nehrozí nebezpečná mořská fauna:-) Ale i Rudé moře je ok a je daleko blíže, pokud bych se měl trmácet do Austrálie jen a jen kvůli podmořskému životu.
V Austrálii mi naprosto vůbec nevadí ceny v gastronomii, když si je mohu kompenzovat-jejich součet- ředit právě grilováními na nejkrásnějších možných místech. Kolikrát vyrazíme někam právě jen a jen kvůli výhledům a grilování. Možná i proto mi to připomíná v Austrálii Švýcarsko, kde znám taky více podobných picknikových míst.
Marek se ale ptal na „Kdyby mel mesic na procestovani urcite krajiny, ostruvu ci zeme … od Ameriky po Asi.“
1. Zapomněl na Austrálii
2. Jen na měsíc
3. Např. z pohledu někoho, komu zbývá jen měsíc života a chce, aby to stálo za to – a nebyl pak zklamaný (můj černý příměr…)
Ty neřešíš jediné prehistorické pralesy na planetě, které zbývají právě v Austrálii. Stejně tak faunu a flóru, která je jinde neopakovatelná a není příliš namíchaná importem z jiných nám bližších končin. Mít na vlastní zahradě mini Jurský park se zase tak všude nepoštěstí. Potom ty barvy, vůně – a hlavně zvuky. Nevím jak Tobě, ale právě denní, večerní i noční zvuky, mi vrací niterně v Austrálii kamsi do prehistorie, kdy nebylo jednoduché v přírodě jen tak přežít. Ty sice tvrdíš, že Australané jsou zalezlí, protože „je tam draho“. Ale všichni Australané nejsou chudáci, existují excelentní místa i restaurace na excelentních místech – a přece jen jsem NIKDY neviděl Australany se někde před setměním, nedej bože po něm(!), v okolí těchto zařízení procházet „jen tak“. A když už musí Australan dojít pro něco do auta, svítí si bedlivě pod nohy baterkou… Takže o „cenách, špatných restauracích a líných Australanech“ to není:-)
Tady máš ode mne jeden můj „Tajný“ tip a je to na překrásném místě se super výhledem i ubytkem: http://clearmountainlodge.com.au/sites/clearmountainlodge.com.au/files/mandys_dinner_menu_oct_2012.pdf
Mesic nezbyva 😀 teda snad :))) a dekuju za napady neco vyberem :)) Mam rad hlavne prirodu a mrknout nekam kde to neni este tak zniceny viz pralesy atd.
Tim pralesem myslis Daintree? Jo, neni to spatne, i kdyz zdaleka ne tak zajimave, jako posledni zbytky pralesa na Borneu, v Kongu nebo v Amazonii.
Jinak je videt, ze podmorsky zivot te lehce miji (nic ve zlem, prosim), do Australie se jezdi prave za to „nebezpecnou faunou“,a ne sledovat utesove rybicky.
Jinak ja jsem nikdy netvrdil, ze australane jsou po materialni strance chudi, nicmene je tam pekne draho i pro ne. Kvalitni potraviny, restaurace…o nemovitostech, ktere si v podstate nemuze dovolit vetsina mlade populace, se ani nezminuje. Zeptej se par domorodcu…ja mezi nimi mam hodne pratel, rozhodne ne z chudych kruhu, a presto nejsou z cen nijak nadseni.
Nejen Daintree, ale zejm. pozůstatky Gondwany. Pokud jsi nebyl ani v jednom z nich, které ke Gondwaně patří – či vůbec ani ze základní školy nevíš a netušíš, co to bylo a znamenalo v prehistorii téhle zeměkoule „Gondawana“, tak spíše ztrácíme zbytečně čas, když hovoříme o čemkoliv – nejen o výjimečnosti Austrálie.
Dodnes v Austrálii k vidění a ZAŽITÍ: http://www.environment.gov.au/heritage/places/world/gondwana/index.html
Česky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Gondwana
Podmořský život ocenit příliš neumím. Protože se nerad potápím hlouběji pod hladinu. Navíc, existují excelentní obří vědecká akvária – nejbližší několikapatrové v Monacu v rámci přenádherného oceánografického muzea, nekrásnějšíí podle mne (o něco menší) v Nouméa. Tam nejenže vidím zázraky podmořského světa, ale rovnou se interaktivně dozvídám všechny další informace. Nedokážu si představit, že by mi pobyt pod hladinou obohatil víc, nežli když si můžu hodiny a hodiny (bez omezení vzduchem, proudy, nebezpečím či najatým crew) nadávat tu nádheru. Takže podmořský život ok, ale aby to byl pro mne jediný poznatek z nějaké země nebo dokonce unikátního světadílu jako je o Austrálii u Tebe, tak to určitě ne-e.
Nemám důvod se nějak pídit po informacích o Austrálie „u domorodců“ , protože je mi velice blízká už pár desítek let:-) Rozhodně ale mají i mladí Australané blíže k nemovitostem, nežli jakýkoliv Tvůj průměrný český vrstevník, stejně tak i k tomu se najíst v kvalitní restauraci, cestovat atd. Takže večerka v Austrálii (a tamní styl života) je skutečně o něčem naprosto jiném, nežli o Tebou neustále argumentovaných dokola „penězích“. Je to i jeden z důvodů, proč bych na druhou stranu nedokázal se nadobro do Austrálie přestěhovat nebo tam být kontinuálně po delší dobu.
Ale na jeden měsíc Austrálii rozhodně doporučuji jako jednu z prvních voleb v rámci celého světa:-)
Ja jsem v Daintree, narozdil od vetsiny Australanu, byl (ale je fakt, ze nekteri dalespon vedeli, ze takove misto existuje), a to pomerne dlouho, takze mam urcitou predstavu. Byl jsi tam i ty a jak se ti libilo?
Me z destnych pralesu zaujalo nejmene…
Pokud ti vyhovuji akvaria, uzij si je, je to tva volba. Me zase vyhovuje realny podmorsky zivot, kde toho uvidis a zazijes samozrejme mnohem, mnohem vice nez v jakemkoliv, byt sebelepsim akvariu. Je podobne jako srovnavat zoo a Serengeti.
Po dobu meho pobytu mi domorodci ochotne sdelovali informace sami, navic jsem s Australii v pravidelnem kontaktu u z dalsich duvodu, takze informace mam docela dobre, navic nejsem slepy.
Ty mas sice romanticke predstavy, ale realita je bohuzel ponekud jina. Australie je opravdu o penezich a tezke realitni bubline.
Ackoliv nemam tuseni, koho myslis mymi prumernymi ceskymi vrstevniky, tak pokud mohu mluvit za me vrstevniky z blizkeho okoli, tak ti maji k nemovitostem, a to nejem ceskym, tak blizko, jak vetsina Australanu nikdy nebude mit. Co tvi vrstevnici? 🙂
Já se domnívám, že píšu velice jednoduše a srozumitelně:
Gondwana = Gondwana (zeměpis 1. stupeň ZŠ)
Průměrný vrstevník = ať někomu 18 nebo je těsně před důchodem a má průměrný příjem (nebo i nejčastější přijem)
Co je na tom složitého? 🙂
Marek tady nepsal, že je speciální fanoušek podmořského života. Chtěl jen tip na zemi, kde by to během měsíce stálo za to a patrně ho ještě po měsíci neomrzela a nebyl tam žádný velký extrém (kriminalita, chudoba, nevraživí domorodci, monotónnost…), který by mu mohl pobyt zkazit.
Ty zde řešíš Austrálii jen podle kritéria podmořského života, který Marek ani nezmínil:-)
Nevíš co je (nepamatuješ si ze ZŠ co byla) Gondwana:-(
Australskou „večerku“ odůvodňuješ nedostatkem peněz Australanů a kvality tamních restaurací, ač průměrný Australan má téměř nejvyšší životní úroveň na světě:-)
Přes den australské restaurace a ulice praskají ve švech. Před soumrakem už nepotkáš (mimo střed aglomerací) i v příjemném klimatu téměř živáčka. A po silnicích projede pak jen sem tam tirák, autobus nebo jeep s velkým rámem. Prostě TAKOVÁ JE AUSTRÁLIE a ani já bych tam právě kvůli tomu na trvalo bydlet nechtěl.
To ale nemá nic společného s turistikou na jeden měsíc. Turista z Evropy si přeřídí biohodiny – ať tak nebo tak. Tak dříve vstane a dříve zalehne. A stihne toho stejně za denního světla, nebo dokonce více, nežli když v Evropě vylehává do oběda.
Nejak jsi se do toho zamotal.
V mem prispevku nebyla o Gondwane ani zminka. Vis vubec sam, o co se jedna? A z ceho usuzujes, ze ja to nevim? Kristalova koule?
Z tvych prispevku mam pocit, ze uvedena mista znas opravdu pouze z hodin zemepisu.
Tvrdil jsi neco o „mych“,“prumernych“,“ceskych“,“vrstevnicich“, ackoliv me vubec neznas, tim padem neni jasne, o kom vlastne mluvis, kdyz uz si troufas nekoho hodnotit. Tak jsem ti poskytl adekvatni informace, aby jsi mel vice jasno.
Australska zivotni uroven je samozrejme relativne vysoka, nicmeme nikoliv ve vsech faktorech ovlivnujicich kvalitu zivota a ja mam o zivotni urovni jine predstavy.
Jasne?…
11. 04. 2013, 05:13:52 Bk
Tim pralesem myslis Daintree? (Daintree není považován za součást Gondwany – já psal o pozůstatcích Gondwany v současné Austrálii v unikátních pralesech – ne o běžných deštných pralesech, které možná máš na mysli Ty. V textu je to ode mne jasné: „09. 04. 2013, 05:35:28 PaV
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem. ) KONEC CITACE
……………………………………..
Vrstevník je člověk v Tvém věku – současník – ne Tvůj kamarád či kolega z práce – mám Ti citovat z nějakého výkladového slovníku nebo jsi schopen to uchopit? Nebo nejsi Čech? http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=323
Jaké máš představy o dobré životní úrovni, když Ti ta australská nejde pod nos? Dej nějaký příklad, kde se dá bez znudění a ohrožení pobýt ten jeden měsíc – a je to v životní úrovni výše, nežli je ta Australská.
Rád se poučím – a pokud mi dokážeš, proč bych měl být nedostatečný v zeměpisu, rád se od Tebe nechám doškolit. A velice dobře Ti za to i zaplatím – abych si u někoho jiného netrhl ještě tak ostudu…
11. 04. 2013, 05:13:52 Bk
Tim pralesem myslis Daintree? (Daintree není považován za součást Gondwany – já psal o pozůstatcích Gondwany v současné Austrálii v unikátních pralesech – ne o běžných deštných pralesech, které možná máš na mysli Ty. V textu je to ode mne jasné: „09. 04. 2013, 05:35:28 PaV
To záleží, k čemu člověk inklinuje (hory, moře, pouště, města…přesídlenost nebo opuštěnost).
Jistotou, že se nepřesytí je ale Austrálie – je tam vše „pod jednou střechou“: pouště, tropy, prehistorické pralesy, oceán a podmořský život, obří aglomerace…
Přitom pro rodilého Neaustralana je to takřka jiná planeta: jiné barvy, vůně, ZVUKY, zvířata, rostliny… Zbyl tam i prehistorický svět volně žijících Jurských ještírků a ještěrů, vačnatců, ptáků, prudce jedovatých hadů, pavouků a dalších exotů, kteří žijí s lidmi na jejich zahradách nebo hned za plotem. ) KONEC CITACE
……………………………………..
Vrstevník je člověk v Tvém věku – současník – ne Tvůj kamarád či kolega z práce – mám Ti citovat z nějakého výkladového slovníku nebo jsi schopen to uchopit? Nebo nejsi Čech? http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=323
Jaké máš představy o dobré životní úrovni, když Ti ta australská nejde pod nos? Dej nějaký příklad, kde se dá bez znudění a ohrožení pobýt ten jeden měsíc – a je to v životní úrovni výše, nežli je ta Australská.
Rád se poučím – a pokud mi dokážeš, proč bych měl být nedostatečný v zeměpisu, rád se od Tebe nechám doškolit. A velice dobře Ti za to i zaplatím – abych si u někoho jiného netrhl ještě tak ostudu…
Ja jsem nikdy netvrdil, ze Daintree je soucasti Gondwany, resp. jejich zbytku…
Jinak nejstarsi destny prales na svete – Daintree – je pro tebe bezny destny prales (uz tohle spojeni, bezny destny prales, je samozrejme nesmysl)? Ve tve citaci sam sebe (:-) rikas „prehistoricke“, mas v tom zrejme trochu zmatek…
Psal jsi „mi vrstevnici“, aniz vis o kom mluvis, tot vse…ze stejnou logiku mohu rici, ze vetsina „Tvych prumernych ceskych vrstevniku“ zije z mene nez 800 EUR mesicne, coz je ve vyspelem svete takrka hranice chudoby…
Turistickou „zivotni uroven“ si udelas takovou, na jakou mas po dobu sve nvstevy…srovnavat to se zivotni urovni mistnich obyvatel je ponekud nesmyslne…
Jinak nejlepe udelas, pokud uvedena mista navstivis a udelas si obrazek sam, to je nejlepsi skola zemepisu…ja ti opravdu nepotrebuji vubec nic dokazovat 🙂
Psal jsem snad jasně: „Rozhodně ale mají i mladí Australané blíže k nemovitostem, nežli jakýkoliv Tvůj průměrný český vrstevník, stejně tak i k tomu se najíst v kvalitní restauraci, cestovat atd. Takže večerka v Austrálii (a tamní styl života) je skutečně o něčem naprosto jiném, nežli o Tebou neustále argumentovaných dokola „penězích“. “
……………….
Je úplně jedno, co jsi a kdo jsi:-)
A ještě více jedno je, KOLIK Ti je vůbec let a právě proto jsem to napsal tak, jak jsem napsal. Protože KAŽDÝ průměrný Čech ve Tvém věku, to má k pořízení nemovitosti daleko dále a obtížněji, nežli KAŽDÝ průměrný Australan v Tvém věku. Pan Novák je na tom zkrátka hůře, nežli Mr. Smith, howgh:-)
Na zbytek mých otázek nereaguješ nebo se nekonkrétně vykrucuješ. Nemá smysl proto s Tebou dál komunikovat. Byla by to pro mne ztráta sil a času. Měj se:-)
V pohode, proste ti dosly argumenty, kterych ani tak nebylo mnoho, to se stava…
Nedošly mi argumenty, ale síly a dobrá vůle: už nezvládnu po x-té Ti vysvětlovat, že VRSTEVNÍK nemusí být úplně každý Tvůj kamarád:-(
Měl jsem možná skončit po prvním neúspěšném pokusu. Bohužel, jsem byl po zásluze potrestán za snahu dotáhnout dobrý skutek do konce. To se někdy stává…končí tím i film o majoru Terazkym…
Tak někdy příště, pane majore či potápěči:-)
Já bych taky určitě nevynechal Austrálii. Nevím o moc zemích, které své zdroje nedrancují…ale na to se Marek neptal.
A pokud Ti nevadí bordel, bída, špatná hygiena atd. Marku, tak bych nezapomněl na Indii (střet x kultur, poušť, hory, pralesy, moře, bezvadné národní parky, památky…) všechno na co si člověk jen vzpomene.
Doporučuju Jižní Ameriku. Teda její kousek, dle vlastních preferencí. Tam je tak rozmanitá příroda, že si musí vybrat každý.
Ja si zase prihrejem polievocku: idelana, co sa pomeru vykon / cena tyka, je JV Azia.
Ponuka pohodove individualne cestovanie. Exoticka, zelena, krasne more. Je sa na co divat. Stare pamiatky, moderne technologie, zvierata, tazky zivot ludi. Zahlcuje vsetky zmysly a pritom je vo vseobecnosti bezpecna. Jedlo vyborne a spolu s ubytovanim lacnejsie nez u nas. Ludia priatelski a zdvorili. Clovek zasne, co dokazali holymi rukami pocas generacii.
Ak mam nejake miesta spomenut konkretne, tak ma napadaju (bez ohladu na poradie vymenovanych):
Perhentian Islands a Borneo (Malajzia)
Angkor Wat (Kambodza)
Bagan a jazero Inle(Barma)
4000 ostrovov (Laos)
sopka Bromo (Java)
morsky NP Tarutao + stare kralovske mesta (Thajsko)
Neberu samozřejmě nikomu jeho názor, ale Austrálie jako celek mě docela zklamala. Jedeš 1000 kilometrů outbackem a krajina je pořád stejná. Neviděl jsem v Austrálii ani jedno hezké město. Nejvíc se mi líbilo Uluru, to je bomba, a pak Tasmánie. Austrálie je taky nechutně drahá. Nový Zéland je určitě o hodně hezčí. Ze zemí, které jsem navštívil, se mi nejvíce líbily Brazíli a Argentina (dvě nejhezčí země Jižní Ameriky, Argentina je ze všech zemí JA určitě nerozmanitější, je tam vše od deštných pralesů až po tundru), Keňa (zvířata), Malawi (okolí jezera Malawi), Malajsie, Indonésie (kultura, jídlo…), Vanuatu (nejlepší lidi na zeměkouli). USA – nádherné národní parky na západě, San Francisco, Leas Vegas. V Evropě se mi asi nejvíc líbila Itálie (památky hlavně) a Švýcarsko (asi nejhezčí hory, co jsem viděl). A z měst se mi nejvíc líbil Istanbul, Rio de Janeiro a Řím. Hezkých míst je ale mraky – Balkán, Slovensko, Norsko, Pákistán, Nová Kaledonie, Jižní Georgie… Ale u nás je taky hodně pěkných míst, kam se hrabe Austrálie… 🙂
Já doporučuji Pákistán hlavně oblast Balúčistánu. Je tam bezpečně. Dále bych se nebál jít ani do Somálska Mali Súdánu. A vůbec celá subsaharská Afrika je velmi dobrá. Třeba si jen vybrat příteli. Nejlepší je ale určitě Pákistán.
Musim Vas doplnit pane Brezina. Pakistan je nejlepsi pro zeny (divky) cestovatelky. Lze vyuzit vsech vyhod, kterymi jsou zeny obdareny ( velke poprsi atd.). Hlavne cestovatelky v minisuknich maji vsude prednost hlavne v Balucistanu coz zarucuji rychly tranzit hlavne pro cesty do Indie.
Připadáte si vtipní, kašpaři?
Ano jsme vtipni. A az ti tam useknou hlavu ( jako tem 2 holakam ) to bude teprve svanda!
Myanmar/Barma
Tip měsíce: Turecko
Top 10 míst v Istanbulu
Úchvatná krajina Kappadokie: skály tu připomínají obří údy
Zvláštní jezera v turecké střední Anatolii: Nar, Meke, Çıralı obruk
Knižní tipy
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou
Nové články
Mentawajci ze Siberutu
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Bilbao, hrdé město hrdých Basků
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
CESTOVATELSKÝ FOTOKALENDÁŘ
Vytvoř si ten vlastní na Tiskařík.cz
JAK PROJET
Divoký východ Kuby na kole?
FOTOKNIHA CESTOVATELSKÝCH ZÁŽITKŮ
Vytvoř si tu vlastní ze 140 šablon na Tiskařík.cz