HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Česko


POSLEDNÍ DISKUSE

Pozor, jen průkaz pojištěnce na dovolenou nestačí. Proč a jak vybrat pojištění na cesty?

Pozor, jen průkaz pojištěnce na dovolenou nestačí. Proč a jak vybrat pojištění na cesty?

Díky Evropské unii si můžeme užívat volného cestování bez kontrol na hranicích a cestovního pasu. Rozhodně bychom ale ani do členských zemí neměli zapomínat na cestovní pojištění.Jen evropský průkaz zdravotního pojištěnce totiž nestačí. Proč a jaké pojištění na letní dovolenou zvolit?

Jen průkaz pojištěnce vám na dovolené stačit nebude

Mnoho lidí vyráží do zahraničí s domněnkou, že stačí modrá kartička pojištěnce. Vždyť se přeci jedná o evropský průkaz. Kartička skutečně na území EU, EHP a Švýcarska platí, avšak jen ve velmi omezené míře. Zraněný či nemocný turista se neobjede bez spoluúčasti, která obvykle není vyčíslena ve výši pár stokorun. Jen zlomenina nohy vyjde:

- v Chorvatsku na více jak 100 500 Kč,
- v Egyptě na více jak 1 100 000 Kč,
- v USA na téměř 440 000 Kč.

Cestovní pojištění nepodceňujte ani při dovolené na Slovensko. Cena základního pojištění začíná na 20 Kč za den, není tak důvod zbytečně riskovat kvůli pár korunám. Kromě toho, že pojištění není drahou záležitostí, je i velmi snadné ho sjednat. Vyřídit lze cestovní pojištění online v pohodlí domova, popřípadě osobně na pobočce.

Na výluky je cestovní pojištění krátké

Přestože u výluk je vždy kladen důraz na to, aby si na ně lidé dávali pozor, stejně se najdou tací, kteří se diví, že zrovna jim pojišťovna nechce vyplatit pojistné plnění. Přečtěte si pojistnou smlouvu a neopomínejte číst ani výluky, a to ať už si sjednáte třeba cestovko od AXA, od Allianz, od Kooperativy nebo od České pojišťovny.

Mezi nejčastější výluky patří například:

- alkohol a omamné látky,
- teroristické útoky,
- jaderné záření,
- těhotenství,
- chronické onemocnění.

Pojišťovna s vámi nebude chtít řešit ani pojistnou událost, kterou jste neohlásili asistenční službě, nebo škodu způsobenou vaší blízké osobě či spolucestujícímu. O všech výlukách buďte vyrozumění ještě před odjezdem na dovolenou.

Pouze na úrazové pojištění nespoléhejte

Jen pojištění zdraví vám klidnou dovolenou nezajistí. Vyvstat může hned několik problémů, které vám levný last minute zájezd mohou pořádně prodražit.

Mnozí jistě už zažili ten pocit, kdy dítě na dovolené rozbilo svou neopatrností drahou vázu v recepci, kdy kvůli chybě aerolinií vám na dovolenou nedorazil kufr nebo kdy jste nemohli na dovolenou odjet a museli jste ji na rychlo zrušit pár dní před odjezdem. Za tento krok vám dokonce hrozí od cestovky pokuta. Jak takovým situacím předejít? Zapotřebí je sjednat pojištění na cesty, a to:

- úrazové pojištění,
- pojištění odpovědnosti,
- pojištění sportu,
- pojištění poplatků za storno,
- pojištění zavazadel.

Pokud bude potřeba řešit jakoukoliv pojistnou událost, kontaktujte vždy asistenční službu, která vám pomůže, poradí a poví, na co máte nárok. V případě úrazu vám najde nejbližší smluvní nemocnici.


14.06.2018, Redakce


Diskuse


jankonas
jankonas

Předpokládám, že pokud při dovolené nedorazí kufr, tak je to chyba letecké společnosti a pojištění mi v tom nepomůže, maximálně s proplacením nákladů spojených s nákupem nezbytných věcí. Ohledně pojištění a kartičce Evropského průkazu doporučuji si přečíst i tento článek: http://ara.cz/rady-na-cestu/jak-vybrat-cestovni-pojisteni Pojištění je důležité, ale zas nemá cenu pojištovat všechno, pokud člověk řeší finance.

18. 06. 2018, 11:58:34

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Krávy v base camp vám můžou sníst jediné hrubé ponožky před výstupem na ledovec!
Sponzorováno