Zipaquirá aneb vánoce v Kolumbii

Zipaquirá aneb vánoce v Kolumbii

Solné doly v kolumbijském Zipaquirá dlouho symbolizovaly utrpení a bídu. Dnes hostí druhou největší solnou katedrálu světa. Všem cestovatelům a čtenářům našeho portálu přejeme klidné vánoce doma i na cestách!

Kolumbijské Vánoce

Když si odmyslíme sníh a mráz, pak jsou kolumbijské Vánoce hodně podobné těm našim. Také tu zdobí stromeček, staví se jesličky, dárečky nosí Ježíšek. Obchody jsou zdobeny severskými motivy a výlohám dominuje Santa Claus, do domovů se však nikdy nedostal. Stromečky jsou vzhledem k zeměpisné poloze země umělé, ale vždy krásně zdobené a osvětlené. Vánoční výzdoba se začíná všude v domácnostech dělat od 1. prosince.

To pravé vánoční období začíná 16. prosince, říká se mu Novena del Nino Jesús. Devět dní, při kterých se vzpomíná na putování pany Marie s Josefem vyvrcholí na Štědrý večer velkou rodinou večeří a příchodem Ježíška. Během těchto devíti dní se schází členové rodiny, pokaždé jinde, zpívají se koledy, děti připravují různá představení a hrají se různé vánoční hry. Bývá to často spojeno i s procházkou nádherně osvětlených měst a návštěvou bohatě vyzdobených obchodních center.

Štědrovečerní večeře se podává hodně pozdě, až kolem půlnoci. Bývá to většinou hustá polévka z kuřete zvaná ajiaco, kuře nebo vepřové maso s nádivkou, salát s nakládanou zeleninou, malé žluté brambory, různé speciality z banánů a hlavně spousta sladkostí. Po velké večeři, když hodiny odbijí půlnoc, se začnou rozbalovat dárky. Malé děti tou dobou už dávno spí a své dárky najdou pod stromečkem 25. prosince časně ráno. Druhý den se peče obvykle krůta nebo je calentado (ohřívané) od štědrovečerní večeře.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zipaquirá – nejnavštěvovanější městečko v Kolumbii

Zdánlivě poklidné městečko necelých 50 km severně od Bogoty v nadmořské výšce 2652 m má na kopci nad historickým centrem něco, co každoročně přitahuje miliony turistů – obrovskou solnou katedrálu v podzemí.

Catedral de Sal – co do návštěvnosti atrakce číslo jedna v Kolumbii a druhá největší solná katedrála na světě, ta největší je v polské Wieliczke. V roce 1954 se konalo slavnostní otevření bývalých solných dolů přeměněných na katedrálu, kde vše včetně oltáře bylo ze soli. Po 37 letech však město muselo z bezpečnostních důvodů katedrálu uzavřít a vypsalo konkurz na výstavbu nové katedrály v prostorech sousedního dolu. Architekt Garavito Pearl navrhl megalomanský projekt, na jehož realizaci se podílelo 127 horníků, 110 kameníků, 80 operátorů na povrchu a 247 běžných dělníků. Stavba stála neuvěřitelných 285 milionů dolarů a veřejnosti byla opět zpřístupněna v roce 1995.

K hlavnímu římskokatolickému chrámu vede několika kilometrový labyrint chodeb se14ti menšími kaplemi znázorňující křížovou cestu Ježíše. Chrám leží 200 m pod povrchem, je 75 m dlouhý, 18 m vysoký a pojme až 8400 lidí. Skládá se ze tří sekcí představující narození, život a smrt Ježíše. Jeho dominantou je obrovský vytesaný kříž, který je největší v Kolumbii.

Pod zemí samozřejmě nechybí 3D kino s výbornou akustikou, muzeum, kavárna nebo obchůdky se suvenýry.

Vy, co jste na Štědrý den kdesi v Americe, Asii, Africe či daleké Oceánii, napište nám do diskuse, jak slaví(te) vánoce u vás.

Zkušenosti čtenářů

Jenda

přestože jsem byl v Bogotě několik dní, tuto atrakci jsem nenavštívil a ani kluk, taktéž batůžkář, se kterým jsem pár dní jel. Vstupné se nám zdálo příliš vysoké. Kolik činí dnes ? Taktéž za návštěvu jezera Guatavita chtějí nekřesťanské prachy, tam jsem ale byl.

Jenda

tak jsem někde vyšťoural, že asi 8 USD. Nicmoc teda, a vsadím se, že pro místní to je méně. Ale pořád lepší než Wieliczka, tam chtěj 48 zl.

eva

Vanoce v Kolumbii jsou legracni, tolik kyce jako u nich jsem jeste nevidela.
Myslim, ze vyraz „treskuta vanocni vyzdoba“ odpovida skutecnosti :-))))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí