Kerala a Tamil Nadu: na motorce za pár dní.

Kerala a Tamil Nadu: na motorce za pár dní.

S trochou sebevražedného sklonu a silným klaksonem se s motorkou lehce zapojíte do jihoindické dopravy. Za pár dní projedete jižní Keralu i Tamil Nadu, poznáte pláže i divoké hory, mystické chrámy i ášramy pro americké turisty.

Po příletu do Trivandrumu jsme hned z letiště vyrazili na vlakové nádraží a obratem se přesunuli do Varkaly – vyhlášené pláže pod útesem s množstvím restaurací a bungalovů. Zařídili jsme si půjčení motorky a další den ráno se vydali prozkoumat jižní část států Kerala a Tamil Nadu.

Varkala versus Kovalam

Před námi bylo zhruba 140 km a krásný slunečný den. První zastávkou se stala druhá vyhlášená pláž Keraly a my byli rádi, že jsme před turistickým letoviskem Kovalam dali přednost klidnější Varkale. O kousek dál nás uchvátilo okolí města Poovar, jeho neskutečné backwaters, zátoka s mangrovníky a ústí řeky Neyyar. Poslední část cesty vedla vnitrozemím a my si všimli nevysokých hor a zelených rýžových polí. Konečně jsme se přiblížili k cíli nadosah.

Kanyakumari leží na soutoku tří moří

Slunce bylo nad obzorem a Kanyakumari prožívalo svůj každodenní rituál. Cape Comorin alias Sunset point, jak ho nazývala městská navigace, je oblíbeným místem místních i turistů, kde se každý podvečer scházejí, aby společně pozorovali západ slunce nad Arabským mořem, Bengálským zálivem a Indickým oceánem. Seděli a postávali, kde se dalo, a čekali na jediné. Až se slunce dotkne hladiny vody a vzduchem to lehce zašumí.

Na promenádě Kanyakumari právě probíhal městský trh, kde můžete koupit cokoli. Celé město bylo plné poutníků Ayappa, urostlých chlapů v černém sarongu s barevným pruhem a růžencem na krku. Každý rok v lednu musí vykonat měsíční pouť do jednoho z chrámů a celých 30 dní nesmí mít sex a pít alkohol, musí jíst výhradně vegetariánskou stravu a chodit bosi.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ášram v americkém stylu

Opustili jsme nejjižnější místo celé Indie a zamířili k severu, k přehradě Nayyar Dama stejnojmenné přírodní rezervaci. Projížděli jsme vesnice pod horami, které jsme obdivovali předchozí den, a cesta ubíhala velmi pomalu. V Indii není úplně skvěle vypracovaný navigační systém, a tak jsme se několikrát museli ptát na cestu místních. Jejich angličtina byla na podobné úrovni jako naše hindština, takže bylo prakticky nemožné se domluvit.

Okolí přehrady bylo pramálo zajímavé, ale příjemná meditační modlitba, které se linula krajem z druhého břehu, slibovala setkání s pravou indickou školou jógy. V lese jsme našli utopený ašram a na recepci se nás ujala jakási Američanka a začala nám vysvětlovat podmínky pobytu. Byla velmi „šťastná a přátelská“ a celý komplex měl silně americkou atmosféru.

Více se o jižní Indii můžete dovědět například v článku o komunistické Kérale nebo v textu o Bombaji a kulturním šoku, který vás zde pravděpodobně zaskočí.

Poslední den naší motocesty patřil návratu do 80 km vzdálené Varkaly. Měli jsme na něj celý den, a tak jsme si tuto cestu zpříjemnili zhruba 60km zajížďkou do Ponmudi. Od úpatí až na vrchol musíte zdolat 23 zatáček a nakonec ujít kousek pěšky. Odměnou je vám úchvatný výhled na okolní čajové plantáže a daleké vnitrozemí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí