HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Spolucestování Asie/ Australie

Írán-zkušenější cestovatelé,poradíte?

Veronika

Ahoj,
Zdravím všechny na Hedvábné Stezce. Moc se mi tento cestovatelský web líbí a tak se zde obracím ke všem zkušenějším cestovatelům o radu. Je mi 26let a chci se vydat na svou první samostatnou cestu a mou vytouženou destinací je Írán. Zajímalo by mě hned několik věcí a uvítám jakékoliv podnětné rady a názory.
1.Je bezpečné vydat se do Íránu sama dívka?
2.Kdy je nejvhodnější doba pro cestování do Íránu?
3.Možnosti cesty do samotné země? Zvažuji zda letět přímo do Teheránu či část cesty podniknout autobusem.
4.Hotely a možnosti nocování v Íránu obecně. (Mluvím plyně anglicky.)
Díky všem!

Zkušenosti čtenářů

Luděk

Ahoj Veroniko. Byl jsem v Íránu dvakrát tak posílám některé své postřehy:
1. Írán je rozhodně bezpečná země a to i pro ženy. Viděl jsem tam několik žen, které cestovaly sólo a nikdy se nezmínily, že by měly nějaké výrazné problémy. Opět to ale záleží v mnoha ohledech na tobě. Naprostou nezbytností je šátek, žádné upnuté oblečení a potom by mělo být vše ok. Možná bych se vyhnul na jihovýchodě Balúčistánu, ten by mohl být pro samotnou holku možná trochu nebezpečný.
2. Já byl v Íránu v dubnu a v srpnu. Srpen je velmi horký, na oloze ani mráček, ale celkově se to dalo v pohodě. Íránci mají velkou zálibu v klimatizaci, takže když venku bylo skoro 40, tak v autobuse třeba i 12 stupňů. Ale to jsou jen maličkosti. Duben byl ale nádherný, příjemné teplo, všechno kvete, občas byl i deštík. Záleží ale na tom, jestli budeš chtít jet i k Perskému zálivu. My byli v tom dubnu b Busheru a v Ahvazu a tam bylo už takhle brzo vážně pekelný vedro a hlavně vlhko, takže tam bych jel raději během naší zimy. například dnes jsem koukal a v Ahvázu bylo něco málo přes 20 stupňů, takže nyní paráda. Ale zbytek Íránu je na jaře opravdu nádherný.
3. Já jel jak po zemi, tak i letěl. Pokud můžeš a máš dost času tak jeď po zemi. Mrkni na Istanbul, a pak přes celý Turecko k hranicím. Můžeš se zastavit podle libosti pokud jak říkáš je to tvá první samostatná cesta, tak alespoň nasaješ postupně tu atmosféru. Nicméně letět má taky svý výhody, především časové, ale je to o něco dražší.
4.Hotelů je všude spousta, v každém městě, malém či velkém. I když pokud pojedeš s lonely planet tak si rovnou vyškrtni ceny, nyní jsou mnohem vyšší. Ale pořád je to levné v porovnání s Evropou. Nevím jak je to s ubytováním sólo žen, ale my jsme takřka v každém hotelu viděli ubytované samotné ženy a vždy se něco sežene. Co se týká angličtiny, tak já ji také ovládám ale při zařizování ubytování ti často nepomůže. Ale rukama a nohama se domluvíš s kýmkoli. Toho se vůbec neboj. Angličtina se ti bude hodit ale jinak. Lidé v téhle zemi si chtějí povídat. Mladí vysokoškoláci jsou lační po informacích, angličtinu určitě využiješ.

Když to shrnu, tak určitě vyraž a nemusíš se bát. Připrav se ale na to, že si tuhle zemi zamiluješ a budeš se tam chtít vrátit. Zvlášť když pojedeš sama, tak budeš všechno cítit mnohem intenzivněji. Pokud budeš mít další dotazy, tak neváhej a napiš. Luděk

Veronika
Luděk:

Milý Luďku,
děkuji mockrát za všechny tvé rady a informace. Hned jsem o něco moudřejší.:)Jelikož bych neměla být nijak omezena časem (v dubnu budu končit své nynější zaměstnání v Anglii a novou práci neplánuji až do července), tak bych tedy určitě zvolila variantu po zemi. Tedy přesně řečeno myslela jsem si letecky do Istanbulu a pak pokračovat nejspíš autobusem. Cesta by mi vycházela na červen.(Tak to tebou zmiňované jaro tam snad zažiji někdy příště.)
Dnes si běžím koupit Írán LP, či kouknout, co tu mají o Íránu ale určitě se ještě ozvu s dalšími otázkami. Ještě jednou díky a pěkný den, Veronika.

David G

Luděk to myslím všechno napsal vyčerpávajícím způsobem.

Pokud máš čas, rozhodně jeď po zemi. Istanbul, nějaká zastávka ve středním Turecku, pak na východě pod Araratem. Bude to opravdová CESTA, už ne jen výlet.

Radek

Ahoj Veroniko kdy tam jedeš?My letíme 22 dubna pokud ches napis na mail

Hanka
Radek:

Ahoj, Radku. A na jak dlouho tam letite? Co mate v planu? Ja s kamaradkou chceme taky dat letos Iran.
Dekuji za odpoved.

Venca
Radek:

A jak ste to udělali s vizem? Zajistili v CR nebo cekate na letiste?
Nevim, jak postupovat: zda si zaridit vizum, az pak koupit letenku (zrejme uz dost drahou!) nebo to risknout, koupit letenku v predstihu a modlit se, abych dostal viza… Nebo si vizum (14denní) zajistit na letisti a doufat, ze mi ho prodlouzi…
Díky za radu!

Veronika

Ahoj Radku,
já cestu plánuji na konec května, či začátek června. Dřív mi to asi nevyjde. Klidně se po návratu ozvi. Ráda se dozvím nějaké aktuální informace. Měj se hezky a nezapomenutelné zážitky v Íránu přeje Veronika.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: