Ahoj,
jsem v cestovani vicemene novacek, takze se predem omlouvam za pripadne blbe dotazy. Uprimne ani nevim jestli se muj plan da vubec realizovat.
Momentalne koncim v praci, takze mne napadlo, ze kdyz budu mit ted nejakou dobu cas, tak ho vyuziju (spolu s nasetrenymi penezi) k cestovani. Rikal jsem si, ze bych zkusil JV Asii. Docela dost jsem toho precetl, a v podstate jsem si udelal takovy nacrt idealni cesty, ale bych byl moc rad kdyby mi ohledne par veci poradil nekdo zkusenejsi.
Ta cesta by byla na mesic, az dva (nekdy mezi koncem cervna a srpnem), a nejradeji bych to projel nasledovne:
Londyn > Peking > Hong Kong > Ho Chi Minh > Kambodza > Bangkok > Kuala Lumpur > Londyn (ziju v UK)
Je to ho asi cekem dost, ale mam v planu nektere veci vypustit (a naopak pridat) az po ceste. V podstate jsem chtel koupit jednu letenku do Pekingu a jednu z KL zpatky a mit nekolik tydnu na to se dostat z A do B.
Prvni problem v kterem mam zmatek jsou viza. Pokud to chapu spravne, tak v predstihu bych si mel zazadat zatim jen o vizum do Ciny, protoze podle toho co jsem slysel, tak do ostatnich zemi se daji viza v pohode obstarat na hranicich? V zadosi o vizum do Ciny jsem cetl, ze je potreba dolozit zpatecni letenku – bude problem v tom, kdyz chci jenom priletet a potom z Ciny odjet treba vlakem?
Dalsi vec jsou ockovani. Je pravda, ze povinne ockovani uz nepotrebuju? Samozrejme je lepsi kdyz ho mit budu, ale jen pro moji informaci.
Dal mne zajima, kolik realne stoji v Asii ubytovani. V jidle a doprave mam celkem jasno, ale porad nemuzu najit kolik aktualne stoji hostely (hotelum se snazim vyhybat). Dkyby mi nekdo mohl napsat kolik utratil za nocleh treba na tyden, aspon bych si mohl udelat nejaky obrazek.
No a jeste bych se chtel zeptat, jestli nekde neplanuje v tom obdobi treba taky cestu, nebo jenom cast. Kdybych se k nemu treba mohl pridat, to by bylo fajn.
Diky.
azia.markoff.biz
Z těch tebou plánovaných zemí jsem byla jen v Kambodži a Thajsku, takže informace ber jen k tomuto, o ostatním vím jen z doslechu.
Víza do Kambodži se skutečně dají sehnat na hranicích, ale je to dost divoký byznys (teda aspoň na hranicích s Thajskem, ovšem myslím, že na hranicích s Vietnamem to nebude lepší…). Místní podnikavci dokáží velmi přesvědčivě vykládat o tom, že přímo na hranicích se víza opatřit nedají, že musíte využít služeb zprostředkující agentury – která si za to pochopitelně naúčtuje slušný poplatek.
Ceny ubytování se dost liší i v hostelech, klasicky jsou dražší pokoje s klimatizací. My jsme preferovali větráky, s klimatizací nemám dobré zkušenosti, pokoj pro dva s větrákem stojí cca 200-400 Kč. Na jihu Thajska to bude zřejmě dražší, v Kambodži se naopak dá velmi slušné bydlení sehnat i levněji, v Siem Repu jsme bydleli za 8 USD za pokoj, v hlavním městě dokonce jen za 6 USD.
Ahoj Ondro,
nemas blbe dotazy, cestujes tam prvy krat, tak je jasne, ze sa pytas na konkretne veci. V Cine som nebol, takze moja odpoved sa vztahuje na ostatne krajiny, co planujes navstivit.
Ubytovanie: najlacnejsia postel v JV Azii vychadza priemerne na 5 USD na osobu za 2-miestnu izbu s vetrakom. Moze ale aj 10 USD a viac, podla urovne a lokality a samozrejme krajiny. Lacne je Thajsko, Kambodza, Laos, Vietnam, o malo drahsia je Malajzia, Indonezia. Ak si budes brat single-room, bude to na osobu vychadzat drahsie, nez ked si vezmete izbu dvaja.
Financie: ja sa v oblasti JV Azie vzdy zmestim do 15 000 Kc na mesiac.
Ockovanie: nepotrebujes ziadne potvrdenie. Ale zaockovany by si vo vlastnom zaujme mohol byt proti tetanu, tyfusu a zltacke A+B. Antimalarika nepotrebujes.
Trasa: mas toho dost naplanovaneho. Pocitaj na to 2 mesiace. Do Laosu by nemal byt problem kupit viza na hraniciach, do Thajska ani do Malajzie ziadne nepotrebujes (len ti daju stempel do pasu). Do Kambodze si mozno vybav vizum uz v Ho Ci Minh City, ked tam budes. Nie je to problem – je tam vsade hafo turistickych kancelarii.
bezvizovo nuka Thajsko po zemi len 15 dni co je v zasade nepouzitelne ak tam ide prvykrat, takze si musi viza vybavit vopred niekde u susedpov, viza do kambodze a laosu su bez problemov na hranici, cinske viza treba vopred, rovnako ako vietnamske, linkoval som cestopis kde ma vsetko rozpisane prehladne aj viza za jednotlive krajin
ockovanie do vs. spomenutych krajin je podla mna zbytocnost
obidenie 10 ubytiek je zalezitost tak na 0.5-1hod a nie pol dna, v cesku maju velmi kratke dni
Ahoj, možná budu mít ¨blbý dotaz, ale taky tam pojedu po 1. Těch 15000 co píšeš je samozřejmě cena bez letenky,že? A jinak tam máš započítané i něco málo co se dopravy týče?(vlak atd)
je to samozrejme cena bez letenky s nakladmi na vsetko vnutri krajiny
Diky moc za komentare.
Uprimne jsem cekal ceny trochu vyssi, coz mne mile prekvapilo. Financne mi to na ty cca 2 mesice teda zatim vychazi. Jak moc spatne/dobre se v tech zemi hleda ubytovani? Asi se mi nebude chtit obchazet 10 ruznych ubytoven, hledat tu nejlevnejsi po nekolokahodinove ceste vlakem a zabit tak pul dne…
Pocitam, ze prvni 2-3 dny si postel zarezervuju dopredu, abych se rozkoukal, ale dal mam potom hruzu, ze kdyz nekam vecer prijedu, tak budu muset spat nekde na nadrazi protoze nenajdu hostel.
Vim ze toho mam naplanovano dost, ale jak jsem psal, kdyz to neprojedu vsechno tak mi to moc nevadi. I kdybych na konci skoncil nekde v pulce tak budu rad. Ze zkusenosti nemam rad az moc velke planovani a chtel bych to jet vlastnim tempem.
S hledáním ubytování není obvykle problém. Jen dvakrát (v Bangkoku a v Kambodži u moře) se nám stalo, že první vybraný hotýlek byl obsazený.
Jinak si myslím, že se to za dva měsíce stihnout dá, ale samozřejmě se může stát, že se někde zasekneš na delší dobu. Taky nikdy moc neplánuju, když se mi na nějakém místě líbí, klidně se zdržím pár dnů navíc.
No jak rikam, na prvnich par noci nechci nic riskovat a zamluvim si to predem.
Jeste takovy maly dotaz (bude jich asi casem vic): jak si myslite, ze jdou nejidealneji zaridit penize pri ceste? Uprimne se mi tahat hotovost nechce. Kdyz jsem jezdil po Evrope, tak jsem si vyridil kartu na vybery z bankomatu bez poplatku, jenze ta platila jenom pro Eura.
Ahoj, můžeš mi říct, jak au koho jsi si vyridil vybery v cizine zadarmo? díky Sarka
http://www.caxtonfx.com/currency-cards/currency-cards-for-you/
Zaridil jsem si tuhle kartu, kterou ti poslou a potom ji pouzivas jako klasickou kreditku. Na vyrizeni ale potrebujes platnou kartu s UK uctem.
Ahoj je mi 46 a chtěl bych začít nový život s novou ženou v Asii (Malajsie, Thajsko, Filipíny) všude jsem již byl a destinace znám. Jestli se najde někdo koho to již v Čechách nebaví ať mi napíše na
go***@ce*****.sk
Zdendo, ty jsi masér, dát takovýhle inzerát :-)… pobavils.
Ahoj, dá se dostat ze Sihanoukville do Krabi dostat do 24 hodin po zemi? Za předpokladu, že ráno pojedu ze Sihanoukville do Bangkoku a nočním busem do Krabi z Bangkoku? Děkuji…
Lucko, na to bych se nespoléhal, že se tam dostaneš za 24 hodin, ale můžeš zkusit štěstí. Spíš bych to odhadoval na 48 hodin… Počítej zdržení tak 2 hodiny na hranicích a ikdyž jsem v Sihanoukville kupoval lístek přímo až do BKK, tak jsme cestou asi 3x přesedali a vždy se na něco čekalo…
To jsem si nějak myslela, přeci jen je to už velká dálka… tak když se zeptám takhle, chtěla bych strávit 8 dní v Kambodže, s tím, že bych se chtěla poté přesunout na jih Thajska (Krabi – pouze výchozí bod)… zajímají mě památky, příroda (ale nejsem na dlouhé několikadenní tůry) a i moře (tady váhám jestli má cenu v Kambodže, když pak chci jet na jih Thajska)… Angkor Wat je asi pro mě základ (je to i moje první cesta do JV Asie), ale dál nějak nevím :-). Děkuji za rady…
Lucko,
V Sihanoukville moc hezke more neni, ale kdyz se vidas na okolni ostrovy, tak tam je to moc pekne (ze zkusenosti Koh Rong Samloem je moc pekny ostrov).
V Phnom Penhu krome kralovkseho palace, muzea genocidy a dobreho jidla toho moc neni. Krasne misto je v provincii Kratie, odkud se daji pozorovat ricni delfini. Byli jsme tam minuly tydne a uzasny. Odtamtud je to asi 150 km do hor – Mondulkiri provincie, kde jsou kavove a kaucukove plantaze a mnoho krasnych vodopadu. Kdyby jsi chtela nejake blizsi info tak napis na
ja*************@ya***.com
Tip měsíce: Mexiko
Olinalá: poklad na konci světa
Playa del Carmen
Kolonizační města a zběsilá pravidla mexického silničního provozu
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
ROZHOVOR: Víťa Dostál o Panamericaně, aneb z Aljašky do Ohňové země na kole
Do města trpaslíků za adventními trhy – polská Vratislav vás zve až do 7. 1. 2025
Podél řeky Tajo okolo Toleda – města tří kultur
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.