HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Srazy

Turecko Kačkar a okolí

Petr Laky

Tak jsem po zralé úvaze a na základě prvních příspěvků potencionálních zájemců o náš premiérový zahraniční sraz usoudil,že pravděpodobně bude pro většinu baťůžkářů nejzajímavější lokalitou východní část Turecké republiky a to s odjezdem v průběhu června příštího roku.Mě osobně se tento termín jeví taky jako nejlepší a lokalita jako nejzajímavější.V téhle chvíly bych tedy zájemce chtěl poprosit o to,aby mi tady předběžně sdělili případnou účast a jestli si budou chtít zajistit v předstihu sami nějakou akční letenku,což by vlastně bylo možné pak považovat za závaznou přihlášku a já podle toho zajistím ubytování program a aspon polopenzi.Samozřejmě pokud někdo bude chtít,tak mu letenku zajistím.Termín odletu bych si představoval řekněme k 15.6.2011 a termín návratu bych nechal na každém z vás.Já osobně budu na místě minimálně 14 dnů,takže není problém pokud by měl někdo chuť zůstat déle než původně plánovaný týden,aby se připojil ke mě a vydal se navštívit ještě další zajímavá místa v okolí.Koneckonců jsme všichni,jak už napovídá název našeho klubu nezávislí cestovatelé,tak nepředpokládám,že by se snad někdo z vás nedokázal samostatně rozhodnout,jak naložit se svým dalším časem,ať už zůstane,nebo se rozhodne pro odlet domů.:-)

Zkušenosti čtenářů

Dáša Brno

Díky za info,výběr je super, pokud mě vezmeš s sebou, ráda pojedu. Možná dvě osoby. Asi na cca 8 – 10 dnů, letenku bych přivítala, pokud bys pomohl zajistit. Polopenze je fajn, ale pokud by s tím bylo moc práce, zvládneme to sami :o))

Michaela

Petriku, budes to pojimat jako batuzkarsky sraz 6. v poradi, nebo jen ze zajistis zajemcum poznavacku v nejakem domluvenem miste v Turecku? Jestli jako nas sraz dlouho mladych batuzkaru 6, tak to urcite dej do nazvu srazu, at v tom mame poradek a ne šaos 🙂

Btw ja se nehlasim a to tak, ze urcite.

lakyp

Zdravím tě náčelnice,chtěl jsem to samozřejmě pojat jako další sraz baťůžkářů,i když v téhle chvíli bych preferoval název spíše první zahraniční sraz,protože možná ještě uspořádám předtím sraz na Moravě a snad se taky najde ještě někdo další,kdo by chtěl přiložit ruku k dílu a nenechá všechno jen na asi pěti vyvolených.Rád bych do názvu přidal První zahraniční sraz baťůžkářů po 40-cítce,ale neumím to už změnit,tak jestli víš jak tak pomoz.:-)

Michaela

Heled pridej , prze mi pisou lidi po 50, jestli taky muzou prijit!! proto jsem to v diskuzi upravila. O zmenu se pokusim, ale neslibuju!

Michaela

Tak je mi lito Petr, nejde to …. tady je jen jedna rada…. 2x premyslej, 1x pis 🙂

Tak to nebudeme do srazu pocitat, budem to brat jen jako setkani s Petrikem v Turecku ! 🙂

Pavel (On Roads)

No já si letenku od 15.6. koupím, jen jak bude k dispozici za nějaké centy. Do Turecka nebo ještě trochu tam dál na východ jsem chtěl tak jako tak, takže i pokud by srazík (první zahraniční setkání s Petrikem v Turecku) nakonec nedopadl, litovat nebudu ani tak…

Pavel (On Roads)
Pavel (On Roads):

http://www.sunexpress.com/xq/showIBEDeeplinkPage.do?destination=SAW&origin=&currency=EUR
za 168EUR – víte o lepší ceně?
Petře, jak to tedy bude?

Laky
Pavel (On Roads):

Ahoj Pavle,
jak jsem psal,tak termín začátku srazu je 15.6 a konec nechám na každém z vás.Já s Mackem poletíme určitě min.na 14 dnů a kdo se bude chtít s námi zdržet po srazu déle,tak mu rád ukážu krásy tureckého východu.Zatím je nás předběžně snad 7 jestli jsem dobře počítal.Takže kdo má možnost a chce letět na
1.zahraniční sraz baťůžkářů,tak si může už s předstihem koupit letenku a dát tip tady případně i ostatním.Vycházím z toho že letenka bude něco jako závazná přihláška a já pak někdy po Novém Roce domluvím včas ubytování,stravu a předběžně nějaký základní program.Ostatní domluvíme pak na místě.Neměl by to být žádný problém,protože tuhle část Turecka dobře znám a mám tu i spoustu přátel včetně své druhé rodiny.

Dáša Brno
Laky:

Až budeš mít, Petře, konkrétní nabídku či let, napíšeš? Ráda bych letěla aspoň cestu tam s Vámi. Díky.

Jarda
Laky:

Ahoj Petře,
určitě by bylo dobré ty letenky pořídit společně, alespoň ty „příletové“, tož pokud jsi v obraze jak se to tak pohybuje (když tam máš ty kontakty a časté cesty) tak vyhodnoť ty co našel Pavel, popř. dej tip …
Já jsem tam loni letěl asi za 4500 z Prahy …

Petr
Jarda:

No co na to říct Jardo,s letenkama je to jako na burze.Nikdo neví za kolik budou a jestli ty co koupíš budou nejlevnější.Pokud můžu ale soudit,tak jsem zatím nikdy nekoupil dražší letenku do Istanbulu než za 2000 a většinou jsem ji koupil na jaře asi 2 měsíce před odletem.Takže já bych ještě počkal,ale kdo má obavu že budou pak dražší,tak si ji může pořídit už ted.S tureckýma aerolinkama se ale nejdráž většinou lítá kolem 6000 a to už jsou v ceně i zavazadla,jídlo a veškeré poplatky.Takže myslím že i to není tak nejhorší cena.Nemusíte se bát,i kdyby někdo nesehnal lístek přesně na 15.6. tak se tady domluvíme a já zajistím člověka který se o vás postará na místě,v případě,že přiletíte o nějaký ten den dříve a v případě že později,tak si vás vyzvednu osobně.

laky

Dneska jsem koukal na nějaké nabídky letenek a na termín srazu jsou ted s Air Berlin za 130 EUR(odlet z Berlína),nebo z Malevem asi za 4600 Kč(odlet z Prahy,ale s přestupem v Budapešti)Tak by to třeba někoho zajímalo.:-))

Dáša Brno
laky:

Dobré ceny, preferovala bych Prahu nebo Vídeň :o))

laky

Tak jak to vypadá s váma Jardo a Dáško?Pořád je z vaší strany zájem na cestu za poznáním tureckého východu,případně nějakého okolního státu?S Jirkou Pakošem jsme v kontaktu a vypadá to že se naše řady rozšířily o další účastníky.Letenky se stále drží na 4500,takže bych ještě s koupi počkal a když nebude žádná akce,tak zvolíme nějakej charterový let až do Trabzonu.Pohybuje se tam cena kolem 3000 a zatím je letenek dost.

Jarda
laky:

Ahoj Petře,
stále s tím počítám … 🙂
Charter za 3000, to je slušný, kdo do Trabzonu létá? To je odtud, nebo turecké vnitro?

laky
Jarda:

Ahoj Jardo,tak na to ted koukám a pohybuje se to kolem 3500 a je to se sunexpress,takže turecká letecká společnost.Akorát že zatím mají nabídku jen na březen,ale mají ji trvale od lonska,tak myslím že to vydrží.

laky
laky:

jo a odlet převážně Stuttgard nebo Frankfurt

lakyp

Ahojky Jardo a Dášo,
případně další zájemci o první baťůžkářský zahraniční sraz.Abychom mohli pružněji komunikovat,tak vás chci poprosit o to zda se pohybujete na skypu a pokud ano tak jestli mi pošlete nějaký kontakt.S Jirkou a Mackem už jsme ve spojení přes skype a tak kdyby bylo třeba můžeme všichni společně postupně doladovat veškeré podrobnosti on line.Mějte se krásně a pište své zážitky z cest,at je co číst.:-))

Pavel (On Roads)
lakyp:

Skype ok, mám PaCes65, ale možná lepší by bylo založit akci nebo skupinu na Facebooku, aby tam zůstávaly odkazy, fotky, videa apod.

laky
Pavel (On Roads):

Taky by to šlo.Jsem tam taky zaregistrovaný a nick mám všude stejný.Některé z vás už mám v přátelích,tak kdo bude další a přidá se knám.:-)

Dasa
lakyp:

skype mam dajapad. Jsem momentalne na Sri lance, projedu pristi tyden. Ale na skypu jsem uz i tady skoro denne. Zatim ahoj, peknou lyzovacku.

laky

Tak se nám to blíží,první zahraniční sraz je už pomalu za dveřmi,aspon co se týká přípravy.Jen pro orientaci,je nás zatím 6 co jedou určitě a se dvěma novými zájemci jsem v kontaktu,takže by to mohla být dobrá jízda,plná zážitků.

Radka
laky:

Ahoj, dva noví zájemci by uvítali nějaké info, je-li k dispozici? Na akci máme cca 14dní od půlky června, +/- dle letenek, jak jsou na tom časově ostatní? RaR

laky
Radka:

Ahoj Radko,
termín je zhruba od 15.6.,podle toho kdy budou nejlepší ceny letenek.Návrat je pro každého individuální.Samotný sraz bude asi týden,ale většina z nás zůstává podstatně déle.Někteří pokračují Irán,nebo Gruzii a někteří se zdrží v Turecku.Jede se poznávat Kačkar a okolí.Hrubý program si můžeš přečíst někde na začátku této kapitolky.Samozřejmě protože Turecko je moje srdeční záležitost,kde jsem nějakou dobu žil a mám tam spoustu přátel,tak není problém program individuálně přizpůsobit každému na tělo,aby byl každý spokojený.Takže to je tak stručně vše.Kdyby tě něco konkrétního ještě zajímalo,tak se ptej.Jinak přeju krásné cesty za poznáním a snad na nějakém srazu nebo třeba v Turecku vás očekáváme.

petr laky

Tak vás tu zase všechny vítám,sluníčko svítí,jaro je za dveřmi a bylo by asi dobré pomalu začít ladit podrobnosti nášeho prvního zahraničního výletu za poznáním.Takže jsem si říkal,že bychom mohli udělat nějaký mini sraz,třeba u mě na moravě a trochu si popovídat o tom,jak by to všechno mělo probíhat a doladit třeba ještě nějaké podrobnosti.Samozřejmě můžeme taky popovídat a promítnout(kdo co kde) po celou dobu,co jsme se neviděli,zase zažil.Techniku bych samozřejmě zajistil.Tremín bych viděl nejspíše někdy začátkem května,pokud by to všem vyhovovalo.Takže vpodstatě otázka zní,co vy nato?Samozřejmě že srazu se může účastnit kdokoliv z řad baťůžkářů,a to ať už někdo z nás skalních příznivců našeho klubu,nebo někdo kdo by se k nám chtěl třeba přidat.:-)

Jarda
petr laky:

Určitě dobrý nápad, minule jsem na Moravě chyběl, tak bych to teď napravil. Tož si mne můžeš napsat.

laky
Jarda:

Tož už zme třé.:-))

Pavel (on roads)
petr laky:

Ahoj, vzhledem k novému přírůstku do rodiny jsou priority jasné: 1.rodina, 2.baťůžkaření…. Nicméně můj manévrovací prostor určuje Oliverova maminka, takže pokud vyloučí prioritu jedna, určitě se uvidíme jak na Moravě, tak na Kačkaru. Vědět to budu obojí až úplně na poslední chvíli, protože ženské hormony jsou horší než monzunové počasí :(.

laky
Pavel (on roads):

Jasně chápu,do role otce,i když pravda už trochu většího dítěte,jsem se pasoval nedávno,takže se můj čas taky trochu odvíjí od jeho potřeb.Držím palce,ať malý nezlobí a maminka dá požehnání:-))

Dáša Brno
petr laky:

Morava mě těší dvojnásob, když najdeme termín, kdy nesloužím, tak příjdu určitě.

Radka
petr laky:

Ahoj, avizovaný minisraz by probíhal, kde přesněji na Moravě, šlo by o jeden večer/den nebo celý víkend a ubytování by bylo možné? Přecejen ze severu Čech to máme krapet víc zruky…RaR

laky
Radka:

Ahoj Radko,
srazy našeho baťůžkářského klubu pořádáme vždy tak,že se průběžně snažíme měnit místa setkání,aby to měl každý znás tu jednou blíže a jednou zase hold pro změnu bude muset trochu cestovat.Tentokráte to bude v malebné vesničce jménem Sobůlky nacházející se na Moravském Slovácku.Co bychom to ale byli za cestovatele,kdyby se nám cesta za zážitky a novými lidmi zdála dlouhá už na těch pár kilometrech napříč naší malou zemičkou.Minulé srazy byly prozatím vždy v Čechách a teď je poprvé na Moravě a následně pak v Turecku.S ubytováním si lámat hlavu nemusíte,protože to je vždy zajištěno a strava je podle dohody.Scházíme se převážně v pátek na večer a domů se rozjíždíme většinou až v neděli.Hlavní program je ale v sobotu,takže pokud někdo nemůže v pátek,tak přicestuje v ranních hodinách sobotního dne a v podstatě o nic velkého nepříjde.Všechna naše setkání jsou o tom poznat nové lidi(případné spoluparťáky na cesty),povídáme si o různých cestovatelských zážitcích,promítáme si filmy z cest za poznáním a poznáváme daný kraj,ve kterém se momentálně ten který sraz koná.Tak to je ve stručnosti vše a když tak se klidně ptej jestli tě ještě něco zajímá.

laky

Založím nové vlákno na moravský sraz,abychom ho oddělili od tohoto tureckého,protože bude asi i pár lidí,kteří by chtěli přijet na Moravu,ale do Turecka s námi nepoletí,tak aby je ten titulek nemátl.Takže příspěvky o Turecku sem a o Moravě už na jiném odkazu.

laky

Tož vitajte kamarádi cestovatelský.Minulý týden jsem intenzívně sondoval jak je to ted s letenkama do Turecka na náš první zahraniční sraz a výsledek je takový,že běžně dostupný let z Prahy se pohybuje kolem 6000,z Vídně nebo Mnichova se to pohybuje kolem 5000 a nejlevněji to je z Varšavy nebo Budapešti,tam jsem objevil letenku za 3900,ale to není přímý let.Další alternatívou je vlak,který by s jedním přestupem měl od června jezdit a nebo levně vyjde i bus,ale ten je nepohodlný a přejezd hranic je příliš zdlouhavý.Už jsem to jednou absolvoval a řekl jsem si nikdy více.Někomu to ale možná nevadí a vyrazí dříve,takže si udělá třeba někde cestou poznávací výlet v tranzitních zemích.Termín odjezdu se nám blíží,takže bude nutné si asi co nejdříve letenku zajistit.Zatím se mi každým rokem osvědčilo počkat na nějaké nabídky na poslední chvíly,ale letos jich pravda příliš na tuto starnu není.Takže kdyby někdo věděl o něčem lepším,tak sem s tím,at nepropásnem nějakou dobrou nabídku.

laky

Tak průběžně koukám na letenky a zatím z Prahy nic moc,ale Maďaři už jsou na ceně 1754,-Kč za zpáteční letenku do Istanbulu v termínu 17.6-6.7.se společností Wizz Air

laky

Zdravím všechny baťůžkáře,
ty co se rozhodli poznat trochu divokého kurdistánu a možná i nějaké to místečko v Gruzii,bych chtěl seznámit zatím s poslední a doufám,že finální podobou našeho zahraničního srazu.Po setkání v Sobůlkách jsme se většina z nás rozhodla nakonec jet autem ,a tak jsem s Bobem a Jirkou prokonzultoval podrobnosti.Věci se májí takhle:
jedou dvě auta a to tak,že ti co jsou posádkou auta Jirky vyjíždějí pravděpodobně o nějaký den dva dříve a to zhruba 6.6.(Jirka ještě odjezd upřesní) a ti co jedou minivanem odjíždějí pravděpodobně 8.6. ve večerních hodinách.Návrat je kolem 8.7.s tím že dva z nás tzn.asi Dáša a Jarda odletí o něco dříve.Celkem by nás v této chvíli mělo být zhruba deset nadšenců.Není třeba si sebou brát lodní kufr,protože se bez šminek a podobných věcí obejdete.:-))Zbytečně se pak budeme na sebe tlačit.I když některým by to možná nevadilo.:-)Cesta je dlouhá,ale pojedeme pomalu s jedno až dvou deníma zastávkama v Rumunsku,případně Bulharsku.Trasa povede asi přes Banát(nebo po dohodě jiné místo v Rumunsku),Ruse,Sofia,Edirne,Istanbul,Amasra,Trabzon,
Yusufeli,Gruzie,Artvin,Ani,Van a okolí,Nemrut,Goreme a pak se uvidí.Takže jen tak pár informací pro ty,co nebyli na moravském srazu a neměli možnost s náma společně prokonzultovat podrobnosti.

laky

Tak už máme i 8 místný raft,šesté místo v autě je tímpádem vytěsněno a zpět by naší posádku měl doplnit i Jarda,který jako desátý účastník našeho prvního baťůžkářského zahraničního srazu se k nám přidá až někdy kolem 18.6.Takže se těším jak si to spolu všichni užijeme.

lakyp

pro ty ,co jedou na první zahraniční sraz baťůžkářů po 40-cítce,posílám odkaz na nejpopulárnějšího tamního zpěváka,aby naslechli místnímu dialektu.:-)http://www.youtube.com/watch?v=hxgCyAX0J6s

laky

konecne jsme prekrocili turecke hranice.Po fantastickem prijeti v Rumunskem Banatu kde jsme nastartovali sve travici ustroji a uz na snidani jsme do sebe cpali maso sadlo a prokladali to slivovici s vybornymi povidly jsme dorazili do vesnicky Kiyikoy kde jsme se pohodove ubytovali v nadhernem pensionu nachazejicim se nad morem a kochame se u dobre vychlazeneho edfesu pohledem na more.Dnes jsem se setkal se svym kamaradem Mustafou a vsichni jsme byli pozvani na vyjizdku lodi.Nekde na pomezi hranicnich vod s Bulharskem jsme prevzali veleni nad podle nich velkou lodi a Macek se nas pokusil propasovat do Burgasu.Pro silne vlny jsme ale zvazili situaci a radeji jsme kormidlo otocili zpet.Koupali jsme se uprostred zatoky voda byla tepla a zraloci nastesti mensi nez sardinky.pokracovani priste

Laky

Auto zlobi stavime v prvnim servisu nekde pobliz mesta Duzce a cekame na to co se bude dit.Uz pri demontazi hlavy motoru zjistujeme ze oprava bude asi vetsiho razu.Nemylili jsme se verdikt zni bitti v podstate generalka.No nic zvazili jsme situaci prespali a pojedli diky pohostinosti mistnich mezi hromadami spojek motoru a barelu z naftou kde skladame i sve unavene kosti.Rano vstavame sice nepatrne posmutneli ale dovolena pokracuje a prece si ji nezkazime.Auto jsme nechali v servisu a vyrazime smer Goreme abychom nepromrhali cas tim ze budeme nekde v prumyslove zone truchlit nad svym milackem priblizovadlem.Jsme v Goreme konecne aspon jedna pozitivni zprava.Pocasi se umoudrilo a slunce sviti o stosest.Pokracovani priste.

Dáša
Laky:

A kde je Pakoš s jeho posádkou?

Pavel (on Roads)
Laky:

Všechny turecké cestovatele zdravím a přeji jak brzkou opravu přemisťovadla, tak pěkné počasí a pohodičku! Kdyby Vám to nejelo, napište a přijedu Vás odtáhnout domů:).
Informujte průběžně, kde se nacházíte a kam míříte, možná se utrhnu a poletím za Vámi. Místa v autech máte všechna obsazená?

laky
Pavel (on Roads):

Nazdar Pavle auto uz je zitra ok,takze jsme jen trochu prekopali plany ,ale zazitku mame pred sebou jeste hodne.Behem dvou dnu zakotvime v Ysufeli a par dni se tam budeme motat po okoli a samozrejme dame konecne vytouzeny rafting.Jinak vcera jsme navstivili nekolik podzemnich mest a par mistnich zajimavosti kolem Goreme.Nakonec jsme ukoncili den asi trihodinovym louhovanim se v horkych pramenech v Bahcehacilaru.To je takova zapadla vesnicka nedaleko Avanosu,kde jsme mimochodem nechali skalpovat nase nezne polovicky v muzeu vlasu.Kdyby ses v nejblizsich dnech chtel pridat tak nejlepe priletet do Trabzonu a pak si te bud vyzvednem nebo nekam dorazis busem.Na cestu zpet mame v tuto chvili dve mista volne.Budeme se pripadne tesit a zase se ozveme.Jinak mi muzes i brnknout na mobil.Najdes ho na strankach roads.Zdravi posadka Laky a spol.

Vlaďka

Zdravím všechny cestovatele do Turecka!

Dáša Brno
Vlaďka:

Zdravím do Turecka a tiše závidím, i když jsem toho s vámi prožila dost. :o)) Doufám, že auto bylo opraveno a vy si užijete v dalších dnech další skvělé zážitky. Díky Petře za skvělou organizaci, podělení se o turecké a banátské know how a všem ostatním děkuji za příjemnou a pohodovou společnost.

Pavel (on Roads)
Dáša Brno:

A já zase děkuji Dáše za informace, které mi ohledně Turecka předala. V pátek večer odlétám do Kurdistánu, abych v turecké výpravě doplnil její pozici 🙂
Kdyby někdo měl zájem o to poslední volné místo v dodávce, hned mi volejte – 603433900. Odjezd z ČBu cca v 15hod do Lince, ale za pár korun je letenka i z Drážďan (57 EUR) do Antalye a pak do Diyarbakiru (56EUR) nebo Vanu (98EUR).

Macek
Pavel (on Roads):

Pavle,2 volna mista na sedacce v aute neni.Misto jednoho pasazera jel raft a tak sedacka zustala v Cechach.Ledaze by si dalsi zajemce vzal i vlastni kreslo 🙂

Pavel (on Roads)
Macek:

No to je dobrý, já vycházel ze SMSky od vás… naštěstí se nikdo zatím nepřihlásil ;-).

Macek
Vlaďka:

Konecne v Yusufeli.
Po navsteve uzasneho klastera Sumela a jizdy na benzinove vypary za velkeho modleni a proseni o zjeveni funkcni cerpaci stanice jsme strhani dorazili na pul cesty k Erzrumu s planem dat po 3 dnech nasim pohmozdenym telum sprchu a postel. Bohuzel jsme ale zadne ubytovani nenasli kvuli plnemu obsazeni vsech hotelu.Diky navsteve premiera v Hope a naslednych krvavych incidentu jsme dali na radu mistnich i duraznych upozorneni policie a unaveni jsme pokracovali do Erzrumu na jeden zatah. Unava posadky a priserny stav silnice zamestnali vsechny nase strazne andely a vycerpani jsme dorazili do mesta.Zde nasi posadku rozsiril bratr Petra Nuri. S chuti jsme poobedvali na perskych kobercich v jeho kramku. Cestou sem jsme se pokochali nadhernou kvetouci krajinou a horami s uzasnym vodopadem. Vecer jsme spolecne s 2. osadkou prohyrili v tuborgovem opojeni tancic cernomorske a kurdske tance s vydatnou podporou zive kapely. Doslo i na ochutnavku Pakosovi silne slivovice,ktera odbourala mistniho singera a my tak byli nuceni vybrat zpevaky z vlastnich rad,jejichz mocny zpev vyhnal mistni za brany lokalu.

Pavel (on Roads)
Macek:

Paráda, vidím, že českou náturu nic nezdecimuje :))
Už se těším na setkání s vámi!

Dáša Brno
Macek:

Super, že vám to vyšlo. Nakonec stihnete i přes malé nepříjemnosti všechno! Pozdrav všem i Pakošovi. D.

Dáša Brno

Zdravím do Turecka a tiše závidím, i když jsem toho s vámi prožila dost. :o)) Doufám, že auto bylo opraveno a vy si užijete v dalších dnech další skvělé zážitky. Díky Petře za skvělou organizaci, podělení se o turecké a banátské know how a všem ostatním děkuji za příjemnou a pohodovou společnost.

Macek

Konecne v Yusufeli.
Po navsteve uzasneho klastera Sumela a jizdy na benzinove vypary za velkeho modleni a proseni o zjeveni funkcni cerpaci stanice jsme strhani dorazili na pul cesty k Erzrumu s planem dat po 3 dnech nasim pohmozdenym telum sprchu a postel. Bohuzel jsme ale zadne ubytovani nenasli kvuli plnemu obsazeni vsech hotelu.Diky navsteve premiera v Hope a naslednych krvavych incidentu jsme dali na radu mistnich i duraznych upozorneni policie a unaveni jsme pokracovali do Erzrumu na jeden zatah. Unava posadky a priserny stav silnice zamestnali vsechny nase strazne andely a vycerpani jsme dorazili do mesta.Zde nasi posadku rozsiril bratr Petra Nuri. S chuti jsme poobedvali na perskych kobercich v jeho kramku. Cestou sem jsme se pokochali nadhernou kvetouci krajinou a horami s uzasnym vodopadem. Vecer jsme spolecne s 2. osadkou prohyrili v tuborgovem opojeni tancic cernomorske a kurdske tance s vydatnou podporou zive kapely. Doslo i na ochutnavku Pakosovi silne slivovice,ktera odbourala mistniho singera a my tak byli nuceni vybrat zpevaky z vlastnich rad,jejichz mocny zpev vyhnal mistni za brany lokalu.

laky

Tak jsme doma.Ufffffffffff.Auto zůstalo nakonec ve Vanu,ze stejného důvodu jako prvně,takže ostatní krásy Turecka jsme poznávali už s pomocí autobusové a letecké dopravy.Ani tak se nám zážitky tohoto charakteru nevyhnuly.Autobusy měly zpoždění a letadlu dokonce odešel motor.Naštěstí ještě na zemi.Přesto jsme zvládli starobylé město Ani na arménských hranicích,prohlídku starých lázní a mostu v Karsu,návštěvu tradičních hamamů nedaleko Erzrumu spojenou s úžasnou masáží,malý výlet na Dort Kilise schovaného v horách Kačkaru,navštívili jsme místo pádu meteoritu v blízkosti města Doubayazitu,téměř na iránských hranicích,viděli jsme Noemovu Archu,navštívili krásné vodopády nedaleko Vanu a přepluli na Tamara Island.Bylo to náročné,ale vydrželi jsme to.A ti co zůstali až do konce si poslední tři dny našeho pobytu užívali na krásných plážích v Pamucaku a Kusadasi.Památky v okolí Selcuku a Efesu taky nezůstaly bez povšimnutí a cestou na letiště v Antálii jsme brouzdali vodami Pamukkale.Více si povíme na dalším z našich srazů,který snad na sebe nenechá dlouho čekat.Zatím díky všem co se rozhodli společně semnou poznat alespon kousek krásného Turecka a budu se těšit zase někdy příště někde v jiném koutě naší zeměkoule.

Vašek - náhodný svědek velké blamáže
laky:

Přečetl jsem si příspěvky ohledně cesty po Turecku a začal jsem litovat, že nejsem v hospodě nebo v lékárně, nebo totiž jen zde jsou mi schopni podat něco na uklidnění. Chtěl bych uvést pár vlastních postřehů a narovnat pokřivené. Byl jsem členem druhé skupiny (hlavní řidič Jiří), která měla odlišný plán a setkat jsme se měli s první skupinou s minivanem až v Turecku v Yusufeli, kde byl naplánován raft. Setkání se ve smluvený termín se nekonalo z důvodu poruchy auta a tak jsme jeli do Gruzie. Byli jsme v kontaktu pouze s Petrem (a Marcelou), kteří nám nebyli sto povědět co se děje a posílali záměrně mylné informace a tak jsme o jejich trablech vůbec nevěděli a nadále upravovali plán. Až konečně v Yusufeli jsme zjistili pravdu při osobním setkání. Osobní setkání s Petrem a následné jeho počínání bylo pro mne velkou životní zkušeností. Ukázalo se, že Petr není za toho, za koho se vydává a všechny nás opíjí rohlíkem. Pár historek pro nezasvěcené: v campu po nás chtěli 10 lir, Petr šel a usmlouval (u svého kamaráda majitele campu!) cenu na 7,5. Později jsme zjistili, že je to cena obvyklá prezentovaná na webu! Petr nás pozval na nekonveční večer s hudbou a výsledek – strojené aranžmá pro turisty, kde mne přišlo jedno pivo na neuvěřitelných 35 lir. Odplatou za předražený večer měla být úžasná večeře za 10 lir. My se jí již nezúčastnili a výsledkem bylo, že jsme naprosto stejnou službu dostali za 7,5 lir o pár dní později. Celá velká blamáž vyústila v den, kdy se měl jet raft, ukázalo se že, že si Petr ani nepamatuje kde že to sjížděl řeku před léty a tak jsme strávili půl den ježděním kolem – raft se nekonal! To už nám došla trpělivost, rozloučili jsme se a vyšli na Kačkar. Později se ukázalo, že jsme se trhli v pravou chvíli. Skupina (ne)vedená Petrem pak měla další poruchu auta a další předražené výlety! Z mého pohledu totální organizační fiasko. Divím se velmi, že se zde ještě nevyjádřil nikdo další z očitých svědků.

Macek
Vašek - náhodný svědek velké blamáže:

Po delsim case jsem dnes navstivila tyto stranky a jsem jak oparena.
Vasku ucinit z lidske chyby ZAMER a OBVINENI to je tedy silna kava. A to i pote,kdy jsme si vzajemne nedorozumeni vysvetlili s Jirkou namiste v Yusufeli a vy jste byli u toho!!
Pokud me je znamo,tak jste se VY ubytovali v campu i když po Vas pozadovali cenu 10 lir.V bezne lidske komunikaci to znamena,ze jste svých chovanim cenu respektovali. A ted si tu ztezujes,ze Vam Petr dojednal slevu a ze ta byla ve vysi ceny uvedene na webu? No ja jsem tedy z toho jelen. Asi se budes muset ucit mnohem vice nez si pripoustis. Apropo proc jsi si slevu nedojednal sam?
K onomu veceru: Pokud vim,Petr nas nikam nezval.Pouze sdelil info,ze tam a tam se něco kona.Mohl jsi jit a nemusel. Pokud se ti ucet nezdal – mohl jsi jej reklamovat ,ale to jsi taky neudelal. To,ze nas natahli,vime vsichni,nejsme zadna svetem nepolibena jelita. Je ale pohodlne za sve chyby vinit druhé vid. Mohl jsi udelat cokoliv,když se ti to nelibilo,ale jako typicky cechacek,jsi neudelal nic. My jsme se však bajecne bavili (nesedeli tam jak seschle svestky) a zhodnotili,ze nam tech 350,- korun za to stalo a ze to byl skvele vydareny vecer.
Odplatou za predrazeny vecer nebylo vubec nic. Jen Nurimu bylo lito,ze to takto dopadlo a doporucil nam skvelou restauraci za levne ceny,kterou bysme prehledli velice snadno diky jejimu umisteni. O tom,kde se nachazi,jsme Vam (tobe a tve pritelkyni) rekli,když jsme sli z vecere domu a vy do města.To,ze jste této informace nevyuzili je Vase minus. Zadnou specielni slevu jsme tam nemeli.
A k raftovani. Jelikoz nam bylo nabidnuto spluti horniho toku reky (dolni byl pro zacatecniky nesjizdny),o kterem jsme se domnivali(Petr a ja),ze by nemusel byt zajimavy,jeli jsme to prekontrolovat.Pac každý,kdo na vode kdy jel vi,ze se stav vody meni a to co bylo vloni uprostred cervence nemusi byt v pulce cervna letos. Nechteli jsme zadne zklamani.Ty tu bez uzardeni obvinis Petra,ze si nepamatuje co jel před 8 roky a ze si jde zjistit do ceho jde?
To je ale normalni jednani zodpovedneho jedince a ja jako vodak bych nikdy nejela reku,kterou predem nevidim a kde si nemohu prohlednout dobře kriticke useky!
Takze jsme nakonec ztratili něco casu obhlidkou toku,ale nasledne si usetrili zklamani z potencialniho vagniho zazitku a nemalou castku penez.
A k tvemu jedovatemu dovetku toliko. Za prve auto nebylo ani moje ani Petra(ani ho nezajistoval).Bylo jednoho clena vypravy,který se zcela nezodpovedne vydal na tak dlouhou cestu vrakem,který i presto,ze jsme to po nem pozadovali,nepojistil. Za sebe mohu rici, ze jsem rada,ze jsem mimo jine videla Město Ani, 1600 let stare hamami-mimochodem odlisne od tech jak je zname, Noemu archu,A jamu po meteoritu. A o zadnem predrazeni vubec nic nevim.
Teda o jednom vlastne ano. Diky tomu,ze auto zustalo nepojizdne ve Vanu se nam dovolena prodrazila o letenky pro presun v Turecku a pak domu, o Petrovy brutalni naklady na telefon kvuli zajistovani oprav auta a dostani jeho majitele ze země,pac ten by bez Petrovi a Nuriho pomoci tam byl ještě doted.
Reknu za sebe jen jedno. Jsem rada,ze i přes velke problemy jsem jela s posadkou naseho auta,pac jsme si cestou, krom tezkych chvil, uzili mnoho legrace. Coz bych si s Vami,tak jak jsem Vas mela moznost poznat, rozhodne neuzila.

Jarda
Macek:

Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán … 🙁
Teď ještě víc lituji, že jsem se nemohl zůčastnit, bych znal podrobnosti a reálie cesty …, problémy jsou od toho, aby se řešily a ne na to, aby bylo komu nadávat …

Vašek
Macek:

Jsem rád, že se mi povedlo ukázat i jinou stránku než byla zde prezentovaná a především to, že nebylo vše tak ideální! Nyní budu postupně reagovat na tvůj příspěvek.
K zavádějícím informacím: sám Petr mi řekl, že SMS poslal schválně s mylným obsahem, údajně kvůli tomu, že Jiří před odjezdem stále něco mělnil a tak ať si prý taky pozná jaké to je. Pokud vím, byla jsi u toho. Na můj dotaz, že my jako Jiřího spolucestovatelé s tím nemáme nic co dočinění, jsi mi odpověděla, že jsme cizí a neznáš nás.
K ubytování v campu: jak jsme zjistili cenu, hned jsme se zajímali o jiné campy, rozhodlo nakonec to, že jsme byli domluveni, že se ubytujeme právě zde a také to, že pan majitel měl být údajně přítel Petra (nenapadlo nás, že nás chce natáhnout a že oficiální cena je nižší).
Dále k ceně předraženého večera, námitky byly a také jsem se hned ohradil, že je to předražené (ostatně i jiní kroutili hlavami), ale ze slušnosti jsem zaplatil a mlčel.
K večeři: o Vaší večeři za 10L jsme se dozvěděli přímo od Vás, jak uvádíš a zcela přesně vím, že mi Petr tvrdil, že je to „revanš“ Nuriho za předchozí večer. Nevím, proč bych si něco takového vymýšlel.
K raftu: pokud vím dolní tok s námi chtět jeli, ale ten stál za prd, naopak horní tok měl být to pravé ořechové, a proto jsme jej jeli obhlídnout. Ukázalo se však, že je to v bleděmodrém. Až Jiří vyslovil domněnku, že by bylo lepší jet úplně spodní část pod soutokem (viděli jsme ji při příjezdu od Artvinu) a v tuto chvíli se ukázalo, že Petr skutečně neví, jak řeka vypadá. Petr byl hlavním iniciátorem raftu, a proto mne to zaskočilo.
Nechtěl jsem nikoho odsoudit, jen jsem chtěl poukázat i na jinou (horší) stránku. Vaše předešlé příspěvky ve mne vzbuzovaly pocit, že se jedná o reklamu cestovní kanceláře. Velmi by mne zajímal názor ostatních, kteří s Vámi cestovali, kteří se doposud nevyjádřili. Nejsem si zcela jist, zda s tebou sdílí stejný smysl pro humor.

Klára
Vašek - náhodný svědek velké blamáže:

Jsem náhodná nestranná pozorovatelka.
1)Příště Vašek jistě pojede s nějakou cestovní kanceláří.

2)Ceny na východ od Řecka jsou vždy velká loterie. O nějakých cenících a pevných cenách si tam člověk může nechat jenom zdát a turista je brán jako chodící peněženka. Myslím, že je to obecně známé buď z vlastních zkušeností, nebo z četby či vyprávění jiných.
3)Jet na (náročnou) akci s neznámými parťáky je vždy sázka do loterie.

Jarda
Klára:

Tady bych ještě doplnil, že při mém loňském pobytu na Kačkaru jsme vedli též boje o ceny a nikde jsme těch internetových, ani těch z „nejčerstvějšího“ průvodce LP nedosahli ač i araby dokážu přivést téměř k pláči a v Laosu mi obchodnice na trhu řekla, že mne nemá ráda, což mne dodnes mrzí …, ale prodala za „mojí“ cenu …

Macek
Jarda:

Jardo,to jsi me teda rozesmal :-DD. Skoda,ze jsi nebyl,mohli jsme se trebas necemu priucit. .-)

laky
Jarda:

To ještě napravíme:-)

Vlaďka
Jarda:

Výše uvedená diskuze mě nebaví, to si měli hoši vyříkat mezi sebou. Na cestách není nikdy nic úplně bílé ani úplně černé/když nejde o život/ a od Arabů vždycky očekávám, že se budou snažit mě natáhnout, vždyť seš bílej, tudíž bohatej! Ale máme na ně také svoje finty a mému muži minule s pláčem říkali Alibaba:-) Takže pánové zanechte kohoutích zápasů a doufám, že uvidím nějaká pěkná fota a veselé povídání na příštím srazu

laky
Klára:

Zdravím všechny cestovatele.Jsem zastáncem toho,že každý má právo vyjádřit svůj názor.Mrzí mě Vašku,že svou zlomenou dušičku sis vylil až tady na netu a do očí si nám všem nedokázal říct nikomu ani slovo.Je těžké očekávat něco od někoho,když si ho předtím neměl možnost ani poznat.Proto jsme se všichni před tak náročnou cestou snažili sblížit už dříve před odjezdem.Jestli jsi si nebyl jistej,že jsme ta správná parta a nebo že já nejsem ten správnej vůdce ,do jehož role si mě jako naprosto nezkušenej cestovatel pasoval,tak jsi měl možná zvolit jiný způsob cestování.Krom toho, pokud si dobře pamatuju,tak si nedokázal uspokojit ani svou drahou polovičku,která toužila,jak říkala, po moři a ty si ji vláčel jen po samých kopcích.No ale to jste si jistě už mezi sebou vyříkali.Za druhé pokud vím,pořádal jsem pouze týdení sraz,který nebyl ani prvním ani posledním a na každém z nich se snažím vytvořit pro účastníky nějaký program. Jestli se někomu líbí nebo ne,to už bohužel nemohu ovlivnit.Ať už tomu věříš nebo ne snažil jsem se maximálně o to, aby bylo vše co nejlevnější a v pohodě.Pokud jsi zmínil,z mého pohledu docela dost vydařený večer,kde jsme se,podotýkám včetně tebe, perfektně všichni bavili,tak za cenu která překvapila i mě jsem se vám všem omluvil a taky jsem si na příště na takové překvápka dal větší pozor.Když jsem se o této spontání akci se všemi později bavil,tak jsme společně usoudili,že to nakonec stálo zato.Účast každého z vás je dobrovolná a nikoho nenutím spát ani za pět ba dokonce ani za 35 lir a jestli si natolik nedospělý,že jsi potřeboval někoho, kdo tě bude vodit všude za ručičku,tak jsi měl možná zůstat doma.Krom toho nikdo z naší posádky ani nevěděl do poslední chvíle kdopak to vlastně má za námi přijet.My jsme parta lidí,kteří se umí rozhodovat sami za sebe a na každou akci,at už ji pořádám já nebo někdo jiný z nás jedeme poznávat to co je nám blízké a svobodně se rozhodujeme kde,kdy,s kým a za kolik.Přesto věřím,že jednoho dne dospěješ do toho správného cestovatele a poznáš jak strašně jsi se v tom co jsi tu napsal zmýlil.

Vašek
laky:

Myslím, že bylo dost toho, kdo dokázal nebo nedokázal někoho uspokojit :-). Vždyť ani netušíš, zdali jsme u moře byli nebo ne? Do očí jsme se my spolu opravdu nebavili, o nějaké omluvě nemůže být ani řeč, jak zde prezentuješ (cituji: …za cenu která překvapila i mě jsem se vám všem omluvil…). Co jsem zde napsal, byla strohá fakta s čísly, zatímco ty se uchyluješ k osobním výpadům. Snažil jsem se poučit z dění kolem sebe a nevlívat olej již do už tak dusné atmosféry. Kdybychom se pohádali, nic by se tím nevyřešilo. Nikdy bys o mne neslyšel, nebýt reklamního příspěvku výše uvedeného. Připadalo mne morálně správné vyjádřit svůj názor a ukázat i stinnou stránku věci.

P.S.:
Vašek:

Když nad tím tak přemýšlím, možná jsem udělal chybu! Měl jsem jen stroze konstatovat, že se věci nevyvíjely tak ideálně a podrobnosti si nechat pro sebe. Nebo nejlépe, nevyjadřovat se vůbec, už jsem si to vyzkošel a nikoho jsem tím nepobouřil 😉

Jarda
P.S.::

Ahoj Vašku,
svět bohužel není ideální a někdy nám cpe věci v rozporu s naší představou.
Já jsem již kousek světa projel a téměř vždy v novém prostředí a neznámé destinaci zaplatím nováčkovskou daň v podobě něčeho v místě předraženého …, to se asi stane každému. V těchto zemích je vždy nutné dopředu cenu dohodnout, ale ani to nemusí být jistota, loni jsem jel z jihu do hor Atlasu, s řidičem jsem si dohodl cenu, třikrát mi ji zoopakoval a když jsme již v noci byli na místě v zapadlé berberské vesničce, požadoval cenu 20x vyšší, vznikla docela „vášnivá“ diskuze a během chvilky byl kolem nás chumel berberů, kteří vypadají děsivě i za světla a při dobré náladě …, já jsem tam byl sám s o 25 let mladší holkou, moc dobře mi nebylo, nakonec jsem mu nabídl částku 2x vyšší než dohodnutou, což on odmítl …, trochu jsem zzariskoval, otočil jsem se se slovy „když nechceš, tak nic“ a šli jsem bydlet, on se pak hnal za námi, ale to už mu ve vstupu bránil majitel ubytování, nakonec dostal tu dvojnásobnou sumu a s nadáváním odešel, druhý den jsem dlouho cestou koukal, zda si někdo nepřijde pro doplatek …., nepřišel …. Ale to se vždy nepovede …

Jirka
Jarda:

Tak jsem si otevřel Hedvábnou stezku, abych napsal kritiku ohledně organizace srazu v Yusufeli a hle, diskuse už probíhá.
Vše shrnu v tomto příspěvku neboť mi to nedá nezareagovat.
Kláře: 1.Vašek nemá důvod a asi nepojede příště s cestovní kanceláří
2.Ceny jsou Kláro na východě velká loterie, jak píšeš, pokud Ti někdo neslíbí spoustu dobrých známých, kteří mu půjdou na ruku.
3.Vašek nejel s Petrem a Marcelou, ale se mnou, který jsem mu sliboval perfektní akci, na základě Petrových informací-toť důvod k rozčarování.(jinak my tři v druhém vozidle jsme byli celý měsíc v pohodě, i když jsme museli zásadně měnit plány naší cesty, kvůli Petrovým zavádějícím informacím.)
Vlaďce: Hoši si to nemohli vyříkat mezi sebou, poněvadž spoustu zavádějících informací jsme se dozvěděli až po našem odjezdu z Yusufeli.
Jardovi: Buď rád Jardo, že jsi nejel. Ona skutečnost vybarvená tady Petrem s Mackem v superlativech vypadala podstatně jinak, než je tady prezentováno. Měl jsem možnost hovořit s ostatními „účastníky zájezdu“ posádky Petra a Macka a Ti opravdu jejich nadšení nesdíleli, to mi věř. Ono to je pro Petra asi těžké si otevřeně a na rovinu přiznat organizační fiasko. Tady nejde jen o nějaké peníze placené navíc, ale především o nesplněné sliby a kasání se spoustou „přátel“ a tzv.„bratra“ Nuriho kteří prý pro Petra a jeho přátele udělají víc než pro běžného turistu. Proto jsem si to představoval jinak a Vaškovi s Lucií jsem líčil, že to bude super akce, vše bude zajištěno předem a nebude se to lepit až na místě. Nedivím se jejich zklamání.
Takových „přátel“ jako on mám ve světě tuny a s takovou podporou od nich bych se nikomu neodvážil cokoli slibovat.
Mackovi: Možná že jsi ráda, že jsi jela s posádkou Vašeho vozu, ale nejsem si jist, zda jsou téhož názoru ostatní členové(kromě Petra) Možná by jsi s náma tolik legrace nezažila, jak píšeš(což je ale jen tvůj dojem) ale určitě bys zažila spoustu krásných treků, přírody a setkání s místníma lidma-pokud by ses do těch hor vůbec měla zájem dostat.My jsme si rozhodně užili všeho i bez takových „známostí“ jaké jste meli vy. Kdybych se chtěl celý měsíc jen smát, tak bych nejezdil do Turecka a pouštěl bych si doma měsíc grotesky. Nám šlo naštěstí trochu o něco jiného.
Píšeš, že nebýt Vaší pomoci, Bob by tam byl ještě dodnes. Bylo by ještě smutnější, pokud by jste mu nepomohli, když už jste ho k té cestě přemluvili, jeli jste společně a já jsem si musel najít nové lidi.
Mimochodem ten vrak, jak píšeš, jste chtěli po dohodě, levně, v ceně opravy motoru koupit, a že Vaši turečtí přátelé provedli opravu nekvalitně, za to přece Bob asi nemůže.
Petrovi: Vašek vůbec není nezkušený cestovatel, jak si naivně myslíš. To bys pak mohl klidně prohlásit i o mně. Nejvíc mě hochu mrzí, že si neumíš přiznat neúspěch celé akce a nejvíce to, žes mi matoucí sms-ky do očí vysvětloval opojením alkoholem, ale Vaškovi jsi řekl, jak mi později sdělil, žes to udělal schválně, jako odvetu za údajné zmatky před odjezdem a způsobil jsi nám komplikace s plánováním trasy. Mimochodem zmatky jsi vnesl ty, poněvadž jste chtěli letět původně letadlem a naboural ses vlastně s Mackem do mojí.
K raftu: Raft jsme půodně chtěli jet na řece Barhal, ale bylo nám řečeno Petrovým přítelem, že se to nedá jezdit. Po našem rozchodu jsme zjistili, že konkurenční raft.společnosti to normálně jezdí za stejnou cenu k běžnému turistovi, za jakou ji usmlouval na svém „příteli“ Petr.
Vaškovi: Mrzí mě, žes mě se svým kritickým pohledem na organizaci akce předešel. 😀
Jinak jsem rád, že jsem poznal další fajn lidi z Moravy.(Ne tedy Čecháčky, jak si myslel Petr.)

Macek
Jirka:

Jo jo,staci si trochu pohrat se slovicky,tu vytrhnout z kontextu,tu trocha dezinterpretace. Na tyhle lacine manipulacky me Jirko nenachytas. Nebudu travit svuj drahocenny cas v diskusi s nekym,kdo si fakta prekrucuje jak je mu libo.
Stravili jsme s Vami jediny den(tedy jeho zlomek) a v podstate nejvice jsem si Vasi posadku(resp. Tebe a Vaska) „uzila“ zde na netu,kde jste se pasovali na jediny znalce objektivni pravdy a temi nejtvrdsimi soudci.
Verim,ze byste bravurne zkritizovali i slunce za to,jak sviti.
Uplne slysim tep nasi doby, ja ja ja jenom ja,urvat pro sebe,pospinit druhe.
Jsem zvedava cim obohatis(te) dalsi srazy ty(vy)-a rozhodne tim nemam na mysli ochutnavku skaly alkoholu(coz jsem zatim zaznamenala jako jediny tvuj pocin).

Jirka
Macek:

Nic jsem nezkresloval, ani nevytrhával z kontextu. Jen jsem uvedl věci na pravou míru a shrnul zkušenosti ostatních členů Vaší posádky s nimiž jsem měl příležitost o tom mluvit a kteří zřejmě nenašli odvahu to sem napsat.Nikdo Vás nešpinil, tu špínu jste si naházeli na sebe sami svým chováním a vystupováním. Chtěl jsem jen ukázat lidem zde na HS, že vše nemusí být vždy růžové tak, jak zde prezentovali určití jedinci.Jinak se nemusíš obávat mého „obohacování“ srazů, protože nemám zájem se dále stýkat s lidmi, kteří kolem sebe plivou jedovaté sliny.(tím myslím především Tebe)Tím jsem skončil s touto diskusí na HS.

Vašek
Jirka:

Jsem rád, že Jiří převzal část břemene i na svá bedra. Pak je tu jedno zamyšlení. Co mají společného příspěvky Marcely a Petra? 1) Zkreslení skutečnosti (možná i nevědomá, podvědomí se nás snaží chránit a tak nepříjemné zkušenosti a vzpomínky záměrně potlačuje). 2) Při obhajobě sebe sama bez možnosti argumentovat uchýlení se k osobním útokům.

laky
Vašek:

:-))

Pavel (on Roads)

Pro výměnu našich fotek bude nejlepší použít Dropbox: https://www.dropbox.com/downloading?src=index

laky

Co člověk to názor,nebojím se přiznat,že vše nedopadlo,tak jak mělo.Já udělal maximum proto,aby se po peripetiích,které začaly už,jak sám zmiňuješ doma a pokračovaly i po celou dobu naší cesty,dopadlo vše dobře.Možná se to co jsem pro vás udělal,nebo jak říkáš neudělal,tobě či ostatním zdálo málo.Tak by asi nebylo od věci,aby jste se pořád jen nevezli na akcích,které pro vás připravil někdo jiný a mohli byste přidat ruce k dílu a předvést své organizační schopnosti.Po boji je každej generál.Tím s touhle diskusí tady končím a ne proto,že bych se jí chtěl vyhýbat,ale nemám rád,když místo pomoci na místě samém se hledá až následně viník doma.Mimochodem je zvláštní jak funguje tichá pošta.Ještě párkrát se tu objeví nějaký příspěvěk a nakonec z toho vyplyne,že jsem vás snad k téhle cestě donutil pod pohrůžkou násilí a poté co jsem se ocitl ve svém prostředí,tak jsem vás oškubal jako ovce.Je to komické jak působí lidská zloba ,závist a slepota.Možná by to chtělo umět se na svět dívat jinejma očima a naučit se nic od ničeho neočekávat,protože jen pak můžete zažít neobvykle krásné věci,takové jaké ve skutečnosti jsou.

Macek

Uzasne,naprosto me uchvatilo:
http://www.youtube.com/watch?v=WrYRY682T_0

Pavel (on Roads)

Kdysi jsem se stal iniciátorem topiku „Baťůžkářem po čtyřicítce“, ze kterého vzešlo mnoho hezkého a bohužel i tato kačkarovská diskuze.
Záměrně zmiňuji můj původní název. Ne Cestovatelem nebo Cestovkářem, ale Baťůžkářem. Baťůžkář totiž podle mne JE o penězích (jejich poměru k zážitkům a poznání). I Turecko bylo o penězích…(a zážitcích a poznání;-))
Předesílám, že jsem rád, že jsem v Turecku byl a poznal alespoň pár kousků této pro mne zatím opomíjené země.
Jsem rád, že jsem poznal nebo blíže poznal účastníky „srazu“. Každou zkušenost beru jako svůj osobní přínos.
Srazu jsem neměl původně v úmyslu se účastnit jak trochu z rodinných důvodů, tak díky pocitu, že to Petr pojímá jako výlet cestovky. Po informacích od Dáši, která s Petrem na cestách trávila první týden výletu, jsem nabyl pocit, že nálada je dobrá, náklady pouze na pohonné hmoty, tak jsem se rozhodl letadlem výpravu dohnat a připojit se. To se mi povedlo až v Dogubeyazitu u Íránu, bohužel ve chvíli, kdy auto začalo cestu ke svému druhému infarktu a definitivnímu skonu. Nebyl jsem tedy při pokusech o raftování atd.a k výpravě jsem se přidal téměř po třech týdnech jejího putování, takže ponorkovému efektu při řešení téměř neřešitelných (=vztah Bob x Marcela ohledně vlastnictví právního a morálního) problémů s autem jsem se ani moc nedivil.
Ohledně výdajů jde o pohled: pokud to beru jako baťůžkář, jsem velice naštvaný, protože „pomoc bratra“ Turka Nuriho byla drahá. Všechno od chvíle setkání (kromě odvozu motorkářem z města do kempu)bych ve vlastní režii absolvoval levněji; tím jsem si na 100% jist a musím dát za pravdu Vaškovi a Jirkovi. I sám Petr byl 2x rozčarován: z ceny cesty na ostrov ve Vanu a z ceny hotelu v Nuriho městě – Erzurumu. A taky Petr netušil, jakou odměnu si bude Nuri nárokovat, když před tím řekl (alepoň podle toho, jak všechny Petr informoval), že jede na společný výlet bez ambic na nějaký průvodcovský plat. ALE Nuri je kromě prodavače koberců turistickým průvodcem!! Proto peníze očekával a scéna, kdy druhému Petrovi z Klagenfurtu vmetl „dobrovolnou“ odměnu 50lir zpět s tím, že je směšně nízká, byla dost nechutná, stejně jako to, že nás všechny odtáhl do „svého“ Erzurumu s tím, že vyřídí pro Boba právně-finanční pohledávku za prvním servisem, protože nakonec neudělal podle informace od Boba vůbec nic…
Pokud vím, Nuriho na několikadenní „průvodcovské“ cestě plně živila Marcela. Petrovi řeči o tom, jak Nuri pomáhá a šetří nám plno peněz mi přišli dost komické… přesto jsem dodatečně až v Kuşadasi nějakých 32lir také „na Nuriho“ přispěl, jelikož mi bylo Macka, z jejích peněz navíc aktuálně permanentně žije i Petr, líto. (Sorry Petře, vím, že tak to Tobě i Marcele vyhovuje a je to Vaše věc, ale Tvé zbytečné utrácení cizích peněz na cestě mi přišlo až vulgární.)

Zabředávám někam, kam jsem nechtěl; k tomuto HS není určena, diskutovat jsme takto měli třeba na FB v uzavřené skupině zúčastněných a známých. K reakci tady mě přiměly až přibývající dotazy ostatních přátel a známých, co že se to v tom Turecku vlastně stalo… Snažil jsem se popsat svůj pohled a jen na tu část, jejíž jsem byl bezprostředním účastníkem, přestože znám z vyprávění názory posádek obou aut na předešlé události.

Můj závěr: nic není černobílé (ano Vlaďko:)), rozpory vznikly hlavně ze situací, které nikdo neočekával. Lidi na cestě jsem měl možnost poznat jen málo (ale za to ve vypjatých situacích;-)), přesto bych příště určitě opět rád jel s Bobem a snad i s Petrem z Klagenfurtu. Rád bych i s Jirkou (Pakošem) nebo Vaškem, protože příroda mě bere podstatně víc než města, ale na jejich vysokohorskou turistiku bohužel nemám fyzičku :(.
No a jel bych i s „laky“Petrem a Marcelou, protože mě jako amatérského psychologa docela zajímá jejich vztah a cítím se dostatečně poučený a silný, abych se Petrem nenechal nijak „lakovat“…;-)

Jak výše psala Klára, jet s cizími nebo málo známými parťáky je vždy sázka do loterie. Ale kdo chce, vždy si nějakou výhru odnese! Jinak by snad ani nemělo cenu se seznamovat přes HS… A to smysl má, jsem vděčný za oba své letošní výlety, jak Laos, tak Turecko…

Jana
Pavel (on Roads):

Tahle cesta mě docela zajímala, predevším po zvládnutí organizační stránky. A dopadla přesně tak, jak jsem předpokládala.
PS: smažte tohle vlákno a dohady si nechte na FB

Dáša
Pavel (on Roads):

Jsem ráda, že jsem v nejlepším a hlavně v pravý čas odjela. První třetina cesty „Kačkar a okolí“ byla až na malé vyjímky fajn.

Pavel(on Roads)

Souhlasím se smazáním a tímto o to i prosím admina. Věřím, že snad všichni diskutující jsou pro.

Vašek
Pavel(on Roads):

Souhlasím, že je nepříjemné číst takovéto věci, ale pro ostatní návštěvníky HS to může být poučením!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: