Stručný průvodce

Co by vám nemělo uniknout: historické město Shkoder (Skadar), metropole Tirana, Elbasan plný mešit, hory Prokletije s národním parkem Thetit, pláže ve starobylém Durrës, pevnost v Kruje, horská vesnička Curraj i Eperm, Skadarské jezero či Albánská riviéra.

Cestopisy z Albánie

Albánie, nazývaná “Země orlů”, byla takřka vždy nejchudším státem Evropy. Panoval v ní izolacionistický komunistický režim, avšak v 90. letech země prošla obrovskými změnami a proměnila se ve společnost bez pravidel. Vysoká nezaměstnanost přinutila spoustu obyvatel k emigraci do Řecka a Itálie. Naopak při bombardování Jugoslávie NATO v roce 1999 se do Albánie uchýlilo půl miliónu kosovských Albánců. V posledních letech země snad konečně překonala složité období transformace a začala dohánět ostatní komunistické země.

Pozorovatele zaujme těžký život místních obyvatel i zbytky bizarností stalinistického režimu Envera Hodži, který mimo jiné pokryl zemi statisíci bunkrů. V jinak vyspělé Evropě je Albánie nefalšovanou rozvojovou zemí plnou kontrastů. Na nepříliš kvalitních cestách budete míjet osly a koňská spřežení stejně jako zde velmi oblíbené mercedesy. Převaha muslimského obyvatelstva daná dlouhou nadvládou Turků znamená určitý nádech exotiky. Přečtěte si také zkušenosti našich cestovatelů v sekci cestopisy z Albánie.

Zajímavosti v Albánii

Doposud je tato hornatá krajina cestovateli takřka opomíjena, ačkoli je již několik let pro cestování opět poměrně bezpečná a znovu láká krásou svých hor i moře, mešitami, pravoslavnými kláštery a římskými ruinami napřiklad ve městech Elbasan, Butrint nebo Durrës. Své čtenáře do ní za asistence Kary Ben Nemsího zavedl Karel May a už v té době tam minarety mešit převažovaly nad počtem křesťanských zvonic. Pokud chcete objevit něco výjimečného, vydejte se na zapadlý Mys Kepi i Rodonit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: