Ushuaia, město na konci světa

Ushuaia, město na konci světa

Jedno z nejjižnějších míst na světě, které můžete navštívit bez přehnaně vysokých finančních prostředků je Hornův mys v Patagonii. A určitě se tam vydáte z argentinského městečka Ushuaia.

Argentinská Ushuaia je hlavním městem Ohňové země, největšího jihoamerického ostrova, a je často považována za nejjižnější město světa. Polohu má Ushuaia unikátní – rozkládá se na břehu proslulého Beaglova průlivu, je obklopená vysokými horami a svůj zrak pomyslně upírá k Antarktidě, která je odsud vzdálená už jen něco přes tisíc kilometrů. Však také Ushuaia slouží jako základna pro antarktické expedice.

Lidé – historie a současnost

První osadu na území dnešní Ushuaie založili v roce 1869 anglikánští misionáři. Město samotné bylo založeno v roce 1884 a původně sloužilo jako vězení pro argentinské trestance. Stejně jako Britové v té době posílali své odsouzené do Austrálie, Argentina je deportovala na ostrov, odkud nebylo úniku a navíc divoká příroda obklopující Ushuaiu se zdejším chladným klimatem k útěkům příliš nelákala. Zdejšímu vězení se proto přezdívalo „argentinská Sibiř“. Úkolem trestanců bylo kácet a zpracovávat dřevo v okolních lesích a společně s civilními kolonisty budovat nové město.

Věznice byla zrušena v roce 1947 a její hlavní budova dnes slouží jen jako turistická atrakce. V Ushuai v současnosti žije 57 000 obyvatel a ačkoliv má opravdu velmi izolovanou polohu, jedná se o město jako každé jiné – lidé tu žijí, pracují a baví se jako kdekoliv jinde. Kromě obchodů, restaurací, bank a zdravotních středisek tu najdeme i kulturní, sportovní a vzdělávací zařízení, tři fakulty zde má i Patagonská univerzita. Na okraji města má své pozemky také argentinská armáda, která tu střeží strategicky výhodnou pozici.

Nejširší nabídku průvodců a map Argentiny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zábava ve městě i za městem

Ushuaia je malé město, ve kterém je velmi příjemné pobývat. Mezi turistické atrakce patří kromě již zmíněné budovy věznice i několik muzeí, pravidelně se zde pořádají hudební a filmové festivaly. Bohatý je výběr restaurací a kaváren všeho druhu, specialitou jsou zdejší chocolateríe, které nabízejí neuvěřitelné množství nejrůznějších druhů čokolád a čokoládových pralinek, kterými je Patagonie proslulá.

Vděčná je procházka městem podél upraveného nábřeží s výhledem na chilské ostrovy za Beaglovým průlivem a hory nad městem. Ze zdejšího přístavu je možné vyrazit za dobrodružstvím na moře. Ti nejbohatší mohou podniknout plavbu do Antarktidy nebo k Falklandským či jiným jihoatlantickým ostrovům nebo třeba k dříve obávanému Hornovu mysu, my chudší si vychutnáme lodní výpravu za koloniemi mořských ptáků včetně tučňáků, za velrybami nebo lvouny.

Pěší turisté se mohou vydat do přírody po některých z mnoha značených tras v okolí města. Oblíbeným cílem je národní park Tierra del Fuego, který začíná hned na okraji města, nebo třeba ledovec Martial s fantastickým výhledem na Ushuaiu a Beaglův průliv. Kdo chce ovšem dobrodružný zážitek z opravdové divočiny, vyrazí kamkoliv do hor za město, kde bude chodit mimo vyšlapané cesty, prodírat se hustým pabukovým lesem, brodit ledové řeky a tábořit u bobřích jezer. Dobrým tipem jsou pohoří Valdivieso a Alvear.

A nesmíme zapomenout na to, že okolí Ushuaie je jako stvořené pro zimní sporty. Až vyzkoušíme všechny sjezdovky v okolí, zbývá ještě hodně prostoru pro běžky, sněžnice, brusle, ale i výlet na saních tažených psím spřežením. Pozor jen na to, že na jižní polokouli je zima v době, když je u nás léto, tedy zhruba od května do září.

Jak se tam dostat?

Navštívit Ushuaiu můžete třeba v rámci zájezdu do Patagonie. Jedete-li individuálně, nejjednodušší to bude letecky – třeba čtyřhodinovým letem z Buenos Aires. Navíc výhled z letadla na okolí Beaglova průlivu se všemi jeho zálivy a hornatými ostrovy a patří mezi životní zážitky. Další možností je dvanáctihodinová jízda autobusem z chilského Punta Arenas přes pampu a Magellanův průliv. A asi nekrásnější, ale nejdražší možností je plavit se do Ushuaie na lodi z Punta Arenas přes labyrint ostrovů při patagonském západním pobřeží.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob cesty do Ushuaie, na samý jih Ameriky, obětovaného času, peněz a možná i trochu nepohodlí rozhodně litovat nebudete. A budete vědět, že jižněji se už možná nikdy v životě nepodíváte.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí