HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nový Zéland


POSLEDNÍ DISKUSE

FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

Maorská legenda praví, že Fiordland byl vytvořen, když polobůh Tū Te Rakiwhānoa vytesával sekyrou drsné strže jižních fjordů kolem Preservation Bay a Dusky Sound, ponechávaje si pod nohami ostrovy Resolution a Secretary. Jak postupoval k severu, postupně své umění vylepšoval, až vyvrcholilo tvorbou fjordu Milford Sound, v maorštině Piopiotahi.



Národní park Fiordland se nachází na jihozápadě Jižního ostrova Nového Zélandu a patří do přírodní rezervace Te Wahipounamu. Jediná silnice přivádí ke světoznámému fjordu Milford Sound ročně statisíce turistů, ale i tak je většina rozlohy parku turistickým ruchem téměř nedotčená. Západní civilizace se střetává s absolutní divočinou, s rozeklanými skalními štíty nekonečných horských hřebenů, s tichými hladinami jezer a neprostupným pralesem. Jak chapadla chobotnice je čtrnáct fjordů vklíněno hluboko do vnitrozemí. Lidská noha na mnohá místa stále ještě nevkročila.


Řeka Clinton, Milford TrackŘeka Clinton, Milford Track

Jezero ManapouriJezero Manapouri

Jezero Gunn, vycházka od Cascade CreekJezero Gunn, vycházka od Cascade Creek

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Jezera Te Anau a Manapouri

Městečko Te Anau je přirozenou branou do parku a nabízí veškeré potřebné služby pro turisty i farmáře ze širokého okolí. Leží na břehu stejnojmenného jezera, které je plochou 344 km2 druhé největší na Novém Zélandu. Ledovcové jezero Te Anau má tři velká ramena, po nichž se můžete plavit na elegantní historické motorové plachetnici Faith. Plavba je spojená s vycházkou k jezírkům ukrytým v pralese. V okolí obcí Te Anau a Manapouri najdete kvalitní ubytování. Pokud rádi hrajete golf, zkuste luxusní Dock Bay Lodge. Velice oblíbená je restaurace Red Cliff s vyhlášenou zážitkovou kuchyní, kde musíte ochutnat novozélandské slávky, zvěřinu z nedalekých hor nebo místní vysoce ceněné langusty.

Městečko Te Anau a obec Manapouri v dohledné době spojí 28 km dlouhá cyklostezka podél řeky Waiau při okraji národního parku. Cestou po Lake2lake trail se otevírají stále nové pohledy na pastviny farmářských usedlostí, okolní hory, meandrující řeku a místy projíždí pabukovým pralesem. Na stezce nejsou výrazná stoupání, případně si můžete pomoci zapůjčením elektrokola. Také jezero Manapouri, které se právem pyšní titulem nejkrásnějšího novozélandského jezera, vzniklo činností ledovců. Rozmanitou krajinu, kterou tvoří rozličné tvary hor, zálivů a ostrovů i pestrá vegetace, můžete prozkoumat výletní lodí nebo vrtulníkem.

Hollyford Track údolím řekyHollyford Track údolím řeky

Kepler Track

Populární třídenní túra Kepler Track (cca 60 km a 1200 m převýšení) patří mezi nejkrásnější novozélandské túry. Nabízí od každého trochu – cestu kolem jezer Te Anau a Manapouri a podél průzračné řeky Waiau, prales mnoha tváří, ledovcem vytesaná údolí se strmými stěnami okolních hor a panoramatické výhledy. Vrcholem je cesta po hřebenu mezi Mt Luxmore a Iris Burn, která vás zavede mezi nádherné alpínské louky, uvidíte z ptačího pohledu okolní hory a jezera. A možná potkáte zvídavé horské papoušky kea.

Budete-li mít pouze den, nechte se vynést vrtulníkem pod vrchol hory Mt Luxmore. Po výstupu na vrchol se vydejte pěšky k jezeru Te Anau (5–6 hodin času). Na konci výletu si cestu zpět můžete zkrátit vodním taxi.

CK GO2 je specializovaná cestovní kancelář složená z profesionálů, pro které je cestování zároveň velkou vášní. Díky naslouchání klientům a dokonalé znalosti destinací sestavuje zájezdy šité na míru jak pro jednotlivce, tak i pro skupiny. Ve všech nabízených zemích má české průvodce, kteří v zemi žijí a znají ji díky tomu velmi dobře. Pro klienty aktuálně zajišťuje zájezdy do destinací: Austrálie, Bali, Indonésie, Vietnam, Srí Lanka, Maledivy, Mauricius, Réunion, Mexiko, Japonsko, ostrovy v Pacifiku, Tanzánie a Zanzibar, Indie, Nepál, Nový Zéland a další. Více info na www.ckgo2.cz

Po silnici do Milford Sounds

120 km dlouhá silnice z Te Anau do Milford Sound je nádherná vyhlídková trasa, která se klikatí údolími mezi horami, místy neprostupným pralesem, podél jezer a horských řek. Nesčetné krátké vycházky a několik delších túr vybízí k zastavením. Nechte si proto na cestu minimálně den a v Milford Sound si zamluvte ubytování. Apartmány Premium Riverside Chalets leží přímo u řeky Cleddau, z gauče nebo přímo z postele můžete obdivovat výhledy na strmé stěny skal.

Krátká vycházka Lake Gunn Nature Walk u Cascade Creek je krásnou ukázkou vzrostlého pabukového pralesa s tisíc let starými stromy a výhledem na jezero Gunn. V Divide zastavte pro výstup na vrchol Key Summit, což je zároveň první úsek vícedenní túry Routeburn Track. Zdoláte převýšení 390 m, výšlap zabere přibližně tři hodiny a odvděčí se 360° panoramatickými výhledy na okolní pohoří a údolí řeky Hollyford. Oko přírodovědce zaplesá nad zahrádkami alpínek, mokřady a stromy porostlými závěsy lišejníků. Nejkrásnějším momentem bývá západ slunce a soumrak – navíc v podvečer si vrchol můžete při troše štěstí užít v samotě bez dalších lidí.

Záliv Martins Bay, Hollyford TrackZáliv Martins Bay, Hollyford Track

Milford a Routeburn Track

U Milford Road v Divide začíná zmíněná Routeburn Track. Ač někteří fyzicky zdatní jedinci ji uběhnou za jeden den, obvykle se 33 km dlouhá stezka chodí tři dny. Stezka končí blízko jezera Wakatipu a obce Glenorchy. Hlavním lákadlem jsou úchvatné výhledy do údolí Hollyford a na okolní hory.

Nesmíme zapomenout na čtyřdenní túru Milford Track, která je označovaná za nejkrásnější stezku světa. Začíná na severním břehu jezera Te Anau, kam se dostanete pouze lodí, a končí u břehu Milford Sound. Chcete-li alespoň ochutnat atmosféru Milford Tracku, pak se nabízí několik jednodenních variant. Nejhezčí je návštěva údolí řeky Clinton, kde stezka začíná. Ráno vás loď dopraví z Te Anau Downs k začátku stezky u Glade Wharf, máte půl dne na pěší prozkoumání okolí (jste-li rybář, pak k muškaření na řece) a odpoledne se zase lodí vrátíte. Nebo ke Glade Wharf můžete přiletět hydroplánem, ušetříte čas a užijete si nádherné výhledy během letu.

Túry Kepler, Routeburn a Milford si vždy musíte minimálně půl roku předem rezervovat (www.doc.govt.nz).

Hollyford Track

Méně známá, zato neméně krásná je túra Hollyford Track. Stezka vede údolím podél řeky Hollyford až k zálivu Martins Bay. I díky tomu se dá absolvovat i v zimě, kdy bývá na pobřeží výrazně tepleji než ve vnitrozemí. Vrcholným zážitkem jsou výhledy od mořského pobřeží na panorama hor, velká kolonie lachtanů a příležitostně lze spatřit vzácné fiordlandské tučňáky. Na túru je obvykle třeba si vyhradit minimálně týden. Pokud máte domluveno předem, je možné obtížnější úseky překonat tryskovým člunem a ze zálivu se vrátit letecky. Ubytování je cestou zajištěno v plně vybavených chatách.

Doporučujeme: Jetboatem po řece Wauraurahiri

Další lahůdkou je plavba v tryskovém člunu po řece Wauraurahiri v nejjižnější části parku. Celodenní plavba vás prvně zavede na jezero Hauroko, které je obklopeno majestátním pohořím, pak vplujete do peřejí 28 km dlouhé řeky. Ta se klikatí směrem k moři pralesem se směsí keřů, stromových kapradin, lián a obřích tisíciletých stromů jako jsou pabuky, nahosemenné rimu a totora. Projdete se po pláži a pralesem, ochutnáte výbornou místní zvěřinu a mušle. Navíc Johan, majitel a pilot lodi v jedné osobě, je místní legendou a může mnohé vyprávět.

Jetboatem po řece WauraurahiriJetboatem po řece Wauraurahiri

Vícedenní plavby a objevování vzdálených fjordů

Opravdovými lahůdkami jsou vícedenní plavby. Krajina Fiordlandu patří mezi poslední lidmi nedotčené lokality v celosvětovém měřítku a zaslouží hlubší objevování. Během týdenní plavby lze spatřit polovinu fjordů nebo prozkoumat jeden pořádně. Tyto plavby se musí rezervovat dlouho dopředu, jejich počet je omezený a lodě obvykle pojmou maximálně tucet cestujících. Některé nabízí komfortně vybavené kajuty s vlastní sprchou a na všech se konají kulinářské hody. Jste-li malá skupinka přátel, pak se dá ušít plavba na míru, spojená třeba s lovem ryb nebo plavbou na kajaku.

Během dvoudenní plavby si stihnete prohlédnout fjord Doubtful Sound a pravděpodobně uvidíte delfíny, albatrosy, lachtany, někdy i tučňáky. Možná budete moci pozorovat hravá mláďata lachtanů téměř na dosah. Delší plavba vás pak zaveze do vzdálenějších fjordů, třeba do Dusky Sound. Součástí takové plavby jsou vycházky na přírodně zajímavá místa. Vždycky musíte počítat se všemi variantami počasí, však ne nadarmo má Fiordland přezdívku Shadowland – Země stínů.

Víte, že… Nový Zéland má nejvíce vrtulníků v přepočtu na obyvatele na světě?

Lety vrtulníkem, klasickým letadélkem nebo hydroplánem jsou další možností, jak spatřit krásnou krajinu Fiordlandu. Létání v zimě a na jaře je navíc dokreslené sněhovou pokrývkou hor. Létá se ze tří základen – v Te Anau, Manapouri a v Milford Sound. Hodinový let vrtulníkem stojí přes 600 NZD, nabízí se i celodenní lety s přistáními na vrcholcích hor uprostřed fjordů nebo na pláži, limitující je pouze váš rozpočet a fantazie. Nemusíte se obávat, máme tu jedny z nejlepších pilotů na světě.

Martin Slíva:

Nový Zéland poprvé navštívil a důkladně procestoval roku 2001. Tehdy si také poprvé vyzkoušel průvodcování na NZ.  Od roku 2004 žije na Novém Zélandu v regionu Southern Lakes. Po mnohaleté spolupráci s CK Go2 se stal Martin její součástí a novozélandskou základnou. Připravuje jak skupinové zájezdy, tak individuální cesty šité na míru. Spravuje také specializovaný web věnovaný cestování po Novém Zélandu www.aotearoa.cz.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE KAM PŘÍŠTĚ?

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Obsahem časopisu je kultura, příroda, odpočinek poznávání.

Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za ZVÝHODNĚNÝCH 99,- Kč.


03.01.2019, Martin Slíva


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Každá krajina má své kouzlo.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ