Spolucestování Asie/ Australie

indonesie brezen 2009

tomas

nazdar v od 27.2.do24.3.jedu navstivit znameho do indonesie chce se nekdo pridat?

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Ahoj,
kam přesně se chystáš do Indonesie?Mám v plánu taky tuhle zemi navštívit.Kontaktuj mě na e-mail,nebo na ICQ.Kontakt na mě na mojich stránkach http://www.zajicjiri.com

Martin
Jirka:

Ahoj, já jsem byl v Indonésii letos v únoru (Sumatra, Jáva, Bali) a byla to nádhera. Chci letět v březnu 2009 na měsíc. V plánu mám Biak, Papuu, Lombok, Aceh. Celkové náklady na pobyt mě vyšli na cca 1000 USD i s vnitrostátními letenkami + hodně suvenýrů a dvě probdělé noci v baru na Jalan Jaksa v Jakartě. A nyní jsou letenky jen za necelých 14000Kč.

MartinT.
Martin:

Nechci ti omezovat cestovní zápal, ale není Aceh-Lombok-Papua trochu náročná kombinace na 1 měsíc? Teoreticky se to dá (i když vzdálenost Aceh-Papua vzdušnou čarou je podobná vzdálenosti ČR- Pákistán), ale ještě jsem neslyšel o nikom, kdo by se takhle po Indonésii „teleportoval“ během 1 měsíce. Myslím, že vhodná doba je 1 měsíc- 1 ostrov, celkem na poznání Indonésie je třeba min. 4 měsíce.

Martin
MartinT.:

Čau Martine T., já jsem psal, že máme v plánu, ne že projedeme všechny ostrovy. Špatně jsem to napsal. Při takových vzdálenostech se to v klidu ani stihnout nedá. Při únorové cestě jsme si vyhranili místa, které chceme navštívit a vyšlo nám to a ještě jsme mezi tím měli čas odpočívat a relaxovat.
K té otázce od Lenky, asi Jáva byla na počasí nejhorší (navíc v Jakartě byly záplavy- prolémy se dostat na letiště), nejpěkněji bylo na Bali. Osobně bych jel Bali a na východ. I když je Bali dost komerční, stojí za to ho vidět.

MartinS
Martin:

My taky planujeme na konci brezna Papuu na mesic. Uz ste se rozhodli? A hlavne, mate nejake cerstve informace? Ja sehnal nejcerstvejsi tak rok stare a situace na Papui vypada cim dal hur, co se tyce zcivilizovani a trek do hloubi doby kamenne je cim dal casove narocnejsi. Jaky mate na Papui plan?

MartinT.
MartinS:

Nebude to asi čím dál „horší“ zejména pro tebe, kdo se těší na lidskou ZOO a pro koho pohled na Papuánce v tričku nebo existence školy snižuje zážitek či iluzi z poslední Shangri-La? Je paradoxní, že mnoho lidí jako ty uznává pouze dvě opačné polohy- „doba kamenná“ (=dobře)a „zcivilizovanost“ (=špatně) a nic mezi tím. Z tvého příspěvku mám pocit, jako by sis přál mít dobu kamenou už někde za letištěm ve Wameně. Připadá mi, že k tomu přistupuješ jako k nákupu jogurtu v supermarketu – možnost volby za každou cenu. Chvíli teplou postel doma, chvíli dobu kamennou a pokud možno ne moc daleko. Pohled očima místních jako by tě nezajímal. Tomáš z UWIPu (viz dřívější články) by z tebe tedy radost neměl.

MartinS
MartinT.:

Drahy MartineT. Nektere clanky bys tady mel brat trosku s nadsazkou a prestat prudit, kdyz uz nechces poradit. Ja nejsem typ cestovatele, ktery chce aby pro nej nejaky domorodec hral divadylko s ritualnimi tanecky jenom pro to, ze ze me citi penize. Rad vidim obyvatele zit normalnim zivotem bez pretvarky, i kdyz uz muze byt zcivilizovany. Ale co nemam rad je zdevastovana priroda s mesicni krajinou a honba na turisty. Otazka na dobu kamennou byl jenom zjednoduseny recnicky obrat. My proste nebudem mit mesic, abychom se nekam daleko dostavali pesky bez rady ci pruvodce a podle poslednich informaci misionarska letadla prestavaji pro turisty letat.

MartinT.
MartinS:

Co to znamená „nechceš poradit“? Položil jsi jedinou ne zrovna normální otázku, na kterou jsi dostal ne zrovna normální odpověď. Nechápu, proč mluvíš o měsíční krajině a honbě na turisty. Myslím, že se nic dramatického za poslední rok neudálo, alespoň v okruhu, na který bude v tvých časových možnostech. Misionářská letadla létají, je samozřejmě možnost se domluvit. A k tvé „době kamenné“… je to dnes je klišé určené na masírování potenciálních klientů tzv. dobrodružných CK. Pokud jsi jej bral s nadsázkou, mohl bys vysvětlit, co znamená „doba kamenná v nadsázce“? A nemyslím si, že u „domorodce“ je možné neomylně poznat, zda se přetvařuje nebo ne a o to hůře během krátké doby.

MartinS
MartinT.:

Ach jo. Koukam, ze se rad hadas. O jake otazce to mluvis? Ja se ptal MartinaT jestli se rozhodli pro Papuu a jaky maji plan. Veta o dobe kamenne je pravda klise, ktere s ke Papui vaze. Ale tim jsem jenom chtel zkratit jinak asi dlouhou otazku ohledne vyletu k ruznym jeste snad tolik „civilizaci nezkazenym kmenum“. A nejsem zadny cestovatel zacatecnik, abych nepoznal, ze se nekdo pretvaruje a hraje divadylko. Ja uz toho nastudoval o Papui opravdu dost a ptal se ruznych lidi. A jestli nekdo ma informace cerstvejsi, tak at mi je da, anebo si necha takovy chytry kecy pro sebe. Napriklad vim, ze se tam loni zacala stavet mesita. To mi pripada jako docela vyrazna zmena a na hulakani z minaretu 5x denne nejsem moc zvedavy. Uz jsem v Indonesii byl a kvuli necemu takovemu se nebudu vlacet az na Papuu. Taky si myslim, ze 3 tydny je dost dlouha doba na to, abychom neco zajimaveho videli, ale k tomu jsou potreba informace a dobra organizace a po tom se prave pidim. Mimochodem, nemyslis si, ze lidska ZOO je spis to divadylko v nejblizsich vesnickach okolo Wameny?

MartinT.
MartinS:

Zaprve, jsou tady zda se 3 Martinove, tak je to trochu nepřehledná situace. Za druhe, je pravda, zes reagoval na nekoho jineho, ovsem odpovedel jsem k tomuto bodu uz proto, ze jsem se znacne casti teto diskuse zucastnil. Je spravne, ze se pidis po informacich, vim, ze nechces videt neco „provarenyho“ a tak. Jestli jde o koteky, tak to jsou podle vsech informaci placene fotky – zejmena v okoli Wameny. Muj znamy, Laszlo Wagner, ktery ma mimochodem velmi dobrou stranku na serveru Virtualtourist, to nazyva porizovani fotek pro okouzleni pratel zpatky doma. At si sahne kazdy do svedomi, zda nekdy nenaaranzoval nejakou fotku a tesil se, jak to okouzli kamarady? Ja urcite jo. Jinak, myslim ze mnoho mist na Papui musi byt mimoradny zazitek. Jeden znamy si pronajal pruvodce-nosice, a tak dlouho razil do hor, az stanul na vrsku skoro petitisicove Trikory. Na to by mimochodem 3 tydny stacit mely.
Co se tyce stavby mesity, tak myslis ve Wamene? Ja jsem ve Wamene nebyl (uz jsem nekolikrat psal, ze z vlastnich zkusenosti znam jen zapadni cast – pohori Arfak, Manokwari, Biak a okoli), ovsem kazde misto s muslimskou vetsinou ci mensinou ma mesitu. Jinak na Papui jsou tisice mesit. Byl bys prekvapen, ale jsou i puvodni papuansti muslimove (ne pouze migranti z Javy, Sulawesi ap. kteri tvori mnohdy pres 50% obyvatel pobrezi), islam se sem dostal z Moluk, sidli zejmena na JZ pobrezi v okoli mest Fak-Fak a Kaimana. Pokud navstivis jakekoliv pobrezni komunity, tak pokud nejde o okoli velkych mest, tak lide ziji dosti chudym, puvodnim zpusobem zivota, ackoliv se to samozrejme neda nazvat dobou kamennou. Ale lide jsou mimoradne pratelsti. Takove zkusenosti mam napriklad z ostrova Supiori. At to zkusis kdekoliv, kolem Nabire, na Yapenu, vsude bude turistu jak safranu… to pokud ti de o nezkazenost. Oblast Wameny je nejcastejsi turisticky cil, ale podle mne, treba znamy Yali trek muze stale byt velmi hodnotny – kombinace krajiny a lidskeho osidleni v ni je podle mne uz dostatecny duvod nekam se vlacet. V pohori Arfak meli vsichni tricka a na domech byly vlnite plechy, ale vsichni byli mimoradne pratelsti a rozhodne neslo o turisticky cirkus.

MartinS
MartinT.:

No konecne uzitecna a povzbudiva informace :-). Diky. No s tim aranzovanim mas mozna pravdu, i kdyz ja jsem spis typ „smiraka“ a delam momentky. Ty tricka a vlnity plechy mi pripomenly Florec, ktery jsme cely procestovali a tak pratelske lidi jsem opravdu dlouho nevidel(krome Labuan Bajo samozrejme). Nikdo nam nic nepodstrkoval, nikdo po nas nic nechtel, teda krome lehke konverzace a informaci o nas a nasem domove. A oni fotili vic nas nez my je :-).
O tom treku k Yali premyslim uz od zacatku, na netu je vybornej cestopis. Ale ten zapad taky nezni spatne, zvlast, kdyz budeme mit par dni zastavku na Biaku.

Martin
MartinS:

Naše cesta na Papuu bude asi na 14-20 dní, z Wameny přelet do Angguruku a odtud trek zpět do Wameny, zhruba stejná cesta jako na http://www.papua.wz.cz, ale oni šli z Wameny do Angguruku a odtud letěli zpět do Wameny. Treky kolem Wameny podle času. Přelet Wamena-Jayapura-Biak s okolními ostrůvky a pak zpět do Jakarty.

MartinS
Martin:

Tak to vypada, ze mame podobny plan. Akorat my nejdriv budem na Biaku, trosku nacerpavat sily po dlouhem letu. A po Papui trosku relaxu na Bali. Kdy tam letite?

Martin
MartinS:

My odlétáme 17.3. z Mnichova do Jakarty a pak hned do Jayapury na Papuu.

MartinS
Martin:

My odletame z Mnichova 20.3. a z Jakarty nejdriv na Biak, tak 4 dny a potom pres Jayapuru do Wameny. Treba se tam potkame, budem kolem Wameny tak max 14 dni.

Martin
MartinS:

Počítáme, že než vyřídíme Surat Jalan to bude tak 19-20.3. a pak do Wameny, tam tak 10-14 dní. Odlet z Wameny kolem 31.3.-2.4. Směr Biak.

MartinS
Martin:

My prave jedem na Biak a Surat jalan vyridime tam. Doufam, ze to pujde. Muzem byt v kontaktu jestli chces. Moje cislo je 731624360.

MartinT.
MartinS:

Policisti na Biaku byli pomerne ochotni, kdyz jsem tam pred par lety byl. Vystavili surat jalan i do jinych kabupatenu, netrvalo to dlouho. Takze Wamena a okoli, to by jit melo.

Martin
MartinS:

Můj tel.606506899, ale nevím, jestli tam bude signál. Telefon si beru.

milena
Jirka:

Ahoj,
planuju cestu na 3 tydny, mesic, ale prelom cervence, srpna….to asi tedy neni pro tebe aktualni???

lenka

Ahoj Martine T.,
jakou cast Indonesie by jsi kvuli monzunu leden-brezen (dle statistiky 17-18 destivych dnu) doporucoval, aby se tomu dalo co nejvice vyhnout. Chtela bych tam na tyto tri mesice jet.
Dekuji

MartinT.
lenka:

Spíše tu východní, ale počítal bych s deštěm a vlnama. Opravdu těžko doporučovat, když si nedovedu představit tvé cestovní plány a zájmy. Na Sulawesi, Molukách, na Nusa Tenggaře (Malé Sundy od Lomboku po Timor) či na Papui prší méně, nebo naopak méně předvídatelně a skoro pořád (tj. člověk nevyspekuluje, kdy jet a kdy ne). Deště nevaděj ani tak z důvodu, že je člověk mokrej, ale že jsou závaly, sesuvy a s tím spojené komplikace.

Martina
MartinT.:

Ahoj Martine, můžu se taky zeptat odborníka, jestli nevíš, jak to tam vypadá s počasím v tomto období, odlétáme do Jakarty teď v neděli a jedeme na měsíc – Jáva, Bali, Lombok, Flores.

MartinT.
Martina:

No, já to počasí ani přesně nepředpovím, ani neovlivním… vím, že na střední Jávě už nastaly deště, ale pokud si pamatuju za několik posledních sezón, tak ke konci října a na začátku listopadu to ještě nebylo tak špatné. Fakt ale nejsem meteorolog a i když jsem počasí na Jávě prohlásil na jiném místě za nejpředvídatelnější, ještě to neznamená, že je na týden předvídatelné. Odpoledne bude zkrátka pršet, ale čím víc na V Jávy budete, tím by v tomhle období mělo být deště (zatím)méně – V Jáva je obecně sušší. Na konci období sucha je nejhorší asi prašnost (tříkilometrovou sopku nevidíte, i když jste 15 km od ní). Bali, Lombok a Flores – řekl bych, že zažijete jak nějaký déšť, tak slunečné dny. Hlavně si zjistěte situaci o vlnách a mořských proudech, pokud se někde budete nějak plavit, koupat, potápět a tak, to je podstatnější otázka než jestli budete trochu moknout. Kdyžtak mi pak poreferujte…

lenka
MartinT.:

Ahoj Martine,
dekuji za odpoved. Ja jsem se ted trochu podrobneji prokousala klimatickyma tabulkama o Indonesii z nekolika zdroju a musim rici, ze si tu cestu opravdu jeste rozmyslim. Mozna nakonec budu smerovat i jinam a Indonesii si ponecham spise na letni mesice.
Jeste jednou diky za rychlou odpoved. Fajn, ze si takhle nekdo pridelava praci v prospech ostatnich.

Li
lenka:

Ahoj, nas bohuzel taky malicko odradilo pocasi, chteli jsme tam prosinec-unor, ale nekonec zamirime jinam. Hezky napsany clanek je: http://www.tenggara.net/index.php?option=com_content&task=view&id=299&Itemid=6 snad nevadi, ze sem tento odkaz hodim. Li

Katerina

Ahoj Lenko,
letim koncem ledna do indonesie, v planu mam bali, lombok a pak sulawesi. Jestli jsi nezmenila plan rada bych te kontaktovala, protoze jedu sama. Neodradi me obdobi destu. Kamarad mi rikal ze v lednu mu moc neprselo a kdyz ano treba jen hodinku. Bylo to na Bali.

Pepa
Katerina:

Mohl bych se zeptat jaká jsou nejoptimálnější místa vzhledem k monzunům? Jedeme na celý únor. Díky za odpověď.

Martina

Ahoj, taky by mě zajímalo jak je to vážný s těmi dešti… chceme jet od poloviny února do konce března Malajsii a část Indonésie…(pokud by moc pršelo je ve hře ještě Indie)Díky 🙂

lada

ahoj vsichni
mam v Indonesii znameho.Je to Cech ,prizenil se a zije tam uz tretim rokem..Postavil si tam (pobliz mesta Bandung)penzion a bude to dobra zakladna pro cestovatele po Indonesii.Take ma mnoho informaci pro cestu a o zivote tam …Pokud budete mit zajem mohu Vas s nim nakontaktovat

MartinT.
lada:

Ano, zajímalo by mne, o koho se jedná. Terima kasih.
martin(zavinac)tenggara.net

Ondrej

Ahoj,
pranuju taky cestu do Indonesie na 4-5 tydnu (Java, Bali, Lombok, …), ale nekdy v obdobi sucha. Idealni doba na cestovani se doporucuje od kvetna do rijna. Na prelomu cervna a cervence je tam pry nejvic turistu a na srpen letos pripada ramadan = sousta halekajicich muezinu), takze bych rad vyrazil bud v kvetnu, nebo radsi az nekdy v zari. Nemeli byste nekdo chut se pridat? Do ty doby bychom meli dost casu na planovani a vyladeni itinerare :-).
Ozvete se pripadne primo na email ([email protected])
Ondra (31, Praha)

mili
Ondrej:

Ahoj vsem, vidim, ted i Ondrejovi….planuju vyrazit na Javu tak 19.7., v Indonesii zustat asi tak na mesic, podivat se i na Bali za kamaradkou….jestli se chce nekdo pridat, aby bylo veseleji….budu jenom rada.
Mili

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: