Blízký východ

Izrael – Hraniční přechod Eilat – Taba

Petr

Zdravím, v říjnu se chystám do Izraele a přemýšlím o krátké návštěvě Egypta cca 3 dny.. Prosím o informace, zda se přímo na hraničním přechodu dají koupit víza do Egypta a jak je to s poplatky, popřípadě jakékoliv zkušenosti s tímto přechodem. Předem díky za info..

Zkušenosti čtenářů

Karel

Zdravím, záleží na tom, kam v Egyptě chceš jet. Přechod hranic na přechodu Taba je v pohodě, hranice je otevřená 24hodin denně kromě Yom Kipuru a muslimského nového roku (ale pro jistotu vždycky zkontroluk web přechdu http://www.iaa.gov.il/en-US/borders/taba/Pages/default.aspx
Pokud chceš jet jenom na Sinaj, tak pro oblast celého pobřeží od Taby až po Sharm el Sheikh včetně kláštera Sv. Kateřiny vízum nepotřebuješ. Na hranici ti dají razítko tzv. ,,Sinai Only“ a to platí pouze pro výše uvedenou oblast na max.15 dnů pobytu (pozor, některá starší razítka mají napsáno 14 dnů…..tak pozorně kontrolovat…ať se nemusíš hádat (I když….nevím o nikom, kdo by měl kvůli jednomu dni problém)
Přejítí hranic je celkem jednoduché, i když celý proces může někomu znít složitě. V případě zájmu rozhodně dejte vědět a já to mohu trochu rozvést. Ať to poslouží i dalším cestovatelům 😉
Jenom pozor na poplatky na izraelské straně. Platí se při výjezdu ze země na místě 105,-NIS což je 650-700Kč v závislosti na kurzu (při vjezdu je to gratis).
Co ale hodně lidí neví je, že když máte potvrzenou rezervaci v hotelu na egptské straně hranice (jenom hotely v těsné blízkosti k hranici….i Movenpick se počítá) pak výstupní poplatek neplatíte. Na izraelské straně hranice si o prominutí ale musíte zažádat u okénka, kde se normálně poplatek vybírá…budou od vás potřebovat pas, potvrzení o rezervaci z hotelu, kopii letenky z Izraele zpět domů a budou si rezervaci hotelu telefonicky ověřovat. Alespoň takto to bylo v mém případě v březnu tohoto roku. Dokud jste ubytovaní v hotelu na egyptské straně v těsném sousedství hranice.. neplatíte nic. Můžete sem a tam přecházet hranici klidně každý den. Ubytování v Izraeli, zejména v Eilatu je velmi drahé. Potraviny také.
V Egyptě jsou ceny tak o polovinu až 2/3 nižší, zejména hotely. Proto je možné a hlavně vhodné mít ubytování prívě takto zařízené.
Oblast kolem přechodu, ve které se nachází hotely a pár obchodů je velmi dobře střežená. Vojáci na stanovištích (a i v terénu mimo ně) hlídají s lehkými (i těžkými) zbraněmi střeží celé okolí ve dne v noci.
Jakmile budete chtít jet d/ál, než 1km od hranice….musíte zaplatit poplatek 175egyptských liber (cash a pouze egyptské libry) za použití hranice….platí se na chekcpointu v malém zašlém domku po straně silnice.
Jakmile vyjedete z Taby směrem na jih, počítejte s tím, že na každých 5km narazíte na chekcpoint. Kde musí ten, kdo vás veze zastavit a vysvětlovat: kdo, co , proč, kam, jak, za kým , na jak dlouho jede…. a vy musíte ukázat pas. Pokud vás veze nějaké taxi z Taby, tak je to většinou bez problémů a hned jedete dál, ale z vlastní zkušenosti vím, že tak na 1/3 checkpointů opravdu stavěli každé auto bez milosti. Na 1/3 se jen řidiče něco zeptali…pasy vidět nechtěli…no a na zbylé třetině se jen podívali, jestli není něco v autě…a jelo se. Silnice je opravení a v dobrém stavu, to jen mimochodem.
Pokud chcete jet dál, než do Sharmu….potřebujete vízum, a to na přechodu Taba nedostanete. Doporučuji zajít na ambasádu Egypta v Praze Pélleova 13, Praha 6 po-pá 9-11 a do týdne máte vízum v pase. Potřebovat budete 2*foto,vyplněný formulář,kopie letenek, kopie rezervace hotelu,poplatek 1050,-Kč (já vím, je to v***r, ale alternative je ještě šílenější)
Alternativa je: Na přechodu v Tabě ukecat pohraničníka, že chcete ,,full visa“-on na to, že musíte mít jakýsi dopis od cestovky….garance místního subjektu cestovního ruchu, či jak to chytře nazývají—-a,,náhodou“ někdo z někaé cestovky na hranicích bude… a za cca 50USD vám ten papír dá (aneb korupce chytře). Když jsem přecházel hranice takto letos v březnu, byl přede mnou mexický pár co chtěl cestovat do Káhiry. Bylo 6 večer a oni neměli víza…. policisté jim na tvrdo řekli: Buď zaplatíte 50usd za osobu ,,támhle tomu z cestovky“ nebo jdete zpět do Izraele…. Hádali se dlouho. Odvedli je stranou. Potom večer jsem na ně narazil v krámku na místním ,,autobusovém nádraží“. Nakonec je tam hodinu dusili, že opravdu musí těch 100 zaplatit….nakonec se to srazilo na 20usd celkem a bylo to…. Ale kdo normální má na tohle nervy. To raději zůstat jenom na Sinaji, nebo si vízum zajišťovat předem. Prý to jde na egyptském konzulátu v Eilatu zařídit během jednoho pracovního dne. Ale kde konzulát přesně je…nevím, neb jsem ho nenašel. A nikdo z místních nevěděl.
Ještě rada na závěr: Sinaj je nádherná, ale momentálně ne zcela bezpečná. Taba je ok. ale jakmile vyjedete ze zóny od přechodu na jich, nikdy nevíte, co se může stát. Při jedné cestě jsme projeli chekpointy bez problémů…..při druhé k nám do auta už na prvním checkpointu za granicí přisedl ,,tajný“ v civilu s uzinou pod sakem.  I když je oblast Jihosinajského governorátu zdánlivě klidná a nic moc se tam ani neděje…nezapomeňte, že magoři se sinajské odnože is nejsou tísíce km daleko, ale sotva sto. Během dne je to ok, ale po setmění rozhodně nikam mimo město nejezděte. Na noc jedině v Tabě, nebo v Sharmu….jinak nikde. Možná snad ještě v Dahabu, ale tam bych si to raději odpustil. Během dne na výlet klidně…ale na noc ne. Dahab tak dobře chráněný není (alespoň co se do počtu vojáků a techniky týče)
 
Jedna rada na závěr: Nefoťe hranice ani vojáky ani checkpointy..ani ,,omylem“. Opravdu to nesnáší. (I když…pokud za vámi přiběhne a chce s vámi selfie….tak je to v pohodě)
 

Eja
Karel:

Dobrý den v listopadu letíme do Eliatu ubytování hledám v Tebe. Jedeme dva dospělí a dvě malé děti. Chtěla bych se zeptat a na přechod hranic jak to probíhá cena atd. Popřípadě můžete doporučit ubytování? Děkuji Eja

Helena
Karel:

Tuto cestu jsem absolvovala před několika lety a je to tak.Ale protože jsem to měla s Eximem,nebyl problém s vízem.Jinak moc pozor na poušti mezi Tabou a Nuweibou!sami,bez kolektivu-je to nebezpečné!

Helena
Karel:

Vše co píše Karel je pravda.Byla jsem letos v Sharmu a za tmy bych se nikam ani nehnula i když jsem byla v rezortu!!!Opravdu to na Sinai není jako na pevnině Egypta!a s  dětmi to vůbec není dobré!

Eja
Helena:

Tak myslíte ze je lepší zůstat v Eilatu? My jsme měli v plánu být v movenpick resort a do izraeli jezdit jen na vylety

Karel
Eja:

Taba je ok, jak jsem již psal dříve. Ubytování daleko levnější, potraviny také (podle toho, co kde seženete).
Movenpick je asi nejlepší hotel, co v Tabě najdete. Pamatuji si na roky 2010 a 2011 kdy ještě létal Travel Service chartery z Prahy do Taby pro Fischer a Exim Tours. Tehdy byl 10 denní pobyt v Movenpicku v Tabě s All inclusive v nabídkách za cca 22.000 Kč na osobu a výše.
To je dávná minulost. Dnes jsou ceny opravdu minimální.

Jiří
Karel:

Ahoj, v lednu plánujeme také cestu Izrael/Egypt, přistání v Ejlatu pak ubytování v Möwenpick a následné výlety do Izraele. Máme roční dítě a tak uvažuji o vypůjčení auta přímo na letišti Ejlat. Není problém přes hranice s izraelskou RZ? V Egyptě neplánuji žádné vyjížďky, pouze hotel a zpět do Izraele.
Díky za info..

Josef
Karel:

Ahoj,
je Taba hlídaná armádou a dá se tam např. procházet ve večerních hodinách?
Plánuji krátký pobyt v Movenpicku, ale za bezpečnostní riziko (i minimální) mi to nestojí.
 
díky

Dominik
Karel:

jsem tady v nyní v 8/2019. Všechno je jinak. Prý se zpřísnilo, hlásí zdejší policajti. Chtěl jsem taxiken z hotelu na hranici s Izraelem.Nelze NElze říká důstojník. Nelze. Musíte mít nějaké zvláštní povolení. Tak říkám mám platný pas EU. Ne to nic neznamená. Delegátka CK Čedok hlásí, že za použití přechodu do Izraele se nově platí 70 USD.A vesele nabízí předražené jednodenní zájezdy. Připadá mi to jako hloupost.Vždy se platilo jen 105 šekenů při výstupu.

Marian
Dominik:

Ahoj Dominik. Chcem sa opýatať či to čo píšeš znamená že v prípade ak máš platnú rezerváciu ubytovania v jednom z troch hotelov ktoré sú na egyptskej strane v Tabe hneď za hranićným prechodom (napríklad konkrétne Movencick) už neplatí to že pri príchode z Izraela sa neplatí výstupný poplatok z Izraela a vstupný poplatok do Egypta ? Inak povedané : Ak prídem z Ejlatu na hranice a ukážem rezerváciu do Movenpick tak budem musieť na hraniciach platiť poplatky ? dakujem za odpoved.

Romana
Marian:

Zdravím chystáme se za měsíc, jak to tedy je s těmi poplatky, loni bylo vše ok, teď tady čtu nějaké změny?

Karel

Omluva za překlepy. Psal jsem to rychle 😉

karlos
Karel:

ahoj karle, chtel bych zkusit jet stopem z eljatu do kahiry. prosim te, muzes se mi ozvat na email: hokej.uk(at)centrum.cz a dat nejake rady a tipy? dekuju karlos

Karel
karlos:

Raději to napíšu tady, ať to poslouží jako inspirace pro více lidí:
1) Prosím, ZAPOMEŃTE NA STOPOVÁNÍ NA SINAJI
Jednak tam díky velkému množství checkpointů jede opravdu jen minimum aut (na rozdíl od africké části Egypta, kde je provoz větší
Jednak Vás na 90% ani žádný místní na Sinaji do auta nevezme. Musel by totiž na každém checkpointu vysvětlovat, kdo jste…kam jedete…proč jste u něj v autě… a policsté by si mohli myslet, že jezdí na černo jako taxikář (což by pro něj byl opravdu velký prů***
Navíc, nikdy nevíte, kdo Vás veze.
 
2) Ceny autobusové dopravy v Egyptě jsou tak nízké, že těch pár korun nikoho nezrujnuje.
Nejprve musíte dojet z Taby do Sharm El Sheikhu, potom odtud do Káhiry. Přímá trasa existuje, ale ani místní křesťané ji nepoužívají, protože silnice protínající Sinaj směrem od Taby k Suezskému průplavu vede skrz velmi nestabilní území, kde může dojít k útoku ze strany Sinajské odnože IS.
3) Autobusová doprava provozující spoje Taba-Nuweiba-Dahab-Sharm El Sheikh se jmenuje East Delta Travel
Tady je odkaz http://eastdelta-travel.com/
Web je sice jenom v arabštině, ale pokud máte chrome tak není problém přeložit do angličtiny. Když proklíkáte formulář ,,book now“ tak Vám to ukáže časy v daný den a cenu. Bohužel, booknout online to pro turisty nejde. Ve formuláři je kolonka ,,národnost“ a na výběr je pouze Egypt, Saudká Arábie, Palestina, Libye 🙁
Navíc, jak jsem ke svému nemilému překvapení dříve zjistil…hodně webů v Egyptě nabízí sice platbu kartou… ale systémy mají často nastavené tak, že pokud platíte kartou, která není vystavená egyptskou bankou… transakce neprojde. Ověřoval jsem to a bohužel je to tak.
Lístky na autobus si koupíte na místě v Tabě. Autobusů není moc, většinou jeden ráno a jeden odpoledne (ale to stačí)

dan

Ahoj, jedeme s pritelkyni v listopadu do Israele a podobne jako Petr se chystame na Sinaj (radi bychom do Dahabu).
Nevim, zda jsem cast ohledne poplatku pri prechodu pochopil dobre. Je mozne se vyhnout vystupnimu izraelskemu poplatku i tak, ze si v Tabe domluvime predem ubytovani treba na jednu dve noci a pak budeme pokracovat dal na jih?diky

Jirka

Ahoj, v lednu plánujeme také cestu Izrael/Egypt, přistání v Ejlatu pak ubytování v Möwenpick a následné výlety do Izraele. Máme roční dítě a tak uvažuji o vypůjčení auta přímo na letišti Ejlat. Není problém přes hranice s izraelskou RZ? V Egyptě neplánuji žádné vyjížďky, pouze hotel a zpět do Izraele.
Díky za info..

Karel
Jirka:

Ahoj, nevím jestli se něco nezměnilo… ale obávám se, že vozidla z půjčovny nesmí mimo území Izraele. Kdyžtak by se dalo parkovat na Izraelské straně hranice (ale mimo terminál přechodu…..cca 200-500 metrů od hranice směrem do Izraele je hotel, kde snad za poplatek by bylo možné hlídané parkoviště……jinak je v okolí kolem krajnic a na pláži dost zaparkovaných aut, ale to bych se netroufl nechat tam takhle auto z půjčovny 😀
 

Karel

Ještě dodám (přestože se spožděním), že existuje možnost celkem luxusních klimatizovaných autobusů s toaletou na palubě mezi hlavními oblastmi Egypta. Jezdí to jedna vůbec z prvních soukromých společností ,,GO BUS EGYPT“
Nechcí dělat reklamu, ale tohle info se hledá dost těžko, tak to snad někomu z Vás pomůže. Ceny mají opravdu na naše poměry směšné.
https://go-bus.com/en     Tady je link.
Jezdí dokonce i mezi Dahabem a Káhirou. Zpáteční lístek v nejvyšší třídě seženete za cca 600-700 Kč- vzhledem k té vzdálenosti je to asi lepší (autobus v konfiguraci 2 sedadla-ulička-1 sedadlo mají také)
Vzhledem k velmi nízkým cenám letenek do Eilatu(Ovdy) mezi lednem a březnem 2018 je celkem možné si takhle naplánovat poznávačku Egypta na vlastní pěst.
Je tedy reálné dostat se z Prahy do Káhiry za cca 4000-5000,-Kč (možná i o pár stovek méně, pokud budete šikovní)
Cesta by pak vypadala následovně:
1) Let z Prahy do Eilatu (letiště Ovda je vojenská základna izraelského letectva nacházející se uprostřed Negevské pouště) s WizzAirem.
 
2) Letiště v Ovdě je opravdu malinkaté (představte si velikost haly obyčejného sídlištního supermarketu a do tohoto prostoru vměstnejte příletovou i odletovou část 😀 )
Při KAŽDÉM příletu čeká před terminálem 1 až 2 autobusy izraelské státní společnnosti Egged, zvláštní linka, která jede mezi letištěm v Ovdě a Eilatem….v Eilatu staví na hlavním autobusovém nádraží (Ha Tachanat Merkazit) a pak jede rovnou k přechodu Eilat/Taba. Jízdenky se kupují u řidiče a autobusy odjíždí, až teprve všichni cestující úspěšně projdou izraelskou imigrační…. zpáteční lístek letiště-hranice s Egyptem+ neomezená ,,lítačka“ na městkou hromadnou dopravu v Eilatu na 7 dní stál v březnu tohoto roku 55,-NIS (cca 340,-Kč). Bez té týdenní ,,lítačky“ to bylo trochu méně, ale ne o moc.
Autobus jede cca 45 minut (až hodinu). Tenhle autobus nemá toaletu…tak na to myslete.
Pak přejdete hranice (postup jsem popisoval nahoře). Pokud poletíte WizzAirem z Prahy, tak toutou dobou už bude cca půj jedné ráno….. a vy budete v Tabě. Je lepší se ubytovat na jednu noc a pak pokračovat ráno autobusem do Dahabu. (info a link opět výše)
No a z Dahabu pak můžete do Káhiry. Zpět stejnou cestou. Autobusy z Dahabu směrem na Káhiru by měly jezdit přes Sharm El Sheikh…tedy tou bezpečnou cestou.
Pokud takhle pojedete, budete to dlouhá cesta…ale když se podíváte na letenky do Egypta…..zjistíte, že za cenu letenky pro jednoho se výše popsaným způsobem můžete do Egypta dostat dva.
 
Snad se bude info hodit, dejte vědět, jestli máte nějaké další dotazy, nebo nápady týkající se Taby-Egypta-Izrale….Pokud vím, odpovím
P.S. Oluva za překlepy a hrubky….opět píšu rychle a času moc není

Milan

Zdravím, Karle, dííky moc za cenné inforamce. Chystáme se do Taby v únoru 2018 (přílet do Eilat). V této souvslosti moc prosím o pár dalších informací:
– přiletíme ve 21.55, ubytování máme v Taba Heights. Našel jsem navazující shuttle bus až do hotelu za 50 usd na osobu. Mělo by význam v tuhle noční hodinu jet státním busem na hranici a tam si najmout taxi? Anebo radši zaplatit tu řachu a být v klidu?
– s výstpním poplatkem z Izraele a vstupním do Egypta samozřejmě počítáme. Ale platí se opakovaně (např. pokud bychom si udělali jednodenní výlet do Izraele
– taky mi nen jasný, jak zaplatím vstupní poplatek do egypta, když se vybírá pouze v jejich librách. Je na hranici možná nějaká směna či je tam bankomat?
– Jestli jsem to dobře pochopil, Taba je relativně bezpečná…platí to i pro Heights?
Díky moc

Karel

Ahoj,
jenom se nejprve zeptám já: Kde jsi booknul transfer i na egyptské straně hranice?
 
Začnu u Tvé třetí otázky:
– V budově hraničního přechodu (Velkolepá mramorová budova ,,ARRIVALS HALL“ každý musí projít detekční kontrolou (jako na letišti) a zavazadla projedou RTG. Hned vlevo od RTG je výklenek, kde je celkem nenápadně zastrčená ,,pobočka banky BANQUE MISR“ (rozuměj: malé zašlé okno ve zdi, kde sedí znuděný úředmík a občas tam ani není…takž e se musíš poptat….v nejhorším ho policisté z pasové kontroly mohou zavolat.)
Tam se dají směnit USD/GBP/EUR/NIS/JOD a pár dalších měn na egyptskou libru EGP
Kurz je stejný, jako v jakékoliv jiné bance (měl by být). Poplatek za směnu není (max. se zaokrouhlí na nejbližší 5EGP bankovku)
1 egptská libra je cca 1,25 Kč
 
V tomto prostoru by měl být i bankomat….pokud ne, tak jakmile projdeš pasovou kontrolou a vyjdeš z budovy…. půjdeš rovně k poslední závoře u východu z prostoru přechodu… tam hned po levé straně je vstup do hotelu TABA HOTEL (bývalý Hilton)
V budce u vstupu řekneš, že hledáš bankomat…a měli by Tě poslat podél plotu vně terminálu přechodu směrem jakoby zpět k hranici…tam totiž jsou obchůdky a také tam byl i bankomat. Snad ho nepřemístili jinam 🙂 Když tak Tě nasměrují.
Jinak…cash je v Egyptě King. Takže radějí směnit hned v bance na EGP a mít s sebou v záloze USD (menší bankovky….1,5,10 ideálně)
Při placení je ale lepší vše platit v EGP (nebo Tě místní budou chtít natáhnout…protože v dolarech dávají ceny vyšší…)
Teď k Tvé druhé otázce:
VÝSTUPNÍ POPLATEK Z IZRAELE
———————————————–
Bohužel, pokud nebudeš bydlet v oblasti Taba (a jak jsi poznamenal, bohužel Taba Heights se do tohoto nepočítá), budeš muset platit onen poplatek PŘI KAŽDÉM VÝSTUPU Z IZRAELE. Včetně prvního výstupu první večer po příletu do Ovdy.
Takže, pokud bys chtěl mít ubytování v oblasti Taba Heights a udělat si například jednodenní výlet do Izraele…..tak je to celkem za cca 1200,-Kč za osobu. (2x výstup z Izraele) K tomu 2x Egyptský poplatek celkem cca 430,-Kč za osobu za 2 vstupy (vybírá se až 1 km od hranice…)
Jakmile budete chtít jet d/ál, než 1km od hranice….musíte zaplatit poplatek 175egyptských liber (cash a pouze egyptské libry) za použití hranice….platí se na chekcpointu v malém zašlém domku po straně silnice. Pokud jedeš jenom do oblasti Taba…. nic neplatíš
PRVNÍ OTÁZKA
——————————
Co se ceny týče, 50 usd za osobu z Ovdy do Taba Heights mi přijde hodně. Příliš hodně
Asi bych být Tebou jel k hranici autobusem Eggedu, potom po přechodu se pokusil usmlouvat Taxi do Taba Heights. Více jak 200 EGP opravdu neplať (za auto…ne za osobu)
Ceny v Egyptě jsou opravdu nízké. I Těch 200 EGP je za 15km celkem dost na Egyptské poměry….ale počítej s tím, že to budou místní tágaři zkoušet. Musíš smlouvat…. a někdy i hrát divadlo, jakože odcházíš a že za takovou cenu raději najdeš někoho jiného atd…. uvidíš, jak cena půjde dolů. Oni Ti vždycky řekýnou cenu 3x tolik, co by platil místní…..takže i když ty řekneš cenu o 60% menší…postupně on půjde dolů….až se dostanete na těch 50-60% původní ceny. Obě strany jsou nakonec happy. Ale oni to prostě zkouší. Smlouvání je v Egyptě zvyk, tradice. Mě osobně tento zvyk trochu vadí, protože nemám nervy denně se s někým hádat….. takže například při koupi potravin nebo nápojů v menších obchůdcích nesmlouvám, pokud je evidentní, že se mě nesnaží vyloženě natáhnout…. (jako za lahev vody 1 dolar je v Egyptě opravdu moc 😀 )
Být Tebou, tak raději seženu ubytování v Tabě, než v Taba Heights. Já vím, Taba Heights je sice hezčí……. ale s těmi poplatky…  a navíc ta cesta od přechodu do hotelu po setmění….. to opravdu není to nejlepší. Bacha na jednu věc: Místní řidiči mají jeden opravdu ,,pozoruhodný“ zvyk: Mimo města v noci neradi svítí…neříkám, že všichni, ale dost se jich najde a ne jen na Sinaji, i jinde v Egyptě. Takže o důvod méně jezdit po setmění

pantau

plati sa odletova tax pri odlete z Tel Avivu ?  Niekde pisu ze ano, a niekde ze nie, a ze len na pozemnom prechode. Niekto s vlatnou skusenostou ? Dakujem.

Petr

Letime do Eilatu v březnu – 5 dní Jordásko, 5 dní Egypt – resort cca 20km od hranice. Ubytování máme zaplaceno, To se nás asi poplatky budou týkat ? Je možné na hranicích poplatky platit kartou ?

Maliena

Karol ďakujem za cenné informácie, ideme do Taby Heigs v marci. Pochopila som, že vstupné poplatky v Egypte sa dajú zaplatiť len v hotovosti a na hranici sa dajú doláre, prípadne eurá zameniť. Ako ste však platili izraelské vystupné poplatky – tiež v hotovosti? Peniaze ste si zamenili niekde na letisku, alebo je tiež možnosť na hranici? Ešte k tomu autobusu z Ovdy na hranicu Egypta. Okrem spoločnosti Egged jazdí myslím aj shuttle bus. Ten sa myslím u šoféra platiť nedá.. Egged teda,ako píšeš nebol problém u šoféra zaplatiť? Vďaka ešte raz, sú to cenné rady a výborne popísané. Všetko dobré

Karel

Paní Maliena,
nemáte vůbec zač. Výstupní poplatek z Izraele se dá platit buď v hotovosti v Šekelech, nebo kartou na místě. Případně se dá zaplatit i dopředu po internetu. Pokud budete platit na místě (jedno jestli kartou, nebo hotově), pak je poplatek 106,-Šekelů. Pokud budete platit po internetu, je poplatek 101,-Šekelů. (Každý ušetřený šekel se hodí 😀 )
Příkládám odkaz na oficiální web izraelské správy letišť a hraničních přechodů, kde se dozvíte více http://www.iaa.gov.il/en-US/borders/taba/Pages/Fees.aspx
Vstupní poplatek na egyptské straně se dá platit POUZE HOTOVĚ V EGYPTSKÝCH LIBRÁCH. Dolary, nebo Eura si vyměníte na egyptské straně hranice v pobočce Banque Misr.
Pokud si dobře pamatuji, na letišti v Ovdě by měla být směnárna. Vřele Vám ale doporučuji vyměnit si Šekely už v Evropě (při nákupu dostanete často daleko lepší kurz, než v Izraeli). Pokud máte cestu do Prahy, směnárny v Jindřišské ulici nedaleko hlavní pošty normálně Šekely mají. V Bratislavě by se měly dát sehnat také.
Na ,,shuttle“ raději zapomeňte. Jsou na tuto firmu dost nevybíravé recenze (zpožděný příjezd řidiče, nebo nepřijel vůbec.) V roce 2015 jsem jel jenom do Eilatu a letěl jsem z Ovdy do Budapešti. Odlet zpět byl v sobotu (šabat) a to tehdy ještě Egged na šabat na letiště nejezdil. Takže jsem zvolil pro cestu zpět na letiště službu ,,Eilat Shuttle“. Stálo to tehdy skoro 3x tolik, co by stál autobus a platba se dala udělat jenom kartou po internetu předem. Po půlhodinovém čekání (zpožděném příjezdu) přijel řidič s minibusem, další půlhodinu jsme jezdili po Eilatu (řidič nemohl najít jakýsi hostel) a až potom jsme jeli na letiště. Ještě že jsem měl velkou časovou rezervu, jinak bych ten let asi nestihl. Naproti tomu autobusy Eggedu jsou klasické velké meziměstské autobusy, je na ně spolehnutí, jsou relativně levé a hlavně…. autobus Eggedu jede z letiště Ovda do Eilatu, kde staví na centrálním autobusovém nádraží, pak projede kolem hotelů v Eilatu a pak jede robnou k hranici s Egyptem (přechod Taba). Od hranice z Taby odjíždí autobus 4 hodiny před plánovaným odletem z Ovdy. Je lepší tam být dříve, na přechod hranice si ponechejte alespoň 45 rezervu, kdyby náhodou.
Na izraelské straně hranice je také směnárna, ale kurz je nic moc, takže nedoporučuji. Pokud budete potřebovat vyměnit USD nebo EUR na Šekely, pak v Eilatu je hodně směnáren kolem hlavního autobusového nádraží.

Maliena
Karel:

Ďakujem 🙂 vaše rady využijeme.

Šárka
Karel:

Dobrý den pane Karle,
moc prosím o radu. Přiletíme do Ovdy začátkem března. Uvažujeme, že s ohledem na cenu ubytování v Izraeli se ubytujeme v Movenpicku v Tabe. Rádi bychom však absolvovali výlet – prohlídku Jeruzaléma a návštěvu Mrtvého moře. Místní cestovní kancelář z Izraele nás však může vyzvednout za hranicemi na izraelské straně. Chci se zeptat, když budu ubytovaná v Movenpicku, mohu přecházet hranici každý den? Jak dlouho tam trvá odbavení? Kolik času byste si dal na přechod hranice, abych byla za hranicí v konkrétní čas? Děkuji

Robo

Zdravim, ja mam otazku co sa tyka letu. Letime v marci na 4 dni do Ovdy, z ktorych chceme stravit  prve 3 dni v taba a posledny v Eilate. Trapi ma otazka transferu. Z letiska nemam problem a viem ze je nastavena do Eilatu podla priletov, no pisu takisto ze aj odlety. Citam vsade ze doporucuju byt 3 hod pred odletom na letisku, problem je ze egged odchadza tak, ze na letisko prideme iba 1:25hod pred odletom. Ten den odlieta len 1 budapest a 1 bukurest v priebehu 15 min. Myslite ze mame to risknut ako skupina 5tich cestujucich a ist egged busom alebo radsej shuttle pri ktorom sme na letisku 3:15 pred odletom? O cenu mi nejde, len ci je naozaj potrebene sediet tolko na letisku kde vlastne nic nie je.

Martin

Je tu niekto kto odlieta z BA do eliatu 22.02.2018 ?? ak ano ozvite sa.. kellynka1511@gmail.com  Ideme z letiska do taby..

Karel

Dobrý večer paní Šárko,
ano, hranice můžete přechátek klidně každý den. Nicméně na izraelské straně hranice se Vás mohou vyptávat, proč přecházíte tak často. (Nicméně když vysvětlíte, není problém).
Na přechod bych si ponechal alespoň 1 hodinu času. Pokud se před Vás dostane skupina turistů o cca 30 lidech, pak bude ta hodina tak akorát. Na izr straně hranice jsou automaty na kávu a nápoje, takže pokud budete na druhé straně příliš brzy, není to zase až tak nepohodlné.
P.S. Na Jeruzalém je jeden den celkém málo, obzvláště pak, pokud jedete i k Mrtvému moři. Ceny těchto rychlo výletů do Jeruzaléma mi přišly celkem drahé. Pohodlnější alternativou je, pokud pojedete autobusem z Eilatu do Jeruzaléma. Tam hned vedle autobusového terminálu je zastávka tramvaje, kterou snadno dojedete až ke Starému městu. Pokud najdete nějaké cenově dostupné ubytování na 1 noc, stihnete toho v Jeruzalémě mnohem více a mnohem poklidnějším tempem, než ve skupině s cestovkou. Pak ráno vyjedete autobusem směrem na Eilat, autobusy jezdí podél Mrtvého moře. Asi nejlepší oblastí, kde k Mrtvému moři na ,,pláž“ je oblast Ein Gedi. Ve vodě nebuďte déle, než 30 minut, voda je tak slaná, že citlivější jedinci mohou mít po době delší než 30 minut podrážděnou pokožku. Ale nebojte, v krátkých intervalech je voda nesmírně příjemná a prospěšná. Doporučuji však plavky, kterých Vám nebude ,,líto“. Může se stát, že se po pár dnech od koupele plavky odbarví, nebo potrhají. (Mě osobně se to stalo).
Pro vyhledání spojů použijte web egged.co.il
Snad Vám bude výše uvedené info užitečné.

Bára

Dobrý den.
Jedeme na Sinai s CK na 15 dní. Máte někdo zkušenost s razítkem „only Sinai“, které by dle MZV měly být do 14 dní pobytu (odlétáme 15. den brzy ráno).
Chtěli bychom po Sinaji cestovat, má případně „only Sinai“ nějaké výjimky? Někde jsem se dočetla, že vízum je nutné do NP Ras Mohamed, je to pravda? Jsou nějaká další místa na Sinaji omezená vstupem s vízy? Případně dají se někde
Předem děkuji za informace zkušenějších cestovatelů.

Miloš

Omlouvám se, že odbočuji o tématu ale plánujeme se ženou cestu do Egypta ale zarazil jsem se, když jsem četl na internetu tento článek zde o faraonově pomstě. Byl jste někdo i přes to v Egyptě??

Khamila

Milosi, dovol, abych se zasmala. V Egypte jsou miliony lidi a jezdi tam miliony turistu. Ja sama tam byla uz kdysi davno. Kdyz si ten clanek prectes, tak se dozvis, ceho se mas vyvarovat aby ti nebylo spatne od zaludku. To je jedine.

Michal

Zdravim Karle. Mal by som na Vas niekolko otazok. Na Vianoce 22-27.12. by sme chceli s rodinou do Taby. Priletime  do Ejlatu a chceli by sme byvat v hoteli „Steigenberger Taba Hotel and Nelson Village“. Je to v tej zone pri hranici, do ktorej netreba platit poplatok 105 NIS/osoba? Ako sa dostaneme najvyhodnejsie z letiska do hotela? Kolko to stoji? Co sa tyka Taby, su tesne za hranicou obchody a restauracie mimo hotela? V hotely su v cene ranajky, da sa fungovat pocas dna na strave v restauraciach? Je to drahe? Da sa tam kupit alkohol? Dakujem.

Peter
Michal:

Chcem sa spytat ci ste sa nieco dozvedeli ohladom taby ci je to bezpecne aj pre rodinu a tak ja tam planujem ist v novembri dakujem

Karel

Pro Michala a Petra:
Steigenberger Taba Hotel and Nelson Village je podle mého názoru nejlepší volba pro pobyt v Tabě. Zkuste si udělat rezervaci přímo s hotelem, dá se vyjednat celkem zajímavá sleva. Na booking.com a pod. je cena většinou se snídaní… a booking si účtuje od hotelu celkem mastnou provizi. Byl jsem v tomto hotelu 3x. Poprvé rezervováno na booking.com, při odjezdu a zmínce o tom, že se hotel líbil mi sami nabídli, abych příště rezervoval přímo. Cenu srazili o 10% proti bookingu a k tomu přihodili večere v ceně. To bylo v dubnu tohoto roku. Vánoce a Nový rok mají celkem nával, takže nevím, jestli budou ochotní nějak smlouvat (hodně tam jezdí Izraelci na krátkodobé pobyty).
 
Hotel je přímo u hranice (budova Taba Hotel je ani ne 100 metrů od čáry). Nelson Village jsou vilky kousek dál, tak dalších 200 metrů, vše v jednom areálu. Prochází se několika kontrolami (RTG zavazadel+detektor kovů). Areál je nepřetržitě hlídaný, takže zabezpeční je vysoké a není proto důvod k obavám.
V Tabě jako takové krom moře nic extra zajímavého není. Mimo areál hotelu je pár budov, nemocnice, nějaké ty obchody a to hlavní… autobusové ,,nádraží“ (prašné parkoviště obkolpené mini obchůdky), kde najdete vše, co většině lidem na dovolené stačí-oblečení+suvenýry+2 obchody s potravinami o velikosti typické večerky-mají příznivé ceny, když budete platit v egyptských librách ani vás nenatáhnou… a pro otrlejší-je tady i restaurace, takové typické egypstké bistro, pizza, palačinky, káva, grilované kuře (to kuře bych neriskoval) Ceny v Tabě jsou opravdu směšné, zejména při porovnání s cenami v sousedním Eilatu.
Pro rodiny s dětmi je Taba ideální. Nikde žádné noční kluby, žádné hordy opilých turistů…jen moře, rudé hory a poušť… a hlavně klid. Na oddych ideální. Jenom si dovolím dát jednu radu: Koupání na Nový rok je možné, ale voda má 21-22 stupňů max.
Nezapomeňte také na boty do vody, jako snad všude v Egytpě… mořští ježci jsou sice zajímavé bytosti, ale jejich ostny mají i 20cm na délku, takže je dobré se dívat, kam člověk plave a při plavání v těsné blízkosti korálů moc nemáchat rukama-ježci, korál… pastva pro oči, ale peklo při náhodném kontaktu s jakoukoliv čátí těla.  Ani ježek ani korál Vás naštěstí na životě neohrozí, ale dovolenou značně znepříjemní. Pokud si zabodnete ježčí ostny do nohy nebo ruky a rána nekrvácí, co nejrychleji ponořte zasaženou část do teplé vody s mýdlem. cca 45C na dobu 30 minut zajistí, že se toxin v bodlinách neutralizuje (je to bílkovina, takže se rozkládá při teplotě kolem 42C, mýdlo proces urychlí). Bolí to sice jako čert, ale nic závažného to není. Ostny nejdou snadno vyndat, mají mikroskopické háčky, takže čím více je budete dolovat ven, tím méně to půjde. Takhle jsem stoupl na ježka v Eilatu, nevěděl moc co s tím, takže cesta na pohotovost, kde mi sestra na přijmu řekla: Buď to oštříme za cca 1000 šekelů, nebjo jděte domů, použijte horkou vodu s mýdlem a bude to to samé, co bychom s tím dělali tady-ostny se standartně nevyndavají. A měla pravdu. Větši do 48 hodin vyhnisaly podobně, jako zaražená tříska….menší tělo časem absorbuje-po 2-3 týdnech po ostnech není ani památky. Ježek a jeho ostny je stejná struktura, jako skořápka vejce, takže je tělo schopné je ,,rozpustit“Pokud se dostaví teploty, nevolnost, nebo rána jeví stopy zanícení, je dobré jít na pohotovost-antibiotika, krém atd a vše je v pořádku.Pokud se požaháte o korál, omyjte místo nejprve mořskou vodou, potom co nejrychleji octem. (dají Vám ho bud v hotelu nebo ho koupíte v obchodě). Potom je dobré mazat krémem s antihistaminikem-v lékárně poradí.
Tohle se Vám ale může přihodit v podstatě kdekoliv. Ježci jsou dnes skoro všude ve Středozemí…..
Teď k tomu poplatku za výstup z Izraele:
——————————————————————————————–
NEPLATÍ se nic. ALE musíte na to upozornit u MILGAM okénka na izraelské straně hranice (to je tam, kde se normálně poplatek vybírá a kam stejně všichni přecházející hranice musí jít) Ukážete jim rezervaci z hotelu (Steigenberger Taba Hotel and Nelson Village, nebo Movenpick nebo hotel, co je naproti Steigenberger Taba-jméno si nepamatuji, myslím že TABA hotel and Casino…na bookingu jsem ho neviděl….)
Budou chtít vidět i letenku z Izraele (důkaz, že se do Izraele vrátíte). Telefonicky si rezervaci v hotelu ověří a do 10 minut máte vystavený žlutý lístek na bezplatný přechod hranice.
Pokud budete chtít do Izraele na den a pak zpět do Taby:
V hotelu si na recepci řekněte o potvrzení, že jste v hotelu ubytovaní, s razítkem…a s uvedeným počtem osob….a to pak při dalším překoročení směrem z Izraele ukážete u toho stejného okýnka. Nečekáte, hned Vám vyjedou ten žlutý lístek na přechod.
Pokud budete ubytovaní v Tabě a chcete jet na výlet do Dahabu nebo dále, než 1 km od hranice…. musíte zaplatit poplatek za použití přechodu na Egyptsé straně. Checkpoint pro výběr poplatku je malá budouva u silnice. Jinak nic neplatíte ani v Egyptě ani v Izraeli.
Většina z toho je podrobněji popsána výše v tomto vláknu (Jak přejít hranice, další info k dopravě atd.)

Karel

Jinak v hotelech se dá koupit oběd nebo večeře, V Steigenbergeru je to formou švédských stolů, jídlo je opravdu vynikající. Cena je kolem 15 dolarů za osobu a večeři, Oběd je kolem 11 dolarů (bez nápojů)
V areálu Steigenbergeru jsou pak další 2 restaurace, nezkoušel jsem, ale fungují jak na obědy, tak na večeře. Hned vedle je Movenpick, naproti Casino hotel.. to autobusové ,,nádraží“ popsané v příspěvku výše je cca 1 km po cestě směrem od Steigenbergeru. Za Movenpickem.
Doprava z Eilatu:
Pokud bude otevřeno nové letiště u Eilatu tak, jak slibovali, bude cesta k hranici s Egyptem trvat max 40 minut. Mají v plánu pokračovat s autobusy do Eilatu od nového letiště, případně s návazností k hranici. I kdyby autobusy nejely až k hranici, z centra Eilatu tam jezdí autobusy co hodinu. Sledujte egged.co.il (státní autobusová společnost, tam se dozvíte novinky)
 
Alkohol
V hotelech v Tabě dostupný ale cenny vyšší, než např. v Hurghadě. Je zde Duty Free, od Steigenbergeru půjdete vnitřkem areálu kolem budovy směrem k hranici. Myslím, že je dokone zaznačen v Google maps. EgyptAir Duty free. Nakoupit můžete po příjezdu do Egypta do 48 hodin od příjezdu. Otevřeno měli cca mezí 15 a 21 hodinou. Musíte mít pas, platí se pouze v dolarech a během kalendářního roku smíte takto nakouput pouze 4x (vždy do 48 hodin od každého vstupu do země (čili 1 vstup=možnost 1 nákupu)
Víno je dražší, než Gin nebo Vodka. Prodávají i cigarety. Karton Marlboro Red za cca 25USD

Pro Michala a Petra:
Steigenberger Taba Hotel and Nelson Village je podle mého názoru nejlepší volba pro pobyt v Tabě. Zkuste si udělat rezervaci přímo s hotelem, dá se vyjednat celkem zajímavá sleva. Na booking.com a pod. je cena většinou se snídaní… a booking si účtuje od hotelu celkem mastnou provizi. Byl jsem v tomto hotelu 3x. Poprvé rezervováno na booking.com, při odjezdu a zmínce o tom, že se hotel líbil mi sami nabídli, abych příště rezervoval přímo. Cenu srazili o 10% proti bookingu a k tomu přihodili večere v ceně. To bylo v dubnu tohoto roku. Vánoce a Nový rok mají celkem nával, takže nevím, jestli budou ochotní nějak smlouvat (hodně tam jezdí Izraelci na krátkodobé pobyty).
 
Hotel je přímo u hranice (budova Taba Hotel je ani ne 100 metrů od čáry). Nelson Village jsou vilky kousek dál, tak dalších 200 metrů, vše v jednom areálu. Prochází se několika kontrolami (RTG zavazadel+detektor kovů). Areál je nepřetržitě hlídaný, takže zabezpeční je vysoké a není proto důvod k obavám.
V Tabě jako takové krom moře nic extra zajímavého není. Mimo areál hotelu je pár budov, nemocnice, nějaké ty obchody a to hlavní… autobusové ,,nádraží“ (prašné parkoviště obkolpené mini obchůdky), kde najdete vše, co většině lidem na dovolené stačí-oblečení+suvenýry+2 obchody s potravinami o velikosti typické večerky-mají příznivé ceny, když budete platit v egyptských librách ani vás nenatáhnou… a pro otrlejší-je tady i restaurace, takové typické egypstké bistro, pizza, palačinky, káva, grilované kuře (to kuře bych neriskoval) Ceny v Tabě jsou opravdu směšné, zejména při porovnání s cenami v sousedním Eilatu.
Pro rodiny s dětmi je Taba ideální. Nikde žádné noční kluby, žádné hordy opilých turistů…jen moře, rudé hory a poušť… a hlavně klid. Na oddych ideální. Jenom si dovolím dát jednu radu: Koupání na Nový rok je možné, ale voda má 21-22 stupňů max.
Nezapomeňte také na boty do vody, jako snad všude v Egytpě… mořští ježci jsou sice zajímavé bytosti, ale jejich ostny mají i 20cm na délku, takže je dobré se dívat, kam člověk plave a při plavání v těsné blízkosti korálů moc nemáchat rukama-ježci, korál… pastva pro oči, ale peklo při náhodném kontaktu s jakoukoliv čátí těla.  Ani ježek ani korál Vás naštěstí na životě neohrozí, ale dovolenou značně znepříjemní. Pokud si zabodnete ježčí ostny do nohy nebo ruky a rána nekrvácí, co nejrychleji ponořte zasaženou část do teplé vody s mýdlem. cca 45C na dobu 30 minut zajistí, že se toxin v bodlinách neutralizuje (je to bílkovina, takže se rozkládá při teplotě kolem 42C, mýdlo proces urychlí). Bolí to sice jako čert, ale nic závažného to není. Ostny nejdou snadno vyndat, mají mikroskopické háčky, takže čím více je budete dolovat ven, tím méně to půjde. Takhle jsem stoupl na ježka v Eilatu, nevěděl moc co s tím, takže cesta na pohotovost, kde mi sestra na přijmu řekla: Buď to oštříme za cca 1000 šekelů, nebjo jděte domů, použijte horkou vodu s mýdlem a bude to to samé, co bychom s tím dělali tady-ostny se standartně nevyndavají. A měla pravdu. Větši do 48 hodin vyhnisaly podobně, jako zaražená tříska….menší tělo časem absorbuje-po 2-3 týdnech po ostnech není ani památky. Ježek a jeho ostny je stejná struktura, jako skořápka vejce, takže je tělo schopné je ,,rozpustit“Pokud se dostaví teploty, nevolnost, nebo rána jeví stopy zanícení, je dobré jít na pohotovost-antibiotika, krém atd a vše je v pořádku.Pokud se požaháte o korál, omyjte místo nejprve mořskou vodou, potom co nejrychleji octem. (dají Vám ho bud v hotelu nebo ho koupíte v obchodě). Potom je dobré mazat krémem s antihistaminikem-v lékárně poradí.
Tohle se Vám ale může přihodit v podstatě kdekoliv. Ježci jsou dnes skoro všude ve Středozemí…..
Teď k tomu poplatku za výstup z Izraele:
——————————————————————————————–
NEPLATÍ se nic. ALE musíte na to upozornit u MILGAM okénka na izraelské straně hranice (to je tam, kde se normálně poplatek vybírá a kam stejně všichni přecházející hranice musí jít) Ukážete jim rezervaci z hotelu (Steigenberger Taba Hotel and Nelson Village, nebo Movenpick nebo hotel, co je naproti Steigenberger Taba-jméno si nepamatuji, myslím že TABA hotel and Casino…na bookingu jsem ho neviděl….)
Budou chtít vidět i letenku z Izraele (důkaz, že se do Izraele vrátíte). Telefonicky si rezervaci v hotelu ověří a do 10 minut máte vystavený žlutý lístek na bezplatný přechod hranice.
Pokud budete chtít do Izraele na den a pak zpět do Taby:
V hotelu si na recepci řekněte o potvrzení, že jste v hotelu ubytovaní, s razítkem…a s uvedeným počtem osob….a to pak při dalším překoročení směrem z Izraele ukážete u toho stejného okýnka. Nečekáte, hned Vám vyjedou ten žlutý lístek na přechod.
Pokud budete ubytovaní v Tabě a chcete jet na výlet do Dahabu nebo dále, než 1 km od hranice…. musíte zaplatit poplatek za použití přechodu na Egyptsé straně. Checkpoint pro výběr poplatku je malá budouva u silnice. Jinak nic neplatíte ani v Egyptě ani v Izraeli.
Většina z toho je podrobněji popsána výše v tomto vláknu (Jak přejít hranice, další info k dopravě atd.)

Iveta

Dobry den .v decembri budeme ubytovani v Tabe (Movenpick Taba ) .Prosim Vas mozete mi poradit ,ci sa dostaneme z Taby do Aqaby lodou ? Jedna sa o datum 25.12.2018 .Potrebovali by sme iba jednosmerny listok,pretoze potom  z Jordanska ideme do Izraela .Aka by bola cena za osobu? Dakujem .

Oliver
Iveta:

Dobry den, mozte mi napisat na mail olinecko32@gmail.com dakujem

Monika

Zdravím. 4.11.letíme z BA do Ovdy. Máme rezervovaný a zaplatený Eilat Shuttle Bus. Pri objednávaní bol v ponuke priamo odvoz k hotelu El Wekalla v Taba Heigst. Platili sme za dve osoby 24 USD. Teraz však nevieme, zmenili stránku a ponuku a nevieme či nás odvezie teda až k hotelu. Máte s tým nejakú skúsenosť? Ako je to teda s prechodom hraníc? Platí sa výstup z Izraela a tiež vstup do Egypta?  A ešte jedna otázka: Nedarí sa nám zohnať spiatočný transfer na 11.11. Prosím o radu.  Ďakujem.

Oliver
Monika:

dobry den, mohli by ste mi prosim vas napsiat na mail olinecko32@gmail.com, chcel by som vediet ako prebiehala vasa cesta dakujem.

Standa

Dobrý den, platí se i poplatek z Egypta do Izraele? Chtěl bych navštívit Egypt kvůli korálům a vidět Jeruzalém.
Děkuji.

Karel

Aktuální situace ohledně poplatků:
Pokud jedete dále, než do oblasti Taba ( 3 hotely= Taba Hotel, Movenpicj, Taba Casino Hotel, ten co je naproti od Taba Hotelu, bývalého Hiltonu), PLATÍ se z Izraele výstupní poplatek 101,-NIS za osobu +5NIS poplatek za transakci (Pokud platí te pro dva najednou, je to tedy 207,-NIS celkem.
 
Pokud jedete JENOM do oblasti TABA (zmíněné 3 hotely) a MÁTE POTVRZENÍ O REZERVACI PŘÍMO Z HOTELU (rezervaci na stránkách hotelu nebo emailem zaslaný voucher z hotelu)……….. PAK NEPLATÍTE NIC
 
Pokud máte rezervaci přes booking com nebo expedii nebo podobné…POPLATEK PLATÍTE, ale po návratu do Izraele si můžete říct o vratku V PLNÉ VÝŠI.
Funguje to takhle….
Směrem z Izraele řeknete, že se budete za x dnů vracet…..zaplatíte, dostanete doklad o zaplacení (taková bílá kartička s čárovým kódem kterou skenují u plotu než Vás pustí do Egypta) a k tomu ještě lísteček na termopapíru (takový formulář, který vyplní po vašem návratu). Celé to sešijí kancelářskou sponkou…. HLAVNĚ TO NEZTRAŤE, neb bez dokladu o zaplacení Vám po návratu do Izraele vratku nedají.
 
PO NÁVRATU DO IZRAELE:
—————————————–
Po tom, co u pasové kontroly na izraelské straně dostanete vstupní kartičku..půjdete kousek zpět podél zábradlí, kde u stěny budovy směrem k moři je vevnitř okénko finančních služeb, kde předložíte: Pas, vstupní kartičku z pasové kontroly, potvrzení o platbě z hotelu v Tabě (klasicky Vám všude dají A4 účet a k tomu i účtenku z karetního terminálu) a dále předložíte doklad o zaplacení výstupního poplatku (ten kousek papíru, co jste neměli ztratit 😉 ) Výsledkem tohoto procesu je, že Vám dají papír s razítkem….. který musíte donést k okénku, kde jste platili při výstupu z Izraele (tedy na opačné straně terminálu, vypadá to, že se tam dostat nedá, ale dá….)- na tomhle místě pak předložíte onen papír s razítkem a vyplatí šekely zpět.
 
Pokud si chcete tohle administrativní kolečko odpustit, bookujte na webech hotelů, nebo si nechte zaslat emailem potvrzení o ubytování…či ještě lépe pdfko s ,,voucherem“
 
PRO STANDU:
————————————
Z Egypta DO Izraele se žádný poplatek neplatí… pokud jsi v Egyptě jenom na razítko ,,Sinai Only“ (15 dnů ppobyt na Sinaji pouze…na přechodu víza pro celý Egypt stejně oficiálně nevydávají, takže pokud nemáš dopředu vízum, nebo evisa… nic neplatíš)
Pokud vízum máš…platí se poplatek 2 EGP ve formě kolkované známky, která se nalepí do pravého horního políčka na výstupní kartě (první policajt u vchodu do prostoru přechodu ti tu známku automaticky prodá-nemá často drobné, tak je lepší mít dopředu ty dvě libry= cca 2 koruny 50 halérů…)
 
PRO VŠECHNY:
—————————————-
Pokud jedete v Egyptě dál, než 1 KM od hraničního přechodu Taba (kde jsou zmíněné 3 hotely) PLATÍ SE POPLATEK ZA ,,POUŽITÍ HRANICE“ na checkpointu (domek u silnice)
Poplatek zvedli letos na 400 EGP za osobu (512,-Kč). Pokud tedy jedete do Taba Heights oblasti, nebo jinam než ten 1km od hranice…PLATBĚ SE NEVYHNETE ani v Izraeli, ani v Egyptě.
Pokud máte ubytko v Tabě a jedete třeba na 1 den na Sv. Kateřinu, nebo do Nuwejby nebo kamkoliv na den…a máte pořád doklad o ubytování v Tabě…sice platíte těch 400EGP v Egyptě….ale v Izraeli neplatíte/nebo požádáte o vratku viz výše.
PS: Omluva za případné hrubky/překlepy…opět píšu v rychlosti. Neváhejte se ptát. Asi by Taba/Sinaj/přechody do Izrale chtěly vlastní článek na hedvabne stezce

Daniela
Karel:

Zdravim. Prosim vás viete mi poradiť kedy ide prvý bus z Taba Border do Eilatu konkrétne ideme 30.12 v bexwli. o 13 nám ide let tak sa snažíme zistiť kedy sa tam môžeme dostať ale je to zlozite .. za každú radu ďakujem Daniela

Oliver

Zdravim, je tu niekto kto cestuje do Ovdy/Eilatu 19.12. z Budapesti a naspat 23.12. do Bratislavy a bude ubytovani v Movenpicku alebo Strand Beach. Ak ano tak ma prosim kontaktujte na mail olinecko32@gmail.com Dakujem

Hanka

Ahoj, je v Tabě nějaká potápěčská základna? Letíme tam hlavně kvůli potápění. V listopadu jsme tak byli v Eilatu, ale tentokrát chceme zkusit Tabu,mělo by to vycházet levněji. Zatím však nacházím jen diving centra v Taba Heights, což bychom museli platit poplatek 400EGP… Předem děkuji za rady

fanda

V hotelu Mövenpick má zastoupení Egypťan jménem Taha, který jezdí se svou jachtou se zájemci o potápění na asi 20minut vzdálený ostrov (jízdou lodí). Osobně si myslím, že to nemůže mít takové parametry jako na izraelské straně, kde je doslova mega základna potapěčských služeb a potápí se nedaleko pobřží u vraků lodí!!!

fanda

Chci upozornit všechny, kteří zaplatí Izraeli „zálohu“ na vstup do Taby, že se začal praktikovat 2% poplatek za službu převzetí peněz. A pokud zaplatíte poplatek  v jiné měně než šekelech, začíná to být (jak jinak) pro ně potřebný buisness!

František

Zdravím cestovatele a obracím se sem s prosbou o informaci, jak se nejvýhodněji dostat z Eilatu na horu Sinaj a Klášter Sv. Kateřiny.
Jedná se mi o max 2 denní cestu tam, zpátky.
Moc děkuji za informace    františek

Eduard

Dobrý den jakej je poplatek nebo záloha na israeleské straně? děkuji.

Tomáš

Dobrý den,
příští týden jedem na 4 dny do Ejlatu, ubytování mám domluvené v Movenpicku. Myslíte,  že nebude problém kdybych se chtěl jeden den jet podívat do Ejlatu a jít se potápět a k večeru zase zpět do Movenpicku? Má to smysl a cenu?
Diky Tom

Martina

Dobrý den,
je třeba si rezervovat jízdenky na autobus z Ejlatu – jedeme do hotelu v Tabě, dál než 1 km od hranic. A víte někdo jaký je aktuální poplatek na hranicích? Děkuji, Martina

Martin
Martina:

ahoj.. my ideme do taby od 20 do 30 december do hotela tolip. poplatky su 105 nis izrael a 400 egp egypt cca dokopy 50e . bus nemame rezervovany..na letisky by mali byt automaty na to..

Petra

Máte někdo aktuální zkušenosti s přechodem z Izraele do Taby a zpět? CO poplatky a bezpečnost? Ty příspěvky nahoře jsou dost podrobné, ale staré cca 2 roky. Děkuji moc.

Jana

Aj mna by zaujimalo, keby niekto napisal ako je to s poplatkami pri prechode z Izraela do Taby teraz 2020. Dakujem

Jana

Aj mna by zaujimalo, keby niekto napisal ako je to s poplatkami pri prechode z Izraela do Taby teraz 2020. Dakujem

Marta

Ahoj je teď bezpečné jet do Eilatu?

Daniel

Ahojte, vše jsem poctivě přečetl i na jiných fórech, ale nenašel jsem  jasnou odpověď na tuto otázku. Pokud navštívím Taba Hights v Egyptě, tedy cca 15 km od hranic a zaplatím cca 109 šekelů za výstupní vízum z Izraele, je taky možné po návratu zpět do Izraele požádat o vrácení tohoto poplatku??? Nebo se to týká pouze Taby, tedy 3 hotelů u hranic do 1 km, když je  turista poplatek nucen zaplatit (např. při špatné náladě úředníka, nebo při rezervaci přes booking.com)?? Děkuji předem za odpověď, či odpovědi.

sprite
Daniel:

Pokial ides do Taba Heights, nemas narok na vratenie poplatkov….nic neziadas …nic ti nevratia 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: