HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Vietnam


POSLEDNÍ DISKUSE

Cesta do Vietnamu: 7 největších a bohužel velmi častých chyb, kterým byste se měli vyvarovat

Cesta do Vietnamu: 7 největších a bohužel velmi častých chyb, kterým byste se měli vyvarovat

Cestovatel Zdeněk Porkert již skoro deset let každoročně cestuje po Vietnamu a na základě svých bohatých zkušeností, nejen z Vietnamu, ale i jiných exotických destinací, sepsal několik rad, jak se vyhnout nejčastějším chybám při cestování. Sám přiznává, že to není vždy snadné.1. Cesta Hanoi – Saigon a naopak

Tento „fenomén“ je velice propagovaný cestovkami a vypadá proto velkolepě. Ale pravdou je, že ze všech špatných rozhodnutí, které můžete na cestě Vietnamem udělat, je tohle to nejhorší! Cestovky slibují, že na trase poznáte celý Vietnam ze severu až na jih. To je však nepravda. Na této trase nenajdete žádná krásná terasovitá políčka, žádné menšiny a žádnou deltu. Neuvidíte nic z toho, kvůli čemu se do Vietnamu jezdí. Možná budete spokojeni, ale jen proto, že nebudete vědět, o co vše jste přišli. Daleko lepším řešením je zvlášť procestovat sever a poté přeletět na jih, případně se zastavit ve středním Vietnamu. Cesta Hanoi – Saigon pro vás bude mít smysl pouze ve chvíli, pokud jste motorkáři fanatici, chcete jet tisíce kilometrů a Vietnam vás v podstatě vůbec nezajímá. A i tak velkou část trasy jedete po dálnici AH1, která je pro motorkáře velmi nebezpečná. Ať už tuto dlouhou cestu absolvujete na motorce, autobusem nebo autem, v každém případě je to kardinální chyba.

Tipy, co podniknout a zažít při pobytu ve Vietnamu hledejte zde: TOP 4 zážitky, které byste si ve Vietnamu rozhodně neměli nechat ujít

2. Kopírování cestovek

Pro turisty jsou hlavním lákadlem profláknuté lokality, „nejdůležitější body“, kam cestovky směřují své zájezdy a na které lákají klienty. Jenže čím více se sem jezdí, tím více se o tom píše. A dominový efekt je spuštěn. S rostoucím turistickým ruchem místa ztrácejí svou původní unikátní atmosféru. Ve Vietnamu najdete tisíce míst, častokrát mnohem hezčích než ty „úředně hezké“, a pokud nechcete propást šanci je poznat, vytipujte si bod, který je nutné vidět, a vedle toho do cesty zařaďte alespoň jedno neturistické místo, kde můžete strávit nějaký čas a skrze výlety do okolí pohlédnout do pravé tváře Vietnamu.

Účelem cestování není co nejrychleji, nejjednodušeji a nejpohodlnější se přesouvat

Vyberte si méně známé lokality, které nabízejí autentickou atmosféruVyberte si méně známé lokality, které nabízejí autentickou atmosféru

Na internetu jsem se dočetl: „V Mandalay doporučujeme navštívit největší barmský klášter, kde žije přes 500 mnichů s možností se bezprostředně seznámit s jejich životem, být přítomen jejich modliteb, vidět jak bydlí.“

Když jsem na místo přijel, stály tam již desítky autobusů a stovky turistů utvořily kordon, kterým mniši procházeli k obědu. Někteří turisté jim objektivy strkali skoro až do misek, v tom mimochodem vynikají Korejci a Japonci. Není tedy návštěva menšího kláštera bez těchto davů autentičtější?

3. Předem zajištěné ubytování

Co se týče ubytování, ve Vietnamu na rozdíl od Evropy nabídka silně převyšuje poptávku. Hotely obsazené nejsou, a pokud se rozhodnete, že své ubytování budete řešit až na místě, dostane se vám možnosti nejen vyhnout se turistickým centrům, ale především poznat Vietnam z jiné perspektivy, která určitě stojí za to.

4. Doprava řešená přes internet

Pokud chcete Vietnam poznat opravdu do hloubky, pomůže vám v tom místní doprava. Objevování tohoto jihovýchodního krasavce není jen o jednotlivých lokalitách, ale také o cestách mezi nimi. Přestože informace o lokální dopravě na internetu neseženete, jsou snadno dostupné v hotelích, na ulici a v každém krámku. Místní vám ochotně poradí a pomohou.

Neberte přesun jako ztrátu času

Možná zažijete krušné chvilky, ale stojí to za toMožná zažijete krušné chvilky, ale stojí to za to

Nejšťastnější jsem ve Vietnamu, když sedím za řidičem malého korejského autobusu a protože počet lidí dvakrát převyšuje počet sedaček, dostanu na klín malého Vietnamčíka. Pozoruji život v autobuse a i když nerozumím, vstřebávám. Nechci být vyčleněn do luxusních turistických dopravních prostředkům, kde jen sedím a koukám na hodinky, kdy už tam budeme. Když vás místní přijmou mezi sebe, najednou si připadáte jako doma mezi kamarády.
Ano, někdy to přináší i krušné chvilky, ale ty zážitky za to stojí. V autobuse jsem viděl děti pojídající brouky, jednou jsem si dokonce zazpíval a zatancoval, jel jsem na náklaďáku mezi zelím, balancoval na dřevěných kmenech, tlačil zapadlý autobus v bahně.

Spousta lidí si myslí, že nejlepší by bylo transponovat se nějakým kouzlem mezi jednotlivými místy. Ale není krása cestování právě v pohybu? A není to nejlepší způsob poznávání? Nejenom pěšky, ale i v nacpaném autobuse, v krásném vlaku připomínající Orient Expers, v nekonečném proudu motorek nebo při svezení na vodním buvolovi, teprve tehdy poznáte skutečnou podstatu navštívených lokalit.

Proto až budete studovat kam vycestovat, v nemenší míře uvažte i jak. A neberte přesun jako ztrátu času. I to čekání na autobusovém nádraží má své kouzlo.

5. Nevyužívání lokálních průvodců

Hlavním důvodem této chyby je strach o finance a převládající názor cestovatelů, že není potřeba. Pro ubytování a dopravu potřeba opravdu není, ale co se týče samotného ducha Vietnamu, ten se bez pomoci místních pořádně poznat nedá. Vietnamská kultura je tak pestrá a rozdílná, že bez průvodce budete akorát koukat, s domorodci si nepopovídáte a nic konkrétního se nedozvíte. Hlavní nevýhodou je, že bez doprovodu se budete držet pouze hlavních tras. Možná ušetříte nějakou tu kačku a domů si přivezete hezké fotky, ale Vietnam skutečně nepoznáte.

6. Spousta ujetých kilometrů

Při cestě na motorce se většina cestovatelů snaží ujet co největší okruh mezi městy místo toho, aby ujeli velkou vzdálenost autobusem a na místě si motorky půjčili. Pokud sr rozhodnete pro tuto variantu, můžete vyjet na motorce do přírody, vesnic, po malých cestičkách… Tato varianta vám dává daleko větší svobodu.

Co o Vietnamu říká cestovatel Jaryn Čapek? PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Na Vietnamcích mám rád, jak milují svou zemi i když ví, že ne vše je růžové, říká Jaryn Čapek

7. Chtít vidět všechno

Mnoho cestovatelů si během své krátké dovolené ve Vietnamu snaží naplánovat co nejvíce míst, zejména měst, které je potřeba vidět. Pokud je vaše návštěva Vietnamu časově limitována, vyberte si raději méně míst, abyste při jejich návštěva měli dostatek času a nemuseli se nikam hnát. Co nestihnete, nechte raději na příště. Zde jednoznačně platí – méně je více.

Zdeněk Porkert je nadšený cestovatel, který již skoro deset let každoročně cestuje po Vietnamu. Další články a informace o Vietnamu hledejte na stránkách www.vietnamista.cz.

30.04.2019, Zdeněk Porkert


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Good price and good quality!
Sponzorováno