HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Austrálie

Národní parky v Austrálii

Petr Štěpančík

Ahoj,
Chtěl bych se zeptat zkušených lidí, co mají zkušenost s Austrálií na jednu trabl. Jedu v únoru do Austrálie a jako jednu z věcí jsem chtěl navštívit i Kakadu národní park, ale v té době je „wet“ season, což znamená deště. Jde mi o to poznat hezkou přírodu a typycké zvířata v Aus. Nemáte nějaký typ na jiné park kde by nehrozila „wet“ season v této době?

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, nemusíš se bát navštívit NP Kakadu v únoru, ale budeš mít přístup jen do některých oblastí poblíž hlavní silnice. Má to i nějaké výhody:
http://www.parksaustralia.gov.au/kakadu/plan-your-trip/when-to-come.html
Já jsem tam byl poprvé začátkem dubna a když v noci více zapršelo, celý kemp byl brzo asi 2 cm pod vodou (je to rovina kromě východní části). Parkoviště pro nástup do loďky na Yellow Water bylo asi 20 cm pod vodou, ale jezdilo se (auto se nechalo dál a dovezli teréňákem). Dokonce jsme dojeli běžným osobákem i na Ubirr, který asi nebude v únoru přístupný, ale museli jsme delší úsek brodit asi 20 cm ve vodě. Nevidět Ubirr a výhled z něj bude škoda. Další návštěva v červnu (o 5 let později) byla mnohem příjemnější co do teplot, vlhkosti a možností, kam jet (tím spíš, že jsem měl teréňák a mohl jet k vodopádům).
Jiný park podobného charakteru v Austrálii asi není, ale na poznání zvířat je výborná celá Austrálie kromě civilizovaného východního pobřeží (a i tam jsou NP se zvířaty). V období dešťů není vhodný severozápad (možnost uvíznutí na více dní a nemožnost dostat se třeba do Purnululu NP autem) a na severovýchod bych moc nedoporučoval jet, protože na výlety bude přes den dost horko nebo déšť a koupat by ses měl jedině v celotělovém obleku kvůli smrtelně nebezpečným medúzám (a je škoda se na těch krásných plážích občas nevykoupat). Na zvířata je nejlepší Západní Austrálie nebo střední část kontinentu. Na koaly je asi nejlepší oblast poblíž pobřeží mezi Adelaide a Melbourne, na ptakopysky NP Eungella. Fraser Island je dobrý na varany, dinga a žraloky. Klokani jsou hojní téměř všude (kromě civilizovaných míst), na Tasmánii a na severovýchodě jsou spíše jiné menší druhy. Zmíním ještě papoušky a jiné ptáky, kteří jsou téměř všude, ale zajímavých druhů zvířat je mnohem víc. Je to už déle, co jsem tam byl, ale snad se to moc nezměnilo.
Na krásy přírody to chce jet hlavně na pobřeží, např. mnoho míst v Západní Austrálii (Cape Le Grand NP, Kalbarri NP, Shark Bay, Ningaloo Reef), Great Ocean Road, východ Tasmánie, pláže a ostrovy na východě, hlavně Fraser Island díky jeho vnitrozemí (jezera, duny, deštný prales), Whitsundays a dále Cape Tribulation a Cooktown. Z vnitrozemských NP se mi nejvíc líbily kromě turisticky známého středu a zmíněných NP Kakadu a Purnululu: Karijini, Pinnacles v Nambung NP (kousek od pobřeží), lesy na jihu Záp. Austrálie, hory v Tasmánii, Litchfield NP. V Austrálii se najde pěkná příroda a spousta zvířat i mimo NP, ale často jsou velké vzdálenosti mezi těmi nejzajímavějšími místy. Doporučil bych spíše nechat si severní půlku na jindy a procestovat něco z jižní půlky. I tak na ní měsíc nebude zdaleka stačit.

Petr Štěpančík
Libor:

Předně, děkji za rady. Můj problém je, že se budu poohybovat hlavně na východním pobřeží, ale měl bych mít cca. týden na to jet někam „do přírody“ a chtěl bych tedy i něco vidět.
Nmeám bohužel tolik času kolik by si austrálie asi zasloužila. Nicméně budu se řídit tvou radou a ještě vše zvážím.
Jen by mě zajímalo, má v plánu i okolí Cairns a tam se určitě člověk bude hctít koupat. Je tam v tuto dobu veliké riziko těch medůz? Jsem poměrně nezkušený, tak se rád zeptám.

L.

Ty nechceš navštívit Kaladu kvůli dešťům a plánuješ Cairns,kde je únor spolu s lednem a březnem nejhorší období co se dešťů týče ?! A tam chčije opravdu fest tedy!
Na koupačku zvol Gold Coast!

Libor

Riziko medúz není zas tak velké a částečně se dá omezit tím, že si člověk nastuduje, kdy, kde a za jakých okolností je výskyt pravděpodobnější a ptá se místních. Proti box jellyfish (čtyřhranka) ochrání sítě, ale proti malinké Irukandji ne. Můžeš si přečíst celkem uklidňující ale rozvleklý rozhovor s odbornicí:
http://www.cairnsattractions.com.au/explore/explore-great-barrier-reef/cairns-jellyfish.360.html
Nebo vygooglovat spousty méně uklidňujících článků jak např.:
http://www.cairnspost.com.au/news/cairns/ellis-beach-shut-down-after-girl-stung-by-jellyfish-inside-net/story-fnjpusyw-1227196369941
V Cairns se můžeš vykoupat bezpečně v umělé laguně (jinde to přímo ve městě ani nejde):
http://www.qldbeaches.com/cairns-esplanade.html
Podle statistik naprší v únoru v Cairns asi o 20% víc než v Darwinu a jižněji např. v okolí Tully 2x tolik než v D. Může přijít i cyklón. Noční teploty jsou nepříjemně vysoké při vysoké vlhkosti, takže klimatizace je nutnost, zvlášť když nebudeš zvyklý.
Do přírody jeď do nějakých národních parků na východě, nejlépe na Fraser Island. NP jsou obvykle v horách nebo na ostrovech, což je hůře dostupné a ty asi nehledáš (nebo i dál na západ, ale tam nejspíš nebude asfaltová silnice, což je problém u běžného auta z půjčovny, a v období dešťů bych severně od Brisbane nejel do těchto NP bez asfaltu ani s teréňákem.)
Nevím, jak chceš cestovat. Obvykle si lidi půjčí auto. Na Fraser Island se ale dá jet jedině teréňákem, což není pro nezkušené. Mohl by ses přidat v Hervey Bay k jiným turistům, které bys potkal v hostelu. Jiná možnost je jít tam vícedenní trek (cca 5-7 dní), což ale taky není pro nezkušené. V únoru je tam docela horko, vlhko, občas dost zaprší a jít s těžkým báglem je tak náročnější. Možná nejlepší možnost pro tebe je jet s místní CK na 1-denní výlety, ale to je velmi drahé, pojedeš s více lidmi terénním autobusem a moc toho neuvidíš. Pokud je možnost jet na vícedenní výlet, je to extrémně drahé.

Nameless

‚ Můj problém je, že se budu pohybovat hlavně na východním pobřeží ‚
 
Kde – Qld, NSW, Vic, Tas ?  a u kterých měst ?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: