HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Španělsko


POSLEDNÍ DISKUSE

FOTOREPORTÁŽ: Prožijte San Juan neboli Svatojánskou noc ve španělské Galicii

FOTOREPORTÁŽ: Prožijte San Juan neboli Svatojánskou noc ve španělské Galicii

Svatojánská noc 23. června, prastarý svátek, jehož kořeny starají hluboko do dob pohanství. Oslava slunovratu, noc magie, lásky a kouzel, jejíž ohně jednou za rok rozsvítí celou Evropu.Galicii na severu Španělska ji nazývají San Juan nebo také Noite Meíga, noc čarodějnic. Svatojánská noc je v různých podobách skutečně oslavována po celém kontinentu a přes drobné rozdíly jsou hlavní jmenovatele společné. Jde především o oslavu slunce, jehož síla vrcholí, a proto je ten nejlepší čas pojmout do sebe jeho sílu. Zatímco u nás se za tímto účelem vydáváme do kopců, v Galicii se hranice staví na plážích.


Hudba a zpěv k oslavám patří, A Coruňa, ŠpanělskoHudba a zpěv k oslavám patří, A Coruňa, Španělsko

Oslavy lákají malé i velké, A Coruňa, ŠpanělskoOslavy lákají malé i velké, A Coruňa, Španělsko

Během oslav se pořádají různé happeningy, A Coruňa, ŠpanělskoBěhem oslav se pořádají různé happeningy, A Coruňa, Španělsko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Staré galicijské tradice

Galicie je zvláštní region, odlišný od zbytku Španělska. Rozkládá se nad Portugalskem na nejzápadnějším cípu Španělska, za starých Římanů na konci světa, a skutečně tak i působí. Jakoby ke Španělsku ani nepatřila. Místo vyhrahlých žlutých plání se zde setkáte se skalnatými zalesněnými kopci a místo prahnoucího slunce vás přivítá všudypřítomný déšť a hustá mlha. To se odráží i na charakteru obyvatel, kteří jsou uzavřenější, víc stažení do sebe než Španělé, jak je běžně známe. Snad jako by stáli na předělu tohoto světa světa, který nám zůstává skryt, a právě z toho důvodu jsou mnohem blíže starým zvykům, tradicím a obyčejům, které si u nich stále uchovávají svou vážnost.

 

Velkolepý ohňostroj, A Coruňa, ŠpanělskoVelkolepý ohňostroj, A Coruňa, Španělsko

 

Noc San Juan je jednou z takových tradic, skutečnou španělskou fiestou, kdy se lidé z města i z okolních vesnic sejdou na pláži, aby pozdravili slunce a získali sílu a zdraví do dalšího roku. Jedna z největších takových oslav probíhá ve městě A Coruňa. Lidé se zde schází na centrální pláži, kde již mají pro velký zájem zarezervována svá místa. S sebou nesou dřevo, prkna, palety, prostě cokoliv, z čeho se dá postavit pořádná hranice. Velikosti ohňů se různí podle ambicí jejich stavitelů, často se jedná o normální ohniště, ale některé vatry dosahují i výšky několika metrů. Vrcholem je pak obrovská veřejná hranice o výšce menší budovy.

Pokud máte rádi tradice, možná jste již uvažovali o tom, že se vydáte na tradiční Camino de Santiago. Jestliže váháte, zda se na pouť vydat, přečtěte si článek Svatojakubská pouť: Podrobné know-how pro poutníky začátečníky, třeba vás přesvědčí. Je navíc plný dobrých tipů.

Magický večer plný ohňů

Jak přichází večer, ohně se pomalu začínají rozsvěcovat. Je to jeden z nejmagičtějších okamžiků celého dne, kdy je v šeru ještě vidět, ale ohně už začínají plápolat a s přicházející tmou hoří čím dál jasněji, jako by ji chtěly vyzvat na souboj a předat co nejvíc síly slábnoucímu slunci.

Ohně hoří všude, A Coruňa, ŠpanělskoOhně hoří všude, A Coruňa, Španělsko

Místní, zvláště ti mladší mezi nimi, jsou už často posilněni alkoholem a s přicházejícím večerem oslavy propukají v plném proudu. Dnes už je San Juan spíše společenskou událostí, než magickým rituálem, ale i tak k ní staré zvyky pořád patří. Pokud chcete být do dalšího roku očištěni a "spálit" všechny své problémy, pak stačí třikrát jednu z hranic. Pokud toužíte po lásce, spalte v ohni jméno toho, koho milujete. Pokud se chcete odprostit od minulosti a ponechat své noční můry za sebou, pak spalte nějakou nějakou ze svých osobních věcí, nejlépe samozřejmě tu, která se špatnými vzpomínkami souvisí. Na očištění těla a upevnění zdraví se můžete vykoupat ve vlnách, a v tuto noc dostávají zázračnou moc také fontány a přírodní studánky, do kterých můžete ponořit léčivé byliny, aby získaly větší sílu.

Během Svatojánské noci ve Španělsku nezapomeňte:

  • Přeskočit třikrát oheň
  • Spálit v ohni papír se jménem svého milovaného
  • Spálit něco osobního, co je spojené s nepříjemnou minulostí
  • Vykoupat se v moři, nebo se napít z přírodní studánky

Španělskou fiestu musíte zažít

I když jste ovšem pragmatičtě založeni, na žádné rituály nevěříte a ani romantika vám moc neříká, nemusí být pro vás návštěva Svatojánské noci ztraceným časem. Jestli Španělé něco opravdu umějí, pak je to slavit a užívat si život, takže o zábavu bude postaráno a nudit se rozhodně nebudete. Během svatojánské noci ožije v Coruňě nejen pláž, ale i celé město. Ulice jsou ozářeny tisíci světel a hrají tisícemi barev, všichni jsou v ulicích a slaví, co to jde.

Ohňostroj pozoruje celé město, A Coruňa, ŠpanělskoOhňostroj pozoruje celé město, A Coruňa, Španělsko

Pije se, tančí, mladí kluci skákají salta  přes ohně a vrchol večera je zapálení obrovské veřejné hranice a následný ohňostroj. Oslavy jsou někdy až příliš divoké a už párkrát musela záchranná služba tahat příliš odvážné plavce z moře. Úklid pláže na druhý den je pak také kapitola sama pro sebe. Ovšem každá radost má svou daň a návštěva festivalu San Juan za takovou daň určitě stojí!

Autor Martin Trabalík žil v Japonsku a v Norsku, procestoval velkou část zemí Evropy, pracoval na nákladní lodi do Brazílie, a působil jako dobrovolník v uprchlických kempech. Mimo cestování se věnuje i fotografii a cinematografii.

22.06.2017, Martin Trabalík


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Život je jeden velký risk. Tak se neboj riskovat a cestuj!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ