Lidé, zvyky, náboženství

Všichni obyvatelé země vyznávají islám, 96% se řadí k sunnitským muslimům (wahhábovského směru) a 3% k šíitským muslimům. Veřejné projevy jiných náboženství (náboženské obřady, symboly, tiskoviny atd.) jsou zakázány.

[cut]Islám je v Saúdské Arábii hlavním zákonem, podle něhož se řídí život. Skutečnost, že nejdůležitější islámské svatyně leží na saúdskoarabském území, slouží jako odůvodnění k rigidnímu dodržování islámských tradic dle wahabitského výkladu.

Pětkrát denně probíhá modlitba v délce 20 až 30 minut, během které jsou všechny úřady, obchody a restaurace zavřené. Časy modliteb nejsou stálé, najdete je v místním denním tisku.[/cut]

Není dovoleno nosit viditelně křížek na krku, oslavovat na veřejnosti vánoce, či jinak propagovat jakékoliv jiné náboženství než islám. Je obtížné koupit či dovézt symboly s neislámskou náboženskou tematikou.

[cut]Ženy chodí oblečeny v abáji (dlouhé splývavé šaty černé barvy bez výstřihu) a na hlavě nosí černý šátek zahalující vlasy a krk, a to i v létě, kdy se teploty pohybují mezi 40 a 50 °C ve stínu. Není jim dovoleno řídit automobil, nemají přístup do některých restaurací, obchodů s hudebninami, videokazetami atd. a na některá veřejná místa mají vstup povolen pouze v doprovodu zákonného zástupce. Tím je manžel, bratr, otec nebo jiný blízký příbuzný. Nemají přístup do většiny bank a úřadů, jen někde jsou zvláštní oddělení, kam smí pouze ženy. Není možné jít na ulici v doprovodu svobodné ženy, nebo s jinou ženou, než svou vlastní (pokud to není příbuzná), stejně tak jako vézt tuto ženu v autě. K tomu je zapotřebí do arabštiny přeložený písemný souhlas manžela nebo jiného zákonného zástupce dotyčné. V království oficiálně neexistují dámská kadeřnictví. Omezení jdou až tak daleko, že dokonce není ani manželům dovoleno hrát společně například tenis. Pro ženy jsou zakázány sportovní kluby. To vše platí i pro ženy cizinky, které se musí bezezbytku přizpůsobit zdejším poměrům. Cizoložství je velmi přísně trestáno, často smrtí.[/cut]

Nemuslimové nemají přístup do měst Mekka a Medína a jejich okolí. Ani muži nemohou chodit v krátkých kalhotách či s nápadnou rozhalenkou.

Nad dodržováním těchto a jiných pravidel často nevybíravým způsobem dohlíží kromě ostatních složek výkonné moci i náboženská policie – mutawa, která má velké pravomoci. Staly se případy, že jejími příslušníky byli zadrženi i členové rodiny diplomata. Mutawou byli zbiti cizinci bez předchozího soudu či jiného procesu, a to pouze za drobné přestupky – doprovod svobodné ženy, nezahalení vlasů u ženy šátkem, kouření na veřejnosti, neprokázané obvinění z jízdy vozem v podnapilém stavu, neprokázané obvinění porušení dopravních předpisů, držení a domácí výroba alkoholu.

Není vhodné fotografovat ministerstva, jiné úřední a vojenské objekty, či cizí ženy.

[cut]V Saúdské Arábii žije několik milionů cizinců, většinou muslimů z Indie, Pákistánu, Filipín, východní Afriky a dalších chudších zemí, kteří si zde vydělávají a peníze posílají rodinám domů. Početná komunita Evropanů a Američanů žije ve svých uzavřených ghettech a pracuje hlavně v těžařském průmyslu a na vojenských základnách.[/cut]


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: