Jižní Amerika

Peru – duhové hory – přesná lokace?

Aleš

Zdravím, plánujem cestu po Peru a ať hledám sebevíc, nedaří se mi najít jedna věc tam. Chceme navštívit duhové hory. Ty jsou tam dvoje, ty známější – Vinicunca a ty míň známé – Palccoyo. A mi jde o ty Palccoyo. Byl jste tam někdo? Dokázal byste mi někam na mapě (najlíp asi v mapy.cz, ty mají se zdá že aktuálnější mapy Peru než Google) zapíchnout místo kde je parkoviště, odkud se vychází k těm samotným duhovým horám, případně kde jsou ony jako takové? Tu trasu treku? Jsem z toho poněkud zmaten 🙂

Zkušenosti čtenářů

P.

Nebyl jsem tam, ale nechápu, proč nejedeš s místní CK. Určitě to není moc drahé. Jak se tam chceš dostat? Pokud máš auto z půjčovny, otázka je sjízdnost cesty (ale nevím, jaká je). Přečti si závěr tohoto článku:
https://southamericabackpacker.com/palcoyo-rainbow-mountain-cusco/

Aleš

Dostanu se tam autem z pujcovny. Cestovky tam jezdi predpokladam v klasickych mikrobusech, takze s SUV to se tam dostat nemuze predstavovat zadny problem.
 
Za clanek diky, ale nepise se tam o konkretnim miste parkoviste ci pak trasy vystupu (jako snad ve vsech clancich o tech duhovych horach). Konkretni myslim vylozene „spendlik“ v mape.

P.
Aleš:

Předpokládal bych, že až dojedeš k tomu domku, kde vybírají vstupné (je na fotce v článku a logicky bude u příjezdové cesty), tak ti řeknou nebo rovnou ukážou, kde můžeš parkovat. Rovnou se jich zeptáš i kde je stezka (pochopitelně španělsky, ale to asi umíš, když cestuješ do neturistických míst půjčeným autem, mohly by totiž nastat mnohem složitější situace, kde bude španělština nutná, pokud neumíš, možná bude na místě k dispozici průvodce a angličtinou).
To si vždy plánuješ cesty takto přesně na pár metrů, kde budeš parkovat? Nebo jedeš poprvé do vzdálenější ciziny? Myslím, že by sis cestování víc užil, kdybys nevěděl přesně, kde co kdy a jak.

P.

Jinak teda když se podíváš na mapy.cz pořádně, tak severně (horizontálně asi 500 m) od konce té silnice vedoucí přes Palcoyo je značka otisků bot s popiskem Montaňa de 7 colores. Asi 1 km před koncem silnice je vyznačené i parkoviště.
Hlavně by ses měl zajímat o problémy s výškovou nemocí. Vyhlídka je dle mapy.cz ve výšce 4750 m n.m. (to nemusí být přesné, ale vysoko to je, možná i výš). Na takovou výšku nebudete aklimatizovaní, pokud si auto půjčíte nedlouho před tím v Cuzcu (ani předchozí výlet do Machu Picchu a Sacred Valley nezajistí dostatečnou aklimatizaci) a bez aklimatizovaného průvodce riskujete, že když aspoň jednoho z vás zastihnou větší příznaky AMS, nikdo mu nebude schopný pomoci dostat se rychle dolů.
Pokud si půjčíte auto jinde, může být problém s aklimatizací už při řízení auta přes vysoké průsmyky, ale po jezeře Titicaca a Colca Canyonu budete aspoň aklimatizovaní. Btw. povoluje půjčovna jet s SUV k hydroelektrárně u Machu Picchu, pokud tam míříte?

Aleš

No, super, díky! Už sem to objevil. Jak jsem zvyklý užívat všude mapy od Googlu, tak tu je budu muset zřejmě vynechat, protože to už je druhý případ kdy jsou tu v Peru zcela mimo. Já to místo pořád právě hledal na nich a ona tam ta cesta, na rozdíl právě od mapy.cz, vůbec není vyznačená. Proto jsem nechápal kde to sakra jako že má přesně být 🙂 Jetě jednou díky 🙂
Jinak k ostatnímu:
– ano, mám rád když vím předem maximum informací a jsem co možná nejvíc na vše připraven. Žijeme v roce 2020 a ne 1990 a obecně nic není problém prověřit a zjistit. Proč bych toho nevyužil. Samozřejmě nic proti tomu když někdo rád v místě kam jede bloudí a neustále něco řeší, je to každého věc. Já jsem ale rád připraven.
– španělsky umím pouze větu „no ablo espaňol“ a „uno cerveza, porfavor“. Jsem si zcela jistý že nic víc potřebovat nebudu. Jazyky neumím, mám procestovanou půlku světa a nikdy to nikde nepředstavovalo neřešitelný problém, takže tady to bude stejně tak.
– výšková nemoc může být problém, to je pravda. Do nějakých ca 3500m.n.m. jsem ale cestoval už nesčetněkrát a nikdy žádný problém nebyl. A nad touto hranicí se budeme pohybovat v řádech jednotek hodin. Takže problémy sice nevylučuji, neočekávám je ale nějak zásadní a neřešitelné.
– auto budeme nechávat v Santa Terese v ubytování, k hydroelektrárně pak přejedem collectivem.

P.

Nejde o bloudění a neustálé řešení, ale že se může vidět i něco, co si člověk nenalinkuje předem podle cestopisů a rad jiných. Je ale fakt, že na velmi krátkých cestách prostor pro improvizaci moc není.
Neumíš ani anglicky? To už je teprve odvaha. Asi se ti dosud nic nestalo, ale při půjčování auta (což bývá v mnoha zemích včetně většiny Jižní Ameriky spíš nevhodné) je větší riziko nějakého problému, který se bude muset řešit komunikací s místními.
Rozhodně si to nechte až na závěr té oblasti. Většina lidí takovou výšku s menšími či většími problémy zvládne bez pomoci, ale někdy to přijde rychle.
I cesta Santa Maria – Santa Teresa je po šotolině s brodem. Za normální situace je průjezdná i pro běžné auto, ale otázka je, co na to půjčovna.

Aleš

Ty duhove hory mame v predposledni den naseho pobytu, prave kvuli te vysce.
 
Anglicky umim asi tak na urovni dnesnich deti dolniho stupne zakladni skoly. Takze temer vubec. Ano, jsem si vedom toho ze se neco muze prihodit, ale to bych nesmel vyrazit nikdy nikam. Tohle zase naopak resit predem odmitam, na rozdil od toho itinerare 🙂
Ano, o sotoline mezi SM a ST vim, ma byt ale dle toho co jsem nasel v pohode sjizdna. Samozrejme realita muze byt jina, pak uz by holt musela nastoupit ta improvizace. A opet, nedokazu si (mozna naivne) predstavit nevyresitelnou situaci.
Btw. nemas tedy i prehled, jak je na tom ta silnice 109 dale na jih? Myslim konkretne za, resp. mezi Colcapampa a cca jezerem Humantay? Dle Google map to je bezna silnice, kdyz se ale podivam na street view, vidim tam ne silnici ale horskou stezku, chodnik, absolutne nic pro auta. Ze Santa Teresy jsme puvodne chteli jet prave k tomu jezeru, ale tohle me mate… ?

P.
Aleš:

Tak to je dobrý vtip a ukázka, jak se může stát, že někdo zabloudí podle navigace někde mimo silnice (pokud nepoužije streetview). Holt žijeme v roce 2020 a ne v roce 1990. Sice jsem tam nebyl, ale na mapy.cz je jasně vidět, že se jedná o vysokohorský trek Salkantay (velmi populární). K tomu jezeru (kus pod něj) bys musel jet z druhé strany přes obec Mollepata. Nezbývá nic jiné, než se vrátit stejnou cestou (nebo nechat auto v Ollantaytambu a jet vlakem a zpět třeba minivanem, aby to nebyla stejná cesta).

Aleš

Co je na tom vtipneho? Prave proto se ptam, kdyz jsou protichudne informace, aby se to vyjasnilo. Kdybych se ridil tim co rikas ty, nastala by prave ta situace o ktere sem psal – bloudil bych a musel to tam resit. Takze uz vis proc se snazim mit co nejvic detailni info jeste pred odjezdem? 🙂
Jinak muze byt stejne tak chyba na mapy.cz kde muzou mit stare podklady a silnice se mezitim jiz postavila a nebo naopak muze byt chyba na strane Googlu, kde chodnik nekdo zanesl do map jako silnici.
Ano, tak to i nakonec pojedeme, objizdkou pres Ollaytaytambo, protoze jezero bychom navstivili moc radi.

P.

Vtipné je, jak lidi věří nepřesným mapám, které jsou někdy v navigacích, a klidně po nich vyrazí, aniž vědí, že tam silnice vede. Je fakt, že při takovém způsobu cestování je třeba si trasu naplánovat podrobně (ale není podstatné zrovna místo parkoviště, to se vždy nějak vyřeší). Dříve by se toto nestalo, protože v papírových mapách by to jako silnice nebylo. Nebo by se cestovatel zeptal nejpozději před odjezdem z ubytování místních, jestli je cesta průjezdná (to ostatně doporučuju i teď, protože může být dočasné přerušení provozu).
Ta objížďka bude nejen přes Ollantaytambo, ale pojedete i nedaleko Cuzca tj. téměř celou cestu zpět. Mezi těmito městy můžete jet cestou zpět (nebo tam) jinudy přes Sacred Valley s různými zastávkami, které rozhodně stojí za návštěvu.

Aleš

Souhlas, no a právě proto se třeba právě tady ptám, aby se to vyjasnilo 🙂
 
Ano, na tu objížďku si dáváme celý den, takže se určitě ještě něco k zastavení a shlédnutí po trase najde, s tím počítám.

Jay

Aleši, cesta mezi Collpapampa a Soraypampa (jezero Humantay) není. Jak psal P., jedná se o Salkantay trek, autem tam rozhodně neprojedeš, šel jsem to 2018 pěšky s agenturou, tenhle úsek je na den chůze. Tvým směrem je to cca z 2800 m.n.m. přes sedlo Salkantay 4700 m.n.m. do Soraypampy 3400 m.n.m. Aspoň tak mi to ukazuje moje Endomondo

Aleš

Ok, diky za potvrzeni. Google jsem o tom informoval, jsem zvedav jestli tu chybu napravi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: