Rusko

Transsibiřská magistrála 7,8/2016

Jaroslav

Zdravím všechny cestovatele,
Několik posledních roků jsem se chtěl připojit k někomu, kdo pojede Transsibiřskou magistrálu (dále jen TSM). Jenže co cestovatel, to jiná představa o projetí TSM. Svou představu jsem měl, a mám, i já se svou přítelkyní. Bohužel nikdy se neshodovala s představou někoho dalšího. Proto jsem se letos rozhodl, projet TSM, dle svých představ, a ten kdo by se chtěl připojit, je vítán. Samozřejmě nepředpokládám, že by snad letosměl někdo úplně stejnou představu jako já, a tedy uvítám i toho, kdo bu chtěl strávit alespoň část cesty společně.
Cestu do Ruska jsem rozdělil, na pevnou část a variabilní část.
Pevná část zahrnuje, co chci podniknout bez zásadní změny. Je to cesta vlakem po TSM z Moskvy do Vladivostoku v jednom kuse. Následně ve Vladivostoku strávit 1 – 2 dny, dále se přesunout do Irkutska kde pobýt taktéž 1 – 2 dny a potom se přesunout k Bajkalskému jezeru. U Bajkalu bych chtěl pobýt tak 7 – 10 dnů (podle situace tam i více dnů). (termínem „u Bajkalu“ mám na mysli cestovat kolem Bajkalu i přes něj, podrobněji v dalším příspěvku)
Variabilní část by byla cesta z domova (ČR) do Moskvy. Mohli by jsme letět, nebo jet vlakem, případně kombinovat více dopravních prostředků. Dále pak cesta od Bajkalu nazpět. Představu mám takovou, žeby jsme se mohli vracet podél TSM směrem k Moskvě po jednotlivých velkých městech, ve kterých by jsme strávili 1 – 2 dny podle potřeby či nálady atd. Není vyloučen ani let z Irkutska do Moskvy a následný let do ČR, případně zase kombinace různé dopravy.
Vzhledem k tomu že, se do Ruska vydává turistické vízum obvykle „maximálně“ na 30 dnů, chtěl bych maximalizovat pobyt na Ruském území na těchto 30 dnů. Tedy cestu naplánovat tak, abychom z ČR vyrazily, před započetím platnosti víza a taktéž (případně) při návratu překročily hranice před skončením platnosti víza (samozřejmě s případnou malou rezervou).
Předpokládám překročení hranic do Ruska někdy mezi 18. červencem a 1.srpnem. Zároveň odjezd z ČR 2 – 3 dny před překročením hranic, podle zvolené dopravy. S cestováním po vlastní ose směrem na východ, mám některé zkušenosti. V předchozích letech jsem byl čtyřikrát na Ukrajině a mám procestovanou celou jižní část Krymského poloostrova (tehdy ješte patřil Ukrajině).
Tento svůj článek budu postupem času doplňovat dalšími upřesňujícími informacemi o cestě, jako je například, co je potřebné udělat k získání víza, jak a kde a jaké nakoupit jízdenky na vlak TSM, ubytování stravování, peníze atd.
Také nejsem nejmladší ročník a preferuji určité pohodlí. Pod stanem klidně přespím, ale raději bych ho sebou netahal jako zbytečnou zátěž. Lehký spacák ano, ten člověk využije na vícero způsobů.
Pokud máte  nějaké dotazy ptejte se,      Jaroslav
adresa: [email protected]

Zkušenosti čtenářů

magda

Ahoj, uvažuji o cestě TSM i s partnerem (taky nejsme nejmladší). Takže můj dotaz, jedeš sám, nebo s přítelkyní? A kolik plánuješ rozpočet? Jestli jsem to správně pochopila, plánuješ tedy jet celých 6 dní vlakem do Vladivostoku a pak se postupně vracet? Díky Magda

Jaroslav
magda:

Zdravím a děkuji za kontakt. Ano jak už jsem psal chci jet s přítelkyní. V současné době nejsem doma u PC takže jen stručně. Pochopila jsi to správně vlakem vkuse do Vladivostoku no a muže to byt i 7 dnů záleží jakým vlakem se jede. Potom 7 – 10 dni kolem Bajkalu a přes Bajkal (budu k tomu psát zvláštní příspěvek) a následně se vracet po velkých městech. Celkovou částku ( k tomu budu mít také příspěvek) nelze jednoznačně říct, záleží jak dlouho v Rusku budem jaké ubytováni budem volit. Pokud chceš ale slyšet konkrétní částku tak odhaduji 30 – 40 tisíc. Viděl jsem na netu ze cestovka chce za takovou podobnou cestu bez Bajkalu 120 000 Kč . Z toho lze usoudit ze pokud jede skupina kolem 10 – 12 lidi tak náklady na jednotlivce jsou okolo
20 000kč. Zbytek je jejich vejvar. Nicméně záleží na přesném plánu kam by jsme chtěli jet a co vidět atd. Tak snad zatím jenom takto, připadne se klidně dále ptej. Jaroslav

Martin Štverák
Jaroslav:

Dobrý den,
z transsibiřskou magistrálou mám dobré zkušenosti, ale podnikl jsem jen jízdu z Moskvy do Irkutsku. Pak ještě nějaký čas u jezera Bajkal. Ve vlaku zažijete určitě hodně zajímavých zážitků. Vypadá že už o cestě máte hodně informací nastudovaných ale přece jen kdyby jste chtěli tak mrkněte na mé stránky, nedávno jsem tam publikoval článek: Jak na cestu Moskva – transsibiřská magistrála – jezero Bajkal: http://www.martinstverak.cz/jak-na-cestu-moskva-transsibirska-magistrala-jezero-bajkal/ . Třeba tam něco najdete co se vám bude hodit. Ať se Vám cesta vydaří a přeji hodně zážitků.
Martin Štverák

Jaroslav

Zdravím pane Štverák,
děkuji za Váš příspěvek. Váš článek bude určitě velkým přínosem pro mé přípravy. Po jeho přečtení jsem zjistil že mnohé jsem věděl, ale také na pár věcí zapomenul a něco mě i překvapilo. S Vaším dovolením se na Vás obrátím s nějakými dotazy přímo na Vašich web stránkách. Předem děkuji, s pozdravem Jaroslav

Martin Štverák
Jaroslav:

Dobrý den,
klidně zanechejte komentář pod článkem. Pokud budu vědět rád Vám pomůžu.

Jaroslav

Navazuji druhým příspěvkem na přípravu cesty do Ruska. V tomto příspěvku se budu věnovat tomu co vše musíme udělat k získání VÍZA.
– v prvé řadě naplánujeme kdy chceme pobývat v Rusku (max. 30dní)předpokládejme tedy datum 25.7.2016 – 23.8.2016
– vzhledem k tomu že žádost o vízum může být podaná max. 3 měsíce před odjezdem, mohli jsme podát žádost už 25. dubna.
– nejdříve však musíme mít pozvání do Ruskajedna z alternativ získaní pozvaní je vyplnit žádost na stránce:http://freevisasupport.ru/pro vyplnění žádosti budete potřebovat:

scan dvojstránky pasu kde je fotka
pas musí být platný půl roku po plánovaném návratu z Ruska
pro místa pobytu vyplníme alespoň Moskva, Irkutsk, Vladivostok
vypracování pozvání je zdarma, a posílá se na e-mail
pokud by jste chtěli dvouvstupové vízum, musí být dvouvstupové pozvání, je potřebné v žádosti o pozvání uvést

– dále musíme vyplnit elektronický formulář „žádost o vízum“ na web stránkáchhttps://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx K vyplnění potřebujeme: – tiskárnu pro vytištění žádosti ! – pas – pozvání
– maximální doba pobytuv Rusku na základě turistického víza činí 30 dnů
– doklady potřebné pro žádost o turistické vízum:

pozvání do Ruska
2x barevná fotografie 3,5 x 4,5 cm zhotovené nejdéle půl roku před žádostí,(neriskujte kvůli fotce můžou Vaši žádost odmítnout)
cestovní pas s minimálně jednou volnou dvojstránkou + kopii (scan)dvojstránky kde je fotografie + pas musí mít platnost půl roku po skončení požadovaného víza
vyplněný a podepsaný vízový formulář v ruském nebo anglickém jazyku (místo určení žádosti ve formuláři je „vízové centrum Brno“ (Praha))
Cestovní pojištění + jeho kopie, platné pro území Ruské federace na celou dobu platnosti víza. Je třeba si od pojištovny vyžádat „papír“ s potřebnými údaji, kartička od pojištovny někdy nestačí, můzou Vám vrátit zádost o vízum.Potvrzení o cestovním pojištění musí obsahovat následující údaje:- Datum uzavření smlouvy- číslo pojistné smlouvy- jméno a příjmení pojištěné osoby- údaje o pojistiteli- doba platnosti pojistky musí pokrývat celou dobu platnosti víza- přehled limitů pojistného krytí- minimální suma krytí pojistné události musí být minimálně 30 000 euro- uzemní platnost (v našem případě celý svět nebo Ruská federace)- podpis pojistitele

– vyhotovení víza je za 4 – 10 dnů za 1720 Kč.
– dále je potřeba objednat se do vízového centra Brno (Praha) na web stránkách:http://www.vhs-czech.com/sign.up.php?lang=cz&step1=1 pro objednání víza a předání dokladů a podkladů.Ambasády Ruska už víza nevyřizují, jen ve vyjimečných  a nalehavých případech !!!
– podmínky objednání se do vízového centra:

každý navštěvník vízového centra si musí předem domluvit určitou dobu návštěvy, za účelem podání dokladů. Tento termín musí být dodržen.
podklady nezbytné k projednání žádosti o vízum mohou být podány nejdříve tři měsíce před předpokládaným dnem „odjezdu“.
při objednávce termínu návštěvy, udávejte kontaktní údaje osoby , která osobní návštěvu ve vízovém centru vykoná, včetně případů kdy žádost místo žadatele podává na základě plné moci jiná osoba.
doba stanovená k podání žádosti, činí 15 minut a předpokládá zpracování jedné sady podkladů jednoho žadatele nebo dvou sad podkladů jsouli termín a účel cesty žadatelů totožné.
pro podání třech až pěti sad podkladů se musí žadatel objednat ke dvěma po sobě jdoucím návštěvám.
v případě pozdního příchodu se objednávka automaticky ruší. Žadatel může být přijat téhož dne podle pořadí ve frontě.

– no není toho málo, tak s radostí do toho, a půl je hotovo ……:-)
s pozdravem  Jaroslav

magda
Jaroslav:

Dobrý den, chtěla bych podniknout získání víza dle vašich skvělých rad. Jen bych se chtěla zeptat, jak s tou plnou mocí? Notářsky ověřená? Co postačí? Chci víza vyřídit pro sebe a přítele. Díky Magda

Jaroslav
magda:

Zdravím, já jsem o plné moci nic nepsal, takže moc nevím k čemu by měla byt potřeba.

magda
Jaroslav:

Zdravím, aha tak to je jen z odstavce odbjednání do vízového centra, bod 3. Tak se zeptám jinak, vy jste si s přítelkyní zařizoval vízum každý sám, tak jste plnou moc nepotřebovali, nebo vůbec není potřeba? Díky

Jaroslav
magda:

Zdravím, omlouvám se za mystifikaci, napsal jsem to, ale bylo to opsáno z pravidel vízového centra. Já jsem byl s přítelkyní ve vízovém centru společně, ale byli jsme objednáni zvlášť na termíny po sobě jdoucí. Nicméně je pravdou, že pokud podáváte žádost za někoho jiného musíte mít jeho plnou moc. Je to jednoznačně napsáno v pravidlech vízového centra. jak má plná moc vypadat, je potřeba zkonzultovat telefonicky s vízovým centrem.

magda
Jaroslav:

Děkuji moc za informace.

Jaroslav

Po delší odmlce navazuji dalším třetím příspěvkem a to na téma :
KOLIK TO BUDE STÁT, tedy předpokládaná cena celé cesty.
Je jasné že cenu nelze vyčíslit přesně, nicméně pro hrubou představu kolik mít penězna tuto cestu to postačí.Ceny budu udávat v přepočtu na koruny.Původně jsem chtěl trasu Brno – Moskva jet autobusem a vlakem. Těmito dopravními prostředky, se lze v jednom směru dostat k cíli za 2000Kč. Tedy začátek a konec cesty mezi Brnem a Moskou za 4000kč. Časem jsem ale našel letecká spojení mezi Prahou a Moskvou nebo Bratislavou a Moskvou kdy zpáteční letenka stojí 4200kč. V jednom konkrétním datu dokonce 3800kč. Cesta letadlem má ale svá proti, a to že příjdete o zážitky z cesty, na druhou stranu je ale velmi křátká (2,5hod). Samozřejmě že by se dalo polemizovat, ale pojdmě dál. Cesta vlakek po transsibiřské magistrále z Moskvydo Vladivostoku. Samozřejmě variant je opět mnoho, my ale vybíráme ze dvou možností. Jednou je vlak který ujede danou trasu za 6 dnů a stojí 7000kč. Druhý jede 7 dnů a stojí 6000kč. Do obou vlaků počítáme s nákupem lístků plackartnyj. Cestu nazpět plánujeme projet jinak než vlakem, ale pro přibližný výpočet, budeme počítat stejnou cenu nazpět. Další položkou bude pobyt u Bajkalu. Zde předpokládáme celkovou útratu 4000 – 5000kč včetně různého druhu ubytování. Poslední položkou je stravování. S sebou budeme mít pár porcí dehydrovaných potravin, včetně balíčků sušeného masa. Za potraviny předpokládáme útratu kolem2000 – 3000kč. Takže podle předchozích údajů by měly být celkové náklady kolem22 000  –  26 000 kč. Samozřejmě stát se může cokoliv, a tedy je potřebné mít záloze nějakou rezervu. Jako rezervu počítáme zbytek do 30 000kč. Možná se vám to zdá mnoho peněz ale mějte na paměti že budeme v cizí zemi 30 dní, tedy celý měsíc, a tedy když to porovnáte s měsičním pobytem v jiné zemi včetně cesty, tak zjistíte že to zas tak drahé není. Samozřejmě že názorů na předchozí řádky může být mnoho, nicméně při troše skromnosti při celém pobytu v Rusku, lze vyžít i levněji.
S pozdravem Jaroslav

Lukas

Ahoj, měl bych také dotaz k tomu jak to s jízdenkama por Rusku..ale budu více méně konktretní měl bych OSŽD jízdenky na trasu Moskva – Biškek. Ale potřebuji dokoupit jen lehátkový doplatek. Ale tady u ČD to nejde, nevíte někdo o nějaké CK která by to zařídila ? Nebo zda se to dá koupit alespon v Chopu ?. Nemůžu si dovolit risknout koupit doplatek za lehátko ten den když daný vlak jezdí jen 2x týdně. A riskovat že bude celý obsazený… Dík Lukáš

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: