Doprava

Bosna a Hercegovina hraničí se třemi státy: Chorvatskem, Srbskem a Černou Horou, přičemž hranice s Chorvatskem je od 1.7.2013 také hranicí s EU, nikoli však Schengenským prostorem. Nejvíce hraničních přechodů je silničních, dále pár železničních a leteckých. BaH má také přístup k Jaderskému moři a to na velmi krátkém úseku kolem města Neum, kde však není větší přístav. Dovoz a vývoz zboží lodní dopravou je tedy zajišťován přes přístav v chorvatském městě Ploče.

Doprava do země

Z České republiky do této balkánské země bohužel neexistuje žádné přímé ani pravidelné letecké, autobusové či železniční spojení. Vždy je nutné zařizovat dopravu z jiné země. Hlavní mezinárodní letiště sídlí v Sarajevu. Odbavuje například lety místní aerolinky BH, z Vídně sem létá také Adria Airlines, Croatia Airlines či Air Serbia, přičemž ceny zpáteční letenky začínají na 6000 korun. Aerolinka BH zajišťuje spoje do Zurichu a Bělehradu, odkud pak dále nabízejí lety také do Prahy. V takovém případě se cena zpáteční letenky pohybuje od 5000 korun výše.

Další letiště se nacházejí ve městech Mostar, Tuzla a Banja Luka. Nejvýhodnější je však zvolit let do Chorvatska a odtud dále pokračovat do Bosny a Hercegoviny. Mezi Sarajevem a Záhřebem jezdí denně dva železniční spoje, Cesta trvá necelých deset hodin. Zhruba o hodinu kratší je pak přímí vlakový spoj do srbského Bělehradu. Při cestování vlakem v Bosně a Hercegovině se vyplatí využívat Interrail-Pass, jehož cena začíná na 163 eurech, či Balkan Flexipass, který vás opravňuje k cestám po celém Balkánu i v Turecku.

Autobusové linky pravidelně jezdí do Chorvatska, Srbska, Slovinska i Černé Hory. Nejfrekventovanější jsou spoje mezi Sarajevem a chorvatským Záhřebem či Splitem a také srbskou metropolí Bělehrad. Na těchto trasách jezdí zhruba pět autobusů denně. Denně se lze autobusem dostat rovněž do Dubrovníku či Lublaně. Většinu autobusových linek zajišťují společnosti Centrotrans, Globtour či Semi tours. 

Nejjednodušším způsobem, jak se dopravit do Bosny a Hercegoviny je tedy pomocí vlastního automobilu. Nejsnadnější cesta vede opět přes sousední Chorvatsko.

Doprava v zemi

Nejhorším a tedy i nejpomalejším dopravním spojením je v BaH vlak. Tratě jsou v dost zoufalém stavu, stejně jako vlakové soupravy a není výjimkou, když vlak zůstane stát mezi dvěma stanicemi.

Naopak poměrně rozsáhlá je síť autobusová. Je rozdělená na tzv. místní, federální, mezientitetské a mezinárodní linky. Místní jsou zejména krátké trasy mezi obcemi, na kterých dosluhují autobusy vyřazené ze západu a ceny těchto spojů jsou velmi levné. Federální a tzv. mezientitetské (spojující Federaci BaH s Republikou Srbskou) linky jsou, stejně jako mezinárodní spoje, obsluhovány novějšími nebo úplně novými autobusy. Cena těchto jízdenek je o něco vyšší (např. Sarajevo – Tuzla 20,00 BAM plus větší zavazadlo 1,00 BAM/ks), ale autobusy jsou komfortní, čisté a jezdí často.

Mezinárodní letiště jsou ve městech Sarajevo a Tuzla. Letiště Tuzla (TZL) je v provozu pouze pár dnů v týdnu a zatím je využíváno výhradně leteckou společností WizzAir. Letiště Sarajevo (SJJ) je v provozu každý den, ale není příliš vytížené, denně odbaví max. 30 příletů a odletů. Letový řád je k dispozici na internetových stránkách letiště (http://www.sarajevo-airport.ba/timetable.php?vrsta=redovni&podvrsta=odlasci).¨

Na aktualizaci online průvodce se podílela Katka Červenková (novinářka a původce na volné noze) a Denisa Goralijová (https://www.facebook.com/TuristickyPruvodceBIH)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: