Spolucestování Amerika

Guatemala, El Salvador, Honduras leden-unor 2009

Marťaska

Ahoj,pristi rok od cca poloviny ledna do poloviny unora planujeme cestu do Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu. Letenky mame zatim zarezervovane do Mexiko City (21.1.-23.2.). Podrobnou trasu zatim nemame vymyslenou, ale chteli bychom navstivit v Guatemale (Tikal, Coban-rafting na rece Cahabón, Lago de Atitlán, Antigua-sopka Pacaya, mozna reka Rio Dulce atp.), Hondurasu (Copán, mozna Islas de la Bahía , dal nevime) a v Salvadoru zatim take nevime. Nema nekdo podobne plany? Shanime take jakokoliv aktualni informace i od cestovatelu, kteri uz tam byli. Marťaska a Michal

Zkušenosti čtenářů

Jan

Co tak si skusit cestu na oceanske plachetnici – mam ji v USA a popluje do Karibiku -ale vprincipu muzete kamkoli 🙂 (tam bych se chtel usadit na nejakem klidnejsim ostruvku). Mam invalidni duchod s pateri (ze stresu chaosu ,zivotni zateze tady). Tam je klid muzete si to tam pomalu obeplout vsechny hezke mista.., priroda dava cloveku vsechno – spousta ryb v teplem mori k jidlu ,i jidlo v suprmarketu levnejsi nez tady (jakozto ostatne temer vsude v ZAp. EU,americe atd..), celej rok teplo ,takze se da zit na lodi ,neni potreba zadne topeni, pohyb plachetnice je z vetru, elektrina ze solarnich panelu … proste green hezkej a velice levnej zivot -ze clovek je bohate v plusu i z malinkeho duchodu. MAm tu lod tam uz nekolik let a ti idioti na ambasade mne tam nepustili (ze pry chci imigrovat z ekonomickych duvodu – kazdej kdo ma mesicne min nez 600usd tak je podle nich potencialni imigrant..). No ted viza uz nebudou, ale ja nemam penize, dluzim v marine 5000usd za ulozeni te lode (a 250usd mesicne navrch). Takze ji davam na rok do uzivani nekomu kdo to zaplati. Ozval se mi jeden fajn clovek a skuseny jachtar (jinak povolanim ridic kamionu) ,on by to vzal ale hleda partaka, ci partaky – on sam muze zaplatit pulku tech nakladu -toho dluhu. Ten zbytek je na Vas. Jinak ja tady ziju co spise zivorim v docela neprijemne vesnici, v pronajate chate bez vody,elektriny i topeni, spim ve spacaku a jeste mne dusi atmosfera tady … a cele tohle zivireni – pronajem+jidlo+inet mne stoji celej duchod, takze stezi bych mel na letenku do USA ale uz vubec ne na vyplaceni dluhu…

Martin

Z Hondurasu je nejlepsi asi jenon Islas de Bahia-Utila a Roatan, potapeni opravdu krasne, mozna na pobrezi La Ceiba s okolim. Copan je docela nic moc po tom co uvidite Tikal. Navic v Hondurasu i se Spanelstinou je docela obtizne cestovat, jelikoz mistni jsou totalni ignoranti a turisticke informace bidne. Zkusili, sme to tam trochu procestovat, ale nic za to nestalo. Radsi si vemte cas na Guatemalu, i kdyz tam je cestovani ponekud dobrodruznejsi, jelikoz mistni sport je lhani a zase lhani, ale presto je to jedna z mych nejoblibenejsich zemi a to jsem procestoval 16 zemi Latinske Ameriky. Salvadoru jsem se vyhnul, protoze po nasi ceste byly daleko zajimavejsi mista a turiste vracivsi se ze Salvadoru meli rozpacite a rozporuplne nazory na tuto nevyraznou zemi. Zkuste to radsi kouknout do Nikaragui, jestli budete mit silu, ta opravdu stoji za to, i kdyz je tam bordel.

Marťaska
Martin:

Ahoj Martine, diky moc za info. Co jeste navstivime, ted zvazujeme, ale urcite bychom chteli na ty Islas de Bahia. Ktery z tech dvou ostrovu je lepsi pro potapeni, ale zaroven i pro snorchlovani? A ktery mestecko (prip. i ubytko) je nejlepsi na straveni pohodovyho casu na tech ostrovech? Diky.

Martin
Marťaska:

Na Roatanu jsem nebyl, jelikoz jsem si chtel udelat potapecsky kurz(nakonec i pokrocily) a to cloveku nezbyde moc casu a sil na ostatni dovadeni a proto jsem zvolil maly ostruvek Utilu(i kvuli cene kurzu). Na snorchlovani a valeni na plazi to tam moc neni. Ubytovani jsem mel primo v potapecske skole. jinak v Hondurasu se meni veci velmi casto, takze trajekt na Utilu byl 4x drazsi nez na Roatan a kdyz jsem se vracel, kvuli stiznosti skol, ze tam nikdo nejezdi, trajekt zlevnil(ale mozna kurzy naopak podrazily). Nejlepsi je si zjistit aktualni informace na netu ci na miste od cestovatelu, ja tam byl v 2006. Roatan je univerzalnejsi vetsi a s plazemi, ale jak jsem zminoval, ja tam jel kvuli potapeni s moznosti videt velrybiho zraloka, ktery se u Utily vyskytuje(samozrejme, ze jsem ho nevidel, ale potapeni je tam nadhera).

Lenča

Ahoj, v Guatemale jsem byla letos brezen/duben a bylo fajn. Mohu nabidnout prezentaci fotek s vykladem. Kdyztak napis mail: ka*****@se****.cz

chozzé

Ahoj,
právě jsme se vratili z cesty po Chiapasu a Guatemale.Aktualni informace z 15.11: Tikal (předražený vstup – 150 Q (kurz 1Kč – 2,6 Q), i když je na co koukat, zvláště pohled z Teple 5 bere za žaludek+ při výletu do pralesa (dále od lidí) lze zažít opravdový jungle, i my měli štěstí na pár zoologických překvapení- nutný replent DEED aspon 50, nebot komáři tam žrali jak o život (bylo po období deštů). Sopka Pacaya – denní výlet 50 – 100 Q (my byli za 80 Q z Adrenalina Tours) bohatá nabídka výletů v Antique. Noční Pacaya OX trvellers 60 dolarů. Co se týká výstupů na ostatní vulkány, chce se to optat vždy dopředu. S ohledem na aktuální bezpečnostní situaci jsme scháněli jen průvodce, což cestovky nenabízí – jde o klasické americké treky, kdy ti nesou vše, včetně jídla a pití, za všechno se také patřičně platí- NE děkuji).Na webu se všechny předhání co ti mohou nabídnout- vybrali jsme si výstup na Aquatenango nebo Aquu. Realita zcela jiná-výstup tak 1-2 do měsíce, když více jak 4 lidi. Chtěli jsme i jiné vulkány např. Fuego, Tajamulco – nebyla sezona a tak jsme vsude byli jediný zájemci a za 200 dolarů-děkujeme. A tak jsme se vypravili na vlastní pěst do méně nebezpečných krajin na západ Guatemali do Todos Santos – krásné výšlapy po horách, La Tore 3930 m – fantastický výhled na ostatní vulkány- chce si to přivstat, báječní lidé. Ostatní podniknuté výlety: trek k vulaknickému jezeru Laguna Chikabal, Fuentes Georgina.
Co se týše jezera Atitlán, doporučuji vesnici San Pedro – méně turistická než Panajachel avšak proti Todos Santos to byl blesk z turistického nebe. Více turistů, větší konkurence a tak právě zde jsme objevili nejlevnější guamtemalskou Cuba Libre a ostaních koktejlů – např. Cuba Libre Happy Hour – 6Q. Ubytování – cca. 100 Q (my bydleli za 180 a připadali jsme si jak v pohádce).
Guatemala je krásná, avšak k mému překvapení i docela drahá (moc se nedá smlouvat)—příjemně mě překvapil mexický Chiapas, ale to už je jiná písnička.
V případě zájmu podám jakékoliv bližší info na mailu.

Pokud by jste měli zájem mám k dispozici také aktuální vydání Rough Guide Guatemala (kombinoval jsem s Lonely Planet, který je přehlednější, avšak R.G je realističtější a jsou v něm popsány některé treky na vulkány). ke knize mohu za rozumnou cenu přibalit i 100 Quetzalů pro začátek.

chozzé

Prodám průvodce RG – Guatemala (použitý, v ochraných deskách – vlastní výroby, které zaručují jeho výborný stav i po absolvované cestě- (pův.cena 519 Kč, nyní za 400 Kč). Dále prodám zbylých 101 Quetzalů – dle aktuálního kurzu cca. 263 Kč – za 200 Kč. Při koupi průvodce a peněz současně – vše za 550 Kč. V případě zájmu piště na jo**********@se****.cz. – možnost předání Praha

Marťaskab
chozzé:

Ahoj Chozzé,pruvodce uz mame, takze tuhle nabidku nevyuzijem, ale pokud se chces zbavit Kecalu, tak je radi odkoupime. Jsme z Prahy.

chozzé
Marťaskab:

Hoj, reakce na tvém mailu.
Pepik

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: