Jižní Amerika

Venezuela

Stano

ahoj,
chel by som si odskocit z Kolumbie do Venezuely. Uvažujem prechod na ceste zo S. Marta do Maracaiba.. Ak má niekto skúsenosť čí tip, budem vďačný za informáciu.

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, ještě bych pochopil, kdyby ses na toto ptal před 5 a více lety, kdy se do Venezuely ještě trochu jezdilo, ale i to bys těžko dostal osobní zkušenost na tento přechod (já jel před 6,5 roky z Cúcuty). V posledních letech tam jezdí jen pár dobrodruhů (např. Vitkuv Cestopiss na youtube). Nejdřív si o Venezuele a hraničních přechodech něco přečti. Tento je asi letos dosud uzavřený.
https://www.lonelyplanet.com/colombia/transport/getting-there-away/land
https://venezuelanalysis.com/news/14536
Pokud by byl náhodou už otevřený, tak postupuj dle tohoto a nepodceňuj bezpečnost (málokterá země je dnes tak riskantní a pohraničí s Kolumbií bylo málo bezpečné i dříve, natož v posledních letech):
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g316092-i7571-k11874720-Safe_border_crossing-Maracaibo_Zulian_Region.html

Stano

Ahoj Libor,
dakujem, iba yačínam zbierať info, takže v porovnaní s tebou som neznalý, ale chcem ísť iba na jednodenný výlet. Kde je to podľa teba najzaujímavejšie?

Libor

Pokud by už ten přechod z Maicao byl otevřený a zaplatil sis raději policejní doprovod, stálo by za krátkou návštěvu jezero Maracaibo, ale včetně noci, abys viděl (cituju wikipedii): „Unikátním přírodním jevem je relámpago del Catatumbo: v bažinách okolo ústí řeky do Maracaibského jezera zuří v období od dubna do prosince téměř každou noc extrémně silné bouře, ročně zde udeří více než milion blesků.“
https://www.youtube.com/watch?v=4DH8LAa-caA
Já tam nejel, protože jsem měl jiné priority, byla by to zajížďka a konec ledna není vhodné období. Fotky z cesty mám tady:
https://www.zonerama.com/liborstein/Album/5056516
Doporučuju odložit návštěvu, až se situace trochu uklidní, což může trvat třeba 10 nebo 20 let. Z Cúcuty by ses do Venezuely asi dostal, ale je to dost daleko od pobřeží a na 1-denní výlet tam nic zajímavého není (stejně hornatá krajina jako na kolumbijské straně). Je otázka, jestli by se dalo s ohledem na fronty Venezuelanů prchajících ze země vůbec zvládnout výstupní razítko v pasu v rámci 1 dne.
Pokud by ti šlo jen o procházku po pohraničním městečku na venezuelské straně za mostem, možná bys nemusel čekat na razítko, jak je to obvyklé na mnoha hranicích v Jižní Americe, pokud se brzo vracíš (a dříve to bylo stejné i na venezuelských hranicích – sám jsem takto projel sdíleným taxíkem po zjištění, že v neděli je kancelář pohraničníků zavřená, do brazilského městečka a zpět do Santa Eleny). Akorát by to tam dnes asi chtělo mít raději na úplatky pro venezuelské vojáky, kdyby tě chytli, a zkusit se domluvit předem s kolumbijskými.
Možná by byla reálná návštěva Venezuely z Brazílie, tj. let do Manausu a pak busem či v závěru sdíleným minivanem na hranice. Ze Santa Eleny pak jít na Roraimu (top z Venezuely), ale asi i tam se situace v posledních letech výrazně zhoršila.

Potinolo

Dám ti jednu dobrou radu – do Venezuely vůbec nejezdi. Je tam, a to speciálně pro gringos, extrémně nebezpečno. To je snad ještě blbější nápad, než jet třeba do Sýrie…
Momentálně u mě bydlí tři lidi, kteří z Venezuely loni utekly, takže toho vím docela dost. A z toho, co mi vyprávěli, až běhá mráz po zádech…

Stano

No jo Potinolo,
ty toho teda hodne víš..  Asi nevieš moc čítať, ja si tam chcem iba na deň odskočiť a v Sýrii je síce vojna, ale napr. v Damasku je dnes celkom pokoj..
Nemúžeš veřit všemu co slyšíš, gringo.
adios

Libor
Stano:

Stano, sorry, ale spíš ty neumíš číst. Komu jinému bys měl věřit, jak to tam vypadá, než lidem, kteří tam celý život žili a museli utéct, aby přežili. Ty bys nepřiletěl do hlavního města (které navíc bylo poměrně nebezpečné i před 5, 10 či více lety, já se mu raději vyhnul, před příletem do země je nejlepší si zajistit předem spolehlivý odvoz do jiného města rovnou z letiště), ale pohyboval se v dlouhodobě nejnebezpečnější části země (a celé Jižní Ameriky), což je právě venezuelské pohraničí u Kolumbie (už tehdy mě tam recepční varoval před přecházením parkoviště u hotelu v centru po setmění, což se mi jinde nestalo). Srovnání se Sýrií by sedělo spíš na přejezd hranic z Turecka. Ve Venezuele není válka, takže než od vojáků a teroristů hrozí nebezpečí od kriminálníků, kterých je v rozvrácené zemi ještě víc a neváhají zabít, když se s nimi přetahuješ o své věci, i přes den v centru města.
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/venezuela
Stejně mi připadá, že ti jde jen o zaškrnutí další země bez velké námahy a nákladů. Jestli chceš něco z Venezuely vidět, inspiruj se na Vitkuv Cestopiss, což ale bude dnes vyžadovat podobně jako u něj nalezení nějakých místních známých pokud možno předem.

marta
Stano:

a   pozor ať tam nenatrefíš na Martina (třeba si už říká jinak)  je z Čech a nasllibuje laciné výlety, vybere peníze – třeba i na směnu za Bolívary,  nakonec, pokud se vše koná, je stejně dražší než s místníma, pohyboval se v Santa Elena, Bolivar, Caracas, Stolové hory  atd.  Doteď mi dluží peníze, které mi chtěl takzvaně vrátit.  Je to obézní chlap závislý na nikotýnu a slibotechna.   .

Stano

Libore, tebe ďakujem, ale moja reakcia bola na toho chytráka, kt. tomu hovno rozumie. vies,nechcel by som, aby to vypadaalo ako odskrtnuite dalsej krajiny, len by som chcel zazit tu situaciu , co tam je teraz, to sa tazko niekde vidi. Ano nechcem mat velke naklady, ale co tym myslis bez namahy? Budem podstupovat riziko, viem co to je kriminalita v Juznej Amerike..
ked si spominal domluvu s vojakami, tak predpokladam, ze vies po spanielsky, asi to bez toho nejde..
LIbore vďaka

Libor
Stano:

Bez námahy myslím, kdybys cestoval po severovýchodní Kolumbii a zajel si třeba 100 km a pár hodin strávil v pohraničním městečku ve Venezuele za relativně klidné situace. Ještě bych to pochopil před 5 a více lety, ale tehdy by zase byla škoda nestrávit ve Venezuele rovnou pár týdnů. Za pár hodin či půl dne toho asi moc nezažiješ, respektive budeš rád, pokud nezažiješ žádné přepadení. Můžeš třeba jít do obchodů a hledat jídlo a jiné zboží. Je fakt, že 1 z mých nejsilnějších zážitků, když jsem byl jako dítě v SSSR v Soči v roce 1981, byla návštěva supermarketu, kdy tam po otevření po polední přestávce vtrhl dav místních s křikem syr, syr! a často téměř prázdné regály v obchodech v zemi, která nám měla být vzorem.
Dřív byla kriminalita ve Venezuele v některých oblastech srovnatelná (nebo horší) s několika málo nejhoršími oblastmi Jižní Ameriky, ale v posledních letech to bude ještě horší, když mají lidi hlad (to tehdy nebylo). Podle mě podstoupení rizika za to nestojí, ale pokud to chceš vidět, radil jsem ti ty bezpečnější možnosti návštěvy, které jsou ovšem dražší.
Bez španělštiny by to bylo ještě riskantnější a opravdu by ses těžko domluvil s policajtem nebo vojákem. Já se naučil španělsky postupně během delší cesty po Jižní Americe. V turistických oblastech Venezuely tehdy stačila angličtina. Kolumbijci na tom byli s angličtinou hůř, ale asi se to za 7 let s výrazným nárůstem turistiky zlepšilo.

Bob

No ja mam v planu Venezuelu,stolovy hory v NP Canaima pristi rok a o tom ze to jde me presvedcil ten „vitkuv cestopiss“…..chapu ze riziko tam naky je,ale to bys pak nesmel pomalu nikam…zatim hledam partaka/cku :)…..

tereza
Bob:

Ahoj Bobe…kdy se do Venezueli chystáš ? když mi pošleš email, můžeme si napsat o výletě více. Ter.

Bob

No ja mam v planu Venezuelu,stolovy hory v NP Canaima pristi rok a o tom ze to jde me presvedcil ten „vitkuv cestopiss“…..chapu ze riziko tam naky je,ale to bys pak nesmel pomalu nikam…zatim hledam partaka/cku :)…..

Bob

No ja mam v planu Venezuelu,stolovy hory v NP Canaima pristi rok a o tom ze to jde me presvedcil ten „vitkuv cestopiss“…..chapu ze riziko tam naky je,ale to bys pak nesmel pomalu nikam…zatim hledam partaka/cku :)…..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: