HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Balkán

Korab

Zdeněk

Poraďte, jak je to v současné době s možností výstupu na Korab v Makedonii?

Zkušenosti čtenářů

Zdeněk

Poraďte, jak je to v současné době s možností výstupu na makedonský Korab?

Karel
Zdeněk:

Takhle nějak jsem předpokládal, že to bude.
Musim si nějak zapamatovat termin „Radomirë“. Je to jediná věc, kterou člověk potřebuje vědět a na místě se od vymaštěnců blbě získává. Díky!
Mám zážitek z Thajska, kde jsem se ve vesnici ptal na cestu do vedlejší větší vesnice, chlap nejdříve několik minut blbě čuměl na mojí „mapu“ (kdybych měl mapu a nikoliv „mapu“, tak se nikoho neptám na nic, cestu si zjistim sám a po ukončení výletu budu mít dost možná větší přehled o terenu než domorodci). Potom přitáhl nějakej svůj reklamní leták na kterém bylo něco čemu on říkal mapa, ale ona to nebyla už ani „mapa“, nýbrž dvě kolečka a mezi nima klikatá čára znázornující silnici I. třídy.
Chvíli na něj taky blbě čuměl, pak pozřel názvu nad tím druhým kolečkem, což bylo hlavní středisko celé té oblasti a místo odkud jsem tři hodiny předtim vyjel. Začal se tvářit trochu učeně a poté co si všimnul, že první kolečko je Chaing mai (druhé největší město v Thajsku, hlavní město oblasti velké jak ČR), tak vítězslavně začal ukazovat na tu čáru mezi těma dvěma kolečkama a dávat mně najevo, že je už všechno jasný a že už se nemusim ani dál ptát, protože je všechno vyřešený.
Zduraznuju, že jsem celou dobu držel prst na názvu mnou dožadované obce jejíž název tam byl i v Thajštině a musel jej slyšet v životě už milionkrát.
Domorodce mám rád, ale tohle bylo fakt na ránu.

Andrea
Zdeněk:

Ahoj, bola som tam minulý rok 6.9 – kedy sa konal tradičný medzinárodný výstup na počesť dňa nezávislosti Macedónska. Myslím, že iba v ten deň je tam povolené ísť…no možno sa to už zmenilo. Išlo sa z Macedónskej strany z miesta Pobeda. Treba prísť na toto miesto skoro ráno alebo prespať tu, lebo po ôsmej sú tu veľké masy ľudí. Parkovanie je v neskorších hodinách tiež problém. Svoju účasť a údaje sme nahlásili asi mesiac dopredu (už si presne nepamätám). Vystup je za dohľadu vojakov a ich psov (sem -tam sa vynorili z hmly :)) Výstup odporúčam nielen kvôli okolitej kráse, ale i kvôli sice masovej ale jedinečnej atmosfére na vrchole. Neodporúčam skracovať si chodníky – mohlo by ťa to roztrúsiť po okolí 🙂

Karel
Andrea:

No tak chodit na kopce společně s davy turistů je přesně ten důvod, proč určitě do Makedonie a Albánie nepojedu.
Děkuji za radu, že okolo 6.9. tam nemám určitě chodit a to ani z Albánské strany. Jinak já myslím, že září neni vhodné ani z hlediska přírody, protože krajina je vyschlá (?). Já tam byl na začátku července (bohužel ne na vrcholu) a příroda tam je tou dobou opravdu nádherná.

Jaké máte zkušenosti s ježděním autem po Makedonii (Albánii)? Já do určité míry zvažuju, že bych tam taky jel autem.

Andrea
Karel:

masovky nie sú rozhodne ani pre mňa. No symbolika tomuto výstupu dávala plno emócií. Boli tu ľudia z rôznych kútov sveta a som rada, že som takéto niečo mohla zažiť.Inač, v tom období som bola i na Titovom vrchu a na Pelistri a krajina rozhodne nebola „vyschlá“. Práve naopak, mali sme skoro po celý čas problém s mrholením a dážďom.

Michael
Zdeněk:

Na Korabu jsem byl před dvěma lety z makedonské strany. Na policejní stanici v městě Gostivar jsem získal „kontakt“ na pána jménem Duško Šareski. S tím jsem se setkal ve vesnici Mavrovo Anovi (kousek od Korabu), kudy vede přístup k hoře. Šel s námi na vrchol (za poplatek) a vyřídil nutnost razítka pro vojáky. Byl totiž kdysi starostou vesnice a stačil jeho úsměv. Bývalý právník – spolehlivý člověk. Ve vesnici stačí vyslovit jeho jméno a někdo vyřídí schůzku.

Petr
Zdeněk:

Dobrý den,

nemáte někdo k dispozici jakoukoliv podrobnějsí mapu hor v Makedonii na prode, nebo tip kde jí aspon ztahnout z internetu?

Dík

Petr P.

Ivo

Na Korabu jsem byl v loňském roce. Nejsou zde již žádné problémy, z makedonské strany je nutné pouze u pohr. stráže vyplnit pár údajů do knihy a můžeš jít. My jsme lezli z albánské strany, kde se o nás nikdo nezajímal. Výchozím bodem je vesnice Radomirë, odkud se dá na kopec vystoupit na jeden den. Lepší je však kompletní přechod od jihu na sever. Dobrý popis (anglicky) je na http://www.summitpost.org. Na toto téma jsem psal před časem článek pro magazín Outdoor (vyšlo vloni). Na požádání zašlu, fotky z akce jsou ve Fotogalerii na http://www.alpintrek.info
Ivo Petr

Zdeněk
Ivo:

Díky za dobré zprávy! Fotky jsem viděl. Paráda!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: