Doprava

Příjezd a odjezd:

Do Austrálie pouze letecky, dá se najít letenka pouze s jedním přestupem, podle toho, do kterého města v AU se chystáte. Dobré jsou, korejské nebo aerolinky emirates. Nejpřímější let vede přes Dubaj, s jediným přestupem právě tam. Létá z Prahy a z Vídně. Letenka od 25 000 Kč. Jak to bývá, levnější lety jsou delší, s přestupy v Evropě a Asii.

Do Austrálie jsou potřeba víza, momentálně turistická víza získáte on-line vyplněním a do týdne jsou doma. Někdy si však ambasáda vyžádá doplňující informace, pak se žádost o víza může natáhnout až na měsíc. Víza platí tři měsíce na jeden pobyt a platí multi-vstupně po dobu jednoho roku. Při příletu musíte dále předložit zpáteční letenku, někdy také 3-měsíční vytištěný výpis z účtu s dostatečnou zálohou peněžních prostředků na pokrytí činností, které plánujete provádět. Při příletu dále nesmíte přivážet do země žádné věci organického původu (jídlo, semínka na záhon tetičce, mušle, sušené bylinky, půdu ve vzorku na botách, na podlážce stanu. Pokud nutně potřebujete něco přivést (např. vezla jsem si bylinky na tišení bolestí po operaci zubů), pak počestně tento artikl přiznejte!!! Vytáhněte jej, vysvětlete, proč jej vezete. Je vysoká šance, že vás úředník propustí i s artiklem. Nebude dělat žádný problém – věc buď zabaví nebo nezabaví se stejně vřelým úsměvem. V případě zapření a objevení věci úředníkem jste v maléru! Můžete očekávat na každém dalším úřednickém kroku v Austrálii problémy. Jejich databázový systém je dobře propojený. Binec v pohorách a na stanu vám zdarma vyčistí, hurá.

Nejlepší tipy na levné letenky naleznete na cestujlevne.com/australie.

Doprava v zemi:

Přelety uvnitř Austrálie momentálně nabízí: Quantas, Virgin, Jetstar, Tiger (řazeny od nejdražší k nejlevnější). Tiger nemá valnou pověst s nachytáváním pasažérů na drobností za vysoké poplatky. Pozor, ultra levné hity často nezahrnují zavazadlo a jídlo. Je to proto, že přelety jsou v Austrálii využivané jako u nás autobusy do práce. Mnoho lidí nepotřebuje krosnu.

Uvnitř Austrálie kladu na srdce – vybrat si k procestování menší kousek než větší. Jinak strávíte třičtvrtě dovolené na drnčícím sedadle auta.

Auto je jediná rozumná možnost, jak zemi prozkoumat. Při krátkém pobytu se nabízí nájem auta, jen pozor, takové auto by nemělo opustit zpevněnou vozovku. Autopůjčoven jsou mraky, od 30 do 90 AUD/den. Nejlevnější ´pidi´ vozítko je často dostatečně prostorné auto, byť má malý kufr. Levná auta mívají také omezené teritorium, kam mohou vjet, ale to se stále může na mapě Austrálie vztahovat na tak obří vzdálenosti, že to bohatě stačí.

Při delším pobytu je na zvážení, auto koupit a prodat. Dopručuji kupovat přes vývěsky v supermarketech a v novinách, nikoli přes backpackery a hostely. Každý ´backpacker´ doufá, že on do auta nic neinvestuje a ono nějak vydží. Je takřka garance, že auto koupené přes hostel se porouchá. Opravy činí v lepším případě stovky dolarů. Naopak auta od lidí, kteří se o ně starali, mají šanci přežít bez úhony. Auto musí mít aktuální zaplacenou registraci. Auto s registrací v jednom státu je kompikované prodat v jiném státu, než v kterém je registrováno.

Na silnicích:

Jezdí se vlevo. Doporučuji pojištění předního skla – klokani skáčou do cesty a od místních náklaďáků „road trains“ lítají šutry jak hlava. Rychlostní cedule – vyplatí se dodržovat! Přišlo mi až domů na Moravu několi výzev k pokutám za překročení rychlosti, 5000 Kč/každá. Nezaplacením si komplikujete příští vstup do země. Kdo má v policejním systému jednou černý puntík, není smazatelný.

Ve vnitrozemí se jízda stává specifická, doporučuji naložit: kanystr benzínu (vzdálenosti veliké), lopatu, prkýnka na vyjetí (při zapadnutí do písku), satelitní telefon (mobilní signál není), hudbu (auto rádio také signál nemá), naddimenzovanou zásobu vody!, nářadí. Při poruše vozu ve vnitrozemí: neopouštět vozidlo!!! Šance, že projede kolem auto, byť jednou za tři dny, je vyšší než šance, že vy v nekonečné poušti najdete jakoukoli pomoc. Navíc zůstáváte ve stínu auta, ne na přímém slunci v poušti. I když nic neprojede, někdy jsou ztroskotanci objeveni letecky.

Autobusy jsou drahé, jezdí po dálnicích, kde není mnoho k vidění. Cenově mohou vyjít podobně jako letadlo. Existují také jisté terénní autobusy, jež provozují různé cestovky jako jakési „safari“. Naloží vás v bodě A, jedou od místa k místu, vyloží o 10 dní později, v bodě Y. Vhodné pro ty, co se z nějakého důvodu brání vlastnímu autu. Některá safari jsou vyloženě pitky a seznamky. Jiná jsou vysoce fundovaná. Je dobré proklikat reference.

Vlaky – drahé a limitovaný směr, nicméně svébytné

Lodě – všechny svůdné plachetnice čelí do několika minut zcela otevřenému oceánu. Zvažte své možnosti. Trajektů není mnoho. Trajekty do Tasmánie nesmí vzít na palubu auto z „rental company“ z pevniny. Je nutno v Tasmánii po vylodění najmout auto místní.

Chůze – čupr cestovatelům vřele doporučuji prozkoumat odkazy s „Long distance treks“. Austrálie má treky dlouhé tisíc kilometrů. Příprava na ně je specifická a jiná než na tůry v Alpách. Některé mají jednoduché sruby po cestě k přenocování, jiné vyžadují nosit stan. Problém může být voda, je nutno kontaktovat místní info centrum pro aktuální stavy. Není radno podcenit také navigační pomůcky. Zlatý Klub českých turistů! Značení v Austrálii je o mnoho bídnější. Při chůzi však člověk pozná krajinu zcela nejblíže a pikoreskní osudy cupitající odnaproti vám mohou změnit život v pohádku…

S aktualizací online průvodce Austrálií nám pomohla Eva Palátová a Iveta Novotná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: