HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nový Zéland


POSLEDNÍ DISKUSE

Kolik dní si vyhradit na cestování po Novém Zélandu či v Austrálii?

Je dovolená na Novém Zélandu již ve vašem kalendáři a ještě nevíte co vše můžete rozumně stihnout - shlédnout za dané období?Milford Sound, Nový Zéland

Dovolená u protinožců je snem mnoha lidí, ale kolik času si na ni vyhradit? Porevoluční období v mnoha lidech vzbudilo touhu podívat se na tato vzdálená místa a samozřejmě vzhledem k tehdy poměrně nízkým platům byla snaha šetřit, kde se dá - proto vznikly "nízkorozpočtové" zájezdy přes půlku Austrálie za tři týdny nebo celý Nový Zéland za týdny dva. Bydlelo se v kempech, v těch nejlevnějších chatkách, čtyři osoby namačkané na 10m2. Některé cestovní kanceláře dokonce jezdily pod stan (...a pár cestovních kanceláří tyto druhy zájezdů stále nabízí). Sami jsme takové zájezdy zprvu průvodcovali jménem českých cestovních kanceláří a tato zkušenost jen zvýšila naši touhu skoncovat s tímto nepohodlným a nedůstojným způsobem cestování. Vše viděno jako z rychlíku za okénky mikrobusu, večer se klienti mačkali u několika plotýnek určených pro celý kemp, aby si uvařili večeři, noční buzení se navzájem v malém prostoru bylo na denním pořádku. Samozřejmě chápeme, že podívat se na druhý konec světa stojí za tu trochu odříkání, ale je "ušetřená" suma za "levný" zájezd výhrou? Srovnejte si poměr cena x výkon a vyjde vám, že při ceně letenky, nákladů na dopravu a průvodce už cena stanování, levné chatky nebo pěkného ubytování v celkové sumě zase tak velkou roli nehraje. Velký rozdíl také přinese přidání několika dnů k vaší dovolené. Zážitky je třeba vstřebat. To umožní pomalejší tempo a příjemné večery v pohodlí.
V dnešní době je už i cesta na Nový Zéland nebo do Austrálie cenově přijatelnější a mnozí lidé se k nám na Nový Zéland vracejí, i když to původně, během první návštěvy vůbec neměli v úmyslu. I proto se vyplatí každé zemi nebo jejich částem věnovat samostatnou dovolenou. Samozřejmě jsme si vědomi, že je to nakonec otázka kompromisu, kde limitující veličiny jsou délka dovolené, náklady na cestu a vaše cestovatelské plány do budoucna.

Je dovolená na Novém Zélandu již ve vašem kalendáři a ještě nevíte co vše můžete rozumně stihnout - shlédnout za dané období?

1 týden

·         pouze vybraná místa jednoho - Jižního nebo Severního ostrova


2 týdny

·         návštěva jednoho - Jižního nebo Severního ostrova

·         návštěva vybraných míst obou ostrovů - vnitrostátní přelet je obvykle nutností

·         procestování obou ostrovů autem, jak si někteří cestovatelé nebo cestovní kanceláře představují vnímáme jako nesmysl...


3 týdny

·         návštěva obou ostrovů, ideálně v poměru 2 týdny na Jižním a 1 týden na Severním ostrově.

·         návštěva Jižního ostrova spojená s několikadenní túrou


4 týdny

·         ideální doba pro procestování "celého" Nového Zélandu od severu k jihu nebo naopak

·         návštěva obou ostrovů spojená s několikadenní túrou


5 týdnů a více

·         návštěva obou ostrovů, dostatek času si vychutnat jednotlivá místa, možnost více než jedné túry (zde již záleží na konkrétních preferencích).


Výše uvedené berte jako orientační informace, samozřejmě lze připravit zkrácené a přesto poměrně rozumné programy, také záleží na vašich zájmech - co preferujete vidět, zažít, vyzkoušet... Jen mějte na paměti, že Nový Zéland je o klidu a vychutnat si ho znamená nespěchat.

Rozhodujete se který ostrov upřednostnit? Nový Zéland je nejznámější pro své přírodní krásy a nejkrásnější scenérie nabízí Jižní ostrov, zejména pak jeho jižní část - nejvyšší hora Mt Cook, ledovce Fox a Franz Josef, oblast jezera Wakatipu s městečkem Queenstown, fjordy Národního parku Fiordland, atd...

O autorech: Jmenujeme se Vlaďka Kennett a Martin Slíva a jako profesionálové v cestovním ruchu Novým Zélandem žijeme zhruba od roku 2001. Záhy poté se tato země stala naším domovem – základnu máme přímo v centrech NZ turismu - v Glenorchy a Te Anau kde bydlíme, a v proslulém Queenstown kde sídlí naše cestovní kancelář True Travel Ltd.
www.truetravel.cz

Doubtful Sound, Nový Zéland


HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství" a „objeví pro sebe" nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.


25.11.2009, Martin Slíva


Diskuse


Valis
Valis
4 týdny na procestování "celého" Nového Zélandu od severu na jih nebo obráceně, je možná tak ideální pro japonského turistu, který zastaví na parkovišti a z vyhlídky si cvakne pár snímků... a nebo pro důchodce, co nemůžou chodit. 4 týdny je opravdu "minimální" doba tak na procestování jednoho ostrova, v případě, že chceš vidět i něco víc, než jen TOP místa vypsaná tučně v turistických průvodcích.... a to je opravdu minimum.
06. 04. 2010, 13:31:36
Martin Slíva
Martin Slíva
Samozřejmě, cestuji po NZ už 8 let a stále poznávám nová, mnohde turisty dosud neobjevená místa... Ale normální pracující člověk je rád, že utrhne 4 týdny dovolené... Z naší praxe vím, že se občas bohužel najdou odvážlivci z ČR a Slovenska (tedy ne z Japonska), kteří celé NZ chtějí projet a projedou za pouhý týden!!! A proto tři až čtyři týdny na Novém Zélandu mi přijdou už jako přijatelný kompromis - se zkušeným průvodcem vydají za 2 měsíce cestování backpackerů způsobem pokus omyl - jak se často děje.
19. 07. 2010, 16:51:50
Martine, když tam jsi takovou dobu,nemáš náhodou napsaného nějakého svého průvodce,či vyznačená na mapě místa kam a jak se vyrazit podívat? Ze zkušeností vím, že v průvodcích je tak polovina toho hezkého a často jen to "známé" a kousek vedle je něco dost podobného, ale bez turistů:) Děkuji
23. 08. 2010, 18:19:11
Petře, asi odpovídám trochu pozdě. Vlastního průvodce sepsaného máme, ale ten je stejně relativně rozsáhlý :-) Spíš záleží co Tě zajímá, co chceš podnikat, kolik máš času, případně i peněz, v kterém období tu budeš, atd. a pak se dá něco konkrétního doporučit. Třeba Fiordland samotný může být lehce na měsíc, ale taky z něj můžeš utéct za pár dnů :-)
04. 08. 2011, 14:38:42
Ja myslim, ze 4 tydny na procestovani NZ staci, pokud mate vlastni auto. Ja jezdil stopem, byl jsem tam 6 tydnu a bylo to tak akorat. Procestovat dukladne se NZ samozrejme za 4 tydny neda, ale to plati o kazde zemi a vzdy musite vybirat. Rozhodne ale nesouhlasim s nazorem, ze "4 tydny je dobre tak pro japonskeho turistu..." atd. Vetsina turistu proste vic dovolene nema. Pokud byste ale jeli na NZ jen na tyden, je to zase druhy etrem. 3-4 tydny na ramcove poznani highlights obou ostrovu staci, pokud vynechate vicedenni treky, ovsem pripravte se na dlouhe a unavne presuny a je to honicka. V Australii jsem byl 2.5 mesice a videl jsem toho hodne, ale samozrejme pokud bych chtel poznat Australii "dukladne", musel bych tam byt tak 2 roky. Pokud se nekomu zdaji presuny na NZ dlouhe, tak v Australii jsou vzdalenosti extremne dlouhe... Petr Daubner www.kompas.estranky.cz
12. 08. 2011, 09:51:19
Vyborne stranky.Odletame ve trech zacatkem unora do Christchurch a po 6 tydnech zpatky z Aucklandu.Budeme mit auto.Nejake dlouhe treky delat nebudem.Co doporucite?
16. 01. 2012, 00:04:36
gabina
gabina
ahoj delala jsem Kepler track, na 3dny. Muzu doporucit. Na vetsinu treku je nutna rezervace. Pousti na ne jen omezene pocty lidi, na Milford trek se objednava i nekolik mesicu predem. Takze uvidite co bude k dispozici.
16. 01. 2012, 20:27:51
petr
petr
ahoj,my též jedeme na jižní ostrov v březnu na 3 tejdny a shánime info a tak.tak jestli ti nebude vadit, že bych s tebou navázal kontakt a pobral třeba i pár vašich námětů, nápadů a třeba v průběhu pobytu i nějaké aktuální info.dík.případně na mejl buriansenior@seznam.cz zdarec petr
26. 01. 2012, 22:27:21
Zvládli jsme to za tří týdny... prostě jsme si vybrali to svoje z obou ostrovů. Nepotřebuji vidět vše. Tak si s tím nelamte hlavu :-). Nikdy to neprozkoumáte celé.
17. 06. 2012, 11:38:00
Bk
Bk
4 týdny jsou rozumny kompromis. 3 týdny na jižním ostrově a 1 týden na severním. Je třeba mít pronajaté auto. Na NZ nepotřebuješ žádného průvdce, internet je plný informaci a na NZ je vše pro turisty perfektně připraveno. Hodně věcí lze zařídit na iSitech.
18. 06. 2012, 08:33:20
Daniela88
Daniela88

Když jsem si četla na http://jacestovatel.cz/media/ohromujici-scenerie-novozelandske-prirody článek o Novém Zélandu, okamžitě mě tato krásná země uchvátila. Vzhledem k tomu, že jen cesta letadlem trvá skoro dva dny, vymezila jsem si něco málo přes měsíc a myslím, že to celkem stačilo. Na méně jak 14 dní bych tam však nejela. To se nestačíte ani rozkoukat.

12. 02. 2019, 14:16:09

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Při cestování poznáš i sám sebe.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ