Střední Amerika, Mexiko a Karibik

kartuše

Lukáš Přibyl

Zdravím všechny cestovatele, chystám se na cestu kolem Karibiku a zajímala by mě jedna věc a to, zda se dají v těchto zemích ve střední Americe sehnat plynové kartuše. Za jakékoli zkušenosti budu rád.

Zkušenosti čtenářů

P.

To ti neporadím, protože Karibik a Střední Amerika je jedna z mála oblastí na světě, kde jsem nebyl, ale dost bych se divil, kdyby v Karibiku kartuše byly. Ty se dají mimo vyspělé země většinou sehnat spíš jen v zemích, kde lidi chodí na treky (hlavně na hory a sopky), takže ve Střední Americe asi bude šance. Zkus najít nějaké blogy podobně cestujících. Tam, kde téměř všichni spí v ubytování (případně v Karibiku na jachtě) a kde se dá snadno sehnat jídlo třeba ve stánku, by nebyla poptávka. To chceš spát někde ve stanu nebo pod širákem mimo obydlená místa? To asi nebude na ostrovech snadné a ve většině zemí Střední Ameriky příliš bezpečné. Pokud plánuješ cestovat mezi ostrovy, docela by mě zajímalo, jak se to chystáš řešit nízkonákladově.

Lukáš
P.:

Píšeš žes tam nebyl, tak nechápu proč máš potřebu se vyjadřovat k něčemu, o čem nic nevíš. Akorát tu svojí snůškou nesmyslů blbneš lidem hlavy.

Lukáš

Ahoj,

úplně všude se dá sehnat tenhle typ:

https://www.svetgrilu.cz/produkt/palivo-plynove-kartuse/ACG.IK1004/plynova-kartuse-cp250/

Mívají ho víceméně vždycky na trhu nebo v železářstvích, někdy i v supermarketech. Fakt úplně bez problému v kterýkoliv zemi.

Dál jsou dost častý tyhle typy:

https://www.alza.cz/sport/meva-stop-gas-190g-d6493787.htm

Opět na trzích i želežářství. Nicméně tyhle nabodávací typy jsem nikdy nepoužíval, takže ani nevim jak to vlastně funguje, když to nechceš spotřebovat všechno na jeden zátah.

A občas je k vidění i tenhle typ:

https://www.alza.cz/sport/var-plynova-kartuse-220-g-d6604415.htm

Ale když bys chtěl používat výhradně tyhle bomby, tak budeš mít dost často problém je někde najít. Vídával jsem je v železářstvích, na trhu spíš ne. A v některých zemích si je vůbec nevybavuju.

Jistota je pořídit si vařič na ten první typ s ventilem, pak máš po starostech.

Předešlá odpověď je snůška blábolů, kterou doporučuju ignorovat.
P.: Když jsi tam nebyl, a tim pádem o tom nic nevíš, nevim proč máš potřebu se k tomu vubec vyjadřovat.

Lukáš

Čau,

nejlepší je pořídit si vařič na kartuši typ CP250 (vypadá jako sprej s barvou a připojuje se přes trubičkovej ventil). Tenhle typ tam totiž seženeš úplně všude. Mají ho na trzích, v železářstvích a někdy i v supermarketech nebo domácích potřebách.

Další co se dá snadno sehnat je 220 g propichovací bomba. Opět na trzích, v železářstvích a pod. Ale tenhle typ jsem nikdy nepoužíval, tak vlastně ani nevim jak funguje. Jestli se dá vubec nějak opětovně používat nebo jestli to musíš zdělat všecko na jeden zátah.

No a jako poslední jsou občas k vidění klasický kartuše se šroubovacím ventilem, ale ty rozhodně nemají všude a určitě nedoporučuju se spolíhat jenom na tenhle typ. V některých středoamerických zemích jsem vůbec nezaregistroval.

Chtěl jsem ti sem dát i odkazy, abys přesně věděl, co mam na mysli, ale když to udělam, tak mi příspěvek akorát bez odeslání.

P.
Lukáš:

Mám jinak procestovaný téměř celý svět a někde jsem kartuše sháněl (ale nechtěl jsem si kupovat jiný vařič). Souhlasím, že ten 1. typ je nejběžnější, ale myslím, že tento Lukáš P. nemyslel. Možná si ho ale na základě těchto informací koupí. Fakt jsou tyto kartuše k dispozici i na malých karibských ostrůvcích? Viděl jsi je tam? K čemu by je tam kdo potřeboval? Z mých zkušeností třeba z Japonska byly k dispozici k této kartuši pouze velké, neskladné, celkem těžké vařiče, takže jsem raději sháněl 3. typ kartuše (i když byla dražší, byla levnější než v ČR) Když člověk cestuje stopem, nechce tahat moc věcí, takže se snaží mít i miniaturní vařič. Spíš mu poraď, jaký je na to vhodný malý, lehký a stabilní vařič (to poslední je v přírodě zvlášť důležité).

2. typ není vhodný pro opakované použití, což on určitě potřebuje. 3. typ, na který jsou téměř všichni v Evropě zvyklí, je právě obtížné shánět (nebo dokonce podobný bez závitu, který jsem měl dříve), takže potvrzuješ má slova.

Sice jsem tam nebyl, ale mám načteno spousty cestopisů, viděl jsem mnoho dokumentů, plánoval jsem tam cestu potom, co jsem 13 měsíců procestovával téměř celou Jižní Ameriku. Když následně dal Lukáš P. stejný dotaz na jiný český web pod nickem Matt, odpověděli mu tam ti, kteří mají oblast projetou, úplně to samé, co jsem napsal tady já (a ještě víc to rozvinuli a byli celkem až nepříjemní, že jsem ho pak bránil). Kromě toho tam psal, že chce i do Kolumbie, kde jsem byl. Za mé rady na tomto jiném webu mi pak Lukáš P. (alias Matt) poděkoval, takže doporučuju, aby ses uklidnil.

Lukáš
P.:

A já ti zase doporučuju, abys buď odpovídal fakticky a jasně na položenou otázku, nebo neodpovídal vůbec.

Lukáš se ptal, zda se dají sehnat v Karibiku kartuše. Tys mu napsal několik ničím nepodložených (a nesmyslných) spekulací, případně papouškuješ názory nějakých dalších lidí z jiný stránky, kteří se diskuze vůbec neúčastní. Co je ti po tom, kde bude spát a jak se přesouvat mezi ostrovy? Co má s kartušema v Karibiku společnýho, že máš procestovanou Jižní Ameriku a tvoje zkušenosti z Japonska? Každej nemůže vědět všechno a všude bejt, tak když nevíš, neodpovídej a přenech to někomu jimýmu, kdo odpověď zná.

Lidi tvýho typu je přesně ten důvod, proč jsem rezignoval se na cokoli na tomhle fóru ptát. Nikdy mi tady totiž nikdo neodpověděl. Akorát se vždycky vyrojí dva až tři takovýhle chytráci, co všechno ví, všechno znaj, všude byli dvakrát a začnou si tu plácat játra.

A vařič se dá sehnat na místě například takovej:

https://articulo.mercadolibre.com.co/MCO-587507386-estufa-hornilla-portatil-plegable-para-camping-pequena-_JM

Je sice trochu větší a težší než ty klasický naše kempingový minivařiče, ale já jsem s nim naprosto spokojenej.

P.
Lukáš:

Já jsem sem odpověděl dřív, než to on napsal na jiný web, takže nic nepapouškuju. Nejsou to nesmyslné spekulace, ale zkušenosti z podobných destinací. Tady právě už jen vyjímečně odpoví někdo zkušený, takže i nasměrování dle zkušeností z jiných zemí může pomoci. Nevím, proč ti vadí upozornění, že tento způsob cestování tam asi nebude snadný nebo bezpečný. To je normální předávání zkušeností dávaných ke zvážení. Nijak ho nezrazuju. I na tom jiném webu jsem ho bránil před podivováním až útoky ostatních (kteří si takové cestování nedovedou představit na rozdíl ode mě, protože já to tak někdy částečně dělal) a doporučoval, aby si to vyzkoušel a případně se přizpůsobil místní situaci. A aby si pročetl cestopisy podobně cestujících nebo hitchwiki.org. Ty přesuny mezi ostrovy mě zkrátka zajímaly, protože bych to třeba sám rád někdy provedl, ale mám informace, že jsou velmi drahé.

Právě slovně agresivní lidi tvého typu (morousové, citlivky atd.) byli (spolu s trolly, kteří psali nesmysly pod jménem ostatních diskutujících) hlavní příčinou, proč diskuze mezi cestovateli na HS skončila. Psaní bez registrace totiž těmto hlupákům vyhovuje, zatímco na webech s registrací je diskuze stále celkem kultivovaná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: