HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nový Zéland


POSLEDNÍ DISKUSE

Puhoi - česká vesnice na Novém Zélandu

Roku 1863 opouští 83 německy mluvících starousedlíků vesničku ...Chotěšov... na Plzeňsku a vydává se na druhý konec světa - na Nový Zéland - začít nový život. Odjíždějí s příslibem přidělení 40 akrů půdy na osobu zdarma, sami si hradí pouze dopravní náklady. Na seznamu cestujících najdete jména jako Schischka, Straka, Becher nebo Schollum.Málokdo z cestujících na zaoceánské lodi "WAR SPIRIT" má představu, co je v nové zemi čeká. Přidělenou půdu si musí sami zpracovat - vykácet buš, postavit obydlí, vybudovat cesty. S nástrahami neznámé přírody pomáhají českým Němcům místní Maoři. O tom, že to nebylo jednoduché, svědčí citace jedné z žen: "..kdybych uměla chodit po vodě, neváhám ani minutu a dám se na cestu domů". Přes počáteční obtíže přijíždějí další krajané, avšak už ne v tak velkých vlnách.

 

skola.jpg

Problémem je špatná angličtina nových osadníků. Sepisují proto petici vládě a žádají o podporu při založení školy. Vláda souhlasí za podmínky, že k 80 librám, které do projektu vloží, přidají obyvatelé Puhoi dalších 80 liber. Požadavek se zdá být nesplnitelný - pouze pět rodin je schopných přispět - jedinou librou! Po osmnácti měsících se podaří vybrat 65 liber a zbývajících 15 liber posílají příbuzní z Čech.

Škola - postavená svépomocí v roce 1872 - sestávala z jedné jediné místnosti. Výuku zpočátku vedl jeden učitel, další roky se jí ujali manželé Krippnerovi. S přibývajícím počtem dětí (počet obyvatel vesnice se rozrostl na 200) však škola přestávala vyhovovat a tak naši krajané sepsali novou petici a vymohli si postavení nové školy - se dvěmi místnostmi a bytem pro učitele. V té době už školu navštěvovalo 85 dětí.

Ve škole dnes sídlí muzeum osidlování (otevřené v létě od 13-16h, v jiných obdobích lze návštěvu domluvit individuálně, na kontakt se ptejte v hospodě). Najdete tu velký model vesnice, jak vypadala na začátku 20. století, dopisy, které psali puhojští rodinám domů, zemědělské nástroje, kroj nebo dudy.

 

kostel_1.jpg

Dalším velkým úkolem bylo vybudování kostela a angažmá faráře. Farář do obce zpočátku pouze zajížděl, teprve v roce 1877 zůstává natrvalo. Kostel svatého Petra a Pavla se podařilo otevřít v roce 1881. Oltář si krajané objednali v Čechách. Současnou podobu, kterou vidíte na obrázku, získal kostel na počátku dvacátého století, kdy byla přistavěna zvonice.

Komunita zejména v prvních letech života v Puhoi drží velmi silně pospolu. Zpěvem a tancem udržují tradice. Talentovaný Charlie Becher dokonce vymýšlí nové písničky a pojmenovává je po svých sousedech. Některé se dochovali dodnes - zpívají se a tancují při speciálních příležitostech, jako je den, kdy si připomínají příchod do vesnice. Není třeba ale čekat na 10. srpen - každý druhý a poslední pátek v měsíci si kapelu (včetně dudáka) můžete poslechnout v malebné hospůdce hotelu.

Ta je sama o sobě velmi zajímavým a živým místem. Stěny jsou ověšené starými fotografiemi, pivními tácky a cizími bankovkami (některé jsou české). Nad barem visí i obal od českého kondomu! Visí tu ale i rekvizity odkazující na jiné země - zejména východoevropské.

knihovna.jpg

Staré časy v Puhoi vedle školy, kostela a hotelu připomíná ještě budova knihovny a hřbitov. Domy, ve kterých dnes lidé v Puhoi bydlí, už žádný vztah ke střední Evropě nemají - na první pohled Puhoi působí jako každá jiná vesnice na Zélandu.Diskuse


Bara
Bara
Diky, za moc pekny clanek. Mozna by stalo zato uvest, kde presne to na Zealandu je. Take jsem tam byla a precist si tento clanek pred navstevou urcite by na me cela vesnice pusobila kouzelneji. I tak se mi tam libilo az na to, ze hospoda byla v sest hodin zavrena a tak jsem mistni pivko nemela sanci ochutnat. Diky.
09. 04. 2008, 03:41:55
Ahojky lidičky na druhé straně zeměkoule. Mám na Vás velikou prosbu o radu a pomoc.Je mi 40 let jsem kuchařka,dodělala jsem si střední školu a žiji se svou 16 letou dcerou .Chtěly bychom se odstěhovat na Nový Zéland.Můžete mi poradit a pomoc při realizaci nového života?MOc děkuji za pochopení. Přeji Vám krásný a pohodový den. Saitzová Pavlina Olomouc,Lazecká 44 Česká Republika
01. 11. 2008, 17:05:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jak otestovat nového partnera/ku? Cestuj s ním!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ