Balkán

cestování do Kosova a Albánie

Karel

Ahoj lidi, nevíte náhodou jak se dostat busem z Chorvatska popř. Maďarska do Kosova a Albánie? Není tam komplikované spojení? Popřípadě jaká trasa se zdá být nejlepší? Předem díky moc za odpověďi.

Zkušenosti čtenářů

Komár

Před dvěma lety jsme sháněli bus z Černé Hory z Podgorice do Albánie do Škodry a neklaplo to : ) Ale možná jsme hledali málo úpěnlivě. Ale představa spojení Budapešť Tirana mi přijde jako hodně obskurní záležitost.

Komouš

Do Albánie se dostaneš busem z Tesaloniky za ca. 20-30 eur (jednosměrně), kam zalítneš se SkyEurope.

koteka
Komouš:

to je asi nejlepsi cesta :o)

Jarda
koteka:

ani bych nerek

Jane

Jaká je trasa z Dubrovníku? Myslim,že to muze byt zasekane.

Karel

Nedá se jet do Albánie z Korfu?

páva
Karel:

dá, za 19 EUR. vím o jedno, ketrý odráží v 9:00, ale určitě jich jezdí víc.

tvaroh

v roku 6_2008 sme prešli do Albánska z Čiernej hory na bicykloch smerom na mesto SCADAR.Hranica bola perfektne priepustná,treba len pas.Dá sa vyjsť z mesta Ulcinj,čo je posledné mesto pred hranicou.Je dosť veľké ,dá sa tam nájsť spojenie.Černohorci do Albánska chodia bežne.Z Ulciniu do Scadaru je to cca 50 km.(Kúp si cestu autobusom s nejakou cestovkou do ČH )
Zo Scadaru sa dostanete v Albánsku kdekoľvek.

Marketa
tvaroh:

Ahoj, opravdu na tom neni nic, z cernohorskeho Ulcinu jezdi 2x denne mini bus do Shkoderu, 1x tydne dokonce az do Tirany (a zase zpet). Existuje i spojeni z Podgorice (odtud je to na hranice co by kamenem dohodil). Dale samozrejme z Korfu (trajektem), z italskych pristavu, atd atd….da se i letet pres Budapest primo do Tirany (je to trochu drazsi, ale nejrychlejsi), popr. uz pres zminovanou Solun (Thessaloniki).

josef
Marketa:

Česky (a patrně i slovensky) se to město na břehu Skadarského jezera jmenuje Skadar :))

per
josef:

nee, česky je to Škodra

John95

Na kolečkovích bruslích do Italského města Bari až na pobřežní promenádu a pak to normálně přeplavat.Pak ti odpadnou starosti s propustnosti hranice.Chce to jen dobře odhadnout své fyzické hranice.

Jindra
John95:

Nevíte někdo, zda trajekt ze Sarandy na Korfu přepravuje také auta?

car ferry
Jindra:

Can you take a car onto the ferry?
Yes but only the slower one and sometimes only on specific routes (but normally on all days Monday – Sunday), normally car opereated ferries leave morning (around 10:30am) and late afternoon (around 4pm) from both Saranda and Corfu ports, normally two a day. The faster hydrofoil ship leaves in the morning 9am and can’t take cars.
How many cars can fit onto the ferry leaving Corfu/Saranda?
Around 4-5 cars will fit so if you’re looking to travel with your car across to Greece or Albania it’s best to reserve a car slot at least a week in advance or as early as possible, especially in peak season.
How much does it cost to travel with a car via ferry to Corfu or Saranda?
Around EUR120 but could be a little more depending on the size of car and passengers (between EUR140-EUR200 for a small family and car.)
 
http://www.sarandaweb.com/transportation/ferries-boats/saranda-corfu-ferry-timetables-2014-2015/

Tomaš
Jindra:

Byl jsem v roce 2015  v Sarandě. Ze Sarandy na Corfu jedou dva typy trajektu. Jeden je rychlá loď ta je pouze pro osobní dopravu. Jede rychle a stojí stejně jako pomalý trajekt. Právě tento pomalý trajekt cca 2 hod plavby vezl dvě auta. Více by se na něj nevešlo. Vzhledem k tomu, že byl odbavován celníky věřím, že jel celkem legálně. Těch trajektů jsem vyděl tak dva dopoledne a dva odpoledne. Byl to trajekt pouze pro osobní auto. Vzhledem k tomu, že jsem byl ubytován nedaleko přístavu, mužu říci, že klasický trajekt tam nebyl vidět. Ani velké námořní lodě….

David K.

Ahoj,
před dvěma lety nebyla cesta z Černé Hory do Albánie úplně přímočará. Jak už tu někdo psal existuje sporadické minibusové spojení Ulcinj-Skadar, z Podgorice nic nejezdilo. Popis cesty Dubrovnik-Skadar je tady http://ecesty.cz/cestopisy/2007albanie/00_doalbanie.htm
Do Kosova se dá z Albánie dostat lehce buď z Tirany, nebo kteréhokoliv města u hranic.
David

páva
David K.:

oficiální zpráva zní, že v případě vstupu do kosova z okolních zemí ( vyjma srbska ), nebude umožněno vstup do srbska z kosova. nevíte jak je to v praxi? chtěl bych z makedonie přes kosovo do srbska. díky

Kamila
páva:

Do Albánie (k Ochridskému jezeru) bychom chtěli jet na posledních 14 dní v srpnu z Řecka, Makedonie, přes nejvyšší horu Albánie Koráb. Vloni jsme jeli ze severu od Prokletie na jih. Nechceš se přidat?

páva
Kamila:

díky za nabídku, ale už jsem dovolenou procestoval a zbývá mi jen týden, atkže to chci vzít jen hopem. navíc, preferuji cestování o samotě. přemlouval jsem vždy kamarády, kteří nikdy nikam nakonec nejeli, tak jsem vždy cestoval sám a přišel jsem tomu na chuť 🙂 ostatním děkuji za rady a tipy.

klára
páva:

Je to tak,v loňském roce jsme s albánskym razítkem nebyli vpuštěni z Kosova do Srbska,museli jsme vrátit a jet do Srbska přes Makedonii.

Dan

Ahoj, minulý rok jsme cestovali na trase srbsko-makedonie- albanie-kosovo-albanie-srbsko. Slyšeli jsme, e pokud najdou Srbové kosovské razítko, dělají problémy. Tak jsme to ekli místňáků, kteří to tlumočili celníkům. Ti se jen usmáli a bylo to bez razítka. TAkhle jsme to udělali 2x a vpoho.

Pavel
Dan:

Ahoj, nezkoušel jste to náhodou někdo nahoru na Maja Hekurave (masiv jižně od údolí Valbony)?? Chtěl bych zkusit mj. přechod Dragobija – Maja Hekurave – Bajram Curri nebo Komani, ale o téhle oblasti jsem zatím vygůglil maximálně pár fotek, jinak vůbec nic.

Jarda

Cestujete letos do Albanie (nejlepe v zari)? Kdo se prida?

kamen

zdar včera sem se vratil z cesty kosovo černahora albanije kosovo srbsko maďarsko a domu tak kdyby někdo chtěl nějake info tak klidně pisněte zatim zdar.

Karel
kamen:

Viděl jsem dokument Ukradené Kosovo a chtěl bych se zeptat, Jsou Kosované stějně tak nevraživí k cestovatelům z jiných zemí jako k Srbům? děkuji za odpověď.

farmer
kamen:

Ahoj, mohl bych se teda zeptat,jak snadno a rychle do albánie z Černé Hory nebo z Makedonie? Tady na diskusi čtu, že to je docela problém, tak bych uvítal zkušenou radu. Chceme vlakem buď do ČH (Podgorica)nebo Makedonie (Skopje), odtud pak jak dál zatím nevím…

Ivo

Právě jsem vrátil z hor AL a MK a mohu doporučit toto: vlakem přes Bělehrad do Skopje, odtud jede několik busů jak do Tirany, tak do Kosova. My jsme jeli do Debaru, taxánem na hranice (pěší přechod), dalšími taxíky přes Peshkopi do Radomire (vše za cca 28 hod.). Cílem byl třídenní trek v horách Korabi (nádherná liduprázdná krajina). Stejnou cestou pak zpět. Ve druhé části jsme byli v horách Šar planina v MK. Opět moc pěkné hory. Fotky najdete na: http://www.alpintrek.info v oddílu Fotogalerie. Zájemcům mohu poskytnout bližší info.

Martin
Ivo:

A myslíš, že by se dalo dojet do Debaru autem, tam ho nechat (někde bezpečně, pokud je to možné) a pak tádgem do albánie? Přejít Korabi a vrátit se pěšky do debaru? Myslím ten hřeben…nevím, kolik to může trvat dní…

Klára

Takže jediné řešení z Podgorice je taxík? No to je tedy síla, vzhledem k tomu, že nás pojede asi 6 🙁 Přece musí existovat ještě jiná varianta…

Honza

Protože je peklo sehnat mapy Albánie, dávám odkaz, kam jsem něco umístil, snad to někomu pomůže…
http://www.albanie.ic.cz/

Eclipse

Včera jsem se vrátil autem z Kosovské Mitrovice a Zubin Potoka. Moc zajímavý výlet. Pozor neplatí tam zelená karta, takže se platí pojištění zvlášť (minimum 50 euro). SPZ okolních států platit nemusí, takže je fajn se tam svézt, ideálně Černohorskym autem. 🙂

ondra

Přeju dobrý den všem přítomným. Chtěl bych se zeptat lidí, kteří byli v poslední době v Kosovu, jaká je tam bezpečnostní situace? Co kriminalita? A nevadí kosovským albáncům Češi? Chtěl bych se (s pár přáteli)do Kosova podívat na jaře, ale nejsem si jistý, jestli to není nebezpečné.Taky by mě zajímalo, jestli je reálné jezdit po Kosovu třeba na kole (ale jestli je to hloupý nápad, tak se mi prosím nesmějte:).

Jakub
ondra:

Ondro, bezpečnostní situace je tam v tuto chvíli velmi dobrá, ale je třeba počítat s občasnými náhlými výkyvy, zejména v oblasti Kosovské Mitrovice. V Kosovu jsem byl za poslední čtyři roky již třikrát, takže mohu říct, že výlet do Kosova nebezpečný opravdu není. Cyklistu jsem tam neviděl ani jednou, silnice nejsou v příliš dobrém stavu a řidiči na cyklisty nejsou zvyklí, ale do hor bych se na kole vypravil a spojil to třeba se severní Albánií nebo okolím makedonského Tetova.

Ondra
Jakub:

moc děkuju za informace i za tip na výlet:)

Honza
Pavel

Ahoj, loni jsme byli v Prokletije (převážně na černohorské straně s dvoudenním výpadem na albánskou Maja Jezerces přes „zelenou“ hranici – v pohodě, příp. info můžu podat). Letos mám takový nápad na trek Plav (Gusinje) – Trojan – Q. Pejes – M. Jezerces – Valbona – M. Kolata a buď zpátky do Plavu, nebo ještě na trojmezí Č.H., Albánie a Kosova. Je v tom malinkej háček, že bychom museli párkrát v horách přes hranici mimo přechod (resp. do Albánie by to šlo v krajním případě i legálně přes přechod Gusinje-Vermoosh). Loni jsem sice nabyl dojmu, že hranice v Prokletije není problém, ale radši bych ještě nějaké info posháněl. Jaký může být problém při případné kontrole v Albánii či Kosovu, když nebudeme mít v pasu vstupní razítko? Díky.

Pavel
Pavel:

Ahoj,

Z vlastní zkušenosti sice neporadím, neb jsem tam zelenou nikdy nešel, ale z první ruky vím, že v Prokletije hranice opravdu žádný problém. Co znám místní poměry co se týče kontrol, usmlouvat;-) lze všelicos.
Ještě k přechodu Gusinje-Vermoshi: pro přístup do centrální oblasti Prokletije je to velká! zacházka (to už z vlastní zkušenosti).
Kam až se chcete dostat na východ? Podle mých kusých info by to na albánské straně poblíž Kosova mohlo být zaminované…

Pavel
Pavel:

Že je to přes Vermosh zacházka vím, právě proto bych radši přes zelenou hranici.
Asi budeme časově omezeni, takže směrem na východ to vidím jen někam k trojmezí Č.H.-Albánie-Kosovo, kde bych to chtěl přeběhnout zpět do Černé Hory a případně ještě sledovat hranici Č.H.-Kosovo nebo (bude-li se to zdát průchodné) přejít do kosovské části Prokletije. Ještě to budu dopilovávat 🙂 O minách vím :-(, snažím se dostat k podrobnějším mapám dosud neodminovaných oblastí.

Chlupáč
Pavel:

Ahoj,
plánujeme červencový puťák po ČH, Výstup na Maja Jezerces by se nám hodně líbil, můžeš podat bližší info (náročnost, záludnosti, …)
Díky
Chlupáč

Pavel
Chlupáč:

stručně k Maja Jezerces: na konci vsi Vusanje v dolině Ropojan jsme na stanici černohorské pohraniční policie odevzdali seznam s našimi jmény, adresou, čísly pasů, předpokládanými cíly cesty (Rosit, Kolata, Jezerce) a s datem návratu (to pak stejně nikdo nekontroloval, resp. jsme se vraceli jinudy). Odtud je to tak 3-4 hodinky cesty k opuštěné chatě Zastan a další cca 1-2 hod. na hranici. Z hranice jste za cca 40 minut u posledního jezera v údolí Buni Jezerces, kde se dá krásně stanovat. Další den jsme tady schovali bágly a vyrazili na Jezerces nalehko. Cca 3-3,5 hodinky nahoru, 2-2,5 dolů. Jediný problém pro nás byl sníh – byla ho tam loni spousta a letos to odhaduju na ještě větší množství. V cca 2500m n.m. bylo takový hnusný strmý sněhový pole, po kterým se bez maček nebo aspoň cepínu fakt nedalo. Oblezli jsme se to po skále (krátce UIAA II, bych řekl). Pak už pohoda (suť a kameny). Celá cesta je dobře značená, akorát že na sněhových polích o délce 1 km jsou ty značky blbě k nalezení ;-). Časy jsem lovil z hlavy orientačně – jestli jste mladí běžci, mohli byste to dát i rychlejš 🙂

Mlc
Pavel:

Minuly tyden jsem se vratil z Prokletje a sli jsme na Maja Jezereces z Cerno Horske strany. Tvoje odhady sedi pomerne presne, ale letos je snehu asi opravud vic. U zminovaneho ledoveho pole jsme to vzdali. Jen by me zajimalo, jestli jste to pole oblezli z leva nebo z prava. Odspodu totoiz nebylo videt kudy pokracuje cesta (vpravo/vlevo).

Pavel
Mlc:

Oblezli jsme to vpravo (při pohledu zezdola). Na takovou skalnatou terasu a pak po skále po okraji vysněženéo žlabu. Cesta vede právě tím žlabem vpravo šikmo vzhůru.

láďa k

Ahoj, osobně bych radil do Albánie vůbec nejezdit. Z hlediska přístupu vůči turistům jsou mnohem lepší obyvatelé slovanských zemí Balkánů. To není nějaká xenofobie, ale ověřená zkušenost. A co se týče přírodních krás vyjde to nastejno.

jirka
láďa k:

Lado, mas pravdu – Albanie, Chorvatsko a srbska provincie Kosovo k nam byly loni pri ceste po Balkanu necekane nepratelske. Ale myslim, ze i to je zajimava zkusenost. Kdyz uz je clovek nekde pobliz, tak bych je nevynechaval.

josef
jirka:

Jestli jsi v Kosovu přesvědčoval kosovské Albánce, že žijí v „srbské provincii“, pak se nediv, že k tobě snad nebyli zrovna nejpřátelštější :))

Peter
josef:

No ved oni ziju v srbskej provincii Kosovo, tak co sa ti na tom nezda?

josef
Peter:

Jo, pro Slovensko (a pro české nekritické přátele Srbů) možná žijí „v srbskej provincii Kosovo“. Česká republika spolu s většinou zemí EU ovšem uznává Kosovo jako samostatný stát.

Karel

Já teda nevim, já si občas zariskuju docela nadprůměrně, ale do tý zelený hranice bych asi nešel. Nebál bych se, že tam po mně bude někdo střílet, ale kombinace toho, že nemám to razítko a že mě můžou vidět, jak jsem tu hranici skutečně nelegálně přešel by mohlo skončit docela velkym problémem. A strávit týden v Albánském vězení opravdu nechci.

Pavel
Karel:

Mně by to taky ještě loni přišlo jako obrovský zbytečný hazard, ale po loňských 11 dnech v horách Prokletije už to vidím jinak. Samotného přechodu se nebojím, ale netuším, jak velký problém může být to chybějící razítko. Jsem si říkal, že to možná už někdo řešil …

Petr
Pavel:

Zdravím, poslední tři roky jsem se pohyboval v ČH, Alb a Makedonii každé léto a s razítky v pasu si hlavu nedělejte, na to už se nehraje, klidně můžete přejít přez hory a nikdo Vás na hranici buzerovat nebude. Už jsem to šel takhle dvakrát přez Prokletje jak do Albánie, tak i z Albánie. Ohledně toho strašení několika jedinců, kteří všude vidí vrahy, je to blbost. Je tam krásně a bezpečno.

Pavel

Ahoj,letos bych rád navštívil Kosovo a zkusil alespoň část východních Prokletijí. Neláká to někoho? Nechám si i poradit od znalejších cestovatelů…

Tom
Pavel:

Zdrávím gdo má zájem o informace o kosovu mohu poskytnout . užu dát trasi ubitovaní jak se tam chovat a vše kolem velice podrobně. Mam se s kosovem velkou skušenost a podrobně prochozené a zmapované hori .

Ilona

23.4. – 9.5.2010 chceme jet do Albanie. Jsme 2 + 2psi, chteli bychom jet autem, to bychom museli jeste doresit kdyby nas bylo vic. Chcem dat nejake zriceniny v Cerne hore a pak neco z hor v Albanii. Vetsinu oblasti znam, takze muzeme vymyslet podle pocasi az na miste.

Buro

Ahojte,ak by mal niekto zaujem o rady ohladom Kosova,tak mozem dat info z mojeho tripu.moja mailova edresa je [email protected] s pozdravom Buro

Pavel

Ahoj, (píšu to podruhé, protože se to předtím zasunulo někam divně nahoru do vlákna ;-)-
nezkoušel jste to náhodou někdo nahoru na Maja Hekurave (masiv jižně od údolí Valbony)?? Chtěl bych zkusit mj. přechod Dragobija – Maja Hekurave – Bajram Curri nebo Komani, ale o téhle oblasti jsem zatím vygůglil maximálně pár fotek, jinak vůbec nic.

Vendy

hoj lidi,

shanime nejake nadsence pro vypravu ve smeru Budapest, Brasov, Bukurest,Sofija, Skopje,Tirane, Pristina, Podgorica, Sarajevo, Zagreb, Ljubljana a pak zpatky do CR.
Zastavky samozrejme nebudou jen vyse zminene, ale vzdy se budeme snazit toho v dane zemi navstivit co nejvic, prip.neco malo pozmenit;)
Vyrazet budeme okolo 8.sprna a vidime to tak na 2-3tydny. Jsme zatim 2 a radi bychom pribrali dalsi, kterym nebude vadit cestovani vlakem, busem, stopem a dale prevazne na vlastni pohon:)V pripade zajmu piste na mail: [email protected]

dušan

Jel jsem z Ulčinu přez Skoder ,Kukéš do Kosova cestu nedoporučuji cca 180 km jsem jel cca 6 hodín tomu se nedá říct ani cesta .Když už konečně se dostanete na Kosovskú hranici ,tak Vám řekne celník ,že vaše zelená karta neplatí a on Vám vydá jejích kartu za 50€ ,pokud budete protestovat ,tak Vás pošle naspátek do Albánije.Jak projedete hranici ,tak si Vás nikdo nevšímá a je tam bespečno.

Enver
dušan:

BeSpecno? Jak chces cestovat kdyz ani neumis cesky? Takovym volum bych daval kartu ne za 50 eur, ale za 500!!!

hm
dušan:

Proč jste se neinformoval předem? To kosovské pojištění existuje minimálně od roku 2000.

tomaš
hm:

Stačí se jen podívat na zelenou kartu,  tam jsou vyznačený značky států kde pojištění platí.

Martin

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli někdo neví aktuální stav přechodu(most) v Kosovské Mitrovici. Mám v plánu jet busem z Bělehradu do Severní části, přejít po mostě do Jižní a pak pokračovat dále směrem na Prištinu. Zajímá mě bezpečnostní situace a jestli je v současné době umožněn přechod, případně jestli jsou nějaké poplatky za průchod a nebo nějaké důležité info o kterém třeba nevím.

Díky

honza
Martin:

Na hlavnim moste je barikada (uz rok) ale dva dalsi mosty jsou v pohode. Prejit muzes v pohode. Jinak od kvetna je umoznen vstup do kosova obcanum EU na obcansky prukaz.

Denisa

Ahoj,
co se týče Kosova a bezpečnostní situace – plánuji návštěvu Prištiny – příjezd z Makedonie, myslíte, že to bude ok?
Nějaké tipy, co se vyplatí navštívit/vidět?
Díky

Zuza
Denisa:

Byli jsme letos v létě, z Přištiny se předejedo města Peja a odtud jsme byli v Rugova valley. Mně se Kosovo moc l líbilo, lidé byli skvělí, přátelští, nápoocní, bylo zde doccela levno a bezpečnost velmi dobrá, není se čeho obávat.

Priština

http://www.inyourpocket.com/data/download/pristina.pdf = z roku 2011, informace o památkách atd. platí i dnes 🙂
 
Autobusy Skopje – Priština jezdí minimálně jednou za hodinu:
http://sas.com.mk/VozenRed.aspx = bohužel jen v makedonštině

Denisa

Díky!!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: