HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie

Pár doporučení pro cestu na Bali na vlastní pěst

Pár doporučení pro cestu na Bali na vlastní pěst

Tento tropický ostrov téměř na rovníku je přezdívám rájem na zemi. Celoroční teplé podnebí, přátelští lidé a nízké ceny, to jsou hlavní důvody, proč na Bali každoročně míří davy turistů.

Želví ostrovy, které ani na mapě nenajdete, aneb ohrožená kareta obrovská

Želví ostrovy, které ani na mapě nenajdete, aneb ohrožená kareta obrovská

Ještě stále na světe existují místa, na která můžete vstoupit pouze s povolením od místních úřadů. Před dvěma lety se mi naskytla skvělá  příležitost stát se dobrovolníkem v organizaci Konservasi Biota Laut Berau. Během cestování po Indonésii jsem zavítala na malé ostrůvky u Bornea, kde se nachází záchranná želví stanice.

Bali: Čestným hostem na indonéské svatbě

Bali: Čestným hostem na indonéské svatbě

Návštěvu Bali si většina lidí spojuje s koupáním, jógou a případně meditací. Jaké to je ale na pravé balijské svatbě?

Kde najdeme poslední matriarcháty světa? V Číně nebo třeba v muslimské Indonésii!

Že Amazonky dávno vymřely? Hloupost! Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy. Někde je muži považují za schopnější manažerky a nechávají veškeré rozhodování na nich. Jinde dědí výhradně dcery. Rozvody jsou běžné, a občas se dokonce praktikuje volná láska. A na jednom místě se ženy těší takovým výhodám, že za rovnoprávnost bojují muži.

Co nevynechat při návštěvě Bali? Výšlap na sopku, procházka po rýžových polích či vodopády

Plánování dovolené může být o nervy, zvláště pokud patříte mezi blázny, jako jsem já, kteří chtějí vidět doslova vše. Co tedy při návštěvě Bali nevynechat?

Indonéské Bali: Ostrov mnoha tváří, který si vydobyl popularitu mezi cestovateli

Proč poznat Bali zblízka? Kromě krásných pláží nabízí neobvyklé zážitky, nádherné chrámy a usměvavé obyvatele.

TOP 5 tipů na návštěvu starověkých chrámů na Bali

TOP 5 tipů na návštěvu starověkých chrámů na Bali

Bali je domovem mnoha starověkých chrámů, z nichž některé se staly populárními turistickými cíli. Každý chrám je jedinečný a na své si přijde opravdu každý!

Několik perliček z Bali aneb tenhle ostrov není jen o plážích a rýži

Několik perliček z Bali aneb tenhle ostrov není jen o plážích a rýži

Bali je již několik let TOP místem pro exotickou dovolenou a kdo tento „ráj na zemi“ zatím nenavštívil, jako by žil v jiné dimenzi.

Méně místních, méně turistů a krásná příroda. Vítejte na severu Bali!

Méně místních, méně turistů a krásná příroda. Vítejte na severu Bali!

Sever Bali je oproti jihu jako z jiného světa. Řidčeji obydlený a stále turismem téměř nepoznamenaný, téměř ráj na zemi. Nachází se zde druhé největší město Singaraja a pak už jen spíš vesnice.

Dovezte si jedinečné zážitky z Bali s cestovní kanceláří Go2

Dovezte si jedinečné zážitky z Bali s cestovní kanceláří Go2

Láká vás dovolená na Bali? Vydejte se tam se specialisty z cestovní kanceláře Go2! Užijete si koupání na krásných plážích, poznáte místní indonéskou kulturu a prozkoumáte přírodní krásy ostrova.

Den, kdy přilétají démoni, aneb jak se slaví Nový rok na Bali?

Den, kdy přilétají démoni, aneb jak se slaví Nový rok na Bali?

Silvestr na pláži za svitu hvězd? Kdo by o takových oslavách nesnil… Jak se slaví příchod nového roku na oblíbeném indonéském ostrově? Na bujaré oslavy ovšem tentokrát budete muset zapomenout. Balijci mají zákaz dělat hluk a vycházet ze svých obydlí. Podle tradice se uchylují do svých domovů a předstírají, že je celý ostrov opuštěný.

Za orangutany do česko-indonéské pralesní rezervace

Za orangutany do česko-indonéské pralesní rezervace

Pokud máte v plánu navštívit některý ze 17 000 ostrovů Indonésie, máte rádi přírodu a obzvlášť orangutany, tak musíte letět na Sumatru. Místními aerolinkami se sem snadno dopravíte a letenky jsou vzhledem k obrovským vzdálenostem v indonéském souostroví za “pár korun”.

Šnorchlování a potápění na Bali: v odpadcích i bez nich, přesto nádherné

Šnorchlování a potápění na Bali: v odpadcích i bez nich, přesto nádherné

Na východním pobřeží Bali nás čekal neobyčejně zajímavý mořský život – plavala jsem s mantami, viděla zabloudivšího žraloka, želvy popásající se u břehu a spoustu dalších ryb. Je zde ale málo pláží, kde se dá opravdu plavat, protože vaši bezpečnost mohou ohrožovat silné proudy, které vás zanesou daleko od břehu. Vždycky se tedy na nové pláži zeptejte místních, jestli tu můžete plavat!

Ostrůvek Nusa Lembongan rozpaky z Bali bohatě vynahradí

Ostrůvek Nusa Lembongan rozpaky z Bali bohatě vynahradí

O Bali v Indonésii jste jistě slyšeli, ale superlativy a pravý nádech “božství” tohoto “ostrova  Bohů” se pomalu ale jistě utápí pod zátěží masového turismu a kdo se zde ocitne, najde sice stále nedotčená a rajsky oslnivá místa, památky i panensky uhrančivé pláže, ale dopravní zácpě, znečištěnému ovzduší a zaneřáděným plážím od odpadků se stejně nevyhne.

ROZHOVOR: Indonésie není jen Bali a na každém ostrově vás čeká něco jiné, říká Ada Tzoneva

Na Bali dnes jezdí každý. Indonésii ale tvoří nespočet ostrovů, kde si můžete užít opuštěné pláže, krásnou přírodu, tropický prales a pozorování zvířat. A pokud se na to Bali vypravíte, přečtěte si, jak se vyhnout davům turistů a užít si ho se vším všudy.

Procestujte Indonésii s cestovní kanceláří Go2!

Procestujte Indonésii s cestovní kanceláří Go2!

Chcete zažít více, než jen klasickou dovolenou na Bali v luxusním resortu? Chcete navštívit ty nejznámější památky, spatřit na vlastní oči indonéské sopky, pozorovat orangutany a jít na trek do pralesa? Vydejte se do Indonésie se specialisty na tuto destinaci - cestovní kanceláří Go2.

Cesta do pravěku na indonéskému ostrově Rinca

Cesta do pravěku na indonéskému ostrově Rinca

Dřevěná bárka se sotva drží na vlnách rozbouřeného moře a jen plíživým tempem se přibližuje k bájnému indonéskému ostrovu Rinca. Ostrovu, který patří největším žijícím ještěrům na světě - varanům komodským. Už za chvíli se postavím tváří v tvář ještěrovi jako z Jurského parku. O varanech komodských jsem toho slyšela hodně, v tuto chvíli ale myslím na jediné. Jsou to nelítostní zabijáci zvířat i lidí.

Odpočinek na hinduistickém Bali a dobrodružství na divokém Lomboku

Odpočinek na hinduistickém Bali a dobrodružství na divokém Lomboku

Bali je malý indonéský ostrov, který ukrývá plno pokladů. Tohle oblíbené turistické místo nabízí krásné pláže, sportovní zážitky a nádherné chrámy. I když někdo může říct, že se jen hemží turisty, je nádherný a místní hinduistická kultura a usměvaví lidé stojí za návštěvu. Naopak jiný indonéský ostrov, sousední Lombok, je o něco divočejší a můžete na něm ještě zažít tu "pravou" Indonésii.

Bali - ostrov bohů nebo turistická past?

Bali - ostrov bohů nebo turistická past?

Bali je jedna z turisticky nejoblíbenějších destinací v jihovýchodní Asii. Co všechno tento hinduistický ostrov nabízí? Kromě příjemného koupání a celoročního teplého klimatu zde můžete také navštívit spoustu tradičních chrámů a obřadů a nebo ochutnat vynikající asijské speciality. Přečtěte si reportáž pravidelného návštěvníka!

Manuál balijského řidiče: Znáte Bali kiss? A preferujete skútr nebo kolo?

Manuál balijského řidiče: Znáte Bali kiss? A preferujete skútr nebo kolo?

Až se ocitnete na Ostrově bohů, určitě si ho budete chtít pořádně prohlédnout. I když to pohledem na mapu vypadá jako hračka, vzdálenosti tady jsou relativní a to, za jak dlouho urazíte jaký kus cesty závisí na vašem dopravním prostředku, situaci na silnici ale také na hinduistickém kalendáři. Setkání s náboženským procesím - ceremonií může vaši cestu prodloužit třeba i o několik hodin.

Poznejte Bali i jinak než z pláže s cestovní kanceláří Go2

Poznejte Bali i jinak než z pláže s cestovní kanceláří Go2

Láká vás cesta na Bali? Nechcete strávit celou dovolenou jen koupáním a opalování, ale samotným se vám ostrov prozkoumávat nechce? Vydejte se tam s cestovní kanceláří Go2, jejich zkušení průvodci vám ukážou krásy ostrova takové, jaké skutečně jsou, nejen turistické pozlátko.

Rozhovor s Marcelem Žitníkem: Jak se žije na pohádkovém Bali?

Rozhovor s Marcelem Žitníkem: Jak se žije na pohádkovém Bali?

Také občas přemýšlíte, jaké by to bylo, žít někde v jihovýchodní Asii, každý den si k snídani dát čerstvý kokos a užívat si celoročního sluníčka? Nebo se tam chystáte na dovolenou, ale chcete se vyhnout "provařenému" Bali plnému turistů? Přečtěte si rozhovor s Marcelem Žitníkem, cestovatelem a průvodcem cestovní kanceláře Go2, který na Bali podstatnou část roku žije! Bali a okolní ostrůvky mají rozhodně co nabídnout!

To nejlepší z východního Bali, 2. část - sopka a jezero Batur, cibetková káva a vodní zahrada Tirta Gangga

Před očima mám kužel černé sopky Batur s viditelným kráterem, v úpatí modravé jezero  - a v jeho vodách se odráží - asi pro jistotu, sopka ještě jednou. Stojíme na kraji frekventované silnice, a nadšeně hledíme na nádherný výhled. Vedle nás staví turistický autobus, o kus dál několik aut – všichni se chtějí kochat výhledem. Proč taky ne, jsme v Penelokanu, což v překladu znamená „Vyhlídkové místo“.

To nejlepší z východního Bali, 3. část - umělecký Ubud a tanec Legong

To nejlepší z východního Bali, 3. část - umělecký Ubud a tanec Legong

Kamarádi autem, my s Pepou na skútru. Mám ráda vítr ve vlasech… a možnost dělat si, co chci. Do Ubudu jedeme přes hodinku, navigace nám našla bezva zkratku, a tak nemusíme to objíždět přes Semarapuru. Cesta vede úrodnou rovinkou – pole, vesnice, a civilizace – město Gianyar. Kromě zkratky je cestou docela velký provoz a tak si to šineme v koloně, nikdo moc nepředjíždí a my jsme rádi za naši čtyřicítku. Dost na tom, že jedeme vlevo.

Češi rozšiřují v Indonésii povědomí o ekologii

Češi rozšiřují v Indonésii povědomí o ekologii

Našli jsme pod vánočním stromem knihy? Chodili jste jako děti často do lesa a učili vás rodiče a učitelé o přírodě, vyhazování odpadků a recyklaci? Pokud ano, měli jste větší štěstí než 85 milionů indonéských dětí vyrůstajících právě teď.

Střípky ze života dobrovolníka Green Life Help campu

Střípky ze života dobrovolníka Green Life Help campu

Žít nějaký čas v džungli na Sumatře. Zahlédnout třeba tygra. To vše se vám může poštěstit, pokud vyrazíte na Help camp Green life do Indonésie. A jaké to tam je? To vám prozradí dobrovolnice Ludmila.

S dětmi po Indonésii aneb proč vyrážet za hranice poznaného

S dětmi po Indonésii aneb proč vyrážet za hranice poznaného

Naše výprava do Indonésie si kladla za cíl vytrhnout celou naši rodinu ze zrychleného životaběhu, odpojit nás od všech možných sítí, vyladit naši rodinnou rozhozenost, načerpat inspiraci životní i kreativní a samozřejmě poznat další části této rozmanité země. Byli jsme s manželem odhodlaní chlapcům ukázat svět z druhé strany. Jak se dá žít spokojeně i bez komfortu. Chtěli jsme být spolu a poznat naší planetu z té přírodní divoké stránky.

Centrální Sulawesi: Na skútru skrz džungli

Centrální Sulawesi: Na skútru skrz džungli

Koupit "funkční" skútr v Palu, natankovat, nakoupit konzervy a hurá do džungle. Bez map, bez signálu, bez navigace. Tak začíná to pravé dobrodružství.

Na Komodo nejen za ještěry

Na Komodo nejen za ještěry

Když se řekne ostrov Komodo, většina si asi představí komodské draky, největší ještěry na světě. Dovolená na tomto ostrově o rozloze 390 kilometrů čtverečních a 2 tisících obyvatelích, nabízí daleko víc. Plavba pustými zelenými ostrovy, kde není ani noha nebo úžasné šnorchlováni s obrovskými rejnoky a manty. S Adou jsme se tedy vydali na dvoudenní plavbu lodí, abychom objevili, proč je Komodo jedním z nejzajímavějších ostrovů Indonésie.

Proč Bali procestovat a nezůstávat na jednom místě

Proč Bali procestovat a nezůstávat na jednom místě

Rozhodli jste se, že letošní dovolenou nechcete trávit celé dny na pláži? Ale přesto byste chtěli vyjet na nějaký exotický ostrov směr jihovýchodní Asie? Zkuste Bali a zkombinujte tak meditační dovolenou se špetkou dobrodružství. Tento indonéský ostrov totiž nabízí spoustu zážitků, od šnorchlování u korálových útesů přes relaxační masáže a jógu, tak i více jak 3000 chrámů k návštěvě.

Ubud – meditační a kulturní centrum na Bali

Ubud – meditační a kulturní centrum na Bali

O meditačním a kulturním centru Ubudu ležícím na jihovýchodě Bali jsem si povídala s Adou, která na Bali jezdí už několik let pracovně i za účelem odpočinku. A pro odpočinek a totální relaxaci je Ubud jako stvořený!

Ogoh-ogoh aneb balijský Silvestr, který se neslaví v prosinci

Ogoh-ogoh aneb balijský Silvestr, který se neslaví v prosinci

Přestože celosvětově uznávaný Nový rok se slaví s příchodem 1. ledna, mnohé kultury slaví příchod nového roku ve svém tradičním pojetí v různou dobu. Na indonéském ostrově Bali konec starého a začátek nového rokupodle balijského kalendáře připadá většinou na konec března.

Indonéská Nusa Tenggara plná varanů, vulkanických jezer a alkoholického nápoje Arak

Oblast Nusa Tenggara leží mezi ostrovy Bali na západě a Timorem na východě. Skládá se z více než pěti set šedesáti ostrovů a na každém z nich najdete jinou zajímavost!

BORNEO KAYAK EXPEDITION: Vodáckým rájem a peklem

BORNEO KAYAK EXPEDITION: Vodáckým rájem a peklem

Na konci léta jsem kývnul na nabídku kamaráda Seana Ziehm Stephena ze Skotska zúčastnit se v říjnu 2013 britské expedice na Borneo s cílem objevit a pokud možno sjet některé z nedotčených řek Kalimantanu.

Jeden den kontrastů v Jakartě

Jeden den kontrastů v Jakartě

Vezmi si pořádné boty, žádný velký foťák a na sebe něco, co nepatří k ozdobám tvého šatníku," dává mi instrukce můj průvodce Ronny. Jsem v Jakartě a mířím do jejích nejodpudivějších útrob.

Předsevzetí HedvabneStezky.cz 2014? Zachránit dva hektary pralesa na Sumatře! Přidáte se?

Do nového roku vstupuje i náš cestovatelský portál s předsevzetím, rádi bychom se zasloužili o záchranu alespoň 2 hektarů deštného pralesa v první české soukromé rezervaci v Jihovýchodní Asii - Green Life.

Chránit prales na Sumatře není snadné. Pomáhají dobrovolníci

Chránit prales na Sumatře není snadné. Pomáhají dobrovolníci

50 dní v sumaterském deštném pralese bez elektřiny, bez internetu, bez mobilního signálu. O ranní budíček se stará tlupa gibonů, malý vodopád je naším sprchovým koutem kombinovaným s vířivkou. Tak nějak vypadalo moje letošní léto s českým dobrovolnickým projektem v Indonésii.

Život orangutanů v záchranné stanici na Borneu

Život orangutanů v záchranné stanici na Borneu

25 orangutanů v pralese o velikosti 100 hektarů. Většina z nich se zranila v džungli, a teď potřebují, aby se o ně někdo na chvíli staral. To dělají v záchranné stanici Semenggoh wildlife centra.

Trikora: Vrchol ukrytý v papuánské džungli

Trikora: Vrchol ukrytý v papuánské džungli

Dlouhé dny přemáhání v džungli, vlhko, bahno a zoufalství. Když se pak konečně dostaneme k vytoužené hoře, zjistíme, že nás nepustí ke svému vrcholu.

Snímek Siberut: tři cestovatelé na ostrově mentawajských kouzelníků

Snímek Siberut: tři cestovatelé na ostrově mentawajských kouzelníků

Tři dobrodruzi, jeden bývalý ostrov kanibalů a dlouhá cesta skrze džungli. To všechno najdete ve skvělém snímu Siberut na filmovém festivalu Expediční kamera 2013.

Ohnivá hora Merapi na Jávě přináší smrt a strach

Ohnivá hora Merapi na Jávě přináší smrt a strach

Zbourané domy, mrtví a poničená příroda. Místní se přesto vracejí na místo svého dosavadního života. A jak se brání další erupci? Modlitbami a dary!

Bali: Dětství končí upilováním zubů!

Bali: Dětství končí upilováním zubů!

Nesmím se plazit po čtyřech a stará se o mě o něco málo starší sestra, taky budu brzy pracovat a až dospěju, opilují mi zuby. Přesto jsem šťastným dítkem. Žiju na Bali.

Togianské ostrovy – malý ráj v srdci Indonésie

Togianské ostrovy – malý ráj v srdci Indonésie

Plážový ráj, kokosoví krabi velcí jako lidská hlava, podvodní biologické království i vesnice místních etnik. To jsou Togianské ostrovy, které vás čekají v Indonésii!

10 nejlepších potápěčských destinací v Indonésii

10 nejlepších potápěčských destinací v Indonésii

Asi každý cestovatel, potápěč a milovník přírody slyšel o největší ostrovní říši světa, o magické Indonésii. Tato země se rozkládá mezi asijskou kontinentální pevninou a Austrálií a najdete tady nejlepší potápěčské lokality na světě!

Balijský tanec obsahuje nádherné kostýmy, ladné pohyby i ukusování kuřecích hlav

Dostat se na balijské taneční představení pro turisty je snadné. Zažít tradiční vystoupení v chrámech s minimální účastí cizinců se ale poštěstí jen málokomu. A pokud ano, může zažít opravdový trans!

Život na balijském venkově je stále závislý na starých pověrách a kouzlech

Život na balijském venkově je stále závislý na starých pověrách a kouzlech

Život Balijců je významně spjatý s rýží. Aby bylo možné sklidit řádnou úrodu, musí se provést mnoho složitých obřadů a rituálů. Hlavně musí být předán dostatek obětin bohyni rýže Dewi Srí.

Proč mají v Indonésii rádi Hitlera?

Proč mají v Indonésii rádi Hitlera?

Hitler bohužel není všude považován za nejhorší postavu dějin. Obyvatelé Indonésie jej považují spíše za dobrého vůdce. Kupují si trička s jeho portrétem a na kávu vyrážejí do nacistické kavárny. Zděšeni se ptáme: Proč?

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ostrov bohů a démonů. Přesně takovou přezdívku dávají exotickému ostrovu Bali jak místní, tak cestovatelé. Prodchnut nadpřirozenem a tajemstvím však nabízí také jedinečné potápěčské možnosti.

Boj opeřenců na život a na smrt

Boj opeřenců na život a na smrt

Dva rozčilení ptáci kolem sebe krouží v provizorní aréně. Dav lidí okolo skanduje a sází na výherce. Zvířata budou bojovat o holý život! Kohoutí zápasy asi jen tak nevymizí.

Balijský opičí tanec zvaný Kecak

Balijský opičí tanec zvaný Kecak

Krásný příběh unesené manželky božského prince Ramy vypráví tradiční balijský tanec Kecak tancovaný už téměř sto let. Krásnou Situ musí její manžel  zachránit pomocí opičímu vojsku vedenému Hanumanem.

Na indonéském Sulawesi můžete sledovat pohřeb prolitý zvířecí krví

Na indonéském Sulawesi můžete sledovat pohřeb prolitý zvířecí krví

Obřad za mrtvého na ostrově Sulawesi rozhodně nepřipomíná naše pohřby. Desítky zabitých zvířat, mnoho návštěvníků, hostesek, které je obsluhují, a hlavně žádný pláč.

Jak nedávat úplatky v Indonésii

Indonésie patří mezi země s největší korupcí na světě. Pokud se vám v zemi tak zalíbí, že si budete chtít opakovaně prodloužit víza, pak se vám nesmyslná byrokracie stane nesmazatelným zážitkem.

Film: Jak sportují ženy v Indonésii?

Darcy Turenne je kanadská profesionální bikerka, které změnil sport život. A protože jí zajímalo, jestli podobné pocity zažívají i sportovkyně v rozvojových zemích, vyrazila do Indonésie a natočila o nich film The Eighth Parallel – Osmá rovnoběžka.

Spousta rýže v Acehu

Spousta rýže v Acehu

Třicet let nemohli lidé žijící v indonéském Acehu v oblastech zasažených konfliktem obdělávat svá pole a zahrady. Dříve úrodná rýžová políčka a kaučukové plantáže byly po více než generaci ponechány ladem, neobdělávané a nesklizené.

Balikpapan - svědectví o záhubě indonéské džungle

Balikpapan - svědectví o záhubě indonéské džungle

Čím delší nos tím větší fešák? Kahau nosatý má však jiné starosti. Pralesů za poslední desetiletí výrazně ubylo a nové domovy, které jim určila vláda v ne příliš vhodných  mangrovech, také rychle mizí. Mění se v krevetí farmy.

Kolektivní kremace v Indonésii

Kolektivní kremace v Indonésii

Zatímco kremace blízkých přichází za zvuku tichých tónů, "smuteční veselí" je - stejně jako všechen život na Bali - plný živoucí hudby a barevného tance. Zdánlivě odlišná témata indonéské kultury mají k sobě překvapivě blízko.

Co všechno se vám může stát v Indonésii

Co všechno se vám může stát v Indonésii

Ať už se jedete do Indonésie podívat jen na skok, nebo tam chcete pobývat déle, určitě vás ta země překvapí. Máme pro vás pár postřehů, jak na kulturní šok vyzrát.

Carstensz Pyramid

Carstensz Pyramid

...Cestou na vrchol poznáte prales, cestou zpátky sebe...

Indonéské přesuny

Indonéské přesuny

I když už jste v Indonésii nějakou dobu a myslíte si, jak se vyznáte v různých druzích dodávek, rikš, taxíků, otřískaných autobusů, vlaků, lodiček, obřích trajektů nebo letadel, místní veřejná doprava vám přesto dokáže připravit mnohá překvapení.

Indonéská vesnice Trunyan aneb kde je hřbitov turistickou atrakcí

Pátý den našeho pobytu v úchvatné zemi, kterou Bali bezpochyby je, jsme si naplánovali cestu do jedné z nejstarších a také nejchudší vesnice Trunyanu.

Kawah Ijen - žluté sirné peklo v Indonésii

K nejnavštěvo­vanějšímu místu Náhorní plošiny Ijen patří čarokrásné jezero Kawah Ijen se svoji neuvěřitelně zelenou barvou. Samotný vulkán Gunung Ijen měří bez šesti metrů dva tisíce. V Náhorní plošině můžete ještě vidět „obra" Gunung Raung s 3.332 metry a jen o pár metrů nižší Gunung Suket s výškou 2.950 metrů. Poslední sopkou této oblasti je Merapi s 2.800 metry.

Dech beroucí sopka Bromo aneb Sopečný král v Indonésii

Dech beroucí sopka Bromo aneb Sopečný král v Indonésii

Při návštěvě Indonésie, která leží na obou stranách rovníku, mezi kontinentální Asií a Austrálií, prožijete velké množství příjemných zážitků, ať už navštívíte kterýkoli z více jak sedmnácti tisíc kouzelných ostrovů.

Prasečí historky z indonéského ostrova Siberut

Prasečí historky z indonéského ostrova Siberut

Ostrov Siberut je dnes poměrně oblíbenou destinací. Ze Sumatry to sem není daleko a odměnou za trmácení je nejen úchvatná příroda, ale i zajímavé etnikum Mentawajců. Připravili jsme pro vás poněkud netradiční pohled na cestovatelský zážitek.

Zemědělská škola nadějí pro farmáře v Indonésii

Zemědělská škola nadějí pro farmáře v Indonésii

Obnova míst zničených tsunami v Indonésii probíhá jen velmi pomalu. Charita ČR založila ve vesnici  Arun Patah zemědělské školicí středisko a účinně pomáhá farmářům znovu hospodařit.

Olejné palmy na Jávě

Evropa a Amerika střídavě převlíká kabát s tím, že palmový olej pro ten či onen účel kupovat bude a zas že nebude, a mezitím v Asii rostou dva daleko nebezpečnější giganti, kteří můžou západní konzumaci během příštích pár let odsunout někam do pozadí - Indie a Čína. Indonésie se před časem zavázala k tomu, že na další plantáže olejné palmy nepadne už ani hektar primárního pralesa.

Kahau nosatý – jak vyburcovat úřady

Kahau nosatý – jak vyburcovat úřady

V posledním díle seriálu o ochraně opic kahau na Borneu Stanislav Lhota popisuje vlastní recept na zkorumpované úředníky, líné novináře a ilegální paliče dřevěného uhlí. Projekt podpořil Expediční fond.

Kahau nosatý - o výzkumu nosatých opic

Kahau nosatý - o výzkumu nosatých opic

Kolik opic kahau nosatých žije v indonéské části ostrova Borneo? Dočtete se v článku přírodovědce Stanislava Lhoty, který tento druh opic právě zkoumá přímo v jejich domovině s podporou Expedičního fondu.

Kahau nosatý - napůl vodní opice

Kahau nosatý - napůl vodní opice

K čemu používají nosaté opice ozdobu svého obličeje? A neteče jim ve vodě do nosu? Přečtěte si článek přírodovědce Stanislava Lhoty, který s podporou Expedičního fondu  zkoumá kahau nosaté v indonéské části ostrova Borneo.

Kde se čas zastavil: Cesta na východ Malých Sund

Kde se čas zastavil: Cesta na východ Malých Sund

Přestože civilizace neúprosně proniká i do nejodlehlejších míst světa, stále ještě je možné najít taková, kde žijí lidé podle svých tisíciletých tradic, prostě a přirozeně. Takové jsou tradiční vesničky na východě indonéského souostroví Malé Sundy.

Pochoutky z cukrové palmy na Togianských ostrovech

Pochoutky z cukrové palmy na Togianských ostrovech

Indonésie je muslimská země, a proto v tamních městech musíte obvykle dlouho pátrat, než natrefíte na obchůdek s alkoholem. Na venkově je tomu trochu jinak. Tam lze snadněji dostat různé druhy lokálních alkoholických nápojů, stačí o ně projevit zájem.

Indonésky snadno a rychle! Aneb rychlokurz pro cestovatele

Jedno přísloví říká, že trocha teorie nikoho nezabije, proto jsem se rozhodla cestovatelům, chtějícím se před návštěvou Indonésie aspoň trochu naučit místnímu jazyku, tento jazyk trochu přiblížit a porovnat ho s jazyky indoevropskými. Informace z tohoto článku v učebnicích konverzace nenajdete, neboť jsou získány vzájemným porovnáváním znalostí nabytých v praxi a při studiu.

Angklung - směšná chřestítka domorodců z Indonésie

Angklung - směšná chřestítka domorodců z Indonésie

Už v 19. století popisovali evropští cestovatelé směšná bambusová chřestítka, na která viděli hrát domorodé obyvatele indonéské Jávy. Byl to angklung, rytmický hudební nástroj používaný při náboženských rituálech i světské zábavě.

Velrybáři z indonéské Lamalerely aneb s bambusem na obry

Velrybáři z indonéské Lamalerely aneb s bambusem na obry

Prožít celý den na lovu s velrybářskou výpravou se poštěstí málokomu. Jak probíhají přípravy a dělení kořisti napoví následující řádky.

V Tana Toraja život smrtí nekončí

V Tana Toraja život smrtí nekončí

Krvavé zvyky se úzce propletly s křesťanskou vírou, ale život Torajů dál zůstává plný bizarních zvyků a rituálů. Bez ohledu na turisty a okolní svět probíhají na indonéském ostrově Sulawesi pohřební ceremonie, při nichž se smutek nad ztrátou blízkého mísí s radostí, že dosáhl nejvyššího stupně svého rozvoje.

CESTOVATELSKÝ TWEET

Je sladké být bláznem v pravou chvíli!