Spolucestování Amerika

Západ USA-velký okruh

Martin

Zdravím,
Jsme parta (muž,dvě ženy) a hledáme pohodového parťáka/parťačku na cesty po západu US (Las Vegas, Yellowstone, Yosemite NP, Arches NP, Grand Canyon a další).
Cestovat hodláme autem z půjčovny v době 9.9. – 2.10.22.
V případě zájmu pošlu itinerář.

Zkušenosti čtenářů

Tom

Hello, I am a fun, educated and intelligent 45 year old with lots of travel experience (69 countries), that would like to join your trip. Send me a note and we can go for a beer and a chat…

Vaclav
Tom:

If you are not already planned, we can do the trip together.

Vaclav

Ahoj, zdravim. Prave jsem chtel psat prispevek, ze hledam nekoho na stejnou cestu v podobnem terminu. 10.09. budu v Renu a tak mesic jsem chtel zustat a objet NPs. To by presne zapadalo.
Pokud nas bude jeste vice, neni problem ze pujcim auto take (to jsem chtel pujcit tak jako tak). Je mozne ze bych sehnal jeste nekoho, ale zatim bez zaruky. Co dat call?

Lenka
Vaclav:

Ahoj Vašku,
Jedeš do USA v září? Měla bych případně zájem taky o národní parky.
Lenka (lenka.rule@gmail.com)

Vaclav
Lenka:

odpovidam emailem …

Tom

My idea was to do this trip in style, and that is in a 1020 horsepower 2021 Model S Plaid. Yes, it’s expensive, at $7500/month including insurance, but I’m happy to pay for most of the cost, because on the way back from NYC I will be attempting to break the EV cannonball run record.

The idea is to convert the back trunk space with a Tesla mat and sleep in it. I’ve done it with my previous Tesla on a 4200 km trip up to Tromso, and it only cost me 8 euro in total for charging. In the US we can find free charge plugs as well. If you’re interested, send me a note and we can go for a beer: hazmat1@seznam.cz

Lenka

Ahoj Martine,
hledáte ještě spolucestující do USA v září? Měla bych případně zájem.
Lenka (lenka.rule@gmail.com)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: