HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Severní Afrika

Maroko autem v zimě

Míša

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na zkušenosti s cestováním autem po Maroku. Kromě kvality cest mě zajímá jedna konkrétní. Jedeme do Maroka na začátku února. Máte někdo zkušenost s cestou z Marákeše do Ouarzazate v tomto období? Jak náročné jsou serpentiny pro běžné osobní auto? A je tato cesta v zimě vůbec sjízdná? V jedné mapě ji mám označenou jako uzavřenou v zimním období, tak jsem z toho dost nervozní. Potřebuji se za 1 den dostat z Marákeše do Zagory.. Děkuji.

Zkušenosti čtenářů

Jarda

Ahoj Míšo,
Přeci jenom je to Afrika, takže naší zimu neznají. Ač v tom únoru bude ve Vysokém Atlasu sníh od nějakých 3000m určitě dost, silnice z Marakeše na Quarzazate by měla být v pohodě. Krásná Tizi n’Tichka se svými serpentinami vyšplhá do 2260 m, řidič si trochu volantem zatočí, ale je to v pohodě – dost slušná silnice, a je to hlavní tah, takže i kdyby náhodou nastala nějaká kalamita, tak by zde byla řešena prvotně … I pro běžné osobní auto by neměl nastat žádný problém … Oni v těch průvodcích a mapách docela mlží, tím že to jsou většinou „historické“ překlady a mapové podklady sbírané před mnoha lety … no a pokrok …, ten nám mrcha ubírá divočiny mílovými kroky ….
Takže bez nervozity …, užij si to v klídku ….

Jarda
Jarda:

PS. Maroko je pro automobilisty celkově příznivé, silnice – alespoň všechny hlavní tahy jsou dost slušné, určitě chce ale trochu zvážit odbočení mimo hlavní tahy na nezpevněné cesty …, to pak může být adrenalin. Značení je slušné, benzin a nafta výrazně levnější než u nás (skoro o 50%), policie v postatě vůbec nebuzeruje. Takže řidičský ráj …

Romča
Jarda:

Myslím, že to bude v pohodě..Jezdím do Atlasu (cca 40 km od Marakéše) tak 3x ročně, sice jen do 1000 m.n.m ale výš se taky dostanu…Byla jsem i v únoru a jezdil za náma kamarád z Quarzazate každý den, žádná uzavírka nebyla, sníh už vůbec ne…Má Volkswagen Polo, nebo něco takového…bylo 23 stupňů, občas sprchlo..Zavřená byla silnice na Oukaimeden a to jeden den…Tizi n´Tichka se pak dalo v pohodě projet…A jak píše Jarda, kdyby náhodou…tak se budou snažit rychle to zprovoznit…

Ladislav Větvička

Jel jsem z Marrakeše do Ouarzazate okolo 15.2. 2008, vše naprosto v pohodě, sníh jen na špičkách Atlasu. Foto tady:
http://vetva.rajce.idnes.cz/2-2008_Casablanca,_Marrakesh,_Atlas/

Štefan

Ja by som nebol taký optimista. Na tejto trase vedie cesta cez sedlo vo výške cca 2300 m, neviem či tam odhŕňajú sneh, ale sú tam dosť prudké serpentíny s veľkým stúpaním. Absolvoval som túto cestu v marci s Daciou Logan, boli tam ešte pozostatky snehu – vtedy to bolo v pohode. Väčšie nebezpečie sú dažde, vtedy sa môžu vyskytnúť zaplavené úseky ciest, takúto skúsenosť mám z hôr južne od Fesu, pri meste Azrou bol uzavretý hlavný ťah a museli sme robiť obchádzku cca 150 km. Tento termín sa mi nezdá dobrý a aj v oázach pri Zagore hrozí zima a daždivé počasie. Keď nie je slnko, nie je to ono.
Cesta sa dá absolvovať za 1 deň, ale bez zastávok a to je škoda, hlavne odbočka do Kasbah Ait-Benhaddou je úchvatná.

Míša

Ahoj,
moc děkuju všem, že mi napsali. Chtěla bych se ještě zeptat, jestli máte ve stejném období (únor) zkušenosti s cestou z Fesu (Azrou) na jih. Původně jsme totiž plánovali jet trasu Casablanca-Marákeš- Quarzazate- Merzouga. Pak jsme ale našli cestu Casa- Rabat- Azrou- Merzouga. Je to skoro stejně km, ale druhá trasa se zdá podle mapy míň klikatá a hlavně přes menší kopečky a tudíž předpokládám menší riziko sněhu.
Tu úžasně vypadající cestu z Quarzazate do Marákeše si užijeme po cestě zpázky :o)
Trasu si moc vybírat nemůžeme, protže našim hlavnim cílem je fandit kamarádům na Intercontinental rally, takže termín i trasa jsou jasně daný. Děkuju.

Štefan
Míša:

Práve z Fesu cestou na juh sme zažili záplavy. Totiž na ceste nie sú všade vybudované mosty a cesta prechádza po koryte rieky, ktorá je skoro po celý rok suchá. A práve na jar v horách často prší a rieky pretekajú cez cestu. Je tam závora a policajt všetkých otáča naspäť. Voda steká aj po svahoch alebo vedľa cesty, boli také úseky že voda bola všade okolo nás. Sneh bol aj tam – dokonca sa mi zdalo že viac ako na trase Marakéš-Quarzazate. V tomto období je počasie premenlivé, zažili sme aj teplo aj veľkú zimu.
Fes je nádherný a jeho medina je 100x lepšia ako v Marakéši. Už len preto, že v Marakéši v medine jazdia autá a motorky. Vo Fese všetku dopravu obstarávajú zvieratá. Stálo by za to urobiť tam odbočku. A keď nie, tak sa treba zastaviť v Meknesi – jeho medina sa vyrovná tej vo Fese, len je menšia.
Nie som si istý či na posledný úsek z Erfoudu do Merzougy netreba 4×4.

Eva

ahojky,
za dva dny odlétáme do Maroka a řešíme.. jak asi bude vypadat cesta busem z Fesu do Erfoudu? máte s ní někdo zkušenosti? Také bych se chtěla zeptat jaká je nejlepší varianta jak se podívat z Erfoudu do dun, bez vlastního auta? díky. 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: