HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

POSLEDNÍ DISKUSE

Lidé, zvyky, náboženstvíZ etnického hlediska zaujímají největší část populace Gróňané (87 %), to jest Eskymáci a běloši narození v Grónsku. Zbytek pak tvoří Dánové a ostatní národy.

Historie osídlování ostrova je překvapivě pestrá. Již kolem roku 3000 př. n l. přecházejí předkové prvních Inuitů přes Beringovu úžinu z Asie na Aljašku. Kolem roku 875 objevuje tento ostrov Viking Gunnbjorn a nazývá ho Gunnbjornland. V roce 982 prchá Erik Rudý z Islandu a přistává na jihozápadě Grónska. Od roku 986 osídluje se svou družinou okolí Brattahlidu. Syn Erika Rudého Leif Eriksson se vrací z Norska již jako křesťan a přiváží s sebou i jednoho misionáře. Z grónských Vikingů se stávají křesťané, je zbudován první kostel.

Kolem roku 1000 objevil Leif Eriksson Severní Ameriku, kterou pojmenoval Vinland. Roku 1076 Adam Brémský zaznamenává ve své kronice hamburského arcibiskupství první písemnou zmínku o osídlení a christianizaci území, které nazývá Gronland. Mezi léty 1124-1126 byla zřízena vlastní diecéze pro Grónsko se sídlem v Gardarz. Dalšími kolonizátory Grónska se stali Normané. Poslední písemná zmínka o nich pochází z roku 1408. Kontakty s Norskem a Islandem byly poté přerušeny. Je nejasné, zda Normané vyhynuli, nebo se smísili s Inuity.

Za novou kapitolu v osidlování Grónska lze označit příchod norského misionáře Hanse Egede. V následujících stoletích navštěvují toto území hlavně holandští, dánští a němečtí velrybáři. Na těchto plavbách bohatne zejména město Flensburg, tehdy druhý největší dánský přístav. Po druhé světové válce zřizuje USA v Grónsku svou leteckou základnu (Thule Air Base) a následně uzavírá s Dánskem smlouvu o společné obraně ostrova.

Vnitřní součástí Dánska se Grónsko stává v roce 1953 a roku 1973 dostává autonomii, reprezentovanou zejména vlastní vládou a parlamentem. Hlavou státu je dánský monarcha, v současné době Markéta II. Nejpoužívanějším jazykem je bezesporu grónština (kalaallisut). Psaný jazyk je založen na gramatice Samuela Kleinschmidta z roku 1851. Oficiální ortografická pravidla byla zavedena až v roce 1973. Inuité v Kanadě, USA a na Sibiři mluví podobnými jazyky, ale nemají stejný pravopis. V Grónsku se běžně používá i dánština, obzvláště v hlavním městě Nuuku. Angličtinu ovládá většina mladších Gróňanů i Dánů. Nejrozšířenějším náboženstvím na ostrově je evangelicko luteránská víra.


21.06.2006,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Batůžkářské ubytovny se dělí na dva druhy: "hromadný hrob" a "bídná budka"
Sponzorováno