HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Anselm d’ Yzalgier – francouzský cestovatel

Anselm d’ Yzalgier – francouzský cestovatel

Lékař, jež pobýval v Asii a v Africe, kde se dokonce oženil s místní domorodkyní. O svém putování sepsal cestopis, který se bohužel nedochoval.

Anselm d’Yzalgier (14.-15. století) – francouzký lékař a cestovatel pocházející s města Toulous

K nemnoha Evropanům, kteří měli v éře vrcholného středověku znalosti o Africe z vlastní zkušenosti, patřil lékař z Toulouse Anselm d’Yzalgier. Ten se roku 1400 vydal na cesty po Orientu, pobýval v Malé Asii, Egyptě a severní Africe; roku 1405 se pak usídlil v Gao na řece Niger, hlavním městě mocné Songhajské říše. Gao tehdy bylo také kvetoucím obchodním centrem, cílem mnoha karavan a v neposlední řadě důležitým střediskem obchodu se zlatem. Yzalgier se v Gau dokonce oženil s Afričankou. Po návratu do Francie (roku 1413) sepsal cestopis o svém putování, který se ale do dnešních dnů (na rozdíl od slovníku turečtiny a arabštiny) nedochoval.

Podobně jako Yzalgier pronikl do centrální Afriky roku 1469 Ital Benedetto Dei, který se s karavanou úspěšně dostal ze severoafrického pobřeží do Timbuktu a zase zpět; pro následující tři století se ale Afrika opět stala zemí, kde i na mapách žili lvi.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: