HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Finsko


POSLEDNÍ DISKUSE

Pobřeží a souostroví Ålandy

Asi 6 500 ostrovů seskupených mezi Finskem a Švédskem. Největší z nich jsou Lemland a Eckerö. Malebná oblast se známkami osídlení už z období Vikingů. Oblíbené Finy i Švédy, slouží pro rodinnou dovolenou oběma zemím.Finské pobřeží je členité, i když nemá hluboké fjordy jako třeba Norsko. Zato je lemují tisícovky malých i větších ostrovů. Správním centrem je Oulu, důležitý přístav v Botnickém zálivu. Dalším významným přístavem je Vaasa. Nejznámějším městem na pobřeží je ale Turku, bývalé hlavní město Finska. (První finská univerzita, středověký hrad, katedrála). Pěkné čisté pláže jsou na jihu u Hanko a na západě u Yyteri nebo Kalajoki.

Souostroví Ålandy (Ahvenanmaa)

Asi 6 500 ostrovů seskupených mezi Finskem a Švédskem. Největší z nich jsou Lemland a Eckerö. Malebná oblast se známkami osídlení už z období Vikingů. Oblíbené Finy i Švédy, slouží pro rodinnou dovolenou oběma zemím. Dobré podmínky pro cyklistiku a vodní sporty. Ålandy jsou autonomní oblastí v rámci Finské republiky. Mají asi 22 tis. obyvatel. Mluví se zde hlavně švédsky. Hlavním městem je Mariehamm (Muzeum mořeplavectví).Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Při cestování poznáš i sám sebe.