Nový Zéland

Výše výdělku x nákladů Nový Zéland

Vítek

Zdravím všechny. Mám možná hloupou otázku, ale pořád mi vrtá hlavou: mým snem je procestovat USA od východu na západ, ale jako většina z nás na to nemám prostředky, tudíž bych si je někde potřeboval vydělat a práce načerno v USA mi přijde dost velké riziko a nejistota. Uvažuji proto o WHV na Nový Zéland. A rád bych se dozvěděl, kolik se dá při spořivém způsobu života a průměrném výdělku (sklizeň jablek atd.) ušetřit (po odečtu nutných nákladů na bydlení, stravu, zřejmě i nějaké cestování apod.) – myslím pracovat tak 5 měsíců přes sezonu. Předem děkuji za jakékoliv rady a tipy 😉

Zkušenosti čtenářů

Paneboze ty jsi kus vola!

Vítek

Netřeba nadávat. Vim, že je to dost šílenej dotaz a že radši můžu sedět v ČR a šetřit tady… Takže zjednoduším otázku: Dá se něco při práci na NZ ušetřit nebo všechno padne na náklady, že se člověk vrátí s nulou na kontě?

Maja
Vítek:

ano člověk vrátí s nulou na kontě

Honza
Maja:

Ola, zalezi na cloveku, na praci a ubytovani. Byl jsem tam v roce 2006, ale co jsem slysel i aktualnejsi info, tak je to porad stejne. Ja jsem po cca 4 mesicich prace usetril pres polovinu vydelku a to jsem se moc nekrotil (procestovano cca 3/4 Zelandu). Bylo to kolem 4tis NZ$, prace 6 dni v tydnu/ 9h. denne / 10-11$ na hodinu. Cestoval jsem nekdy sam, nekdy s bandou lidi. Ubytko v prubehu prace, prvni polovina dorm, pak vlastni pokoj (mel jsem kliku na kamaradskeho majitele hsotelu). Pred Zelandem jsem mel neco nasetrene na pocatecni cestovani, na cestovani po praci nepadlo nic z usetrenych penez. Ty 4k jsou penize, co jsem si opravdu odvezl. Byla spousta lidi co neusetrili nic, ale taky dost tech co si nasetrili na dalsi cesty. Takze podle mne to jde, sice nevim jestli to bude dost na USA, hodne lidi to pak vezme pres Asii / Oceanii :), ale uvidis sam. Preji stastnou cestu 😉

Adam

Zato ty jsi Ynteligent, to se hned pozná

honza

WHV na Zéland, už jsou stejně na letošní rok vyčerpaný. Takže je to jedno 🙂 Jinak si myslím, že se vrátíš opravdu +- s nulou. Byl jsem rok v Kanadě, tak trochu vím jak to chodí. Hodně štětí při plánování:)

Vítek
honza:

Díky za info. Já to stejně plánuju až na další rok, takže mi vyčerpaná kvóta nevadí 🙂 Ale i nula na kontě stojí za Nový Zéland! A na USA holt musim zkusit Sportku 😀

Vítek:

Misto Sportky zkus psychiatra.

Bára

Hodně záleží, jakou najdes práci. Jestli na kontrakt a nebudeš vydělávat ani tu minimálku, tak asi horko těžko něco ušetříš. Pokud narazíš na práci alespoň s minimální mzdou 40h/týdně, něco se ušetřit dá. Přes léto obzlávšt, to se maká víc než těch 40h (doporučuju packhouse-meruňky-to bývá hooodně busy). Pokud hodně srazíš náklady (bydlení v autě zadarmo, jíst jen ty nejlevnější konzervy, ……), myslím, že v klidu si můžeš dát stranou 300 NZD týdně i víc. Jenže pochybuji, že bys tam jen pracoval. Ono ti to pak nedá a budeš chtít tu zemi vidět (a jak sám píšeš, stojí to za to), takže ty peníze procestuješ tam a na USA si budeš muset vydělat jinde 🙂

l
Bára:

ze zakona musis dostat aspon minimalku (13.75 plus 8 %holiday pay) i kdyz delas na kontrakt,pokud ti to nejakej zamestanavatel nezaplati tak za prve pro nej prestan delat a za druhe nahlas labour officu..ps kontrakty sou vetsinou delany celkem rozumne takze po par dnech pokud delas tak jdes vyrazne pres,pokud ne tak ses na spatnym miste a mel bys zmenit zamestnavatele..L

katka

ahoj Vítku,
určitě se ušetřit dá.my jsme třeba bydleli celý půl rok v autě, tzn. žádné placení za ubytko, koupání v řekách, jídlo vlastní, žádné restaurace.
cestovali jsme půl roku z toho dva měsíce a půl jsme pracovali na trhačkách. peníze které jsme do toho vrazili se nám vrátili. ale navíc zbylo jen málo. ale pokud bys pracoval celou dobu, dalo by se něco ušetřit, záleží kolik si představuješ, že vyděláš.

katka

ahoj Vítku,
určitě se ušetřit dá.my jsme třeba bydleli celý půl rok v autě, tzn. žádné placení za ubytko, koupání v řekách, jídlo vlastní, žádné restaurace.
cestovali jsme půl roku z toho dva měsíce a půl jsme pracovali na trhačkách. peníze které jsme do toho vrazili se nám vrátili. ale navíc zbylo jen málo. ale pokud bys pracoval celou dobu, dalo by se něco ušetřit, záleží kolik si představuješ, že vyděláš.

Kamila

Ahoj Vítku,

pokud si chceš vydělat na cesty, zkus Švýcarsko. Trávíme tam již několikátý rok prázdniny prací na farmě a rozhodně se to vyplatí.

k.m

NZ je celkově drahej o hodně dražší než třeba západní evropa!
já tam byl tedy pouze jako turista a dva měsíce mě vyšli na 160t.

Libor
k.m:

To je nesmysl. Já tam byl naposledy před 7 lety, ale tolik se to změnit nemohlo. Skoro všude se dá utratit hodně peněz a na NZ zvlášť při hojném využívání adrenalinových atrakcí. Kdo tam jede na treky v přírodě, na což je to nejlepší země na světě, moc peněz neutratí. Podíval jsem se, kolik stojí dormitory v Aucklandu a je to levnější než dormitory ve Španělsku, které je levnější než severnější země. Auto u malé půjčovny jsme tehdy měli půjčené za 35 NZD denně (kurz NZD/CZK byl podobný), což je méně než v levných USA. Benzín teď stojí jako u nás, nafta 24 Kč/l.

k.m

tak NZ není jen o trekách!
různé výlety aktivity(např. jeskyně v okolí te kuiti,te puia,white island,elm tours,milford sound atd.) to jsou srandy v rozmezí 90-300 nzd!
klasický hotel bez snídaně od 100 nzd/dvojlůžkový pokoj,jídlo v restauraci 25 nzd a výše,kávička za 3.5-4.5 nzd,potraviny a nápoje cca o 25-30% dražší než u nás

Libor

Jeskyně s glowworm jsou opravdu drahé (ve Waitomu jsem byl), ale ti svítící červi se dají vidět i zdarma v přírodě, i když ne v takové koncentraci. V Evropě taková atrakce není, tak se to nedá srovnat. Milford sound je vidět dobře i zdarma ze břehu (nejhezčí fotky jsou ze břehu). Na lodi jsem taky byl, ale někde v Norsku by to bylo asi dražší, když srovnáváš s Evropou. White Island nemá v Evropě srovnání (aktivní neobydlená sopka). Proč Elm tours? Viděl jsem zdarma tučňáky žlutooké vylézající na pláž, albatrosy přelétávající nad koncem silnice na Otago peninsula, lvouny u nejjižnějšího bodu Jižního ostrova, lachtany mnohokrát, vše jen s pár lidmi okolo a nedaleko silnice. I delfíny ze břehu, ale výlet s plaváním s nimi v Kaikouře za ty peníze stojí, v Evropě srovnání nemá.
Stejně kvalitní hotel je v západní Evropě levnější? Jídlo za 15 EUR a výše je v západní Evropě v restauraci přece také. Potraviny v supermarketu budou se západní Evropou také srovnatelné.

k.m
Libor:

ok ok nechci tu řešit co kde jak levněji vidět,ale ten milford sound ze břehu mě tedy pobavil..

ano za stejně kvalitní hotel jsem platil na NZ zhruba o 25-30% více než jinde v záp. evropě!

to samé restaurace nikde v západní evropě jsem neplatil za večeři s pitím v přepočtu cca 500-600 czk..

ano v supermarketech byli ceny velmi přijatelné,ale ty v menších destinacích nenajdeš a ty malé krámky to byli pálky(hlavně okolí fox glacier) – půllitrová voda za 4,5 nzd,třetinka piva od 6 nzd…

NZ patří mezi drahé destinace já osobně dražší nenavštívil – ale stálo to za to!

samozřejmě pokud někdo chrápe v autě a spokojí se s „májkou“ a rohlíkem,tak to může vidět jinak..

Libor
k.m:

Shrnout se to tedy asi dá, že pro vyšší standard cestování tedy hotely a restaurace + hojné navštěvování drahých turistických atrakcí je NZ drahý, možná dražší než západní Evropa, i když 25 NZD bez pití je 15 EUR, což je v restauracích v Německu nebo ve Francii asi taky.

Pro většinu lidí, co čtou tuto diskuzi, znamená cestování po NZ spíš hostely, chaty v NP, kempy nebo minivan na spaní, Fish and chips, vlastní vaření na jídlo (třeba na treku to ani jinak nejde), nákup v supermarketech, poznávání země pokud možno bez předražených služeb místních cestovek. Pak patří NZ k levnějších zemím na cestování.

Já jsem si za 3×3 měsíce cestování (ne práce) po celém NZ téměř nikdy nekupoval jídlo v drahých malých obchůdcích, ale nakoupil jsem si třeba na týden v supermarketu, i když jsem neměl auto (ostatně na trekách nejsou ani ty malé obchůdky, takže mi často ani nic jiného nezbývalo, když jsem šel mnoho 5- až 8-denních treků). V autě jsem kromě pár nocí nespal (ani někde v příkopě), paštiky nejím, spíš sýr a ten je tam levný.

To se nediv, že je draho na Foxu, když je to jen vesnice pro turisty daleko od měst. Kupovat vodu v půllitrových lahvích je drahé všude, navíc tam teče všude kvalitní a dobrá z vodovodu. Na rozdíl od např. USA, Kanady, mnoha zemí Jižní Ameriky, Nepálu, Srí Lanky se tam neplatí vstupné do NP. Na rozdíl od mnoha tropických zemí člověk nepotřebuje průvodce do NP. Třeba cestování po Srí Lance vyjde milovníka přírody dráž než na NZ, protože tam je kromě jednoho NP ve všech průvodce povinný a jsou další náklady.

k.m
Libor:

jo i tak nějak se to +/- dá shrnout..

snad jen bych dodal střední standart cestování – vyšší vypadá jinak ))

mezi „drahé turistické atrakce“ z mé strany považuji pouze půlhodinový výlet vrtulníkem nad ledovci(včetně přistání) ve fox glacieru za 490 nzd,jeskyní rafting za 139 nzd a možná přesun vlakem christchurch – greymouth za 199 nzd,ostatní např. výše uvedené považuji za nevyhnutelné investice pokud chci něco vidět!
třeba taková rotorua a okolí – pokud nezaplatíš co tam uvidíš ?? to samé waitomo,np tongariro – v době naší návštěvy sopka trošku zlobila a sólo turisti museli parkovat asi 15 km od vstupu,blíž pouštěli jen busy místních cestovek..

zaznělo tu proč elm tours? ano lachtany i tučňáky jsem viděl též „zdarma“,ale tady ses dostal do míst kam normálně nemůžeš a do bezprostřední blízkosti!

vícedenní treky jsem nedával já jednoduše na spaní někde v chatrči s x-spolucestovateli nejsem…apropó třeba ten slavný milford track vychází též na pěkný ranec nee ?!

vařit si na dovolené – neblázni…i když levnější varianty jako fish and chips či mcd jsem též hodněkrát využil jelikož ty klasické restaurace jsou opravdu drahé!

půllitrovou vodu jsem kupoval hlavně při výletech tam ani jiná možnost nebyla a v přepočtu za nějakých 72 czk?! to všude určitě nee!

pokud bych jel na NZ využíval jen „neplacený turismus“ moc bych toho neviděl!!

Libor
k.m:

Jasně, vstupné do termálních oblastí je třeba zaplatit, ale teď stojí třeba Wai-O-Tapu 32,50 NZD, což není tak hrozné. Byl jsem postupně ve 4 místech. Jednu z jeskyní se svítícími červy je asi taky třeba vidět (bez červů by to ale žádný zázrak nebyl), pokud si to člověk může dovolit. Dají se vidět ale třeba při jednom krátkém výletě na Coromandelu, kde stezka vede mj. pár stovek metrů starou štolou.

Ta zvířata jsem viděl z bezprostřední blízkosti, lvouna jsem si i pohladil, což by mi asi průvodce z Elm tours nedovolil. Pěkná fotka těsně po pohlazení je tady:
http://novyzeland.unas.cz/catlins/catlins.htm
Tučňáky je lepší pozorovat z větší vzdálenosti z okraje pláže nebo úkrytu, aby se nerušili. Kamarádka se s jedním ale omylem potkala na pláži. Dokonce jsem viděl v přírodě asi 6 ptáků kiwi na Stewartově ostrově a jednoho na severu severního ostrova (vše bez průvodce).

Milford track je jeden z mála treků na NZ, co jsem nešel. Při první cestě v r. 1997/8 i kvůli ceně (opravdu drahý), ale pak hlavně kvůli nutnosti rezervace mnoho měsíců dopředu, což při mém způsobu cestování nejde. Místo něj jsem měl jednak půldenní výlet v pralese v údolí a také půldenní výlet na Gertrude Saddle, odkud je úplně nejhezčí výhled na Milford sound a nejsou tam skoro žádní lidé. Došel jsem až na sněhové pole (v létě). Navíc bylo ideální počasí. Taky jsem v té oblasti šel Hollyford a Routeburn track, takže mi moc neschází.

Chaty jsou celkem pěkné, ale jen se základním vybavením. Občas tam někdo chrápe, ale byl jsem někdy i sám na méně frekventovaných trekách. Vařit si na trekách je nutnost nejen na NZ. Vyjímkou je třeba Nepál. Vařím si i v hostelích v zemích, kde jsou drahé restaurace. Jednak je to jídlo zdravější a po mém, jednak mé cesty pro mě nejsou dovolená, ale obvykle více než 6 měsíců dlouhé v době, kdy nepracuju. Většina lidí, co píše na HS o NZ, jede také na NZ dlouhodobě za prací a cestováním, takže si tam asi vaří. Neříkám, že si máš vařit Ty.

Nepsal jsem, že by jinde voda stála tolik, ale kupovat si malé láhve je neekonomické všude. Já piju skoro vždy vodu z vodovodu, případně si ji ošetřím s Aquasteril Tramp.

NZ má právě tu výhodu, že je tam mnoho různorodých míst, kde jsou třeba krásné a zajímavé vyhlídky, přírodní úkazy atd. zdarma a kousek od silnice, jako třeba Pancake Rocks, Moeraki Boulders, místa v Catlins, stromy Kauri. V mnoha zemích se na takových místech platí. Na NZ se toho při „neplaceném turismu“ dá vidět mimořádně hodně. Tím neříkám, že se těm placeným místům má někdo vyhýbat. Sám jsem jich viděl dost a leccos si zaplatil mj. třeba seakayaking v Abel Tasman NP jsme nezmínili. Tady jsem na fotce s lachtany (bez průvodce):
http://novyzeland.unas.cz/abel_tasman/abeltasman.htm

k.m

ok,ty jsi cestoval trošku jiným způsobem asi to nemá cenu dál „pitvat“,případní zájemci si z výše uvedeného obrázek udělají..

jinak pěkný a zajímavý stránky z vašeho pobytu škoda,že jsem na ně nenarazil před odletem,mohl jsem se v něčem inspirovat..

já se vrátil v únoru byl jsem na dva měsíce – ubytování jsem řešil formou hotelu/motelu 3* kategorie a dopravu výhradně hromadnou(bus,vlak,trajekt,letadlo),několik výletů jsem měl přes místní cestovky,kompletně vše jsem měl zařízeno,naplánováno a i většinu zaplaceno z česka přes net.

pro srovnání má trasa(základny kde jsem byl ubytován):auckland – whitianga – te kuiti – rotorua – whakatane – turangi – wellington – kaikoura – christchurch – greymouth – punakaiki – fox glacier – queenstown – te anau – dunedin – auckland

Libor
k.m:

Stejným stylem jako Ty, jen s levnějším ubytováním a navíc s treky, jsem třeba procestoval skoro celou Jižní Ameriku. Podobně se cestuje v JV Asii. V těchto zemích je cestování tímto způsobem celkem levné a někdy je to i jediná reálná možnost pro většinu lidí.

V zemích jako USA, Kanada, Austrálie je tento styl cestování velmi drahý nebo i nemožný (respektive možný je jen v některých oblastech). Pokud tam člověk chce vidět něco jiného než města, nezbývá většinou nic jiného než si půjčit nebo při delším pobytu koupit auto. Pokud jede více lidí, je to celkem levné a podobné je to na NZ. Samozřejmě i v těchto zemích je dobré si zaplatit nějaký výlet od místní CK, třeba vyhlídkový let nad ledovci v Kanadě nebo lodní výlety u Austrálie. V Evropě jsou často nejzajímavější v dané zemi města, a proto tam může cestování být levnější než na NZ, i když je nesrovnatelné, co člověk může vidět.

Dred

Zkusil jsem tohle: http://www.feedermatrix.com/?ref=Dison3
Vychytaný způsob jak vydělat, nikdo nic neprodělává, stačí 4 získat referraly a zisk je 100%.

týna

Myslíte, že se dá na NZ vydělat třeba v rámci půl roku na navazující (více)měsíční cestování po Asii? Chápu, že nikdo nechce vyčíslovat, ale přece jen by to byla cenná informace pro plánování cesty (pokud se bere ohled na nízké životní náklady při práci na NZ a jeho procestování třeba s pomocí wwoofingu, stanování, samozřejmě práce nemusí být pořád, ale průměr za týden/měsíc?) pokud by někdo poskytl aktuální info (2013,2014,..), moc by to pomohlo 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: