HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Finsko


POSLEDNÍ DISKUSE

Putování finskou tajgou se psím spřežením a pozorování medvědů v divočině

Putování finskou tajgou se psím spřežením a pozorování medvědů v divočině

Jste-li milovníky ryzí a panenské přírody, pak víte, že Skandinávie je oblastí nejzachovalejší flóry a fauny v Evropě. Rozsáhlé oblasti bez vlivu novodobé činnosti člověka jsou chráněné v úžasných a vyhledávaných národních parcích Finska, Švédska a Norska. Výpravy do odlehlých míst těchto zemí jsou vždy kouzelné. Člověk se prostě rád vrací do přírody, alespoň na chvíli daleko od rušného města.Krásných míst je mnoho, ale teď se pojďme spolu podívat do přírodní rezervace Hiidenportti (ve finském originále Hiidenportin kansallispuisto) nacházející se severně od známé finské jezerní plošiny a téměř v dosahu severního polárního kruhu. Je brzy ráno a nad mozaikou rašelinišť, potůčků, řek a jezer vychází slunce. Paprsky se dotýkají více než sto let starých jehličnatých stromů a příroda se probouzí do nového dne.


Typická severská architektura, FinskoSeverská architektura, Finsko

Typická tajga, FinskoTypická tajga, Finsko

Pozorování zvířat ve finské tajze, FinskoPozorování zvířat ve finské tajze, Finsko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Nejatraktivnější částí parku, který byl vyhlášen v roce 1982, je kamenná brána tyčící se nad roklí Hiidenportti. Legenda vypráví, že se zde do strže ukryl démon Hiisi, vzdálený příbuzný norských Trollů. Naštěstí je nyní Hissi neškodný, jako jeden z dvanácti synů Kalavala se převtělil do souhvězdí na obloze.

Finská fauna

Na území parku můžeme pozorovat i rozmanitou faunu. Žijí zde rosomáci, rysi, nebo sovy – puštík vousatý. Ale kulisy této divočiny jsou ideálním místem i pro vládce zdejší říše zvířat – medvědy. V doprovodu s místním profesionálním průvodcem-stopařem se vydávají nadšení fotografové a obdivovatelé přírody za pořízením jedinečných snímků nebo krátkých videí ze života těchto šelem. K nezapomenutelným zážitkům patří i noc strávená v bezpečném úkrytu – dřevěném bunkru – odkud můžete sledovat medvědy přímo v akci.

Pozorování medvědů, FinskoPozorování medvědů, Finsko

Země za polárním kruhem je plná divoké přírody, adrenalinu a zajímavých lidí. Stává se tak cílem mnohých cestovatelů. Pokud zaujala i vás, přečtěte si více v článku Cesta kolem Laponska za 50 dní.

Plavili jsme se na kánoi po místní říčce a byla to neskutečná romantika. Voda tiše tekla přes bobří hráze a kolem bobřích hradů - úchvatných staveb, u kterých nebudete chtít věřit, že jsou dílem malých a na první pohled docela neohrabaných živočichů. Piknik na břehu řeky je vítaným zpestřením uprostřed země bez civilizace. A pokud se vám k tomu podaří vylovit z řeky třeba okouna, pak bude idyla dokonalá.

Putování se psem

Putování severskou tajgou? Určitě ano, ale co takhle v doprovodu zvířat lidem nejbližším? Psi husky. Každému členu výpravy je přidělen jeden, speciálně vycvičený pes, který vás díky postroji připevněnému k vašemu pasu potáhne konstantní rychlostí vpřed. Zážitek jako za časů Zlaté horečky na Klondike.

Putování se psy husky, FinskoPutování se psy husky, Finsko

Obrovskou výhodou této dobrodružné výpravy je skutečnost, že za ní nemusíte cestovat až do vzdálené Kanady nebo na Aljašku – z České republiky se do oblasti národního parku Hiidenporti dostanete letem přes Helsinky mnohem rychleji. Alternativně lze z Helsinek cestovat také vlakem. Naše zkušenost vede k doporučení navštívit oblast v druhé polovině léta – srpen, případně začátek září.

Autor článku Martin Pišťák cestuje pravidelně nejen do Finska, ale pohybuje se po celé Skandinávii. Na severu Evropy tráví pravidelně pět měsíců v roce. Sám o sobě říká, že: „Skandinávie a její přírodní skvosty jsou jeho osudovou vášní“. A podle něj platí: „Každý zkušený cestovatel a „Hedvábný stezkař“ by se měl do Skandinávie podívat. A ne jen jednou!"


Via MarpiCestovní kancelář Via Marpi se specializuje pouze na Norsko a severní Skandinávii, netříští své síly do mnoha světových lokalit. Rádi ukazují sever Evropy ve všech jeho detailech. Všude tam, kde kam se s nimi podíváte, vás vezmou na základě osobních cestovatelských zkušeností.

 

 

 


09.01.2017, Martin Pišťák


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Dovolená na Nauru? Proboha, proč?!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ