Spolucestování Evropa

Svatojakubská cesta

horssi

Nazdar – plánuji někdy v létě projít svatojakubskou cestu. Pokud se chce někdo přidat určitě se ozvěte! Domluvíme se na dalšim… Termín je na dohodě (od začátku června do konce září jsem volný 🙂

Zkušenosti čtenářů

franc

Zdar, taky jsem o tom uvažoval. Ono je víc tras a jsou různě dlouhý, tz chceš jít tu nejdelší? to se de prý asi měsíc…

horssi
franc:

Planuji cestu z francouzskeho Saint Jean Pied de Port do Santiaga de Compostela – melo by to byt asi 800km – za mesic by to nemel byt problem :-)Kazdopadne vyhody jsou v tom, ze vsude kolem jsou ubytovny, poznas hodne lidi a pod. Teda tak nejak si to predstavuji 🙂

Zdenek
horssi:

Tak to si predstavujes spravne,ja se nedavno vratil,doporucuji vyrazit sam ,lidi co potkas budou tuny,tedy alespon v lete.Na podzim je to volnejsi tak buen camino

franc

Ok,já se ptám na jak dlouho, páč už chodim do práce a nevim jak by to bylo s dovolenou 🙁 takže právě nevim jestli vůbec na měsíc bych dovolenou dostal.A odkud jseš a měl bys ještě někoho?

horssi
franc:

Jsem od Ostravy. Zatím sám, ale byl bych určitě radši kdyby se ještě někdo přidal. Co se délky týče.. měsíc by byl ideální, ale případně bychom se mohli domluvit na nějaké zkrácené variantě apod. Když tak se ozvi třeba i na mail – zatím je času dost..

sara

ahoj,svatojakubska cesta me uz taky celkem laka. Jeste studuju,takze mam cele leto volne. kdyztak se mi prosim ozvete na email – [email protected]

Bžunda

Ahoj Horssi.Rovnou říkám,že nemohu jet,ale ráda bych nějaké foti a zážitky jak se vrátíte.Teda já jsem před 14 léty(jsem starší bréca) dělala jižní pobřeží.Měsíc a byl to zážitek.Měla jsem krosnu a pár konzerv.Peněz nic moc,ale…Koupání v atlantiku,noví lidé,zážitky. Krása!!!!.Tak čau

mika

ahoj

s jistým zpožděním bych se taky ráda připojila do vaší diskuse, jak ste daleko s plány, pokud by to šlo taky bych se ráda připojila, jsem začínající učitelka, takže léto mám volné, když tak se mi prosím ozvěte na email – z3nce.seznam.cz

verca

ahoj svatojakubská cesta mě taky zaujala. jsem studentka takže mam cervenec-srpen volno. kdyz tak mi prosím napiš víc na mejl. díky. [email protected]

horssi

Nazdar vsichni.. Obeslal jsem vás mailem – z nekterych adres se mi ovsem vratil zpet, a tak pokud vam nic neprislo napiste mi please na [email protected] Diky!!

Michal

Zdravím všechny budoucí poutníky:) Měl bych jednu praktickou radu -> doporučuji dodržovat frekvenci tři dni pochodu a čtvrtý den odpočinek. Takto prý pochodovali již staří Římané a musím potvrdit, že se mi toto pravidlo velmi osvedčilo na mé cestě z Prahy do Monfalcone v Itálii. Jinak 800km za měsíc mi přijde poměrně dost náročné, zvláště pro dámy… Určitě si nechte 1-2 týdny rezervu. Hodně štěstí!

kolit
Michal:

Ahoj. Rád bych napodobil Máchu při jeho pěší cestě z Čech do Itálie. Ty jsi výšlap do Itálie podnikl. Mohl bys mi k tomu dát více informací? Tj. trasu, potřebný čas atd.? Díky kolit

Aninka
kolit:

Ahoj Kolite,
letos se chystám pěšky do Benátek – konec srpna a září. Zatím jsem ve stádiu dávání trasy dohromady a shánění doprovodu…nechtěl by ses přidat?

miša

ahoj, jak jste pokročili s plánováním? ..mohl byste mi někdo poslat mailík? díky

miša
kolit

Ahoj. Tuto cestu taky plánuju, jenom se obávám, že se k ní letos ještě nedostanu. V každém případě bych byl rád, kdybyste po absolvování poutě někam vyvěsili své zkušenosti… Tj. noclehy atd. Díky kolit

To: Kolit
kolit:

ty jsi ale vtipálek, Kolite!!

Jana

Mám v plánu takovou podobnou "svatojakubskou cestu" (nekončí v Santiagu, jen je to svého druhu pouť),vydávám se už třetím rokem sama na cestu a letos budu chodit po západních Pyrenejích, vlastně začnu v Bilbau a budu mířit někam na východ, uvidím, mám pak za tři neděle nato letenku ze Zarragozy. Dostala jsem nápad přejet do Pamplony a jít podle značek Svatojakubské cesty v protisměru do Roscenvalles, trochu to případně omrknout pro příště (ale děsí mě ta masovost a registrace a taky náboženský aspekt, mám z takových věcí trochu strach) a tam napojit na GR 11. Nevíte někdo, jestli by měl být problém např. s ubytováním s tím, že bych neměla tu registraci? Budu mít ale i stan… Šel někdo někdy kousek v protisměru? To bych jako potkávala davy? Nemám vůbec představu.Ale zajímá mě to. Díky za radu a názor.

Světla
Jana:

Ahoj Jano a ostatní případní poutníci. Nemám sice zkušenosti s cestou v protisměru, ale do Santiaga jsem už jednou došla (pouze 114 km , 4 dny), takže moje postřehy: Vůbec bych se neděsila náboženského aspektu, uvědomila jsem si to pouze jednou: po příchodu do Santiaga můžeš dostat certifikát o absolvování pouti (pokud jdeš víc než 100km) a tam jsem čestně přiznala, že nejsem věřící a můj certifikát byl trochu jiný než těch věřících. Taky jsem odmítla, aby moje jméno četli na mši. Registrace spočívá v tom, že se prokážeš nějakým průkazem, oni Ti dají průkaz poutníka, kde vyplníš jméno a tím se pak prokazuješ v těch ubytovnách, kde ti dají razítko, žes tam byla. Tam, kde jsme šli my (Galicie) se nic neplatilo, jen dobrovolné příspěvky, ale to se může měnit kraj od kraje. Podél cesty v Galicii ale byla i možnost soukromého ubytovaní (v roce 2005 třeba 10 euro na noc). Šli jsme v dubnu, moc lidí po cestě nebylo, ale ubytovny byly celkem plný, to zase ale může být jen v té Galicii, protože málokdo jde těch 800 km, většině stačí ta 100 a certifikát (potkali jsme jednoho Čecha, šel to prý 6 týdnů). V létě, zvlášť kolem svátku sv. Jakuba (červenec) je tam ale dost rušno, doporučují se jiné měsíce.Kdosi mi říkal,že v létě ubytovny nestačí, ale mají to prý zvládnutý, třeba pronajmou tělocvičnu a tam se spí na matracích. Co se týče té cesty v protisměru, nikoho takového jsme nepotkali, ale všimla jsem si, že to lidé pojímali dost benevolentně. Zatímco my jsme pěkně sháněli razítka do průkazu, aby bylo vidět, že cestu opravdu jdeme, tak ostatní to měli dost na háku.Nechodili po vyznačený cestě, asi zkratkama, do ubytoven chodili až k večeru, když už tam nebyl nikdo "na recepci" (většinou tam někdo sedí do šesti), nezapsali se do knihy, přespali a šli dál. Tohle jsou sice zkušenosti jen z Galicie, ale bylo mi řečeno, že čím dál od Santiaga, tím větší benevolnce. Takže strach bych z toho neměla. Navíc si nemyslím, že by tam měl kdokoliv jakejkoliv problém s obrácenou cestou, já osobně bych to při registraci klidně přiznala, oni jsou velice vstřícní. Pokud by byly nějaké další dotazy, klidně napiš.

Ríša
Světla:

Ahoj Světlo a ostatní případní poutníci. Hodlám v červnu tuto cestu absolvovat,ale s ohledem na můj věk (74) pouze z města Sarria (114 km)Velice rád bych přijal informaci, jak jsi se do Tvého výchozího místa z ČR dopravila. Díky za radu.

Světla
Ríša:

Tak ze Sarríe jsme šli taky:-) Je to dobré výchozí místo pro lidi, kteří chtějí jít právě kolem těch 100 kilometrů, protože je do toho městečka dobré spojení. Takže naše cesta: doletět do Madridu a z Madridu pokračovat vlakem. Vlak odjíždí z nádraží Madrid-Chamartín (severní předměstí)ve 22:10, jede celou noc a ráno už je v Galicii. Konkrétně v Sarríi je v 6:07. Dívala jsem se na web španělských železnic (www.renfe.es) a tenhle vlak je asi stálice, protože v roce 2005 s námi odjížděl v úplně stejnou dobu. Když jsme se dávali do řeči s poutníky na cestě, často jsme zjistili, že jeli vlakem s námi. Na cestě jsme potkali taky tři Francouzsky okolo sedmdesáti let, které šly z Burgos – 300km a nemohly si to vynachválit, takže přeju příjemnou cestu. Jak tady píšou i ostatní, camino je jedna z nejhezčích věcí v životě, jsem si jistá, že se tam ještě vrátím.
A ještě jeden tip: Ten vlak je v Sarríi hodně brzo ráno. My jsme se proto rozhodli jet o stanici dál (město Lugo- tipuju,že v ČR by to bylo okresní město), vlak je tam v 6:38), tam jsme v nádražní kavárně posnídali, pak jsme si prohlédli město (zajímavé) a někdy kolem půl jedenácté odjeli místním vlakem zpátky do Sarríi, zaregistrovali se coby poutníci a kolem jedné hodiny vyrazili na cestu.

Ríša
Světla:

Ahoj Světlo.Děkuji za podanou informaci. Tak rychlou odpověď jsem ani nečekal. Město Lugo znám, byl jsem zde v r. 1999. Snad najdu i společníka a budu tak mít možnost se vydat v červnu na cestu.Přeji další pěkné zážitky z Tvého případného dalšího putování v ČR a v jiných zemích.

madla
Světla:

Ahoj, přečetla jsem si tvůj příspěvek o cestě do Santiaga, jsem nadšená, protože to je právě to, co chci – ujít nějakých 100 km. Vím, že na víc nemám čas (a možná ani fyzických sil), protože si chci tu část Španělska prohlédnout. Alena

Magda

Ahoj.
V rijnu jsem se uz podruhe vratila na Camino a sla jsem z Roncesvalles do Santiaga a pres Cabo de Finisterre do Muxie (cca 900 km). Cesta mi trvala presne 30 dni a zazitek z ni je zrejme moje nejmilejsi zivotni zkusenost. Pokud by nekoho zajimaly fotky nebo by stal o radu, napiste, rada se podelim.
Vsem budoucim poutnikum Buen Camino. Ultreia. M.

Síma

Jít camino je podle mě asi jedna z nejkrásnějších věcí, která se v životě dá udělat.Šla jsem s přáteli z St Jean Pied de Port, těch necelých 800km. Šli jsme každý den, zůstávat v ubytovně déle než jednu noc je možné spíš z vážnějších důvodů, jako je nemoc nebo puchýře fakt už přes celou nohu 🙂 Vyplatí se vyrazit spíš brzo po ránu, kvůli vedru a pak taky odpoledne už se ubytovny často zaplňují. Myslím si, že by ani nevadilo vyrazit sám, protože potkáš hodně zajímavých lidí…a nám to přišlo jako tak zajímavá zkušenost, že jsme se s přáteli schválně na pár dní rozešli, abychom to mohli aspoň ochutnat.

Maro

Ahoj.
Muze mi nekdo poradit, z ktereho mista mam zacit, kdy chci absolvovat asi 500 km variantu jakubske cesty, chci tam jet tak na 18 dnu. A musim se tam s nekym z tech ubytoven kvuli ubytovani a prukazu poutnika skontaktovat jeste pred odjezdem nebo staci az tam.
Diky

Pavel
Maro:

Čau Kubo, z Burgosu je to do Compostely cca 480 km.
Těch 18 dnů je na to tak akorát. Auberge jsou sice prima, ale většinou se za ně muselo platit cca 4-8 € (alespoň moje zkušenost), někdy je pravda vstupné dobrovolné. Přesto doporučuju spát pod širákem. Poutníci hrozně chrápou (ještě víc než já) a večer furt s něčím šustí. Průkaz poutníka na ubytování nepotřebuješ – leda by sis chtěl na konci vystavit certifikát – já ho mám někde zahrabanej – nikdo ho od té doby vidět nechtěl.
Šel jsem to před 3 lety z Lyonu -1670km za 2 měsíce + v půlce cesty týden rekonvalescence v charitě v Saint-Jean-Pied-de-Port. Ze začátku každopádně doporučuji trošku ubrat, alespoň 5 dní vyloženě poslouchat tělo. Když bude unavený, tak mu vyhovět. Potkal jsem dost poutníku, kteří se snažili jít už od začátku 30 km/den, a za pár dní jsem je potkal totálně hotový s puchýřema a zánětem svalů. Já si dal ze začátku klídek (15-20km). Ke konci jsem šel občas i přes 50km/den. Měl jsem trošku problém, že jsem si s sebou vzal jen 22 €, takže po 800km jsem zhubnul 17 kg a pak se musel týden kurýrovat u charity v Saint-Jean Pied v Pyrenejích. Naštěstí jsem si tam našel na dva dny práci, vydělal nějaký drobný a došel ten zbytek. Kdyby někdo chtěl, mám z té cesty mapu s uvedením kilometrů. Mně se dost hodila, alespoň jsem tak věděl, jak je to daleko do nejbližšího většího města (kvůli nákupu jídla v levnějším supermarketu) – tak jí můžu když tak naskenovat a zaslat ([email protected]).

Ianire

Něco těsně pod 500 (asi 494) je to z Burgos, větší město s úúžasnou katedrálou, odkud se dá začít docela pohodlně. Pár doporučení – nemusíte si brát na cestu skoro nic,stačí náplasti na puchýře, lahev na vodu a pár dorbných na albergue, které jsou beztak v celé galicii zadarmo. Já to šla z Pamplony jen s malým batohem, jedněmi kraťasy, svetrem, spacákem a karimatkou (to proto, abych ušetřila i těch pár drobných za ubytovny:-). I kdyby šel tuhle cestu člověk sám, nikdy nebude sám. Na caminu jsou všichni tak moc hodní, že se člověk namlsá a po návratu se diví, jakto že ho chtějí na hlaváku hned okrást….jak už bylo mnohokrát tady řečeno – všem doporučuju, je to úžasný zážitek. Mě bylo 17, když jsem to šla poprvé, a vím, že nebude trvat tak dlouho a půjdu zas…

Howgh

dobrá inspirace je knížka Pavly Jazairiové "Cestou hvězdy".

Ivona

Nechtěl by někdo jet poutní cestu na kole, mala bych cca až 3 týdny dovolené,[email protected]

František
Ivona:

Ahoj Ivono,

chtěl bych jet do Santiaga na kole ke konci srpna 2009,
budeme asi 2-4. Pokud jsi už jela,nebo máš zkušenosti,
napiš mi prosím. Zatím řeším jak se dostat na start,chtěl bych jet z Pamplony až na Finisterre.
Uvítám každou informaci. Pokud by jsi chtěla jet příští rok uvítáme tě.

hezký den

Franta

Jana
František:

Ahoj Františku, vymyslel jsi nějak tu cestu s koelm do Španělska? Taky vymýšlím jak tam dostat kolo. Jana

František Pokorný
Jana:

ahoj Jano,
po velikém plánování a vyhledávání nám nejvh(a nejlevnější) vyšla cesta z Brna do Londýna (Rynairem)a z Londýna opět Rynairem do Biarritzu a pak už na kole.
Zatím nejsme zcela rozh. o cestě zpět(zda přes Madrid,Londýn nebo Barcelonu)-nevíš jakou dávají průměrně slevu v Santiagu na letenku po předl. Compostely?(pokud chceš bližší info o našich spojích,napiš mi na [email protected])
Franta

Jana
František Pokorný:

Ahoj, slevu na letadlo bohuzel nevim. My jeli do Barcelony busem a to potom trasa Santiago-Barcelona vyšla na 50 euro.

Katka

Vyrážím 17.8. Saint Jean Pied de Port. Mám jen 3 týdny dovolené, plánuji oblast kolem Leonu trochu uspíšit vlakem a zase konec dojít. Přesný plán nechám až podle situace na místě. Spolucestovníci i ná část cesty vítáni, i když jich tam bude všude kolem dost 🙂

horssi

Nazdar vsicni poutnici! Tak prave dneska jsem dokoncil svatojakubskou cestu.. A opravdu se nemusite bat ze byste sli sami – to tady nerozi.. Takze i kdyz na techto vytecnych strankach nenajdete spolucestovatele nevahejte a vyrazte – stoji to za to 🙂
Jo a kdyby chtel nekdo nejake info at mi klidne napise na mail

Ellen
horssi:

Ahojky, hrozně bych chtěla vyrazit na Svatojakubskou cestu, ale před tím bych se ráda sešla s někým, kdo už tuto pouť šel… Pokud máte někdo chuť mi poreferovat mám skvělé uši:)

Jana
Ellen:

Ahoj, už jsi s někým o cestě popovídala? Šla jsem camino frances i norte – co bys potřebovala vědět. CHystám se na kole na trasu z Valencie – snad v květnu. Nechtěla bys? Jinak kontakt na icq 336-176-371

Kremla
Ellen:

Ahoj, jeste bych chtela upozornit vsechny, kdo se chystaji na Camino frances v lete a pocitaji s levnym prespavanim v nocleharnach – albergues, ze camino se kazdy rok stava stale vice a vice masovou zalezitosti a pocet poutniku zdaleka prevysuje kapacity verejnych albergues. Lide diky tomu vstavaji velmi brzy, treba uz ve 4 rano, aby vysli jeste za tmy a co nejdrive dorazili k pristimu albergue. Tam se potom uz tak kolem 11. hodiny tvorily fronty lidi, kteri cekali napr. az do 1 hodiny, kdy albergues v Galicii otviraly. Prislo mi to jako takovy hon za mistem… Je pravda, ze se tim dost usetri, verejny albergue stoji v Galicii 3 eura, soukromy treba 8. To uz jsou pak v celkovem souctu slusne penize. A vy, co pojedete na kolech, tak ani necekejte, ze byste se do verejnych albergues dostali, poutnici-pesaci maji prednost. V Portomarrinu je napr. v lete kapacita albergue az 160 lidi a stejne to nestacilo…
Pokud tedy mate moznost, doporucuju jit Camino frances jindy, klidne i v zime nebo na brzy na jare, je to skvely zazitek, velmi silny, navic to drsnejsi pocasi, je tam mnohem min lidi a v albergue se pro nas vzdycky misto naslo, i kdyz jsme treba dorazili dost pozde. A taky se nemusi tak brzy vstavat 🙂
Pokud nemate jinou moznost nez leto, zkuste klidne i jine varianty, treba Camino del Norte, to je nadherne, vede podel pobrezi Atlantiku, nebo Via de la Plata, ktere vede ze Sevilly napr. pres Salamanku a uzijete si paradni horske etapy 🙂 Moje zkusenost z lonska je takova, ze jsme se i do verejneho albergue vzdycky vesli i s kolem. Hlavne na Via de la Plata bylo vic cyklistu nez chodcu 🙂

František
Kremla:

jsme 4 cyklisti a jedeme od 1.září, počítáme právě s tím, že ne vždy najdeme v alb. místo na spaní, nevíš jak je to se spaním ve stanu ve Španělsku, někde jsem četl. že to povolené není, ale je to všeobecně tolerováno.Díky,Franta

Marek

Zdravim vsechny ze Santiaga .Je tady pekne. Konec Svatojakubskych svatku probehl ve velkem stylu. Na muj vkus ale az moc rachejtlicek… Mam prosbu na vsechnu, kdo se vydaji nebo jsou zrovna na ceste. V Ribadesee jsem zapomnel svuj zeleny hrnicek plechacek. Prosim. pokud by si nekdo vzpomnel, budu mu nesmirne vdecny :). Je pamatecni:) Hola a pekne zazitky. Me ceka jeste cesta na Finisterru a do Porta :). Jinak zdravim touto cestou a dekuju Frantovi z Hradce za pomoc v nouzi (:.

Honza Bím

Ahoj přátelé poutníci. Spolu s přáteli jsme pro vás připravili web o svatojakubské cestě a dalších poutích http://www.ultreia.cz. Najdete tam především praktické informace včetně kilometráže tras, přehles knižních průvodců a literatury, fotogalerie a osobní zážitky poutníků. Součástí je i bohatý přehled odkazů.
Buen camino.

Jana

Ahoj,

v květnu 2009 bych ráda uskutečnila pouť do Santiaga de Compostela. Výchozí bod by byla Valencie a těch 1200 km bych podnikla na kole. Ne žádným smrtelným tempem, je to pouť.
Přidá se někdo? Jana [email protected]

Alena

Alena,ahoj všem.
Jdu na přelomu července a srpna 2009 asi 3 týdny na Camino.Nejsem zrovna mladice(50..),15-25 km denně.Chci vyjít z Burgosu nebo z Fromisty a dojít….kam to vyjde, třeba až do Santiaga, ale není nutné.Vloni jsem šla ze Somport do Castrocherizu, letos budu pokračovat.Cestu znám.Je to úžasný prožitek.Na náboženství nezáleží,stejně se z vás stane poutník.Duch cesty si vás najde a pak to ve vás zůstane.Vloni jsem měla parťáka, líbilo se, ale spíš ze zdravotních důvodů dál nepůjde.Nechcete jít někdo se mnou?Kamarádka, kamarád,to je jedno.Kdyby se vám někomu chtělo nebo potřeboval někdo radu, napiště mi na email.

Alena
Alena:

Alena
Jen ten email jsem nenapsala,teda neobjevil se v údajích.Tak : [email protected].

Jiří Tichý
Alena:

Na Camino bych se přidal, nejlíp na kole. Zdraví J.T.

Jana
Jiří Tichý:

Ahoj Jiří,
chystám se v květnu na méně frekventovanou poutní cestu na kole, z Valencie do Santiaga – průběh trasy na http://www.mundicamino.com – nepřidáš se?
Jana

marcela
Jana:

ahoj Jano:o)
radi bysme taky na kolech zvladli francouzskou cestu… jak to mas vymyslene s prepravou kol? nechavat auto v miste startu a vracet se pro vlakem (i s kolem) 800km mi prijde docela nesikovne.
diky, marcela

Jana
marcela:

hledala jsem na netu nejake cestovky co jedou do Spanelska a tech se ptala, jestli me nevezmou s kolem. V kvetnu jsou jeste jakz takz ochotni. Nebo to risknout a kontaktovat pres http://www.spolujizda.cz kde doplnujou taky busy, ktere vezou plazove povalece k mori. Nebo pres cestovku http://www.sunnytravel.cz

Hanka
Jana:

ahojky, protože mě láká tahle pouť taky kolmo a řešíme, jak s dopravou, protože s koly je to náročnější, chtěla jsem se zeptat, jak jste nakonec dopadli s přepravou i s koly, jestli to byl problém nebo se dalo a jak jste řešili dopravu zpátky? Díky moc Hanka

Milča

Ahoj všichni, kdo se chystají na Camino, konkrétně francouzskou cestu. Možná, že by se vám hodil průvodce Svatojakubská cesta, který vyšel letos v lednu. Podívejte se na http://www.spanelsko.info a klikněte na obálku knihy, kde získáte další informace. Měl by už být v knihkupectvích, ale lze si ho objednat i on line.

František Pokorný

Franta
koncem září se budeme vracet ze Santiaga. Poletíme i s kolama se spol. Vueling do Barcelony a pak domů.Nevíte někdo,jakou dávají let.společnosti slevu na letenku po předložení Compostelly? nemůžeme se rozhodnout zda si let s Vuelingem zabl. již teď, nebo to risknout a koupit si letenku až v Santiagu.Děkuji za radu

Kremla
František Pokorný:

Doporucuju zabookovat si letenky uz ted, myslim, ze pocet mist pro kola je omezeny. Navic pri vcasne rezervaci letenky se da dost usetrit. A mne osobne vysel levneji clickair nez vueling.
Kdyz nahodou dorazite do STG o par dni driv, muzete si cestu protahnout az k mori a kdyby ani to nestacilo, tak v Galicii je spousta paradnich mist na jezdeni, i kdyz mistni tomu zrovna moc neholduji 🙁
Preju same super zazitky, ja si to na kole uzila skvele!!!

Kremla

Ahoj lidi, jen tak zbezne jsem proletla vasi diskuzi. Camino je skvela vec, sama jsem mela moznost stravit minuly rok v Galicii, takze jsem Camino nemohla vynechat.
Nekolik rad:1) co se tyce kola, dneska se da vzit i rozlozene do letadla, primo do Santiaga letaji levne aerolinky z Frankfurtu, to je asi nejbliz ( http://www.ryanair.com ), jinak z CR je nejlevnejsi clickair do Barcelony ( http://www.clickair.com )a potom prestoupit na let do STG – zase clickair nebo vueling ( http://www.vueling.com ). Kola by meli brat, jeden let za kolo asi 20-30 euro.
Da se jet i busem s eurolines pres BCN, tam vezmou kolo asi za 200 Kc, rozlozene a zabalene, musi se to zamluvit predem a berou podle kapacity. Po Spanelsku jezdi dalkove trasy napr. http://www.alsa.es, tam jsme platili za kolo snad 5 euro, taky rozmontovane a zabalene. Brali max. 3 nebo 4 kola. Dp vlaku vezmou kola jen na regionalnich linkach, na dalkovych jen ve spacich vozech, kdyz si zaplatite lehatkove kupe pro 4 a cele ho obsadite… 🙁

Jitka

Ahoj,nemáte někdo zkušenost s cestou do Santiaga ze Sevilly?příp.kde se dá stahnout mapka.Je to dlouhá cesta(na podzim jsem ji šla jen z Leonu)a přemýšlím vzít si kolo a projet to na kole 🙂

Jana
Jitka:

http://www.mundicamino.com

vyberes si tam trasu a jsou tam i profilovky a hruby narys, kudy se da jit. Jinak mam nemckeho pruvodce na cestu ze Sevilly do Santiaga. Popis tras, kde najdes vodu, kde spat, mapky.
Pripadne to vypada, ze muj spolucestovatel nebude moct jet – chystam se na kole z Valencie do Santiaga v cervnu. Nechces popremyslet o zmene trasy?
Pripadne mrkni na http://www.cestomaniak.cz je tam diskuze o ceste do Santiaga a jeden clovek se chysta prave na cestu ze Sevilly, treba by ti rekl, zda uz ma nejaky mapy nebo pruvodce, pripadne se s tebou o ne podelil.
Jana

Kremla
Jitka:

Ahoj, loni v srpnu jsem jela Via de la Plata na kole, ale jen ze Salamanky do Santiaga. O úseku mezi Sevillou a Salamankou toho moc nevím. POdle toho, co rikali cyklisti na trase, je to hlavne ze začátku velmi špatné s ubytováním – nejsou tu albergues a je tam také problém s doplňováním vody. Ale jak říkám, až do Salamanky camino neznám. O úseku mezi Salamnkou a Santiagem zrovna tvořím na tomhle serveru blog, tak si ho najdi a přečti. Je tam i menší diskuze s pár dotazy. Bude úplně hotový tak do týdne a to včetně fotek. Kdyby ses chtěla na něco zeptat, nech mi tam na sebe mail. V Galicii jsem nějakou dobu žila, tak můžu doporučit i jiná místa, která tu stojí za návštěvu.

Don

Ahoj , můžete mi prosím někdo napsat jaké mohu očekávat na severní cestě počasí od půlky února do konce března března?.Případně zda je pro toto období vhodnější jiná trasa.
Děkuji Don

Katy
Don:

Ahoj, severním oblastem Spanelska na pobrezi, jako je Galicie, Asturias a Cantabrie se take prezdiva jizanske Irsko. Napr. v Galicii je typicky obdobi vydatnych destu tak od konce listopadu do jara. Myslim, ze v Aturias a Kantabrii to bude podobne. A dalsi problem s touto cestou by mohl byt ten, ze alespon nektere albergues se asi mimo sezonu zaviraji. Aspon na Camino Frances to tak je. To bych doporucovala zjistit predem, protoze prespavanim v hostelech se putovani samozrejme dost prodrazi. Osbobne bych na unor zvolila spis Camino frances nebo Via de la Plata ( trasa je Sevilla – Santiago ), ty vedou rozhodne susimi oblastmi. Ale Camino del Norte je opravdu nadherne, tak bych si nejspis pockala vic na leto.

Franta

Ahoj,
chtěl bych se zkušených poutníků zeptat, zda je možné
ve Španělsku koupit plyn. kartuše Coleman a zda zásuvky
v ubytovnách jsou komatibilní s našimi zástrčkami( např. na dobíječku baterií, děkuji za odpověď,Franta

Katerina

Ahoj,
vyrazite nekdo v blizke dobe na pout do Santiaga? Premyslim o tom, vyrazit cca za dvanact dni tak na tri tydny.
Katka

gjwuycs
Katerina:

kE1PAS zvnxwuztivve, [url=http://gpgbmjezeixy.com/]gpgbmjezeixy[/url], [link=http://iyrkesnoiagu.com/]iyrkesnoiagu[/link], http://tqqassdrztet.com/

Hanka

Ahoj,
chtěla bych strávit první tři týdny v září poutí do Santiaga. Nejsem příliš zkušená turistka, ale pro tuhle cestu jsem se nadchla a dokážu v případě potřeby zabrat…:) můj plán je letět do Madridu, odtud do Leonu (vlakem?) a pak pěšky (300km). Pokud máte někdo stejný cíl, ozvěte se! Hanka, 22 let

Jiří
Hanka:

Ahoj Hanko,

přesně tuto trasu bychom rádi šli ve stejném termínu – ale až za rok. Rád bych Tě požádal, budeš-li mít chuť a uskutečníš-li svou cestu, o Tvé zkušenosti.

Jinak, co jsem se tak díval – zdá se mi jednodušší a také levnější cestovat z Madridu do Leónu autobusem (některé spoje odjíždějí přímo z madridského letiště) – zkus http://www.alsa.es.

Buen camino!

JIří

Viki
Hanka:

Ahoj Hanka,
uvazujem o stejne trase aj termine nejak zac. zari, jak si na tom?pokial si si to nerozmyslela ozvi sa mi na mail a mozme to spolu vymysliet!
zatim pekny den
Vika

Hanka
Viki:

Ahoj,
určitě nerozmyslela a naštěstí mám zatím ještě pořád volno:) Můžu od 1. do cca 23.9.(24. mám promoci). Tak mi napiš třeba na mail své představy o cestě a pokud by se shodovaly s mými, bylo by fajn se pak časem sejít – jsem ze Z Čech, ale můžu i do Prahy. H.

Jana
Hanka:

Ahoj,

objevila jsem to az ted tak nevim jestli se muzu jeste pridat ale nejsme zkusena cestovatelka,proste to chci zazit a zkusit.Neknouram a myslim ze tapat umim a mohla bych to zvladnout.
Jana

Míla P.
Hanka:

Ahoj, prosím, jestliže jsi opravdu vyrazila, jak ses dostala z Madridu do Leonu? Chci camino stejně absolvovat na přelomu června a července 2010. Stačí mi 12 dní – Leon-Santiago? Můžu spát pod širákem? Díky za odpovědi Míla

Janka

Ahoj,taky planuju cestu do Santiaga,trasa 300km se mi zda pro mě docela fajn,nejsem příliš zkušená cestovatelka,ale dokážu se přizpůsobit,termín v září mi docela vyhovuje.Jestli ještě někdo taky hledáte spolupoutníka ozvěte se.Pěkný den..Janka

Hanka
Janka:

Ahoj Janko,
jak vidíš podle diskuze, už se domlouvám s Viki, která ale bude vědět až v srpnu, jestli bude moct. Jana to nakonec odřekla, takže pořád ještě nemám nikoho na jistotu a sama se nikam vydávat nechci. Poku by ti vyhovoval odlet kolem 1.9. do Madridu, odtud do Leonu a pak pěšky a návrat kolem 23.9., napiš mi prosím na email [email protected]

Katka
Hanka:

Ahoj,

rozhodně bych cestu nezatracovala, protože nemáš s kým jet. Loňský srpen jsem vyrazila SAMA ze St.Jean Pied de Port. Ze začátku byly obavy, ale ty rychle zmizely po prvním kontaktu se spolupoutníky a hospitalieros, hned první večer. Příští víkend se vracím do Burgosu a snad dojít i do Santiaga.

Hanka
Katka:

Jasně, věřím, že se člověk po cestě neztratí, ale vydat se sama na tak dlouhou cestu není nic pro mě…:) tak snad se s někým domluvím a vyrazíme společně…Tobě přeji šťastnou cestu…!H.

Tomáš

Ahoj, v druhé polovině května a první června plánuji cestu na konec světa přes Santiago. Rád bych se k někomu přidal, nebo budu rad, když se někdo přidá ke mně.
tomáš

katuše
Tomáš:

Barcelona je nádherná. La Rambla, Gaudí apod. S Nestlé se dá vyhrát dovolená do Barcelony! mrknete na zmrzliny-nestle.cz

Iva

Ahoj, chystáme se do Santiaga květen červen, ze Saint Jean. Máte někdo zkušenost jaké je tam v květnu počasí? Jaký spacák pořídit – spíš teplejší, nebo obyč? Máte někdo zkušenost s tímhle obdobím? Díky Iva

Dominik
Iva:

Ahoj Ivo,
chci se zeptat jakým způsobem se do st. Jean dopravujete a dky přesně odjíždíte? já chci odjet co nejdříve po 29.5. ale zatím pořád sháním dopravu…

Martina

Zdravím všechny poutníky, chtěla jsem se zeptat jestli jste někdo šel i z České republiky?Napište prosím zkušenosti nebo tipy. Díky,ahoj Martina

kateřina
Martina:

Milá martino, přečti si knihy: Zdeněk susa: Ultreia (dva díly o etapové pouti z Česka, vyšlo ale už dřív, před asi 12 lety) a teď čerstvě vyšla: Vladimír Kaiser: Pole plné hvězd – šel etapově z Ústí nad Labem.
A pak taky: Cesta do Compostely
Ivan Kolman, Jiří Štourač
Karmelitánské nakladatelství
1999
a ještě:Musím jít dál (4 404 286 kroků P. Františka Lízny za svatým Jakubem)
František Lízna
A další literaturu k cestě najdeš na:
http://www.ultreia.cz/svatojabuska_cesta/literatura-o-svatojakubske-ceste/

Michaela
kateřina:

ahoj, chystám se vyjít 1.7.2011 z ČR do Santiaga. Máte někdo zkušenosti s cestou v zimě a z ČR? Děkuju za odpověď. Až bude má cesta u konce podám sem podrobnější informace.

Luděk

Může mi někdo poradit dopravu z Prahy do St Jean de port. díky

Hanka

Ahoj všem, najde se tu mezi vámi někdo, kdo má zkušenost s touhle poutí, ale na kole?Zajímá nás, jak lze vyřešit dopravu kol (tam i zpátky). Předem díky za jakýkoliv tip a radu. Hanka

dapi
Hanka:

Hani, na kole jsme to jeli teď, vrátili jsme se v úterý. Pokud chceš jet terénem – tedy po poutní cestě,což vřele doporučuju – musíš mít perfektního horáka,terén je fakt dost těžký. Letěli jsme do Bracelony a pak třemi vlaky do Pamplony,(do každého vlaku se kola dát nedají) odtamtud jsme dojeli na Roncesvales a odtamtud po poutní. Je to hodně těžký, ale hodně krásný…Zpátky z Fisterry do Coruni autobusem,zcela bez problémů, a odtamtud vlakem přes noc do Barcelony a pak zase letadlem domů. Bacha,v Barceloně na letišti kola nebalejí, pomohli nám tam v Air France, kde mají super kartóny. Záleži taky na tom, s jakou společností letíš,každý má jiné požadavky. Hodně zdaru a pěkné počasí! My jsme dost mrzli:-) Buen camino…

Honza

Dobrý den,

plánuji cestu do Léonu od 5. září na 14 dní. Pro dopravu do Španělska se chystám použít autobusy Eurolines. Dojedu buďto do Girony či do Figuerasu. Která destinace je výhodnější? A jak se dají najít vnitrostátní spojení, zkoušel jsem to na stránkách jejich dopravců, bohužel se mi nějakou kloudnou informaci nepodařilo najít, neustále jsem byl odkazován na mezinárodní spoje.
Pokud by jste mi s nalezením odjezdů mohli pomoci, byl bych rád. Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem Jan Řehák

Tomáš Cuták

Zdravím všechny příznivce turismu. Chtěl jsem se zepata, plánuji cestu pěšky z Ćeské republiky do Španělska. A to pěšky. Nechtěl by se někdo přidat? muj email je [email protected]

Marcela Gregořicová
Tomáš Cuták:

Zdravím Tomáší, rovněž plánuji pěší cestu z České republiky do Španělska ale mohu až příští rok tj. 2012, nejlépe duben, květen, neb září říjen. Takže bych se ráda přidala ale nevím zda termín bude Tobě vyhovovat. Byla jsem v Opavě na několika přednáškách o této cestě a doufám, že se mi splní sen. Marcela poznámka mám šedesát.

Marie
Marcela Gregořicová:

Marcelo, zatím je uvažuji – ale kdyby to vyšlo – byla bych šťastná – ale taky až v r.2012 a myslím, že by byl lepší podzim (nebude tolik lidí a snad ani vedro. Já mám
50 a nejsem zrovna atlet, proto by se my šlo dobře s vrstvevníky či alespoň ne s příliš zdatnými poutníky.

Zdena
Marie:

Marcelo a Marie, chcete jít opravdu z ČR až do Santiaga? Já zatím uvažuji jen o té severní trase, tj. asi 100 km. Podzim 2012 by byl fajn. Líbilo by se mi jít s věkově blízkými lidmi. Bude mi letos 60, ale jsem poměrně zdatná turistka, samostatná. Ještě pracuju, na celou trasu z ČR by padla celá dovolená. Kdybyste se rozhodly příští pro kratší trasu, určitě bych se ráda přidala. Zdravím, Zdena – [email protected]

klara
Tomáš Cuták:

Ahoj Tomasi,
je to stale aktualni nebo uz jsi na ceste?
Ja sla pred dvema lety z Francie, letos (kveten) bych rada sla z Cech.. Neplanuji jit spolecne celou cestu (myslim ze to ani nejde 🙂 ale pokud by se nekdo pridal na zacatek (resp. Cechy, Nemecko a pak se uvidi) tak to uvitam..

michaela
klara:

ahoj klaro,
vyrazim z CR v cervenci. Kdybys nahodou vysla az v tuto dobu, rada se k tobe na chvili pridam.

Petr

Ahoj nemáte někdo zkušenosti s tímto putováním i v zimě? Teď mám 2-3 měsíce čas tak jsem si říkal, že bych něco podniknu a tato cesta mě docela zaujala.Díky za každou odpoveď 🙂

Petr

Ahoj nemáte někdo zkušenosti s tímto putováním i v zimě? Teď mám 2-3 měsíce čas tak jsem si říkal, že bych něco podniknu a tato cesta mě docela zaujala.Díky za každou odpoveď 🙂

Erika

Ahoj v létě chci podniknout svatojakubskou cestu, neni tu někdo kdo by se přidal. Chci jít tak těch 100km.

Lenka

Ahoj, v srpnu – září plánuji Camino – Portugalskou trasu. Už jsem šla sama ze St. Jean, je to na pohodu, je tam dost provoz, ale na Portugalsko bych ráda někoho sebou, tam bude asi míň lidí.
Je mi 38, ráda bych tak cca na měsíc, termín i délka se může změnit.
Díky za případné odpovědi.
Lenka

Marek
Lenka:

Ahoj Lenka, rád by som sa pridal ak je to ešte aktuálne, xcem isť tiež tohto roku do santiaga a idem prvý krát. plánujem tak od polky augusta (srpna) do polky septembra (září). Dakujem za odpoveď. Marek

Pavla

Můžete prosím někdo poradit, jak se co nejjednodušeji z Čech dopravit do St.Jean Pied? Zatím mi asi nejlépe vychází let do Barcelony a pak asi vlak, ale třeba má někdo lepší zkušenost. A mohl byste někdo doporučit odkaz na nějaké španělské stránky ohledně dopravy (vlaky, busy)? Předem díky. Už tady několik dotazů na dopravu padlo, ale zatím nikdo moc neodpovídal…

magda
Pavla:

Ahoj,

my se chystáme začátkem července na Camino del Norte, start z Bilbaba. Letíme s Air Berlin z Vídně do Madridu. Cena zpáteční letenky včetně poplatků byla 3500 Kč. Z Madridu pak do Bilbaa jedeme autobusem. Autobusy jsou ve Španělsku levnější než vlaky. Najít spoje můžeš tady:

http://www.movelia.es/

nebo tady – ukáže spoje společnosti ALSA včetně jejich ceny:

http://www.alsa.es/portal/site/Alsa

xochitl
magda:

ahoj Magdus, ja sa chystam na tu cestu toto leto, ake bolo znacenie? … privitala by som, keby si sa mi ozvala na mail – [email protected] … rada by som pozistovala zakladne info ako bolo a tak 🙂 vdaka

Dominik
Pavla:

Jako nejlepší se mi jeví jízda stopem. Levně rychle a často i pohodlně. Pokud někdo má obavy ze stopování, pak doporučuji najít si spolujízdu na netu, páč to je taky levné a v pohodě. Letenky jsou zbytečně drahé 😉

S pozdrvem Dominik

Andrea
Dominik:

Ahoj Dominiku, zkusenosti se stopovanim nemam, ale je to zajimava alternativa. Jak moc jsou ochotni ridici mimo CR zastavovat a jak dlouho tak muze cesta stopem
do Francie trvat?

http://svatojakubskacesta.blog.cz/
http://www.facebook.com/svatojakubskacesta

magda
Andrea:

Ahoj,
já jela do španělska stopem několikrát a vždy to bylo rychlé a v pohodě. Když jsem jela ve dvojici s klukem, tak cesta trvala do španělska 3 dny, s holkou dokonce jen 1 den – rychleji než busem:-) Důležité na stopu je, abys věděla, kam si stoupnout, aby Tě řidiči dobře dopředu viděli a měli kde zastavit. A taky stopovat na frekventovaných silnicích. A s cedulí nejbližšího velkého města po směru jízdy. pa Magda

Milena

Ahoj.Mám dotaz na zkušené poutníky.Můj bratr jel z cz na kole do Španěl,kde pěšky chce absolvovat cestu.Jel před 3týdny,nyní je u Španěl.Problém je,že má veškerou hotovost jen 50eur.Cestuje sám,neumí žádnou řeč.Máme o něj strach.Myslíte že se to za těchto okolností dá zvládnout?Děkuji za odpověď.

Ester

Ahoj. Neporadil by mi nějaký zkušený poutník kterou cestu mám zvolit? Nejradši bych šla tu klasickou ale jsem studentka takže se můžu na cestu vydat pouze v období července/srpna tudíž se bojím velkých průvodů. Chtěla bych jit spíš víc sama… Jinak počítam s trasou kolem 800km, spaní pod širákem. Děkuji za odpověď.

krtečka

Ahoj Mileno,
moc by mě zajímalo, jak se vrátil bratr ze Španěl, písní pár řádek,moc by mě to zajímalo. Taky se tam sama :-)) letos chystám a nejvíc se bojím, jak se domluvím. Ve škole nám „lili“ do hlaviček jen ruštinu.Anglicky a německy umím jen z kurzu.
li.

Market

Nekdo, kdo by letos chtel cestu absolvovat? Ja muzu kdykoli, piste. 🙂

Kristýna
Market:

Já, můžu vyrazit 16.6. na cestu, zatím se tam nelétá. Chci jít z Porta. Píšu si s pár lidmi, kteří také chtějí jít.

Kristýna
Kristýna:

Tam 20.6. (11 euro) až 12.7(40 euro) jsou skvělé ceny u Ryanair s odletem z Vídně, Rakousko nám už otevřelo hranice. Jdeme?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: