HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Martin Ferenčík

Martin Ferenčík

Guru Kambodzi 

Guru Hedvábné stezky pro Kambodžu

Jméno a příjmení (a přezdívka)

 • Martin Ferenčík, Ban Phu

Na kolik se cítím

 • 35

Oblíbené země

 • Kambodža, Thajsko, Laos

Na kterých místech se mi hodně líbilo

 • Nejvíc se mi líbí tam kde jsem, v Kambodži.

Cesta, které si nejvíce vážím

 • Fakt nevím. Upřímně. Pokaždé je to jiné. Co se mi NELÍBILO, bylo Řecko.

Nejdelší cesta

 • První putování po Asii před 4 roky. Trvalo 2 roky a vedlo z Thajska do Kambodži, pak Laos, zpět Thajsko, Barma, Indie, Nepál. To rozhodlo, že v Evropě už žít nechci a vlastně jsem se vrátil jen proto, abych nadobro odjel.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

 • Vzalo…popíjení v plzeňských hospůdkách. Dalo..popíjení v hospůdkách po celém světě, a, hlavně, nadhled, který v české kotlině člověk nezíská.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

 • Marco Pólo…absolutně. Z Čechů Jan Eskymo Welzl

Cestovatelské Curriculum Vitae

 • Coby malé robe Bulharsko, Rumunsko, Polsko, NDR (kdo se dnes podívá do NDR, že?), pak, hned jak to šlo se změnou režimu, stopem, všechny státy Evropy, a, hned jak to šlo se změnou mé finanční situace, Asie, Austrálie, Nový Zéland. Teď, když jsem chudý jako středně bohatý Khmer, jezdím jen po Kambodži…ale ono se to zas otočí.

Navštívené země

 • Vše v Evropě, Egypt, Keňa, Jihoafrická republika, Madagaskar. Turecko, Kuvajt, Bahrajn, Srí Lanka, Indie, Pákistán…lovím v hlavě..Barma, Nepál, Thajsko, Malajsie, Laos…asi na něco zapomínám, nakonec Kambodža.

Cestovatelské sny a plány

 • Po trase Marco Póla tam a zpět, pěšky nebo za vozem

Zvláštní záliby během cestování

 •  V každé zemi a městě kde pobydu víc než přes noc se snažím najít fitness a zacvičit si. Nebo aspoň pěknou běžeckou trasu. Potvrzuji se za odborníka na asijské fitnessy. I když jde často o opravdu jen základní vybavení, je překvapivé, kde všude si lidi „ dávají do těla “.

Oblíbená historka z cest

 • Nejzajímavější historky jsou obvykle ty, které byly nejnepříjemnější když se udály. Nebudu konkrétní, ale, mám z toho významné ponaučení pro ostatní: Ať se vám na cestách stane COKOLIV, jakýkoli problém kde nejde o život nebo trvale poškozené zdraví, už v ten moment kdy trpíte a máte chuť na všechno se vykašlat, řekněte si TO BUDE Ale DOBRA Historka Z Cest…

Významné expedice a projekty

 • Nic významného jsem nepodnikl

Autor

 • nic. Teď jsem začal se snahou být prospěšný všem dalším, které to táhne do dálek

Osobní www stránky

Osobní poznámka

 • Ještě jedna rada na závěr: Chcete cestovat? Už rok lovíte informace na netu, pořád plánujete…a sedíte na zadku? Vemte batoh na záda a vyražte. Je to to nejtěžší z celé cesty, pak už to jde samo.

Zkušenosti čtenářů

Matúš Ferenčík

Ahoj Martin, to ze som nasiel Tvoje meno na inete, sposobilo hladanie mojich pribuzdnych. Do vyhladavaca som zadal „ferencik“ a jednou z osob kt som pod tymto priezviskom nasiel si bol aj Ty. Netusim ci v Cechach ma moj rod korene, nexem to ani negovat ani potvrdit. Preco som sa vsak rozhodol napisat prave Tebe a nie tym nespocetnym Ferencikom, kt mi vyhladavac vyplul? Zaujal ma Tvoj postoj, odhodlanie, zmena, mozno Tvoj splneny sen. Mam za sebou skoro stvrt storocia (o mesiac to bude moj 25 rok zivota). Som student socialnej prace na UK (4 rok), absolvoval som 2 roky na inzinierstve zivotneho prostredia STU, mam psa, rybicky, skvelu 4clennu rodinu, kamaratov, kamaratky, pracu…….a sen.Je to Azia, tajomno tych koncin, legendy, kt je tento kontinent opradeny. Laka ma tamojsia filozofia, zvyky a kultura. Rad by som ta raz siel, pozriet sa mozno prezit obdobie zivota. Kultura tu je pretkana snobizmom, peniazmi, povrchnymi vztahmmi a pravdu povediac mi to pride ako svet do ktoreho sa mi prilis vstupovat nechce. Ostavam vsak optimista a snilek…Kamarat zil 2 roky v Cine ako student a vystrihal ma pred mojou demagogickou predstavou ze to co vidim v mediach je len sposob ako uputat potencialnych turistou, kt maju zalubu v exotickych krajinach. On tam siel ako student bojovych umeni a student cinskeho jazyka s podbnymi viziami, prisiel sklamany a to nenavstivil len Cinu ale i okolite staty. Ako je to v Azijskych krajinach? Zaujima ma hlavne Nepal, Tibet, Laos.- zivot (uspokojovanie primarnych potrieb, bezpecie, uplatnenie sa v praci, volny cas)?- naklady na cestu?- vztah k cudzincom?
Dakujem za odpoved all the best Matus Ferencik

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: