HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Německo


POSLEDNÍ DISKUSE

Vodní trojlístek „Lausitzer Seenland“

Vodní trojlístek „Lausitzer Seenland“

 

Kajtování, plachtění, surfování, veslování, potápění, rybaření, vodní skútr, lyže, motorový člun či loď. To vše se nosí v lužické krajině téměř za humny, u našich německých sousedů.Jezera plná adrenalinu, zábavy i odpočinku

Spolkové země Brandenburg a Sachsen byli dříve věhlasně známé díky „hnědému zlatu“. Od poloviny 19. století se zde vytěžily 2 miliardy tun uhlí z hlouby šedesáti metrů. Po velkém boomu zbyly jen prázdné hluboké jámy, krajina měsíčního rázu a nezaměstnaní horníci. Pojďte se se mnou podívat, jak rychle dostává lužická oblast blankytně modrý nádech s příměsí aktivního i pasivního využití.

Výhled směrem na Česko

Městský přístav

Kola si můžete vypůjčit

Kiteboarding na Bärwalderském jezeře

Bärwalder See je položeno nejjižněji ze všech jezer. Nachází se v spolkové zemi Sachsen, v oblasti zvané Boxberg. Hájky plné zdravě vypadajících borovic provoňují vzduch. Aroma lesní lepkavé smůly rozráží kajteři stejně rychle jako na řecké Lefkádě. Vlny, kterým napomáhá vítr, se tvoří na rozloze 13,6 km². Panorama vřesovišť s pomalu žloutnoucí trávou dotváří bílý oblak dýmu z místní elektrárny, která sem kupodivu šmrncovně zapadá. Kolem jezera se táhne 23km dlouhá asfaltka, která zaručuje cyklo- nebo inline jízdu kolem modrého jádřince. Kulturní nadšenec najde své místo v tzv. „Theater am Ohr“. Divadlo ve tvaru největšího lidského ucha vytvořil díky hromadám vymodelovaného písku polský umělec Jaroslaw Kazakiewicz. Venkovní amfiteátr tak vypadá jako ušní lalok s kapacitou 270 místy k sezení.

Skvělé podmínky jsou také pro kolečkové brusle

Senftenberské jezero pro rodinou pohodu

Senftenberger See rozlohu 1300 ha a je specifikováno jako jezero pro rodiny s dětmi, čemuž odpovídají i služby. Výborná kvalita vody je vhodná pro potápění, surfování, plachtění. Sportovní centrum, které zde vyrostlo roku 2004, tvoří nedílnou součást městečka Senftenberg. Městský přístav s kotvištěm se 140 místy by se měl stát budoucím centrálním přístavem Lužické jezerní krajiny.

Ze Sedlitzerského jezera výhled do Krkonoš

Sedlitzer See je obohaceno o vyhlídku zvanou „Rezavý hřebík“. Při jasném počasí uvidíte až do Krkonoš. Okrově červená ocelová věž, dosahující do výšky 30 m, nabízí impozantní pohled na modrý poklad východního Německa. Vedle vyhlídky se pyšní Sornoerský kanál, který čeká na svou první vodní dávku přídělu. Jezero je díky okolním nezpevněným cestám plné hrbolů a písčitých dun vhodné pro jízdy na stabilních čtyřkolkách se statnými pneumatikami. Pod „hřebíkem“ se vyjímají sestavená kamínková písmenková slova od turistů, jejichž nápad je vidět jen zeshora. Dejte pozor, ať je dole nezničíte prašnými vzorky čtyřkolkových plášťů.

Jízda na čtyřkolkách

Jezera budoucnosti východního bloku

Vůně hnědého uhlí se vytěžila do víru perspektivního života. Ze šeredné nic neříkající krajiny se „Lausitzer Seenland“ oblékl do modrobílého obleku s písčitým límečkem a větrnými knoflíky. Tři z dvacetičtyř jezer už našly svou budoucnost. Zbylé obrovité kaluže si můžete objet na inline bruslích, na kolech nebo na čtyřkolkách. Kolem jezer vede asfaltový obklad dlouhý téměř 500 km a pro akčnější se najdou i neupravené pěšiny s výmoly jako v asijském Laosu.

Cestu k lužickým jezerům mi ukázala Německá turistická centrála sídlící v Praze, za což díky. A propó: Zdravím z lužické oblasti, fouká tu super vítr, kajterské draky se hemží mezi naducanými mraky a já sedám na kolo a upaluju prozkoumat další z jezer: Bergheider See. Ale o tom zase až příště.

Přenocování se střechou nad hlavou je možné například v nedalekém Neschwitzu, kde se nachází jedna z mnoha ubytoven německé sítě Jugendherberge.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Braniborsku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené v Braniborsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála


31.10.2013, Šárka Vacková


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

neexistuje zlá krajina....existujú len zlí ľudia

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ