Jižní Amerika

kam vyrazit – jižní amerika

Hedvika

Ahoj všichni,
ráda bych se zeptala na váš názor, kam vyrazit do Jižní Ameriky. S přítelem jsme zatím cestovali pouze po JV Asii a nyní bychom rádi změnu.. Ve většině případech jsme si doposud vždy půjčili motorku a v dané zemi jeli okruh okolo 2000tis km na motorce. Ráda bych se proto zeptala, zda máte někdo tip, která země je pro takové cestování nejlepší? Zhruba na měsíc, období leden – únor. Lákalo by nás Peru – ale tam si nejsem jistá skrz období dešťů, dále taky Ekvádor, Kolumbie.. Případně nějaké jiné návrhy? Kdyby měl někdo zkušenosti s konkrétní půjčovnou motorek apod. tak sem s tím.. 🙂 Díky moc!

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, za 13 měsíců cesty kolem Jižní Ameriky jsem nepotkal nikoho, kdo by si tam půjčoval motorku. Jen ty, co jeli na kole nebo na motorce dovezené z Evropy. 7 let sleduju české weby o cestování a nikdo o takové zkušenosti nepsal. Kromě Kolumbie ani obyvatelé Jižní Ameriky na motorce moc nejezdí. V Jižní Americe jsem jel okolo 3 nehod a všechny se týkaly motorky v Kolumbii. Jednu srazil řidič minivanu, ve kterém jsem jel, když zastavila před odbočením vlevo.
Zkus googlovat v angličtině nebo nějaké zahraniční fórum. Nejspíš ale narazíš na něco jako toto:
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294073-i1708-k9793807-Rent_a_motorbike_scooter_in_Colombia-Colombia.html
Tj. nedoporučují to a je to drahé. Co jsem se zběžně teď díval na Cuzco a Medellín (viz ten odkaz v závěru) od 40 USD denně plus nepovinné pojištění 15 USD. V Quitu skútr 28 USD.
I kdybyste našli něco za rozumnou cenu, vzdálenosti mezi zajímavými místy jsou velké. V Peru a jižnějších zemích se většinou jezdí v noci. Pozor i na výšku. Z Cuzca do Arequipy se jede poměrně dlouho mezi 4000 a 4500 m n.m. (do Colca Canyonu až 4970 m n.m.)
Výhoda motorky, že se dá zastavit na vyhlídkách, by se využila hlavně v Kolumbii a Ekvádoru, kde je krásná hornatá krajina. V Ekvádoru jsou i nejkvalitnější horské silnice (pár hlavních horských silnic v Peru je taky dobrých, ale jinak se jede většinou po pobřežní poušti). Silnice v Kolumbii jsou místy poškozené sesouvajícími se svahy, což nikdy pořádně neopraví.
Chválím, že jste se rozhodli jet místo snadné a turistické JV Asie na trochu náročnější, ale přírodně krásnější kontinent. Doporučuju ale přizpůsobit se místní realitě. Busy jsou tam pohodové a levné (zvlášť od Bolívie po Ekvádor, ale i Kolumbie je OK).
Počasí v lednu a únoru je v Kolumbii i Ekvádoru dobré, v Peru prší hlavně v horách (na pobřeží je většinou zataženo nízkou oblačností). Jinak je hezky taky v jižní půlce Chile a Argentiny. Samozřejmě i na východě kontinentu, ale vás asi zajímají hornatější země.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: